Nem borult a papírforma: a Villanova és a Kansas jutott a Final Fourba

Az egyik ágon meglepetés-csapatok jutottak be a négyes döntőbe, a Villanova-Kansas duó viszont helyreállította az első kiemeltek renoméját

East – Keleti régió

A végső győzelemre leginkább esélyesnek tartott Villanova a legjobb nyolc között sem remegett meg a téttől, a szokásos parádés csapatjátékát bemutatva a Texas Techen is átgázolt. Bár a tripláik nem ültek (4/24), kőkeményen támadták a gyűrűt, 35 (!) büntetőt harcoltak ki, a lepattanócsatát pedig 51-33-ra nyerték úgy, hogy majdnem több támadót szedtek, mint a Texas védőpattanót (20-22). A kezdőben négyen érték el a 11 pontot, de senki nem dobott 15-nél többet, Eric Paschall dupla-duplázott (12 pont, 14 pattanó), Omari Spellman 26 perc alatt 11 pontja mellett kiosztott 2 blokkot is, a cseresorból pedig Donte DiVincenzo lépett elő (12 pont, 8 pattanó) – az ellenfél edzője mégis Jalen Brunsont dicsérte, szerinte az irányító kimagaslóan jól mozgatta a csapatot. Már az első félidőben nyeregben volt a Nova, 36-23-ról kezdte a második félidőt a 2016-os bajnok, amelyben négy olyan játékos is akad, aki a két évvel ezelőtti csapatban is benne volt, és ez a rutin érződött is a második félidőben.

A Texas Tech egy álommal szegényebb lett, hiszen nekik „hazai” pálya lett volna a Final Four San Antonióban, ugyanakkor egyértelmű volt, hogy jelen pillanatban a Villanova más dimenziót képvisel. Hiába kezdett kiválóan a Texas és vezettek 9-1-re, ellenfelük rálépett a gázpedálra és szemernyi esélyt nem adott nekik a folytatásban. Persze így is történelmi volt a szezonjuk, hiszen a kosárlabda-programjuk 93 éves történetében először jártak az Elite Eightben, mindenképp legendák lesznek az intézményben – a meccs után egyébként csapatuk egyik húzóembere, a ma is 12 pontot dobó Keenan Evans elmondta, február közepe óta törött lábujjal játszik...

A Villanova tehát egyelőre megfejthetetlen feladvány a mezőnynek, és az ESPN-en már azt fejtegették, hogy ha esetleg a Jean nővér imáira is építő, jezsuita vezetésű Loyola jutna a döntőbe, az égi lobbiban is jól állnak.  Ugyanis a Nova szintén katolikus iskola, és a kispadon ott ül Rob Hagan atya, Donte DiVincenzo szerint az ő kősziklájuk, akire mindig támaszkodhatnak…

Midwest – Középnyugati régió

A Villanova elleni következő próbálkozó a Kansas lesz, miután brutálisan kemény meccsen, hosszabbítás után legyűrte a Duke-ot. A meccs hőse a 32 pontig jutó Malik Newman volt, a ráadásban mind a 13 (!) Kansas-pontot ő szerezte, de védekezésben is remekelt (7 lepattanó, 3 szerzett labda). Mellette Lagerald Vick (14), Szvjatoszlav Mykhailiuk (11 pont, 10 pattanó, 5 gólpassz, 69-72-nél az egyenlítő tripla) és DeVonte Graham (11 pont, 6-6 pattanó és gólpassz) is jól játszott, de ne feledkezzünk meg a sérüléséből lábadozó, 19 perc alatt 9 pontot és 8 pattanót jegyző Udoka Azubuikéről és a padról beszállva 10 lepattanót összekapkodó De Sousáról sem. A meccsen egyébként 18-szor változott a vezető csapat kiléte és 11-szer volt döntetlen, egyik csapat sem tudott igazán elhúzni, a rendes játékidő végén pedig a Duke-nak volt dobása a győzelemhez. Grayson Allen palánkos kísérlete azonban kimaradt, a ráadásban pedig Newman zseniális játékára már nem tudott reagálni az ellenfél – a Kansas zsinórban két, Elite Eightben elszenvedett vereség után jutott be a Final Fourba, 2012 óta először.

A Duke mindent megtett, hogy hozzásegítse Mike Krzyzewskit az újabb rekordhoz, de Coach K továbbra is 12 Final-Four részvételnél áll, John Woodennel holtversenyben. Marvin Bagley III remekül játszott (16 pont, 10 pattanó), bár a büntetőkkel kicsit meggyűlt a baja – Wendell Carter Jr. viszont megállt 10 pontnál és alig 22 perc alatt kipontozódott, az ő hiánya érzékenyen érintette a csapatot. Gary Trent Jr. és Grayson Allen ma igencsak szenvedett a dobásokkal, ketten együtt egy 4/19-es triplamutatót hoztak össze, és bár Allen négy labdát is szerzett utolsó NCAA-mérkőzésén, a rendes játékidő végén a potenciális győztes dobása kiperdült a gyűrűből, így Trevon Duval kiváló meccse (20 pont, 9/16 mezőnyből, 6 gólpassz, 2 szerzett labda) végül ment a levesbe.