Egy NBA-játékos, aki az életéért is küzd

Kosárlabda és sclerosis multiplex - nem mindennapi szókapcsolat. Van egy játékos, Chris Wright, aki mostantól két fronton vívja napi harcait: a parketten és a saját testében. Egy játékos, aki egy rendkívül kegyetlen betegséget cipel magával, és még így is sikerült bizalmat kapnia egy NBA-csapatnál.

A péntek esti Mavericks – Bobcats meccsen élete első NBA találkozóján lépett pályára az irányító Chris Wright. A Georgetown Egyetem (2007 – 2011) egykori játékosa Dallas mezben csupán egy percnyi lehetőséget kapott, ami alatt egy ziccert tudott értékesíteni. Chrisről azt kell tudni, hogy március 13-án írt alá egy 10 napos szerződést a Mavs-szel - és ő az első olyan ismert és aktív NBA játékos, aki a gyógyíthatatlan és kezelhetetlen sclerosis multiplex betegségben szenved.

Profi karrierje 2011-ben kezdődött el: mivel nem draftolták le az NBA-ben, így szerencsét próbált a tengerentúlon. A Török Kosárlabda Ligában landolt, ahol az Olin Edirne nevű klubnál pattogtatott 2012 nyaráig. A 2011-12-es szezonban 23 mérkőzést játszott, és ez alatt 12,7 pontot, 2,9 lepattanót, 4,1 gólpasszt és 1,04 labdaszerzést átlagolt. Klubjával a FIBA EuroChallenge-ben is játszott, de a 6 meccses első kört már nem élték túl (2 győzelem, 4 vereség).  A 2012 nyarán ismét az USA-ban próbálkozott, és októberben a Hornetshez került, velük egy nem garantált szerződést kötött. Sajnos a Lódarazsak végső játékosállományába már nem került be, így kénytelen volt csatlakozni a D-Ligás Iowa Energy-hez. Itt 15,5 pontot, 7 gólpasszt, 4,3 lepattanót és 1,6 szerzett labdát átlagolt, és bekerült a D-Liga All-Star válogatottjába is. Mikor felkerült a profi ligába, ezt nyilatkozta: "Ez egy áldás. Számomra ez egy nagyszerű hónap.”

Elmondása szerint amikor diagnosztizálták nála a betegséget, akkor fogalma sem volt róla, hogy mi is ez valójában: "Nagyon furcsa volt. Először azt hittem, hogy biztos csak megbotlottam valamiben, vagy valami ehhez hasonló. Akkor este már sokkal rosszabb lett, majd reggel mikor kimentem dobálni edzés előtt, nem éreztem a jobb lábamat, sem a kezemet. Amikor pár napig kivizsgálás miatt bent feküdtem a kórházban, pár csapattársam meglátogatott. Ekkor már tájékoztattak róla, hogy ez SM, de még nem tudtam, hogy mit is jelent ez. A srácok úgy néztek rám, hogy ezt lehetett leolvasni az arcukról: Uram Isten! Én pedig így tekintettem rájuk: Fiúk, miért néztek így rám? Mi folyik itt?”

A sclerosis multiplex (SM), vagy más néven velőshüvely szétesés egy autoimmun betegség, a központi idegrendszer gyulladásos megbetegedése. Az SM-ben a rosszul működő idegrendszer az idegsejtek nyúlványait körülölelő velős hüvelyt (a lenti ábrán látható kék színű myelin sheath) támadja meg, feloldja, roncsolja azt. E károsodás következtében az idegrost rosszul működik: lassabban vezeti és/vagy blokkolja az ingerületet.

A betegség lefolyása nagyon változatos, szinte minden betegnél másképp jelentkezik. Ezért hívják ezerarcú kórnak, hiszen a szervezetben zajló kóros folyamatok a legváltozatosabb panaszokkal jelentkeznek.

Leggyakoribb tünetei:
•    homályos és kettős látás,
•    rosszul érthető, nem jól artikulált beszéd,
•    nyelészavar,
•    végtaggyengeség, illetve mozgatási nehézség,
•    egyensúlyzavar,
•    ülés, állás vagy járás közben a test felületén érzett zsibbadás,
•    széklet-, vizelettartási nehézség,
•    feltűnő fáradékonyság,
•    részleges vagy teljes vakság,
•    végtagbénulás,
•    pszichológiai zavarok,
•    eszméletvesztés,
•    végtagok (kéz) remegése.

Jelenleg nem ismeretes, hogy mi az a kóros folyamatot beindító tényező, amelytől az immunrendszer saját szervezetének ellenségévé válik. A betegség egyelőre nem kezelhető, csak a lefolyása késleltethető és a tünetek enyhíthetők. Speciális diéta, vitaminok és azokban gazdag élelmiszerek, testmozgás, gyógytorna, interferonos injekciós kúra, vagy esetleg szteroiddal való kezelés ismeretes. Általában 20-40 életév között a leggyakoribb a megjelenése. A betegség Magyarországon a becslések szerint 6000-8000 embert érint, évente 300-500 új esetet diagnosztizálnak. A világon mintegy 2 millió SM-beteg van, és a nők között magasabb a megbetegedési arány.

Chrisnek kitartást és óriási küzdeni tudást kívánunk jövőbeli karrierjéhez - és az életéhez.


Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus