Előttem az utódom: Steph Curry

A 2000-s évek nagy játékosai lassan kiöregszenek (Garnett, Carter), vagy már vissza is vonultak (Iverson, McGrady, Kidd), de aggodalomra semmi ok: itt van az új generáció! Most induló rovatunkban azokat a játékosokat vesszük egyenként górcső alá, akikről a következő öt-tíz év szólhat, akik meghatározhatják ezt az időszakot, más szóval következzenek a közeljövő sztárjai! Az első részben a Golden State Warriors fiatal irányítójáról, Stephen Curryről lesz szó.

Vitán felül áll, hogy a tavalyi szezon egyik üde színfoltja volt a GSW és Curry, a történet pedig a rájátszásban csúcsosodott ki, ahol nagyon közel álltak a San Antonio Spurs legyőzéséhez és a konferencia-döntőhöz. A bravúr végül nem sikerült, de a nézők nagy része így is csak pozitív jelzőket használ a csapattal kapcsolatban, a siker kulcsa pedig egyértelműen az irányító, Steph Curry volt. A főiskolán már kitűnt ponterősségével (28,6/meccs), felállított több rekordot (triplák, büntetők, 30 és 40 pontos meccsek), majd 2009-ben a 7. helyen kiválasztotta a Golden State. Rögtön újoncként robbantott, majd Monta Ellis kiesése után februárban, a New Jersey Nets ellen élete első tripla-dupláját jegyezte: 36 pont, 10 lepattanó, 13 gólpassz, 7/11 tripla. A távoli dobásai már ekkor is erősségének számítottak tehát, de a védekezése is szembeszökő volt: rögtön a bemutatkozó meccsén 4 labdát szerzett, áprilisban volt 7 steales meccse is (27 pont, 8 lepattanó, 14 gólpassz mellé…). Végül Tyreke Evans mögött 2. lett az Év Újonca szavazáson. Curry a következő szezonban a liga legjobban büntetőző játékosa lett, a 93,4% pedig új franchise rekordot is jelentett. Harmadik évében azonban előjött a krónikus bokasérülése, ami az egész évét beárnyékolta, nem tudott folyamatosan játszani, mindössze 26 találkozón lépett pályára, de ezeken is csak 28 percet töltött átlagosan a parketten.

Újult erővel és a fiatal Thompson-Barnes duó segítségével kezdte a 2012-2013-as szezont, amikor végre kijött a lépés neki és a csapatnak is: karriercsúcsot jelentő 22,9 pontot és 6,9 gólpasszt átlagolt, a Warriors pedig ellentmondást nem tűrően menetelt be a rájátszásba. Curry halhatatlanná vált a szezon végén, mivel megdöntötte Ray Allen rekordját, 272 triplát értékesített a 82 mérkőzés alatt! Felejthetetlen mérkőzést játszott a New York Knicks ellen a Madison Square Gardenben, ahol 54 pontig jutott, ennél többet ebben a csarnokban csak Kobe Bryant és Michael Jordan tudott szerezni. Curry 11 triplát küldött a gyűrűbe 13 próbálkozásból, ami minden idők második legjobb produkciója a holtversenyben első Bryant és Marshall (12) mögött. Az 54 pontjánál többet egyébként senki nem szerzett ebben a szezonban! Jött a rájátszás, ahol az otthon zsinórban 23 győzelmet jegyző Denvert kellett pályahátrányból legyőzniük. Sikerült, elsősorban Currynek köszönhetően, aki 24,3 pontot, 9,3 gólpasszt és 2,2 labdaszerzést átlagolt a hat meccsen. Ekkor nagyjából a legtöbbet róla beszélt a sajtó, izgatottan várták, hogy mire lesz képes a San Antonio és Gregg Popovich ellen (akik kisöpörték a Los Angeles Lakerst az első körben). Nos, nyitásképp 44 pontot és 11 gólpasszt sikerült összehozni, ám az utolsó negyedben 16 egységnyi előnyt tékozolt el a csapat, és második hosszabbításban végül vereséget szenvedett. A következő meccsen sikerült elvenni a pályaelőnyt, ám a 4. találkozón Curry bokája ismét megsérült, ami alaposan rányomta a bélyegét az utolsó két összecsapásra. Ezeken már semmi sem ment be a fiatal irányítónak, a tündérmese véget ért.

Az előttünk álló szezonban a Warriors még feljebb léphet, hiszen Jarrett Jack helyére megszerezték Andre Igoudalát, Thompson és Barnes pedig egy évvel tapasztaltabbak lettek. Ha a gárda együtt tud maradni, a borzasztóan erős Nyugaton is képes lehet eljutni akár a konf. Döntőig is. Ebben persze Curry lesz a kulcs, aki ha egészséges tud maradni, a következő évek egyik legnagyobb showmanjévé válhat. 45% körül dob távolról, gyakorlatilag minden zárás mögül érkezhet egy tripla tőle, amit ki is használ sokszor. Nem csak spot-up shooterként képes eredményes lenni, megcsinálja magának a helyzetet, így az utolsó dobást is nyugodtan rá lehet bízni. Kiválóan passzol, sok labdát szerez, jó és fiatal körülötte a csapat, az Oracle közönsége pedig a liga egyik leghangosabbja, egy-egy gyűrűbe vágódó hármasnál szinte felrobban az aréna.

Fejlődnie kell még a gyűrű alatti megoldásokban, ugyanis meglepő módon a ligaátlaghoz képest egyre kevésbé hatékony, ahogy közelít a palánkhoz. Közvetlen közelről mindössze 49,1%-kal értékesít, miközben a jobb sarokból 60%-kal. A betörésekhez megvan a sebessége, a tempódobásának köszönhetően megvan a helye is, pontosabban és higgadtabban kell befejeznie ezeket, és a liga elit pontszerzői közé emelkedhet. De mindehhez elengedhetetlen, hogy a bokája rendben legyen. Ha ez így lesz, akkor a 2010-es évek alighanem legjobb dobóját tisztelhetjük a személyében.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus