Heti Top 10 - Clutch statisztika - 16.

A 16. játékhéten LeBron James, Kevin Durant és Zach Randolph két-két clutch meccset nyert meg csapatának, Nick Calathes végre megvillantotta tudását, James Harden győzelmet érő ziccert dobott, Chris Paul újra clutch gyilkos üzemmódba váltott, és Alec Burks a padról mentette meg a Jazzt.

1. LeBron James (2013-14 alapszakasz 16. játékhét)

Február 11. Suns – Heat, 97-103

Clutch időszak kezdete: 85-89 (43:00-nél)

A Dwyane Wade nélkül felálló címvédő a mérkőzés befejező szakaszban átvette az irányítást Phoenixben. Négy és félpercnyi vendég-kosárcsend után 92-89-re kapaszkodott fel a Suns, de innentől kezdve LeBron James begyújtotta a rakétákat. Két percen át csak LBJ-ről szólt minden: mezőnykosarak, büntetők, labdaszerzések és gólpassz.

Top védekezés: 35 másodperc alatt zsinórban két labdát is elcsent. Egyszer Channing Frye-tól, majd Markieff Morristól.

James clutch stat: 4 perc, FG: 2/4, FT: 6/6, 10 pont, 1 gólpassz és 2 labdaszerzés

Február 12. Warriors – Heat, 97-103

Clutch időszak kezdete: 96-101 (43:00-nél)

Másfél perccel a lefújás előtt nagy adok-kapok kezdődött Oaklandben, pedig ebben a negyedben kilenccel is vitt a Miami. Akik farkasszemet néztek egymással: Stephen Curry és James. 14,6 mp maradt még hátra, mikor Curry egy faultos duplát vágott be, és máris kétpontos előnyre tettek szert. Óriási volt az öröm a Warriorsnál, de túlságosan korai és elhamarkodott. A bombaformában játszó Jamesnek kialakították az izolációt, és Andre Iguodaláról egy nagyon nehéz hármast vágott be, az időmérőn viszont csak ennyi maradt: 0,1 sec.

Statisztika: az alapszakasz mérkőzéseket tekintve ez volt karrierje első sikeres, tíz másodpercen belüli vezetést (negyedik negyed vagy hosszabbítás) kiharcoló triplája. Korábban hétszer vallott kudarcot.

James clutch stat: 5 perc, FG: 2/6, pont, FT: 1/2, 7 pont és 1 lepattanó

2. Oklahoma City Thunder (2013-14 alapszakasz 16. játékhét)

Február 11. Trail Blazers – Thunder, 95-98

Clutch időszak kezdete: 89-87 (43:00-nél)

Igazi rangadó volt a csoportriválisok találkozója, melynek végén az Oklahománál Kevin Durant kétszer és Reggie Jackson egyszer egyenlővé tette az állást – majd Robin Lopez duplájára az újonc Jeremy Lamb válaszolt egy triplával, mellyel eggyel elhúzott az OKC. Ezután a bírók kerültek a középpontba, először Damian Lillard labdaeladását kellett elbírálniuk (13 mp-cel a végsődudaszó előtt), hogy fault volt vagy sem, másodszor pedig Kevin Durantét (mindkétszer a védekező csapatnak ítélték a labdát). A végén másfél percig nem talált be sem LaMarcus Aldridge, sem Lillard - így nehezen, de sikeresen vették az akadályt Scott Brooks fiai.

Top védekezés: a clutch szakaszban az Aldridge-Lillard-Matthews trió hét mezőnykísérletéből egy sem ment be, illetve két labdaeladásba is belekényszerítették őket. A dobásmutatójuk egész estére vonatkoztatva 12/47 volt.

Durant clutch stat: 5 perc, FG: 2/6, 4 pont és 3 lepattanó

Jackson clutch stat: 5 perc, FG: 1/1, FT: 2/2, 4 pont, 1-1 lepattanó és gólpassz

Lamb clutch stat: 4 és fél perc, FG: 1/1, 3 pont és 2 lepattanó

Február 13. Lakers – Thunder, 103-107

Clutch időszak kezdete: 90-92 (43:00-nél)

A Lakers meglepetésszerű hengerrel kezdte a találkozót a nyugati listavezető ellen, de ez túl szép volt ahhoz, hogy egész este így legyen. A negyedik negyedben teljesen visszaestek a remek hazai teljesítmények, és 41:43-nál a vendégek átvették a stafétabotot, 45:22-től kezdődően pedig már tényleg csak az eredmény után futott a LAL. Hatalmas csalódás volt a Los Angelesnél, hogy Chris Kaman sikeres, faultos festékbeli kosarát egy kihagyott büntetővel folytatta, mellyel egalizálhatott volna (102-103; 22,5 mp-cel a lefújás előtt).

Top védekezés: a Lakers tíz pontos vezetéssel indította a záró negyedet, melynek első felében 1/7-tel teljesítettek mezőnyből, és kilenc labdát adtak el.

Durant clutch stat: 5 perc, FG: 2/5, FT. 4/4, 9 pont és 3 lepattanó

Jackson clutch stat: 5 perc, FG: 1/2, 2-2 pont és lepattanó

3. Memphis Grizzlies (2013-14 alapszakasz 16. játékhét)

Február 11. Grizzlies – Wizards, 92-89

Clutch időszak kezdete: 82-82 (43:00-nél)

Mindkét gárda számára ez egy „a gyűrűből kijött a labda” nap volt. 26,2 mp volt még hátra, mikor ötpontos hátrányát kezdte ledolgozni a Wizards. 11,5 mp-nél kényszerűen Zach Randolph-ot küldték a büntetővonalhoz, és az első sikeres kosara után a második az első mondatban megfogalmazottak szerint kitáncolt a gyűrűből (92-89). Ezzel megteremtődött az esély a fővárosiak számára, hogy hosszabbításra módosítsák az estét, de John Wall távoli dobását egyszerűen kivetette magából a gyűrű.

Top teljesítmény: a komoly Euroliga-tapasztalattal rendelkező, de az NBA-ben újonc Nick Calathesre nem kisebb felelősség hárult, minthogy pótolja Mike Conleyt. Ez tökéletesre sikeredett, és a szoros percekben is állta a sarat.

Calathes clutch stat: 5 perc, FG: 1/1, FT: 1/1, 3 pont, 4 lepattanó és 1 gólpassz

Randolph clutch stat: 5 perc, FT: 3/4, 3 pont és 2 lepattanó

Február 12. Magic – Grizzlies, 81-86

Clutch időszak kezdete: 75-74 (43:00-nél)

Tony Allen, Quincy Pondexter és Mike Conley után sérülés miatt a védekezés oszlopos tagját, Marc Gasolt is elvesztette a Memphis, ezzel pedig a Magic számára megnőtt a lehetősége annak, hogy megnyerjék a mérkőzést. 43:36-nál az Orlando megtörte a jeget (77-76), de a továbbiakban a feltámadó memphisi támadás és védekezés lehozta a meccset.

Top támadás: az utolsó négy percben a Randolph-Lee páros tíz pontot termelt.

Calathes clutch stat: 5 perc, FG: 1/1, 2 pont, 1-1 lepattanó és blokk

Randolph clutch stat: 5 perc, FG: 2/3, FT: 2/2 és 6 pont

Lee clutch stat: 5 perc, FG: 0/1, FT: 3/3, 3-3 pont és lepattanó

4. Houston Rockets (2014. február 12. Rockets – Wizards, 113-112)

Clutch időszak kezdete: 101-98 (43:00-nél)

Négy másodpercet mutatott az eredményjelző, mikor John Wall két büntetőjével 112-110-re változott az eredmény, és jöhetett a Houston. Az oldalbedobás előtt James Harden próbált helyezkedni, de a rátapadó Arizával egymásba csimpaszkodtak, és mivel a washingtoni védő túlságosan erőszakosnak tűnt, így a bírók ráfújták a hatodik személyi hibáját is. Egy büntetőt ítéltek meg Jamesnek, amit értékesített, és a következő támadásnál Harden a festékben két védő között átszaladt, plusz egy mellett elhúzott, és a sikert érő ziccert nagyon simán berakta a gyűrűbe.

A hatástalanítás: három fővárosi kezdőjátékos is kipontozódott a clutch szakaszban: Marcin Gortat, Nené és Trevor Ariza.

Harden clutch stat: 5 perc, FG: 1/1, FT: 5/5 és 7 pont

5. Cleveland Cavaliers (2014. február 12. Pistons – Cavaliers, 93-89)

Clutch időszak kezdete: 78-78 (43:00-nél)

A Pistons továbbra sem tudta lerázni béklyóját: előtte hét olyan meccset vesztettek el, ahol a harmadik negyedet követően vezettek. 41:40-nél tíz ponttal vitt a Detroit, de Tristan Thompson hathatós melózásának (14 pont és 7 lepattanó ebben a negyedben) köszönhetően 86-83-as előnyre tett szert a vendég gárda. A tőrt végérvényesen Kyrie Irving döfte bele a hazaiakba, mikor 27,2 mp-el a befejezés előtt Kyle Singlerről süllyesztette el kulcsfontosságú tripláját.

Második esély: Thompson ellen védekezésben nem volt kriptonitja a motorvárosiaknak. A szoros véghajrában zsinórban kétszer is (összesen háromszor) leszedte és visszazsákolta a lecsorgó labdát.

Irving clutch stat: 5 perc, FG: 1/2, FT: 6/6, 9 pont és 1 gólpassz

Thompson clutch stat: 4 és fél perc, FG: 3/4, 6 pont és 4 lepattanó (3 támadó/1 védő)

6. Sacramento Kings (2014. február 12. Knicks – Kings, 101-106 – hosszabbítással)

Clutch időszak kezdete: 85-83 (43:00-nél)

A Knicks a clutch játékban mutatott gyenge periméter védekezése miatt a Királyoktól elég jó százalékban kapta a triplákat (3PT: 3/5), ezzel ellentétben viszont a New York pocsékul dobott (3PT: 1/4). Az idáig csalódást okozó Jimmer Fredette (2011-es draft, 10. pick) hármasainak hála a Kings visszatért nagy hátrányból is, és Rudy Gay egy középtávoli duplával egyenlített ki. Carmelo Anthony innentől kezdve azonban elfelejtette, hogy hogyan kell kosarazni: kihagyta a meccslabdát, és a hosszabbításban hat mellédobása is volt.

Top támadás: Michael Malone vezetőedző Fredette remek első félidei lőlapja miatt a kritikus percekben bennhagyta a kosarast, aki előtte kilenc clutch meccsen hárompercnyi lehetőséget kapott, de egy kosarat sem tudott szerezni (FG: 0/3).

Thomas clutch stat: 10 perc, FG: 1/3, FT: 2/2, 4-4 pont, gólpassz, 1-1 támadó lepattanó és labdaszerzés

Fredette clutch stat: 9 perc, FG: 2/4, 6 pont és 1 labdaszerzés

Gay clutch stat: 10 perc, FG: 2/5, FT: 0/2, 5 pont, 1-1 lepattanó, gólpassz és labdaszerzés

7. Keleti All-Star Válogatott (2014. február 16. Nyugat – Kelet, 155-163)

Clutch időszak kezdete: 145-144 (43:00-nél)

A 18 pontos hátrányból felálló keletiek először 41:16-nál egyenlítettek ki Carmelo Anthony triplájával, és ezek után a kissé komolyabban játszó csapatok között nyolcszor változott meg a vezető szerep. 155-153-as (46:19-nél) nyugati vezetésnél Paul George-ot faultolták a triplavonalon kívül, és három sikeres büntetőjével a keletiek végérvényesen megfordították az állást. A játéknap MVP-je, Kyrie Irving a vállán cipelte be csapatát a célba, ebben nagy segítségére volt LeBron James is. Irving bámulatos ziccerekkel kápráztatta el a közönséget, és nagyszerű asszisztjaival igen sok borsot tört a házigazdák orra alá.

Top támadás: Irving és James a záró negyedben 19 ponttal (FG: 9/13) és 7 gólpasszal (egy eladott labda) nyerte meg az estét (+/- mutatóban: +11).

Irving clutch stat: 4 és fél perc, FG: 3/3, 7 pont, 1 támadó lepattanó és 3 gólpassz

James clutch stat: 4 és fél perc, FG: 2/3, 4 pont és 1 gólpassz

8. 2014. február 14. Team Webber – Team Hill, 136:142

Clutch időszak kezdete: 118:116 (43:00-nél)

A Rising Stars összecsapás szoros időszaka először egy Dion Waiters-Tim Hardaway Jr. tripla háborúval indult, melyet Waiters nyert meg, majd a Hill Team Andre Drummond és Bradley Beal pontjaival elszakadt Chris Webberéktől.

Dominancia: Drummond egyeduralkodóként mozgott a palánk alatt, mivel csapata utolsó hét lepattanójából ötöt ő szedett le, pont annyit, mint az ellenfél összesen.

Waiters clutch stat: 4 és fél perc, FG: 3/3, 8 pont, 1 gólpassz és 2 labdaszerzés

Drummond clutch stat: 4 perc, FG: 1/3, FT: 3/3, 5-5 pont, lepattanó (3/2), 1-1 gólpassz és blokk

Beal clutch stat: 4 és fél perc, FG: 1/2, FT: 3/4, 6 pont és 1 lepattanó

9. Los Angeles Clippers (2014. február 12. Clippers – Trail Blazers, 122-117)

Clutch időszak kezdete: 110-109 (43:00-nél)

A visszatérő Chris Paul második meccsét is megnyerte, és ezúttal egy igen nagy vadat fogott be a Clippers. CP3 továbbra sem felejtette el, hogy mit kell nyújtania a clutch pillanatokban: karmesteri munka, védekezés, gólpasszok és tempódobás.

Higgadt példamutatás: Paul 46:12-nél kihagyott két büntetőt, és ez kicsit megijesztette Doc Riverséket (118-117-es LA vezetés). A Clips szeme és esze természetesen ettől nem omlott össze, és elkövetett bakija után visszaszerezte Damian Lillardtól a labdát.

Paul clutch stat: 5 perc, FG: 1/1, FT: 0/2, 2 pont, 1 lepattanó, 2 gólpassz és 1 labdaszerzés

Crawford clutch stat: 5 perc, FG: 1/1, FT: 2/2 és 4 pont

10. Utah Jazz (2014. február 12. Jazz – 76ers, 105:100)

Clutch időszak kezdete: 89-84 (43:00-nél)

Az utolsó negyedben a Utah teljesen elszórakozta a vezetést, és hat és fél perc időtartam alatt a Sixers 13-0-s lerohanást valósított meg. 91-91-es állásnál Alec Burks lépett előtérbe, és zsinórban hét olyan pont érkezett tőle, melyre nem jött válasz a Sixerstől. A hátra levő fél percben még egy utolsó rohamra indult a Philly, de már túl késő volt ahhoz, hogy bevegyék a Jazz fellegvárát.

A kispad: a teljes meccset nézve a mormonok csereállománya 56-10 arányban dobta túl a Philadelphiáét. Ebből a negyedik negyedben 27-ből 17-et a cserék szereztek (15-öt Burks és kettőt Jeremy Evans).

Burks clutch stat: 4 perc, FG: 2/2, FT: 2/2, 6 pont és 1 lepattanó

Burke clutch stat: 4 perc, FG: 1/2, 2 pont és 1 támadó lepattanó