Heti Top 10 - Clutch statisztika - 18.

A 18. játékhéten Dirk Nowitzki kivégezte a New Yorkot, Paul George és DeMar DeRozan óriási teljesítménnyel segítették csapatukat, John Wall mindent megtett, hogy elvigye a győzelmet a Raptors elől, és Chicago továbbra is kőkemény védekezéssel fojtja meg áldozatait.

1. Washington Wizards (2014. február 27. Raptors – Wizards, 129-134 – háromszoros hosszabbítással)

Clutch időszak kezdete: 95-97 (43:00-nál)

A 63 perces maratoni összecsapás negyedik negyedének utolsó fél percében Marcin Gortat két támadó lepattanó leszedésével és az utóbbi visszarakásával tudta biztosítani, hogy a Washington egyenlíteni tudjon. Kyle Lowry utolsó próbálkozásának megakadályozásában ismételten a lengyel center jeleskedett, és ezzel jöhetett az első ráadás.

Itt csak Bradley Beal és John Wall szerzett pontokat (2 és 6), ezen kívül az ellenfélnél Patrick Patterson és Amir Johnson kipontozódtak. A hárompontos hátrányt sikerült ledolgozni, ezt Martell Webster labdaszerzésének, illetve John Wall ziccerének és blokkolásának köszönhették.

A második etap Gortaté volt, aki két blokkot osztott ki, illetve klubja összes pontját (négyet) ő dobta. Ekkor a Toronto az utolsó másodpercekben egalizált, de óriási dráma volt, mikor Beal sikeres kosarát érvénytelenítették az idő lejárta miatt. Az utolsó öt percet viszont Wall karmesteri játéka határozta meg, és ezzel a performansszal megnyerte a találkozót (2 pont, 4 gólpassz és 2 labdaszerzés) a fővárosi alakulat.

Top védekezés-támadás: Wall a Vasquezen kétszer egymás után bemutatott labdaszerzésével négypontos előnyt kovácsolt össze gyorsindításokból.

Gortat clutch stat: 14 perc, FG: 6/8, FT: 3/5, 15 pont, 2-2 támadó lepattanó és blokk

Wall clutch stat: 15 perc, FG: 4/7, FT: 3/5, 11 pont, 3 lepattanó, 5 gólpassz, 2 labdaszerzés és 1 blokk

Webster clutch stat: 7 és fél perc, FG: 2/5, 4 pont, 1-1 gólpassz és labdaszerzés

2. 2014. február 24. Knicks – Mavericks, 108-110

Clutch időszak kezdete: 92-93 (43:18-nál)

A Mavs saját magának nehezítette meg a találkozót, mikor 46:23-nál Brandan Wright kosara után zsinórban háromszor sem tudtak pontot szerezni (támadó fault, labdaeladás, kihagyott helyzet). Ezt torolta meg a New York-i bagázs, és egy 8-0-s pofont osztottak ki úgy a texasiaknak, hogy ezzel egyenlővé tették az állást. A Dallas sikeresen kivédekezte a Knicks újabb rohamát, és az időkérést követően (10,6 sec az órán) Dirk Nowitzki kapta meg a labdát, aki Carmelo Anthonyról dobta be szerencsés, buzzer-beater kosarát.

Clutch statisztika: a 2005-06-os alapszakasz óta a negyedik negyed vagy hosszabbítás vége előtti öt másodpercen belüli vezetést kiharcoló kosarak tekintetében a német sztár 11/23-mal áll.

Nowitzki clutch stat: 4 és fél perc, FG: 1/2 és 2 pont

Wright clutch stat: 3 és fél perc, FG: 2/2 és 4 pont

3. Indiana Pacers (2013-14 alapszakasz 18. játékhét)

Február 27. Pacers – Bucks, 101-96

Clutch időszak kezdete: 83-79 (43:00-nál)

A Pacers egészen a meccs végéig nem tudta látótávolságon kívül tartani a Szarvasokat, de 46:21-nél egy 6-0-s rohammal lerázták Larry Drew keretét.

George clutch stat: 3 és fél perc, FG: 2/4, 4 pont és 2 lepattanó (1 védő/1 támadó)

Hibbert clutch stat: 3 és fél perc, FT: 1/1, 1 pont, 4 lepattanó és 1 blokk

West clutch stat: 3 és fél perc, FT: 1/2, 1 pont, 2-2 támadó lepattanó és gólpassz

Március 1. Celtics – Pacers, 97-102

Clutch időszak kezdete: 90-90 (43:00-nál)

A negyedik negyed közepén a még mindig az Indiana sarkában lévő Bostont 90-90-es állásnál egyszer Paul George négy pontja, majd kétpontos Pacers előnynél (47:44) George triplája intézte el.

George clutch stat: 4 perc, FG: 2/4, 4 pont és 1 blokk

Március 2. Pacers – Jazz, 94-91

Clutch időszak kezdete: 83-78 (43:45-nél)

A mormonok az utolsó leheletükig küzdöttek, és Gordon Hayward be is bizonyította, hogy sohasem késő. Tíz másodpercet sem mutatott az óra, mikor Hayward duplájával, majd triplájával került veszélyes közelségbe a Jazz - de ez is kevés volt, mivel a gyors beütött faultokból minden büntetőt értékesített a keleti első helyezett.

Top teljesítmény: ezen a héten Paul George maga a tökéletes megbízhatóság volt, mivel a kritikus percekben mindig állta a sarat. Négy mérkőzése során 75 pontot, 29 lepattanót és 8 labdaszerzést könyvelt el a teljes játékidőben.

George clutch stat: 4 perc, FG: 1/2, FT: 2/2, 4 pont és 2 lepattanó

Stephenson clutch stat: 4 perc, FG: 1/1, FT: 2/2 és 4 pont

4. Kevin Durant (2014. február 28. Thunder – Grizzlies, 113-107)

Clutch időszak kezdete: 103-99 (44:16-nál)

Az OKC 18 pontos előnyt dobott a kukába, és az utolsó három és fél percnél öt ponton belülre került a Grizzlies. Ekkor Kevin Durant kezébe vette az irányítást, és szinte hibátlan dobóteljesítménnyel sikeresen távol tartotta a Memphist.

Jó döntés: A még nem top formában levő Russell Westbrook okulva az előző meccseken elkövetett hibáiból okosan átengedte KD-nek a meccs eldöntését, és csak a játékszervezésre koncentrált.

Durant clutch stat: 3 és fél perc, FG: 3/4, FT: 2/2, 8 pont és 1 lepattanó

5. 2014. február 28. Lakers – Kings, 126-122

Clutch időszak kezdete: 115-113 (43:00-nál)

Az alsóházi rangadón Mike D’Antoni run and gun rendszere remekül működött a gyengén védekező Kings ellen, ráadásul MarShon Brooks is eléggé elkapta a fonalat a zárásnál: a Lakers utolsó öt sikeres akciójában benne volt vagy befejezőként, vagy előkészítőként.

A kispad: D’Antoni a lenyűgözően kosarazó Jordan Farmart és Brooksot hagyta játszani a végén, és ez a backcourt összesen 15 pontot és 5 gólpasszt teljesített a negyedik negyedben.

Brooks clutch stat: 2 perc, FG: 3/4, FT: 1/1, 7 pont és 2 gólpassz

Johnson clutch stat: 2 perc, FG: 1/2, 2 pont és 3 lepattanó

6. Toronto Raptors (2013-14 alapszakasz 18. játékhét)

Február 25. Cavaliers – Raptors, 93-99

Clutch időszak kezdete: 85-83 (43:00-nál)

A fej-fej mellett küzdő alakulatok csatájának utolsó perceiben az all-star DeMar DeRozan tudott előrelépni a kanadaiaknál, három és fél perc alatt kilenc ponttal és egy gólpasszal segítette a torontói offenzívát, mellyel a Cavs nem tudott mit kezdeni.

Top védekezés: 32 mp-et mutatott az óra, mikor 94-91-es torontói vezetésnél DeRozan a festékben Spencer Hawes passzát fülelte le, melyet a ziccerhelyzetbe kerülő Tyler Zellernek akart címezni.

DeRozan clutch stat: 4 és fél perc, FG: 2/5, FT: 4/4, 8 pont, 1-1 gólpassz és labdaszerzés

Lowry clutch stat: 4 és fél perc, FG: 0/1, FT: 3/3, 3 pont, 1-1 lepattanó és gólpassz

Február 27. Raptors – Wizards, 129-134 – háromszoros hosszabbítással

104-104-nél Bradley Beal kihagyott tripláját követően a Raptors egy előrevágott labdával ziccer helyzetbe hozta a megiramodó Greivis Vasquezt, akinek a kísérletét már későn blokkolta John Wall. Marcin Gortat egyenlítésével jöhetett az első hosszabbítás, mely során Vasquez kiharcolt vezetését annullálta John Wall - de a másodikban pont az ellenkezője történt. Kyle Lowry és Vasquez három labdaszerzése után DeMar DeRozan fifikás ziccerrel mentette meg a kárhozattól a Raptorst, ám az utolsó ráadásban hiába vitt véghez nagy tetteket (8 pont), Wall tarthatatlan volt, és megnyerte a mérkőzést a Washingtonnak.

DeRozan clutch stat: 13 és fél perc, FG: 3/8, FT: 8/10, 14 pont és 4 lepattanó (1/3) és 1 labdaszerzés

Lowry clutch stat: 15 perc, FG: 1/5, 2 pont, 5 lepattanó (2/3), 1 gólpassz és 2 labdaszerzés

Vasquez clutch stat: 15 perc, FG: 5/9, 11 pont, 1 lepattanó, 3 gólpassz és 1 labdaszerzés

Március 1. Raptors – Warriors, 104-98

Clutch időszak kezdete: 95-90 (43:03-nál)

A vasárnapi játéknapon a Raptorok esélyt sem adtak a Warriorsnak arra, hogy legalább az egyenlítést kiharcolják, és igazi csapategységet felmutatva gyűrték maguk alá a rendkívül veszélyes Warriorst.

Top támadás: DeRozan 32 pontjából 12-t a negyedik negyedben szerzett.

Top védekezés: a Golden State a befejező három és fél percben négy labdaeladásba és három kihagyott dobásba keveredett bele (egy sikeres mezőnygól Stephen Currytől).

DeRozan clutch stat: 3 és fél perc, FG: 1/3 és 2 pont

Salmons clutch stat: 3 és fél perc, FG: 1/1, 2 pont és 1 gólpassz

Johnson clutch stat: 3 és fél perc, FG: 1/2, FT: 1/2 és 3 pont

7. Cleveland Cavaliers (2014. február 26. Thunder – Cavaliers, 104-114)

Clutch időszak kezdete: 94-93 (43:00-nál)

A Cavs idegenben egy-két percnyi clutch játék után nagyon hamar lerendezte azt a Thundert, amely egy egymást követő hárommérkőzéses vereségszériába futott bele a Chesapeake Energy Arénában feb. 20. és 26. között. Kevin Durant 43:42-nél még utoljára egy trojkával 97-95-re módosította az eredményt, de a Cleveland backcourtja a további percekben elég rendesen megszórta (15 pont) az Oklahomát.

Rossz döntés: Scott Brooks az utolsó negyedben továbbra is erőltette Russell Westbrook játékát, pedig idáig mezőnyből 3/13-mal (3PT: 1/7) állt, és +/- mutatója -19 volt.

Irving clutch stat: 2 perc, FG: 1/2, FT: 2/2 és 5 pont

Hawes clutch stat: 2 perc, FG: 2/2, 4 pont

Jack clutch stat: 2 perc, FG: 1/1, 3 pont és 1 labdaszerzés

8. Chicago Bulls (2014. február 25. Hawks – Bulls, 103-107)

Clutch időszak kezdete: 90-94 (43:00-nál)

46:54-nél DeMarre Carroll egy kegyetlen triplával fordította meg az állást (103-101) a Hawks számára, de ami ez után jött, azt sose felejti el Mike Budenholzer vezetőedző. Kirk Kapitány kiharcolt egy faultos triplát, majd a sikeres büntetőket követően a festékben Jeff Teague-től elvették a labdát. Ezt követően Joakim Noah eladta ugyan a labdát, de Tony Snell az alapvonal felé kényszerítette ki a betörést megkísérlő Teague-et (a Bulls térfelén), és a hazaiak irányítója rálépett a vonalra. Hinrich-ot gyorsan a büntetővonalra küldték, de az újabb atlantai támadás ismételten kudarcba fulladt: ekkor a francia center Mike Scottot szerelte hárompontos kísérlet közben.

Top védekezés: az utolsó 24 másodperc alatt a Sólymok négy támadás alatt egyszer sem jutottak el odáig, hogy dobóhelyzetbe kerüljenek.

Gibson clutch stat: 4 és fél perc, FG: 0/2, FT: 4/4, 4 pont, 2 támadó lepattanó és 1 labdaszerzés

Hinrich clutch stat: 5 perc, FT: 6/7, 6 pont és 2 labdaszerzés

Noah clutch stat: 5 perc, FT: 1/2, 1 pont és 2 labdaszerzés

9. San Antonio Spurs (2014. február 28. Spurs – Bobcats, 92-82)

Clutch időszak kezdete: 76-76 (43:00-nál)

A Charlotte újból elszórakozott egy tetemes előnyt (a harmadik negyed végén fogták be őket). 46:06-nál hirtelen olyannyira megindult a San Antonio, hogy a Hiúzok belefutottak zsinórban három labdaeladásba (támadó hiba, eladott labda, blokk), és ezzel párhuzamosan a texasiaknál megindult a pontgyártás. Egy perc múlva már arra kapta fel a fejét a vendég keret, hogy egy 8-0-s villámtámadást rendezett le a hazai klub, majd Kemba Walker kosara után még négy pont hullott be a Bobcats gyűrűjébe.

Top taktika: Gregg Popovich és stábja tanítani való leckét adott arról, hogy miért ne hagyjon senki olyan ex-Spurs játékost az ellenfél csapatában, akiről pontosan tudnak mindent. „We know (Neal is) a bad defender. All he wants to do is shoot, we took advantage of that.” – nyilatkozta Duncan.

Ginobili clutch stat: 4 perc, FG: 2/4, 4 pont és 1 blokk

Duncan clutch stat: 4 perc, FG: 1/1, 2-2 pont, lepattanó, 3 gólpassz és 1 blokk

10. Minnesota Timberwolves (2014. február 25. Suns – Timberwolves, 101-110)

Clutch időszak kezdete: 91-92 (43:00-nál)

A 40:03-nál (91-83) nyolc pontos hátrányban kosarazó Farkasok egy két és félperces 9-0-s lerohanással szóhoz sem engedték jutni a négy labdát elszóró Sunst, majd Goran Dragić ki is pontozódott. Ezt követően már csak egy kosárhoz és négy büntetőhöz jutott a hazai legénység, míg Rick Adelmanék egy 14 pontos szakasszal zártak.

Újonc teljesítmény: Shabazz Muhammad a záró negyedben 10 ponttal (FG: 5/7), 5 lepattanóval és 1 gólpasszal vette ki a részét a sikerből.

Love clutch stat: 4 perc, FG: 1/1, FT: 2/2, 3 pont és 1 gólpassz

Rubio clutch stat: 4 perc, FG: 1/1, 2-2 pont és gólpassz

Brewer clutch stat: 4 perc, FG: 2/3 és 4 pont