Heti TOP 20 Statisztika

Az NBA 20. játékhetén tovább folytatódott a Miami győzelmi sorozata, a Houston továbbra is ontotta a triplákat, a Detroit idegenben még mindig nem tudott nyerni nyugati klub ellen, a Bobcats újabb botrányos estét hozott, és Dwight Howarddal ismét rengeteg büntetőt dobattak. Statisztikára fel!

1. Miami Heat (2012-13 alapszakasz 20. játékhét)

22 győzelem. A Raptors nem tudott megálljt parancsolni James Király csapatának. A parádés utolsó negyedet teljesítő Ray Allen 16 pontja kellett ahhoz, hogy legyőzzék a nem veszélytelen Dínófalkát, és ezzel pedig beérték a 2007-08-as Houston Rockets 22 mérkőzéses sorozatát, ami a második legtöbb volt a ligában. (Szerk. – szerdán 24. sikerüket is megszerezték)

Viszont bajnoki címvédőként övéké a liga leghosszabb sorozata, ezt a rekordot a 2008-09-es Boston Celticstől happolták el, ők 19-cel voltak idáig a legjobbak. Mögöttük pedig szintén Celtics-es sikerek állnak, így például a Larry Bird vezette 1981-82-es időszak (18) és a Bill Russell fémjelezte legyőzhetetlen legénység (17). És meddig bírják tovább húzni? Megdönthetik-e egyáltalán a bűvös 33-as csúcsot? Ez igazán jó kérdés. Öt idegenbeli és nyolc hazai küzdelmük van még hátra, ebből 11 keleti és 2 nyugati egyesület, amiből öt társaság ekkor 50% felett állt, és nyolc az alatt. (Szerk. – két keleti ebből már letudva))

A Miami Heat hátralévő programbeosztása

2. San Antonio Spurs (2012-13 alapszakasz 20. játékhét)

16 és 14 szezon, 30 pont. Egy újabb sikertörténettel bővült a Popovich-históriák lexikonja. 51 győzelmükkel és 16 vereségükkel a Nyugati Konferenciában már matematikailag sincs esély arra, hogy ne jussanak be a rájátszásba. Zsinórban ez lett nekik a 16. alkalmuk, mellyel az NBA hatodik leghosszabb szériájukat érték el. Korábban a Nationals/76ers 22-es, a Blazers 20-as, a Jazz és a Celtics 19-19-es, a Lakers 17-es és egy másik évadban 16-os szériára volt képes. Egy másik sorozatuk viszont már NBA rekordnak számít, mert legalább 50 győzelmet 14 szezonon keresztül idáig senki sem volt képes elérni. Ez a 14 is csak azért nem kúszott fel 16-ra, mert az 1998-99-es szezont a lockout miatt 50 meccsesre csökkentették le, és azt az idényt 37-13-mal fejezték be. Ami még nagyon szép volt tőlük, hogy a tavalyi, szintén lockoutba torkolló reguláris szakaszukat 66 meccs ellenében bravúrosan 50-16-ra hozták.

3. Denver Nuggets (2012-13 alapszakasz 20. játékhét)

11 győzelem és 47 mérkőzés. Amíg mindenki a Miamiról beszél, addig a Denver csendben és észrevétlenül egymás után nyeri a mérkőzéseket. A vele egy konferenciában levő felsőházban állomásozó klubok közül a Memphist, a Clipperst, a Lakerst és a Thundert verték el, míg a keletiek rájátszás helyein állók közül a Hawkst és a Knicks-szet. A festékbeli pontok terén továbbra is uralkodnak, zsinórban 47. találkozójukon dobták túl az ellenfelüket. A legutóbbi négyet például min. +14-gyel, és 3868 ponttal liga elsők voltak.

4. LeBron James (2012-13 alapszakasz 20. játékhét)

27,9-8,0-7,5. James Király eszméletlenül nagyot alkotott a 22 mérkőzéses győzelmi sorozatban. A legnagyobb szériák legjobb egyéni teljesítményeit láthatjuk a lenti táblázatban.

5. Houston Rockets (2012-13 alapszakasz 20. játékhét)

724 tripla. Péntek este a Rockets megdöntötte saját franchise rekordját (705) a bedobott hárompontosok terén, és ezt az alapszakasz végéig tovább növelhetik. A Wolves ellen 11, majd vasárnap a Warriors-szal szemben 9-et értékesítettek, és ekkor az NBA történetének 15. legtöbbjénél tartottak 724-gyel. A ranglétrán előttük levők annyira kevéssel vezetnek hozzájuk képest, hogy estéről estére egyre feljebb és feljebb fognak masírozni a közel jövőben. És ha így folytatják tovább, akkor a ligacsúcs is veszélybe kerülhet, melyet az Orlando Magic állított fel (841) a 2009-10-es reguláris szakaszban.

6. Mezőnygólszázalék (2012-13 alapszakasz 20. játékhét)

60% mezőnygólpontosság. Tyson Chandler még mindig vezetti a ligát mezőnygólszázalék tekintetében (64,5%). A mögötte levő magasemberek sem szégyenkezhetnek, mivel a Clippers zsákológépe, DeAndre Jordan az előző héten 62,3%-kal állt, míg a görög Kosta Koufos karrierje legjobbját nyújtotta 61,4%-kal. Ami viszont egészen érdekes, hogy az NBA eddigi történetében csupán egy olyan alapszakasz volt, amikor három kosaras is el tudta érni a 60%-os határt. Ez 1984-85-ben történt meg olyan játékosok közreműködésével, mint James Donaldson (63,7%, Clippers), Artis Gilmore (62,3%, Spurs) és a Houstonnal 1994-ben bajnoki címet nyerő Otis Thorpe (60%, Kings). Ráadásul Thorpe ezt újoncként csinálta meg.

7. Chris Paul (2012-13 alapszakasz 20. játékhét)

27 év. Rendkívüli esemény történt CP3 március 13-i vereséggel végződő memphisi találkozóján. Ezen az estén megdobta 10 000. karrierbeli pontját, és mivel már korábban meg kiosztotta 5000. asszisztját is, így ő lett minden idők negyedik legfiatalabb játékosa (27 évesen és 311 naposan), aki ezt az eredményt elérte. Ebben első gyerekkori kedvenc játékosa, Isiah Thomas (26 év, 222 nap), második Magic Johnson (27 év, 175 nap), harmadik Stephon Marbury (27 év, 296 nap) és ötödik Oscar Robertson (27 év, 343 nap).

8. Dwyane Wade (2012-13 alapszakasz 20. játékhét)

11 mérkőzés. A Miami nagy győzelmi szériájának egyik fő hajtóereje D-Wade, aki olyan hátvédbeli mutatókat produkált február 23-tól március 13-ig, amilyet egykoron a legnagyobb dobóhátvédtől, Michael Jordantől láthattunk (1995. december 30 – 1996. január 23.). Dwyane 11 találkozón keresztül min. 50%-os mezőnyszázalékkal szerzett legalább 20 pontot, és a Kings elleni kétszeres hosszabbításos meccsén (február 26.) 39 pont és 67,9% jött össze neki. Flash-nek két éve sikerült 50%-os mezőnygóllal, és min. 20 pontos átlaggal befejeznie egy szezont, és a múlt héten 21,8 ponton és 52,4%-on állt. Rajta kívül a ligában összesen három játékos áll 20 pont és 50% felett: Kevin Durant, Tony Parker és LeBron James.

9. Stephen Curry (2013. március 13. Warriors – Pistons)

60%-os triplamutató és 5 tripla. A Warriors számára nem volt ellenfél a hat meccs óta nyeretlen Pistons. Curry pedig kiélhette hárompontos kosaraihoz fűződő hajlamait, és 10. olyan összecsapásán is túl van, ahol legalább öt trojkát értékesített, mindezt legalább 60%-os hatékonysággal. A hárompontos vonal bevezetése óta idáig csak egy játékos tudta Curry produkcióját véghezvinni: Damon Jones (2004-05: 10 meccs). Steph legjobb estéjét február 27-én a Knicks ellen játszotta, ekkor ugyanis 13-ból 11 trojkát vágott be.

10. Ricky Rubio (2013. március 12. Wolves - Spurs)

21-13-12. A spanyol irányító kimagasló játékkal vezette győzelemre a sérülésekkel bajlódó Wolvest. Nem akármilyen tripla-duplát söpört be, ez tartalmazott egy dupla-tucatot, és átlépte a 20 pontot is, melyet csak egy kosarasnak sikerült teljesítenie a texasiakkal szemben. A legendás Larry Bird 1983. november 30-án 23 pontjával, 14 lepattanójával és 13 asszisztjával segített be a Spurs lemészárlásába (130-106).

11. Dwight Howard (2013. március 12. Magic – Lakers)

25/39 sikeres büntető/büntetőkísérlet. Howard első alkalommal látogatott el Orlandóba, ahol volt egyesülete parkettjén emlékezetes performansszal állt elő. Az ilyenkor szokásos lehurrogását megkapva játékba lendült, és 39 pontot, 16 lepattanót, 1 labdaszerzést és 3 blokkot tett be a közösbe, ami elég is volt a győzelemhez. Idei legtöbb pontját, büntetőkísérletét és bedobott büntetőjét is itt szerezte meg. Karrierje során másodjára kapott ennyi lehetőséget (39) a büntetővonalnál, így megismételte az általa tavaly január 12-én beállított NBA csúcsot. 64,1%-os (25/39) hatékonyságával még túl is szárnyalta az aktuális idényében hozott 48,7%-os dobási pontosságát, és csupán három labdával maradt le Wilt Chamberlain (1962. március 2.) és Adrian Dantley (1984. január 4.) NBA rekordjától.

12. Damian Lillard (2012-13 alapszakasz 20. játékhét)

8 mérkőzés, 1200 pont és 400 gólpassz. Damian Lillard újonc elsősége szinte vitathatatlan. A srác mintha csak iskolát váltott volna, nem pedig kosárlabda ligát. Február 27. és március 14. között összesen nyolc legalább 20 pontos meccset tudhatott magáénak, és ez a franchise történetében legutoljára 1980-ban történt meg egy újonccal (Calvin Natt). Ezen időszak alatt 26 pontot, 2,5 lepattanót, 6,6 gólpasszt és 1,13 labdaszerzést átlagolt, valamint 4-4 győzelemre és vereségre futotta. Allen Iverson óta (1996-97) pedig ő az első olyan zöldfülű, aki a leggyorsabban elérte az 1200 pontot és 400 asszisztot

13. Tiago Splitter (2013. március 11. Thunder - Spurs)

21-10 pont-lepattanó. Splitter december 15-e óta stabilan a Spurs kezdőötösének tagja, és, hogy mennyire hasznosan teszi a dolgát, azt az Oklahoma ellen keményen bebizonyította. Parker sérülés miatt továbbra is ült a kispadon, és a brazil a Nyugati Konferencia első helyezettjét tanította móresre. Se Serge Ibaka, se Nick Collison nem tudott mit kezdeni a remek ritmusban kosarazó Splitterrel, akinek 183 meccsre volt szüksége ahhoz, hogy egy estén ő legyen a San Antonio legjobbja pont és lepattanó kategóriájában.

14. Boston Celtics (2013. március 16. Celtics – Cats)

5 pont. A Celticstől csak egyetlen elfogadható eredményt vártak el a Bobcats-cel való ringbe szállás előtt: a győzelmet. A kettejük párharcában kissé meglepő módon a charlotte-iak 2-1-re vezettek eddig a napig, de ezen az estén nem tudta eljátszani a mumus szerepkörét a Hiúz bagázs. Olyannyira nem, hogy a Boston 51,9%-kal dobott mezőnyből, ebből 66,6%-kal a triplákat, és még Kevin Garnett sem lépett pályára. Mind a 11 parkettre lépő kosaras szerzett minimum 5 pontot, D.J. White-nak például bőven elég volt ehhez 5 perc (6 pont).

15. Kevin Durant (2012-13 alapszakasz 20. játékhét)

17,8 mezőnygólkísérlet átlag. Tűzerőből soha sem volt hiány az Oklahoma háza táján, mivel Russell Westbrook meccsenként átlagosan 18,8 rádobást átlagolt, ami ráadásul több mint Duranté (17,8). Ha ez így marad, és KD lesz a gólkirály, akkor ők lesznek az NBA történetének második olyan csapata, ahol a gólkirálynál több rádobást vállal el egy csapattárs. Egészen az ’50-es évekig kell visszarepüljünk, ugyanis az 1954-55-ös alapszakaszban az akkori gólkirály a Philadelphia Warriors színeiben pattogtatott Neil Johnston személyében. Johnston (22,3 pont) 16,4 rádobással szerezte meg a legjobb gólzsák címet úgy, hogy Paul Arizin (21,0) kereken kettővel vállalt többet nála.

„Sir” Charles Barkleyhoz is fűződik egy szál a dobáskísérletek terén. Charles úgy ért el mérkőzésenként 28,3 pontot 1987-88-ban, hogy 18-nál (16,0) kevesebbszer próbálkozott. Barkley ezzel a teljesítményével az NBA első ilyen játékosa lett, KD pedig a másodikká válhat.

16. Blake Griffin (2012-13 alapszakasz 20. játékhét)

170 zsákolás. A legtöbbet zsákolók TOP 5 listájából sohasem hiányozhat Lob City két kiválósága, Blake Griffin (170) és DeAndre Jordan (142). Griffin tetemes előnnyel vezeti a mezőnyt, mögötte jön JaVale McGee (152), azután Dwight Howard (145), Jordan és végül Tyson Chandler (133).

17. Los Angeles Lakers (2012-13 alapszakasz 20. játékhét)

50% és 120 pont. A Lakersnek nagyon nem megy idegenben. Azok a gárdák, akik 50% alatt állnak, ellenük 10-6 a mérleg, míg az 50% felettiekkel szemben már csak 3-16. Március 15-én már le tudtak győzni egy rájátszásra készülő csapatot idegen környezetben, de előtte 7 estén keresztül nyeretlenek voltak a Celtics, a Heat, a Nuggets, a Thunder és a Hawks-szal szemben. A bokasérülése miatt nem játszó Bryanttel kapcsolatban pedig egy igen meglepő statisztika került napvilágra. Összesen 894 percet töltött a pályán, ez alatt a kihívójuktól átlagosan 103,8 pontot kaptak (48 percre vetítve), és amit ők dobtak az +0,2-del több volt a javukra. Amíg a Black Mamba a kispadon volt (263 percet), addig átlag 90 pontot kaptak, és a Los Angeles +7,5 ponttal többet dobott. És, hogy ki a Jani a házban? A Clutch szituációkban szerzett pontokat tekintve minden kiderül. Kobe-nak 120 pontja van, Steve Nash 37-tel áll, Howard 28-cal, Metta 21-gyel és Pau Gasol 17-tel.

18. Utah Jazz (2012-13 alapszakasz 20. játékhét)

6 vereség. A Jazz szurkolók számára egy igen szomorú tényt kell közölnünk: a Utah idegenben az All-Star Gála óta nyeretlen. Február 23-ától kezdődően a Clippers, a Bucks, a Cavs, a Bulls, a Knicks és a Thunder intézte el őket. Ehhez hasonló esetük az 1980-81-es idényben volt, ekkor a gála utáni összes (13) találkozójukat elveszítették idegenben.

19. Charlotte Bobcats (2013. március 15. Raptors – Cats)

1/13 mezőnygól/mezőnygólkísérlet. A liga pofozózsákja, a Hiúzok botrányos negyedik negyeddel rukkoltak elő a pénteki napon. Három másodperccel a harmadik negyed vége előtt Ben Gordon bevágta utolsó mezőnykosarát, és utána mintha bebetonozták volna a Torontó gyűrűjét. 9 percnek kellett eltelnie ahhoz (közben azért volt pár sikeres büntetőjük), hogy valaki közülük - ez a szerep ekkor Gerald Hendersonra hárult – kosarat szerezzen. Az egy pontos Raptors előny addigra már hétre duzzadt, végül 14-gyel ruházták meg a bénázó charlotte-iakat.

A Bobcats utolsó negyedbeli dobásai

20. Detroit Pistons (2012-13 alapszakasz 20. játékhét)

0-14 győzelem-vereség. Egészen hihetetlen, de sajnos igaz, hogy a Detroit idegenben még mindig nyeretlen a nyugati csapatok ellen. Az előző játékhét programja három ilyen mérkőzéssel áldotta meg őket, és a Jazz, a Warriors és a Blazers volt a soros, hogy eltángálja őket. A rossz hír viszont az, hogy már csak egy lehetőségük van (Minnesota, április 6.), és ha ezt is elpuskázzák, akkor a teljes szezonra vonatkozólag nyeretlenek maradnak. Ilyet legutoljára a 2009-10-es New Jersey Nets csinált.