NBA Draft 2013 – A hármas poszt hősei

Az NBA döntő végeztével figyelmünk a Brooklyn-i Barclays Centerre szegeződik. Rohamosan közeledik a Draft, harmadikként következzenek a bedobók…

 

altOtto Porter (Georgetown)

 

Osztály: Sophomore (másodéves)

 

Születési év/Magasság/Súly: 1993/205 cm/90 kg

 

Várható drafthely: Top 5

 

Porter talán az idei felhozatal legjobban képzett embere, brutális 211 centiméteres karfesztávolsággal. 19 évesen lényegében mozgáskultúrája alapján egy veterán, tanult, tapasztalt kosárlabdázó szintjén mozog. Gyilkos középtávoliai, visszalépései és alapvonali befutásai tarthatatlanok. Nagyon keményen dolgozik, figyel arra, hogy gyengeségeit elrejtse. Másodévesen mezőnymutatóját 48 % körülire, míg triplahatékonyságát 23 %-ról, 42 %-ra emelte, bár itt gyorsan jegyezzük is meg, hogy nem emel rá túlságosan sok trojkát. Leütés után tarthatatlan, de csapattársaira is rendre nagy figyelmet fordít. Remek lepattanózó (7,5 pattanó/meccs), folyamatosan dolgozik dobásbiztonságán. Szinte a semmiből érkezett, hisz középiskolásként semmilyen kiemelkedő tornára vagy csapatba sem sikerült bekerülnie. Legnagyobb hátránya, hogy hiába próbálják izmosítani, két év alatt eleddig mindössze 2 kilót sikerült rápakolni. A zárásokat rendre rosszul kerüli, folyamatosan fennakad azokon. Kissé kiismerhető leütés utáni tempója, bár egyelőre az ellenfelek így sem tudnak túlságosan sok mindent tenni ellene. A dobási technikája egyelőre lassú. Kérdéses, hogy az NBA-ben is a hármas poszt jut majd, neki, vagy megpróbálják inkább a négyes felé terelni. Hatalmas potenciál, kihagyhatatlan választás.

 

 

 

altShabazz Muhammad (UCLA)

 

Osztály: Freshman (elsőéves)

 

Születési év/Magasság/Súly: 1992/198 cm/101 kg

 

Várható drafthely: Lottery

 

Az idei szezon egyik legérdekesebb figurája volt Shabazz Muhammad, akit egyfajta messiásként vártunk, aztán valahogy mégsem hozta azt az átütő, egetrengető teljesítményt. Pedig a képességei alapján egy igazi gyilkossal állunk szemben, akinek dobási repertoárja lényegében utánozhatatlan. A hárompontos vonal környékét rendre bejátssza, ráadásul még magas és izmos is ahhoz, hogy védőit egyszerűen eltakarítsa maga elől. Nem fél az ütközésektől, hajlandó betörni a tábla alá és a lepattanókért is megharcol. Kiemelkedő a munkamorálja, hosszú karjainak és atletikus habitusának köszönhetően tűrhető védő. Gyors ütemben fejlődik, a kétes szituációkban sem ijed meg. Legnagyobb hátránya, hogy Ben Howland volt az edzője, aki az elmúlt években csak gondot halmozott fel a játékosainak, mint előnyt. Ezen felül a labdavezetése hanyagolható, mindenféleképpen fejlődnie kellene ebben a diszciplínában. Bal kézzel még nem tud dolgozni, sokszor ütemet veszít a labda a másik kezére való áttételével. Shabazz születése óta Tourette Szindrómában szenved, amely egyfajta depresszív viselkedési inkonzisztencia. A szezon során kissé hátrébb csúszott a listákon, de a nem túl erősnek ígérkező drafton jó eséllyel kellhet el az élmezőnyben.

 

 

 

altGiannis Adetokoubo (Filathlitkos)

 

Osztály: Nemzetközi prospektáns

 

Születési év/Magasság/Súly: 1994/207 cm/92 kg

 

Várható drafthely: Első kör közepe

 

Egy magas atléta srác, brutálisan nagy kezekkel, aki még mindig növésben van. Jelenlegi magassága ellenére nagyon jó a mozgáskoordinációja, igazi mobil ember. Remekül vezeti a labdát, jól cselez és ráadásul még gyors is. Lényegében egyfajta fregoli, kombó player, akit akár négy különböző poszton is be lehet vetni. Fiatal kora ellenére, egészen képzett. A leindításoknál tarthatatlan, nagyon úgy tűnik, hogy már most készen áll a profi ligára. Védekezésben nagyon jól segít be, de a labdaszerzések tekintetében sem kezdő. Nagyon jól blokkol, bár fizikálisan inkább még a hátvédek posztjához illik. Nagyon nyers, ennek ellenére rá lehet mondani, hogy ő az egyik legjobb nemzetközi prospektáns. A nigériai felmenőkkel rendelkező srác idén 8 pontot és 5 lepattanót átlagolt a görög másodosztályban. Az alsó teste nagyon harmatos, így fennáll a veszélye annak, hogy az izmosítással majd lelassul. Ugye láttunk már ilyet Boris Diaw esetében. Felállt játéknál kreativitása még nem az igazi, de mégis csak ő a legfiatalabb résztvevője az idei börzének. Egészen jól dobja a triplákat is, de a görög másodosztály azért nem egyenlő az NBA-vel.

 

 

 

altTony Snell (New Mexico)

 

Osztály: Junior (harmadéves)

 

Születési év/Magasság/Súly: 1991/201 cm/87 kg

 

Várható drafthely: Első kör vége

 

Tony Snell egy remek dobógép, aki tempóinál nem ugrik túl magasra, hosszú kezei végett azonban mégis szinte blokkolhatatlan. A távolsággal sincsen gondja, így kijelenthető, hogy készen áll arra, hogy a következő szintre lépjen. Talán a kapom és dobom szituációkban a legjobb, remekül olvassa a védekezést és ezáltal teremti meg magának a helyzeteket. 65,3 %-al dobott a szezon folyamán a mezőnyből, 39 %-al a triplavonalon kívülről és 84 %-al a büntetővonalról. Ehhez hozzájön még a meccsenként kiosztott 3 zsugája, illetve az a tény, hogy ellenfeleit átlagosan mindössze 18,8 %-on tudta tartani. Tehát egészen kimagasló védő is. Legnagyobb hátránya, hogy fizikálisan sokat kell még fejlődnie, nem eléggé robbanékony és túl sokat vállal. (Bár sokat is talál.) Kerüli az ütközéseket és a betöréseket, ennek kapcsán nagyon kevés büntetőt dobhat. Sokszor feleslegesen üt oda, így jó néhányszor kerül faultproblémák miatt a kispadra. Remek választásnak tűnik, egy olyan tipikus hatodik ember gyanánt, akár még nagyot is foghat vele, valaki.

 

 

 

altLivio Jean-Charles (Asvel Villeurbanne)

 

Osztály: Nemzetközi prospektáns

 

Születési év/Magasság/Súly: 1993/207 cm/98 kg

 

Várható drafthely: Második kör eleje

 

A francia Livio egy remek atléta, aki szinte mindig nagy intenzitással és erővel tele lép a parkettre. Igazi szemétösszeszedő ember, hisz nem követeli állandóan a labdát, de a lecsorgókból, elpattanókból rendre megteremti magának a lehetőségeket. Nagyon jó védő, reflexeinek és kimagasló anticipációs készségének hála. Rendre képes arra, hogy megállítsa, illetve szerelje ellenfeleit. Szépen elosztja a dobásait és a betöréseit. Nem egy dobógép, de jó, stabil pontszerző. Sugárzik róla a fejlődés potenciálja. Legnagyobb hátránya, hogy magassága miatt inkább az NBA négyes posztja felé hajlik, ami azonban talán kissé nehézkes számára. Az NBA nagyjai ugyanis jelenleg még összetérnék itt. Nagyon sovány, legfőképpen a vállai, így erősítésre van szüksége. A Porland-i Nike Hoop Summit legjobbja 27 ponttal és 13 lepattanóval. Nem egy rossz ajánlólevél.

 

 

 

altJames Ennis (Long Beach State)

 

Osztály: Senior (végzős)

 

Születési év/Magasság/Súly: 1990/201 cm/90 kg

 

Várható drafthely: Második kör eleje

 

Ennis, ha beválik, könnyedén lehet a szurkolók nagy kedvence, hisz egy igazi szárnyaló atléta, aki szívesen fejezi be a helyzeteit látványosabbnál látványosabb zsákolásokkal. Rendre agresszívan támadja a gyűrűt, szinte végig terrorban tartva védőit. Kiválóan zárja a passzsávot, ami után máris indulhat a lerohanás. Nyurgasága miatt akár hátvéd poszton is bevethető, igazi háromposztos fregoli ember. Képzett, keményen dolgozó játékos. Nem dobja rosszul a triplákat sem, de a labda sem esik ki a kezéből. Végighúzta a négy évet (első két évét az alsóbb JUCO ligában töltötte), ami csak előnyére vált, ennek ellenére bőven benne van még a fejlődés lehetősége. Nehéz körülmények között nőtt fel, így alázatos az elé kerülő lehetőség gyanánt. Legnagyobb hátránya, hogy csak egy atléta. Sok labdát szór el, mivel, hogy passzolni nem igazán tud. Nem egy fizikális ember, nem igazán támadja a festéket, ami az NBA-t nézve érdekes szituációkat teremthet. Az egyik legnagyobb kérdőjele az idei draftnak, de lehet, hogy ő lesz egyben a legnagyobb steal is?

 

 

 

altJamaal Franklin (San Diego State)

 

Osztály: Junior (harmadéves)

 

Születési év/Magasság/Súly: 1991/195 cm/86 kg

 

Várható drafthely: Második kör eleje

 

Franklin egy igazi motívuma a San Diego State gárdájának, mind a támadó mind a védő oldalon. Kemény munkával húzta fel pontátlagát 2,9-ről 17,1-re, pedig első évesen lényegében nem is nagyon játszott. Nagyszerűen találja meg a dobóhelyzeteket, jól használja a testét és nem omlik össze kínos védekezési szituációkban sem. Még mindig nagyon sovány, bár évről-évre szépen pakolták rá izomzatot. Jól támadja a gyűrűt, sok büntetőt dobhat, de az izolált szituációknál sem ijed meg. Nagyon jó lepattanózó (9,5 pattanó/meccs) csak egyetlen olyan ember volt, aki alacsonyabbként jobb számokat produkált nála. A gólpasszok és a labdaszerzések terén sem leírandó. A legnagyobb hátránya, hogy megkérdőjelezik potenciálját az NBA-hez? Sokak szerint teljesítménye szép és jó, de a profi ligában hetek alatt a süllyesztőben találja majd magát. Alulméretezett kombó hármasokra ugyanis nem nagyon van már manapság szükség. Túl sokszor akar dobni, az ütközéseknél megölik, a hármasok terén pedig még sokat hibázik, pedig az NBA-ben e téren ennél csak nehezebb dolga lesz. Voltak kisebb balhéi is, például amikor egy játékvezetővel konfrontálódott, majd nem volt hajlandó a riportereknek sem nyilatkozni. Talán ő az egyedüli akire egyértelműen rámondták, hogy nem az NBA-be való. Meglátjuk.

 

 

 

altDeShaun Thomas (Ohio State)

 

Osztály: Junior (harmadéves)

 

Születési év/Magasság/Súly: 1991/198 cm/99 kg

 

Várható drafthely: Második kör eleje

 

Igen, DeShaun Thomas hármas posztos játékos, mivel csak 198 centi. Talán testalkata és izomösszetétele révén tűnt úgy sokszor, hogy ő egy igazi vérbeli center. Tapasztalt, képzett a Buckeyesnél eltöltött három éve alatt magára szedte a játék támadóarzenáljának apraja-nagyját. Védőit megeszi, tudja a hármast is, ráadásul védekezésben is hajlandó rendre odatenni magát. Szeret a gyűrű környékén téblábolni, nem bánja, ha a lecsorgó labdák az ő kezében kötnek ki. Játékstílusa könnyedén adaptálható, az NBA jóval pörgősebb világába. Egészen jól mozog labda nélkül, szeret besegíteni csapattársainak, egy-egy jó zárásra mindig kapható. Kiemelkedő büntetőző. Legnagyobb hátránya, hogy mi lesz a posztja a profi ligában? Lassú és darabosak a mozdulatai, az NBA hármasai kiveszik majd a játékból, négyesnek pedig alacsony. Ennek ellenére nagy hiba lenne leírni, mert ahogyan nem hittük NCAA féle feltámadását, úgy az NBA-ben is okozhat majd meglepetést.

 

 

 

altJames Southerland (Syracuse)

 

Osztály: Senior (végzős)

 

Születési év/Magasság/Súly: 1990/203 cm/100 kg

 

Várható drafthely: Második kör eleje

 

Egy New York-i kemény gyerek, aki kiválóan dob, megvannak a balhéi is, de mégis az idei draftosztály egyik hívogató embere. „Gáz ez a srác, de válasszuk ki.” – mondhatja, egy-két GM. Hihetetlen energiákat képes megmozdítani. Remek a keze, ráadásul magassága, karfesztávolsága és kezdő súlya is rendben van. Kiváló atléta, a leindításoknál igazi látványember. Tudja a büntetőt is, képes kulcsfontosságú labdaszerzésekre. Jó az állóképessége, rendre a legtöbb időt töltötte a Syracuse játékosai közül a parketten. A középtávoli megoldásai is szépen fejlődnek. Legnagyobb hátránya talán az, hogy egydimenziós játékos. A támadó oldalon csak a dobások és a leindítások jöhetnek szóba. Nincsenek betörései, illetve test-test elleni játékai, amelyre pedig alkatából adódóan igen is képes lehetne. Nem láttuk csak Boheim rettegett zónájában védekezni, így nagy lutri, hogy védőoldalon egy az egyben mire is lehet képes. Idén hat meccsre meszelték el, miután annyira sem vette a fáradságot, hogy beüljön egy-két órára. Összességében egészen potenciális kis játékos, azonban nagy kérdés, hogy hol lesz a valódi helye egy szinttel fentebb?

 

 

 

altSolomon Hill (Arizona)

 

Osztály: Senior (végzős)

 

Születési év/Magasság/Súly: 1991/201 cm/100 kg

 

Várható drafthely: Második kör vége

 

Az egyik legösszetettebb játékosa a 2013-as osztálynak, mégis sok helyen még csak a második körbe se várják. Érdekes, talán nem megbántva, de sűrű egyén, aki azonban kiemelkedő lábmunkája révén bármikor képes megteremteni a dobóhelyzetet. Agresszív, remekül dolgozik a festékben, jól dob, amolyan régi típusú játékos, képes bedobni a triplát is. Használja a táblát, ráadásul kiemelkedően lepattanózik (7,7 pattanó/meccs). Lényegében majdnem, hogy mindent tud a parketten. A gond vele az, hogy egy szinttel feljebb, teljes egészében poszttalan játékos lesz. Fizikálisan nagyon jó az NCAA-ben, de lehet, hogy lassú lesz az NBA-ben. Sok labdát szór el, nagyon rosszul passzol és nagyon csúnyán dob. Szörnyű a beidegződése, amin talán már nem is lehet változtatni. Csúnyán szólva nem ártana még neki egy év az egyetemen, de mivel végzős, ugyebár ez kivitelezhetetlen. Ha szerencséje lesz, akkor elkelhet, máskülönben kiváló húzás lehet, egy Euróligás klub számára.

 

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus