Blake Griffin 43 pontja is kevés volt a Miami Heat ellen

12 összecsapást rendeztek az NBA-ben - mindhárom nyugati élmenő győzött, de egyiküknek sem volt könnyű dolga, míg a bajnok Miami a Clippers ellen nyert idegenben. A nyugati playoff-ért harcolók közül a ma a Denver, a Dallas és a Houston nyert, a Phoenix és a Grizzlies kikapott. A legfurcsább összecsapást Clevelandben rendezték, ahol a Lakers centere, Robert Sacre annak ellenére (szabályosan) a pályán maradhatott, hogy kipontozódott – míg a Kings-Raptors mérkőzés végjátékában egy véleményes játékvezetői ítélet borzolta a vendégkedélyeket.

A játéknap legszebb, legérdekesebb jeleneteit állandó rovatunkban (Amiről a Festékben beszélnek) tekinthetitek meg.

Cleveland Cavaliers - Los Angeles Lakers 108-119

Ritkán látható győzelem. A csapatok öt, illetve hét mérkőzés óta tartó vereségsorozatukat szerették volna megtörni. Ez a Lakersnek sikerült, köszönhetően a kiegészítőemberek, Kelly (26 pont, karriercsúcs), Farmar (8/15 mezőnyből, 5/8 tripla) és Johnson (8/15 mezőny, 4/7 hárompontos, 9 lepattanó) villogásának. A félidő előtt Young, később Farmar vált ki sérülés miatt, így Kaman kipontozódása után már csak öt játékra alkalmas kosarasa maradt a vendégeknek, így amikor 3 és fél perccel a vége előtt Sacre is begyűjtötte a hatodik faultját, a pályán maradhatott. Minden továbbiakban beütött faultja (nem volt) technikait jelentett volna csapata ellen.

Clevelandben baj van. Hiába nyerte nagy fölénnyel (57-40) a lepattanócsatát a Cavs, elaludták a mérkőzés elejét, hisz már 29 ponttal is vezetett a Lakers. Továbbá olyan gyatra dobószázalékot adtak elő (37% mezőny, 15% tripla), mely szinte borítékolta, hogy számukra csak vereség lehet a találkozó vége. A Deng-Irving-Waiters trió 9/35-ös mezőnymutatót domborított - van még lejjebb Clevelandben?

A Cavaliers legjobb dobói: Miles 27/12, Varejao 15, Bennett 14
A Lakers legjobb dobói: Kelly 26/9, Farmar 21/15, Johnson 20/12

Philadelphia 76ers - Boston Celtics 108 - 114

Mindenkinek ment a bostoniaknál. Jeff Green végre robbantott (36 pont, 18-ból 11 mezőnyből, 7-ből 5 tripla, 8 lepattanó, 2 blokk), Rajon Rondo most is magabiztosan irányított (8 pont, 9 lepattanó, 11 gólpassz). Mellettük Jared Sullinger (19 pont, 10 lepattanó, 5 gólpassz, 4 blokk) tovább haladt a kiteljesedés útján, Avery Bradley (14 pont, 3 labdaszerzés) és a csereként használt Jerryd Bayless (11 pont, 5 gólpassz) pedig a tökéletes kiegészítő emberek szerepét látták el, nem is volt kérdés, hogy célba ér a Celtics.

Védekezés és extrák nélkül. A Sixers legjobbja a 20 pontos Thad Young volt, akihez támadásban senki sem tudott igazán felnőni ezen az estén, úgyhogy ez a "tankharc" a vártnál simább lett és a korai előny kitartott a Stevens-tanítványoknál.

A 76ers legjobb dobói: T. Young 20/6, Wroten 18/3, Hawes 13
A Celtics legjobb dobói: J. Green 36/15, Sullinger 19/6, Bass 18

Washington Wizards - San Antonio Spurs 118-125 - kétszeri hosszabbítás után

Liftezés és végül öröm. Már 17 ponttal is éget a San Antonio, többek között Parker gyengébb estéje miatt (4 pont, 5 gólpassz, 4 eladott labda), de Duncan vezérletével (13/20 mezőnyből, 11 lepattanó, 5 gólpassz, 3 blokk) felzárkózott, egyenlített, később pedig fordított a texasi gárda. A legfontosabb kiegészítőember, Mills a hosszabbításokban 11 pontot tett a közösbe, idénycsúccsal zárt. A Spurs sorozatban 16. alkalommal győzte le a fővárosiakat, ez a jelenlegi leghosszabb fennálló aktív széria az NBA-ben.

A végére fogyott el az erő. A rendes játékidő végén három dobása volt a Spursnek a győzelemhez egy támadáson belül, ám mindet kivédekezte a Wizards. A 8 másodperc maradt az első hosszabbításból, amikor négy ponttal mentek a vendégek. Wall (29 pont, 5 lepattanó, 9 gólpassz, 4 szerzett labda) azonban innen is egálra hozta a játékrészt. A második ráadásban már csak három pontot tudott szerezni a hazai gárda (0/11 mezőnyből), így elbukták a nap meccsét.

A Wizards legjobb dobói: Wall 29/6, Beal 19, Ariza 15/3
A Spurs legjobb dobói: Duncan 31, Mills 23/12, Green 22/15

New York Knicks - Portland Trail Blazers 90-94

A végén botlott a Knicks. A harmadik negyed végén Aldridge vezetésével ellépett a Portland, de a negyedik negyedben feljött a New York, csak éppen a hajrában a 26 pontig jutó Carmelo Anthonynak semmi sem jött össze - pont nélkül zárta az utolsó játékrészt, Aldridge viszont higgadt maradt, bő fél perccel a vége előtt egy lefordulás után szerzett kosarat Tyson Chandler felett, így szűken, de nyerni tudtak a vendégek.

A vezérek pontatlanok voltak. Anthony a 26 pontját végül 11/28-as mezőnymutatóval érte el, ráadásul egyetlen gólpasszt sem osztott ki, a Blazersnél Aldridge 5/17-tel célzott, de dupla-duplázott, Damian Lillard pedig hatás nélkül játszotta végig a meccset, 4/12-vel ért el 12 pontot.

Stoudemire szavai elérték a kívánt hatást. Az erőcsatár azt nyilatkozta, hogy több játékidőt szeretne és teljesen egészséges, most 21 percet kapott, ezalatt 15 pontot és 7 lepattanót tett be a közösbe, bizonyítva, hogy az együttes hasznára válhat.

A Knicks legjobb dobói: Anthony 26/3, Smith 18/3, Stoudemire 15
A Blazers legjobb dobói: Batum 20/6, Matthews 18/9, Aldridge 15

Houston Rockets - Phoenix Suns 122-108

Kevés volt a felzárkózás. A Rockets stabilan vezetett gyakorlatilag az egész meccsen, de a Suns igazán nem szakadt le róluk, hét perccel a vége előtt pedig négy pontra csökkentették a különbséget. Itt váltott azonban a Houston, a 34-et termelő Howard, illetve Lin kosaraival egy 10-3-as rohanást produkáltak, amivel tetemes előnyt építettek ki újfent, ezzel három és fél perccel a vége előtt eldőlt a találkozó.

A frontcourtok döntötték el. A Howard-Jones-Parsons trió 72 pontot és 30 lepattanót szerzett 65,9%-os mezőnyhatékonysággal, a Suns magasai (Plumlee, Frye, Tucker) csak 26 pontot és 11 lepattanót gyűjtöttek. Ezzel a 26-11-gyel szemben Howard 34 pontja és 14 lepattanója már önmagában is erős...

A Houston ihletett formában dobott. 54,9% mezőnyből, 68,8% a triplavonalon túlról - a Suns védekezése még nem teljesített ilyen rosszul 50% feletti mérlegű csapat ellen. Ráadásul bár Harden csak tíz dobást vállalt, a büntetővonalról 12-t és mindegyiket be is dobta - Howarddal együtt harminc büntetőt dobhattak, a teljes Phoenix csupán 21-et.

A Rockets legjobb dobói: Howard 34, Harden 23/9, Parsons 19/3, Jones 19/3
A Suns legjobb dobói: Dragic 23/6, Green, Barbosa 13/6-13/6, Tucker 13

Orlando Magic - Detroit Pistons 112 - 98

Még egy kiábrándító vereség. A minden várakozást alulmúló Pistons képes volt a liga egyik leggyengébb együttesétől is simán kikapni, pedig a már kezdőként szerepet kapó Kyle Singlerrel, valamint a csereként mindig ponterős Rodney Stuckey-val együtt hatan értek el kétszámjegyű dobóteljesítményt a vendégeknél.

A cserék döntöttek. Az újonc Oladipo (20 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), a fiatal O'Quinn (8 pont, 5 lepattanó, 6 blokk) és a hullámzó Harkless (15 pont, 9 lepattanó) is igen masszív teljesítménnyel szállt be a kispadról, erre nem igazán volt válasza a 25 pontos, 12 lepattanós dupla duplát felmutató Josh Smith húzta Detroitnak.

A Magic legjobb dobói: Oladipo 20, G. Davis 18, Afflalo 15/9, Harkless 15/6
A Pistons legjobb dobói: Josh Smith 25, Jennings 15/6, Drummond 15

Memphis Grizzlies - Dallas Mavericks 96 - 110

Nagyon fontos rangadót nyert a Mavs. A remeklő Dirk Nowitzki (25 pont, 14-ből 10 mezőnyből) és társai a harmadik negyed derekától kezdve állva hagyták a Mike Conley nélkül lefelé meginduló Memphist. Az irányítót pótló Calathes (16 pont, 5 lepattanó, 5 gólpassz), a nagyon bevált Lee (22 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) és a vezér, Randolph (25 pont, 9 lepattanó) is szépen odatette magát a hazai együttesnél, de ez is kevés volt.

Brandan Wright, az x-faktor. A kispadról érkezve 17 pontot szállító magasember mozgékonysága meglepte az érdekes módon pont védekezésben csődöt mondó Grizzliest. A texasiak úgy nyertek, hogy Monta Ellis (14 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz, 16-ból 5 mezőnyből) és Jose Calderon (5 pont, 4 gólpassz) sem hozták hátvédben, ami tőlük elvárható lenne.

A Grizzlies legjobb dobói: Z. Randolph 25, C. Lee 22/6, James Johnson 17/6
A Mavericks legjobb dobói: Nowitzki 26/9, B. Wright 17, Ellis 14/3, Dalembert 14

New Orleans Pelicans - Atlanta Hawks 105-100

Majdnem a Hawks taktikája jött be. 30 alkalommal próbálkozott hárompontossal a vendégcsapat, és 14-szer be is találtak, emellett 29 gólpasszt osztottak ki, vagyis a gyors játékra és a kinti dobásokra alapoztak – bár kissé kényszerből, mert a palánk alatt Anthony Davis vezetésével megint remekelt a Pelicans. A hazaiak 50 lepattanót szedtek le úgy, hogy csak Davis jutott el tízig, viszont minden pályára lépő játékos legalább hármat lekapott.

A végjátékban kamatozott a munka. Mike Scott bezúzott egy hármast, amivel nyolc perccel a vége előtt 83-76-ra vezetett a Hawks, ezt követően azonban lejöttek a kinti dobásaik, a hazaiak pedig egy 9-0-s futással megszerezték a vezetést, és végig kézben is tartották a meccset. A Hawks két nap alatt a második vereségét szedte össze, lecsúsztak a keleti harmadik helyről, egyúttal a hetedik Brooklyn is csak két meccsnyire került tőlük.

A Pelicans legjobb dobói: Davis 27, Roberts 19/3, Gordon 18/3.
A Hawks legjobb dobói: Millsap 26/9, Carroll 22/12, Scott 16/12.

Oklahoma City Thunder - Minnesota Timberwolves 106-97

Nagyemberek nélkül esélye sem volt a Wolvesnak. A center Nikola Pekovic már jó ideje kénytelen pihenni, Kevin Love pedig az előző meccsen esett hatalmasat, miután a Lakerses Robert Sacre csúnyán lefaultolta. Love akkor vissza tudott térni, de ma ki kellett ülnie a Thunder elleni meccset. Három negyeden keresztül tartotta magát Ricky Rubio (19 pont, 8 pattanó, 5 gólpassz) és Love helyettese, Dante Cunningham (18 pont, 8 lepattanó, 3-3 assziszt, labdaszerzés és blokk) játékára építő Wolves, de a végén a Thunder nem hibázott otthon.

Kétfejű volt a Thunder támadójátéka. Kevin Durant (26 pont, 9 lepattanó, 7 gólpassz) és Reggie Jackson (20 pont, 9 gólpassz) is 50 százalék felett dobott mezőnyből, és a kettejük által kiosztott 16 gólpassz azt jelenti, hogy rengeteg Thunder-pontban volt benne a kezük. Mellettük hárman is elérték a 10 egységet, Perkins leszedett 12 lecsorgó labdát, csapatszinten 19 támadópattanóba kapaszkodtak bele – ez így együtt sok volt a Wolvesnak. Ráadásul Thabo Sefolosha mindössze nyolc ponton tartotta tavalyi csapattársát, Kevin Martint, aki előző meccsen 30 felett termelt.

A Thunder legjobb dobói: Durant 26/9, Jackson 20/6, Ibaka 14.
A Timberwolves legjobb dobói:  Rubio 19/3, Cunningham 18, Barea 11/3.

Denver Nuggets - Milwaukee Bucks 110-100

Egy félidő volt a Bucksban. A liga sereghajtója az első félidő után egyetlen ponttal, de vezetett Denverben, köszönhetően Larry Sanders (25 pont, 15 lepattanó) és Khris Middleton (25 pont, közte öt hármas) jó teljesítményének. Azonban amíg Sanders 50 százalék felett, Middleton alig 50 alatt termelt, a többiek számára bedeszkázták a gyűrűt, mindössze 25 százalékkal dobtak. A harmadik negyedben 13 pontot vert rájuk a hazai csapat, a negyedik etap már csak formaság volt.

50 százalék felett a Nuggets. A héten második sikerét aratta a Denver, így már a 10. helyen állnak Nyugaton, és közelítenek a playoff-helyek felé. Ma csapatként remekeltek, mezőnyből 46, a triplavonal mögül 43, büntetőből 84 százalék felett dobtak, egálra hozták a lepattanó-harcot, és 12 blokkot osztottak ki ellenfelüknek. Emellé jöttek az extrák: Wilson Chandler remek dobásokkal jutott 24-ig, JJ Hickson (19 pont, 10 lepattanó) és Ty Lawson (18 pont, 13 lepattanó) dupla-duplázott – az előző összecsapás hőse, Randy Foye pedig 5 hármast küldött a helyére, és hátvéd létére 4 blokkot osztott ki.

A Nuggets legjobb dobói: Chandler 24/3, Foye 20/15, Hickson 19.
A Bucks legjobb dobói: Middleton 25/15, Sanders 25, Knight 16/6.

Sacramento Kings - Toronto Raptors 109-101

A Kings majdnem elszórakozta. 92-72-re vezetett a 4. negyed elején az egykori torontói Rudy Gay (24 pont, 10 lepattanó, 4 labdaszerzés), DeMarcus Cousins (25 pont, 10 lepattanó) és Isaiah Thomas (23 pont, 16 kiharcolt büntető) húzta Sacramento, azonban ekkor dugába dőlt a játékuk, a Raptors cseréi, élükön a három triplát behintő Steve Novakkal, pontról pontra dolgozták le a hátrányukat. Fél perccel a vége előtt már csak 105-99-re vezetett a Kings, amikor a torontói Kyle Lowry beleállt egy hárompontosba…

Kőkemény bírói döntés. A Raptors vezére ma a 21 pontig jutó irányító volt, de ez a pontmennyiség lehetett volna több – azonban hiába dobta be a fent említett szituációban a triplát, az egyik játékvezető szerint szándékosan kereste a kontaktust a védővel a levegőben, ezért támadóhibát ítélt ellene, amivel Lowry ki is pontozódott. Az ítélet minimum véleményesnek tűnt a visszajátszások során.

Adam Silver első meccse. Jelképes, hogy éppen Sacramentóba látogatott el először az NBA új vezetője, hiszen a franchise jövője még mindig elég bizonytalan, ezzel is jelezni kívánta, hogy az NBA támogatja a hosszútávú maradást. Remélhetőleg a kétes bírói ítélet és a Raptorsnak befújt 35 fault miatt nem indulnak be a találgatások, hogy esetleg erkölcsi támogatáson túl más jellegűt is kapna a Kings.

A Kings legjobb dobói: Cousins 25, Gay 24, Thomas 23.
A Raptors legjobb dobói: Lowry 21/6, DeRozan 18/3, Patterson 14/6.

Los Angeles  Clippers - Miami Heat 112-116

A végén majdnem megfázott a Heat. 19-cel is vezettek a vendégek már, nyolc perccel a vége előtt Ray Allen egy 3+1-es akcióval még szintén tíz fölött tartotta a különbséget - innentől azonban a 43-at szóró Blake Griffin vezérletével egy 10-0-s rohanást nyomott a Clippers. A vérzést LeBron James állította el, aki egy perc alatt öt pontot szerzett, ezzel megnyugtatta a Miamit, majd az utolsó percben Ray Allen egy triplával eldöntötte a találkozót.

Dobógépek vs. csapatjáték. A Clippersnél folyamatosan a Griffin-Crawford páros kapta a labdákat, előbbi 43 pontig jutott 16/34-es mezőnymutatóval, utóbbi 9/21-gyel 31-ig, Griffin ráadásul 15 lepattanót és 6 gólpasszt is hozzátett. A Miaminál LeBron James szintén 31-et szórt, 8 lepattanóval és 12 gólpasszal megspékelve, de rajta kívül még hatan értek el legalább tíz pontot. A Heat 41 kosarából 33 gólpassz után született.

A Clippers legjobb dobói: Griffin 43/3, Crawford 31/15, Jordan 16
A Heat legjobb dobói: James 31/9, Bosh, Allen 15/6-15/6