Hihetetlen fordítás(ok) Los Angelesben

Los Angelesben két playoff meccset is játszottak a helyi csapatok, de a Clippers, majd a Lakers is elbukott jelentős előnyből, előbbi 24(!) ponttal ment már, Kobe Bryanték pedig 13-mal vezettek a negyedik negyedben, innen fordított a San Antonio, illetve az Oklahoma City

Az észak amerikai profi kosárlabdaligában két találkozót rendeztek meg ezen az éjjelen, ráadásul mindkettőt egy helyen, a Los Angeles-i Staples Centerben. A San Antonio Spurs bemutatta a Clippers ellen, hogyan kell megnyerni végtelenül simán(!) egy olyan meccset, ahol már 24 ponttal is vezetett az ellenfél, a Lakers pedig első sorban Kobe Bryantnek köszönhette, hogy végig jól állt az Oklahoma City Thunder ellen, majd éppen az ő rossz vállalásai és a csapatjáték teljes jegelése miatt bukott el Mike Brown csapata, ezzel gyakorlatilag elvesztve magát a párharcot is, hiszen három lehetősége is van Durantéknek a sorozat lezárására, ebből kettő a Thunder otthonában. Nézzük a játéknap részletesebb összefoglalóját!

Los Angeles Clippers (5.) - San Antonio Spurs (1.) 86 - 96

Bármilyen hihetetlen, de igaz: a Los Angeles-i alakulat már 24 ponttal is vezetett a második negyedben, majd a harmadik etapban 12-es fórba került a Spurs, mely a fordulás után egy 24 - 0-ás(!) futással fordított - mondhatni stílszerűen. A vége csupán 10 pont lett, de mivel volt, hogy 13 egységnyivel is előrébb tartott a vendég gárda, ezért valami olyat láthatott a Staples Center nézőközönsége, ami párját ritkítja: 37(!!!) pontos fordulást egy playoff-mérkőzés állásában, alig több, mint 20(!) játékperc alatt!

A Clippers a feltámadó Blake Griffin és a gólpasszokat nagyüzemi hőfokon osztogató Chris Paul (12 pont, 11 gólpassz) vezetésével képtelen volt hibázni az első negyedben 33 - 11-volt ennek a játékrésznek a végeredménye, ekkor mindenki úgy gondolta a csarnokban, hogy gyakorlatilag el is dőlt a derbi - kivéve a San Antoniót! Miután Gregg Popovich az "év nyilatkozatát" adta az első két játékrész között, a Spurs lehiggadt és elkezdte játszani saját játékát, ennek köszönhetően a félidő zárása előtt nem sokkal már 7(!) pontnyira is fel tudott jönni, pedig ugyanebben a negyedben volt 24-es távolság is a felek között.

A fordulás után az akkora maradt 10 pontot villámgyorsan és játszi könnyedséggel tüntette el a texasi gárda, már az is árulkodó volt a vendégek mentális erejét illetően, hogy félidőben jókedélyűen diskurált a Ginobili, Duncan, Parker trió Popovich mesterrel. A sokat látott négyesfogat érezte, hogy a kétszámjegyű hátrány ellenére is nála van a "momentum", ezt pedig érvényesítették is a parketten a Spurs játékosai.

A nemrég az amerikai válogatott kispadjával is szóba hozott ősz tréner egyébként hatalmasat húzott, amikor a már amúgy is megtört lendületű Clipperst tovább gyengítette a hack-a-Jordan taktikával, azaz, hogy taktikai szabálytalanságokat követtek el a vendégek a gyengén büntetőző centerrel szemben, majd ugyanezt megcsinálták a zsinórban 6 "egypontost" elhibázó Reggie Evans ellen is, a Clippersnek pedig sansza sem volt újra a Spurs közelébe kerülni.

A zsinórban 17.(!) mérkőzésén is veretlen maradó San Antonio tehát egy győzelemnyire van a Főcsoport-döntőtől, a Clippers ezzel együtt a kieséstől. Egy ilyen fordítás után meglepő lenne, ha a 24 órával később lejátszandó 4. felvonás alkalmával nem érne véget a sorozat.

A Clippers legjobb dobói: Griffin 28, Mo Williams 19, Paul 12

A Spurs legjobb dobói: T. Parker 23, Duncan 19, Leonard 14

A négy győzelemig tartó párharc állása: 3 - 0 a Spurs javára

Los Angeles Lakers (3.) - Oklahoma City Thunder (2.) 100 - 103

Egyszer már illettük úgy a Lakers egy korábbi találkozóját, még a Denver elleni párharcból, hogy "a paradoxonok meccse". Ez a cím abszolút érvényes lehetne a "nagyobb" Los Angeles-i alakulat mai mérkőzésére is, amit Kobe Bryant fantasztikus, 38 pontos dobóteljesítményére építve gyakorlatilag megnyert, majd éppen Bryant hibái miatt elvesztett a Lakers. A negyedik negyed közepéig minden klappolt a hazaiaknál: megtalálta azt a védekezést Mike Brown csapata, amivel teljes mértékben kontrollálni tudta a derbit, a centerek is kaptak labdákat, Bryant pedig nagyon nehéz dobásokat vállalva parádézott és vitte hátán csapatát.

Aztán megint jött, ami általában szokott: bármi is legyen az előzmény, a Lakers élő legendája minden áron egyedül akarja megnyerni az aktuális mérkőzést, ami az extra dobások elvállalása mellett azzal is jár, hogy a csapatjáték gyakorlatilag megszűnik létezni, a társak pedig egydimenziós, csak a vezér keze alá dolgozó kosárlabdával folytatják a harcot.

Ez megbosszulta magát a második meccsen, majdnem vereséget eredményezett tegnap és a 24 órával később kezdett mai derbin pedig a legvalószínűbb felállás szerint a Los Angeles-i sztárcsapat kiesését is eredményezheti. Bryant majdnem minden helyzetet elhibázott (8-ból 2 jó mezőnydobás ebben a szakaszban), amelyekhez hasonlóakat egyébként sorozatban értékesíteni tudott a találkozó korábbi szakaszaiban, a társak pedig csak azt figyelték, hogy adhatják a 24-esnek a labdát.

A Thunder eközben fegyelmezetten védekezett, de érdemben nem volt nehéz dolguk a vendégeknek, csak Bryant dobásait kellett a lehető leginkább megnehezíteni és a centerek számára nem hagyni a támadólepattanók megszerzését. A feladat sikerült, a lepattanók, szerzett labdák után pedig robogott a fiatalabb, atletikusabb OKC és sorra szerezte a könnyű kosarakat. 13 pontos negyedik negyedbeli előnyt adott le a Brown-legénység, az utolsó percre fordulva már két egységnyi hátrányból kellett egyenlítenie a hazaiak vezérének. Westbrook eladta a labdát a túloldalon, így esély nyílt a hazaiak előtt, de a jó helyzetben lévő Gasol inkább visszapasszolta volna a játékszert a triplavonalon kívülre, hogy az Bryanthez juthasson, ám elcsente a labdát Durant.

A az utóbbi három szezon pontkirálya pedig egy extra hárompontossal el is döntötte a találkozót, 13 szekundummal a lefújás előtt ez teljesen bénítóan hatott a Lakersre, persze Bryant még megpróbált egyenlíteni, de kísérlete lejött a gyűrűről, Harden pedig a taktikai fault után lezárta a derbit két jó büntetővel. Újabb tanulságos mérkőzésen van túl a Lakers, mely így dupla pályahátrányba került (1 - 3), azaz két meccset kellene nyernie Oklahoma Cityben a lehetséges maradék háromból. A jelen helyzetben az is csoda lenne, ha a következőt hoznák Gasolék hétfő este.

Az összesen 68(!) pontot dobó Westbrook, Durant páros minden dicséretet megérdemel, de ehhez a győzelemhez legalább annyira kellett Bryant tette, mint a Thunder két ászának extrája.

A Lakers legjobb dobói: Bryant 38, A. Bynum 18, World Peace 14

A Thunder legjobb dobói: Westbrook 37, Durant 31 Ibaka 14

A négy győzelemig tartó párharc állása: 3 - 1 a Thunder javára

A nap hőse: A San Antonio Spurs - a texasiak félelmetes nyugodtsággal nyertek meg végtelenül sima végjátékkal egy 24 pontos hátrányból megnyert mérkőzést, idegenben.

A nap lúzere: Kobe Bryant, aki akár hőssé is vállalhatott volna - éppen az lett a veszte, hogy ez fontosabb volt számára, mint a győzelem. Az első 20 mezőnydobásából 10 jó volt, utána a 8-ból 2-es ámokfutással és a csapatjáték teljes jegelésével juttatta csapatát oda, hogy elveszítsen a negyedik negyedben egy, már érdemben megnyert mérkőzést, 13 pontos előnyt adott le a Lakers.