Hosszabbításos klasszikus

Az észak-amerikai profi kosárlabda bajnokságban mára virradóra 4 mérkőzést rendeztek, melyek között ott volt a liga történetének legpatinásabb párosítása, a 17-szeres bajnok Boston Celtics és a 16-szor az élen végző Los Angeles Lakers keleti parti ütközete, ami után a vesztest leszámítva mindenki elégedetten csettinthet. A hosszabbításba torkolló derbin nem volt hiány heroikus performanszokból és fordulatokból, de ezen felül két kiscsapat is alaposan megtréfált egy-egy élklubot, nézzük hogyan alakultak az egyes összecsapások!

Boston Celtics - Los Angeles Lakers 87-  88 - hosszabbítás után

Ez a két gárda nem kezdte éppen jól a szezont, egyik klub háza táján sem lehetett bajnoki álmokról beszélni december végén vagy január elején. Februárra viszont némileg változott a helyzet, a korábban vendégként egyáltalán nem hatékony Lakers megnyert pár keményebb találkozót a Staples Centertől távol is, a Boston Celtics pedig az erősen negatív mérlegből jócskán pozitívat csinált egy sérülésekkel tarkított periódusban. Az eredmények javulásával a kedv és az étvágy is szépen növekedett, erre az estére már úgy készülhettek egymás ellen a felek, hogy nem csak a hagyományokat, de a helyezéseket tekintve is használhattuk a rangadó titulust.

Az öt mérkőzés óta veretlen Celtics egyetlen idei All-Star Gála résztvevője, Paul Pierce nagyon nem kezdte jól az ütközetet, annyira nem is vállalt sok dobást, amivel próbálkozott, az pedig rendre a gyűrű torkából jött ki. A végül 14 pontig és 7 gólpasszig jutó Rondo kezdte meg a pontgyártást, amihez a 12 pontos, 12 lepattanós dupla duplával záró Garnett is korán csatlakozott, a Los Angeles-iek közben elsősorban támadólepattanóik révén tartották magukat, valamint a Gasol - Bynum páros ponterős játékára építettek, Kobe Bryant csak később szólt hozzá a tánchoz.

A középső két negyed a vendégeké volt, Bryant nehezebbnél nehezebb dobásokat értékesített, rendre védőkkel a nyakán, fordulás után, kiszorított helyzetekből kellett vállalkoznia, ám elég jó százalékkal tüzelt. A negyedik negyedre az addig sem akármilyen hangulat fokozódott, Ray Allen is felvette a kesztyűt a vendéglátóknál, szépen megkomponált támadások után értékesítette a szebbnél szebb tempókat, így ott loholt végig a nyugati rivális nyakában a bostoni társulat. A hajrára kezdett minden összeállni hazai szempontból, Allen triplájával bő egy perccel a rendes játékidő vége előtt 82 - 80-ra ment a Celtics, ám hiába védekezett jól a másik oldalon Doc Rivers legénysége, rengeteg második esélyt adtak Garnették a remekül támadólepattanózó Lakersnek. A 25 pontja mellett 14 lecsorgó labdát is begyűjtő Pau Gasol tette vissza egy kihagyott közeli után azt a duplát, mellyel szűk 10 másodperccel a negyedik etap vége előtt egyenlített az arany-lila együttes. Mivel nem sikerült már épkézláb dobóhelyzetet kialakítani a Bostonnak, így jöhetett a hosszabbítás!

Az extra percek elején meglógott négy ponttal a Lakers, a sérülésből visszatérő Steve Blake szerzett egy távoli duplát, ami után már extra kellett a hazaiaktól a fordításhoz. Ezt viszont meg is kapták a helyi kedvencek, az addig kicsit gyengébben játszó Pierce zsinórban dobott 5 egységnyit, máris a keleti fellegvárnál volt az előny! Ám megtörtént ugyanaz a végjátékban, ami a rendes játékidő utolsó pillanataiban is: a vendégek centerét - ez úttal a 16 pontos, 17 lepattanós, 3 blokkot kiosztó Andrew Bynumot - nem tudták kizárni a palánk alatt, ő pedig egy ziccerrel fordított. Mivel már a túloldalon Pierce újfent hibázott, Ray Allen támadólepattanó utáni kísérletét pedig blokkolta Gasol, beért a célba a Lakers és újabb értékes idegenbeli skalpjával megerősítette jelenleg rájátszást érő pozícióját a táblázaton.

A Celtics legjobb dobói: R. Allen 22, Pierce 18, Rondo 14

A Lakers legjobb dobói: Bryant 27, P. Gasol 25, A Bnyum 16

Sacramento Kings - Oklahoma City Thunder 106 - 101

Azzal együtt, hogy a nyugati főcsoportot vezető Thunder látogatott az alsóbb régióba tartozó Kingshez, tisztában voltunk vele, hogy ebben a találkozóban benne van a meglepetés lehetősége. Ha másért nem is, a Sacramento utóbbi időben mutatott javuló formája okán mindenképp. Az All-Star behívóját frissen megkapó Russell Westbrook nem tétlenkedett, 33 pontjával a vendégek élére, de megint sok volt nála a hiba 26 dobást vállalt és 7 labdát adott el - ezek a számok egy irányító esetében kritikusnak számítanak, legfőképp a csapatjátékra gyakorolt hatás miatt. Kevin Durant kevesebbszer próbálkozhatott (19 mezőnykísérlet), ő meg is ragadt 30 egység alatt, de a két fiatal titán vezetésével három negyeden keresztül tartotta nem túl nagy előnyét az OKC. A 22-őt szóró Tryeke Evans riadót fújt az utolsó etap előtt, a hajrában már a Kings diktálta a tempót és végül egy Westbrook baki után (egy egységnyi hátránynál kilépett, amikor már egy perc sem volt hátra a találkozóból), a hazaiak pedig szépen lehozták a végjátékot. A 10 blokkos karriercsúcsát beállító Serge Ibaka így hiába takarított elképesztő hatékonysággal, a nagyobb lendület bevitte a célba a kicsapatot.

A Kings legjobb dobói: T. Evans 22, Cousins 19, M. Thornton 15

A Thunder legjobb dobói: Westbrook 33, Durant 27, Harden 17

Denver Nuggets - Golden State Warriors 101 - 109

Úgy látszik, tényleg nagyon megviseli a Denvert Danilo Gallinari kiesése, ezen az estén ugyanis már egy nem éppen tolerálható hazai vereséget szenvedett George Karl csapata. A Golden Stat Warriors külső sora szétszedte a vendéglátókét, Steph Curry 36 pontos szezoncsúccsal jelentkezett, az újonc Klay Thompson pedig a padról beállva vált nyerőemberré, 19 egységnyit tett a közösbe. Mivel minden vendég játékos tolt még kicsit a Warriors szekerén, hiába Afflalo 26 pontos performanssza és Lawson 11 pontos, 10 gólpasszos dupla duplája, az oklandieket intették le győztesként "Mile High Cityben". 25-ből 13 triplát tudott értékesíteni a Golden State, a Nené vezette hazai centerszekció pedig a lepattanó párharcot is elbukta (41 - 39), a végén izgalmak nélkül diadalmaskodott Mark Jackson legénysége, a Nuggets számára pedig fel van adva a lecke, nem szabad mélyülni hagyni a gödröt, amiben éppen benne vannak.

A Nuggets legjobb dobói: Afflalo 26, Nené 15, Lawson, Harrington 11-11

A Warriors legjobb dobói: S. Curry 36, K. Thompson 19, D. Wright 15

Phoenix Suns - Houston Rockets 89 - 96

Kezdjük rögtön a lényeggel: a vendégek kispadja 57 - 13(!) arányban verte a hazaiak második sorát, ilyen különbséggel inkább az a csoda, hogy meccsben tudott lenni a 21 pontos, 10 lepattanós Channing Frye húzta Phoenix. Az újfent All-Star résztvevő Steve Nash 14 pontja és 13 gólpassza ellenére sem tudta leiskolázni emberét, Goran Dragic-ot, aki 11 pontot és 11 gólpasszt termelt csereként, egykori mentorának szépen meg is mutatta, mit tanult tőle a korábbi esztendők során. A fordulás után nagyon megnyomta a harmadik negyedet az addig kicsit álmoskásnak tűnő Suns, de a 32 pontos 12 percet egy 11 pontos követte a záró periódusban, így a 16-t szóró Scola vezette texasiak újabb idegenbeli sikerrel lettek gazdagabbak, az arizonaiak pedig nem tudtak most sem átlendülni a holtponton, pedig saját közönségük előtt kerülhettek volna közelebb az 50 százalékos mutatóhoz.

A Suns legjobb dobói: Frye 21, Gortat 16, Nash, Dudley 14-14

A Rockets legjobb dobói: Scola 16, Lowry, Patterson 14-14

A nap hőse: Pau Gasol, aki az örökrangadón előbb hosszabbításra mentette a meccset egy támadólepattanó utáni ziccerrel, majd a ráadás végén Ray Allen közeli próbálkozását hárította. Összesen 27 pont és 14 lepattanó állt a neve mellett a lefújást követően.

A nap lúzere: A Denver Nuggets, mely hiába rendelkezik elképesztően mély kerettel, de még az idegenben halovány Golden State ellen sem képes pótolni George Karl legénysége a kieső Gallinarit, simán kikaptak hazai parketten a coloradóiak, a keserves munkával felépített kiemelkedően jó mérleg alapos romlásba kezdett.