Amiről a Festékben beszélnek 01-07

Lakers: nem, nem és nem. Dwight Howard megsérült. Simázott a Heat és a Thunder. A Memphis visszatalált a helyes útra, a Suns bánta. Detroit: nehéz az esélyesség terhe.

A nap idézete. George Karl, a back-to-back játszó Denver Nuggets szakvezetője mondta a Los Angeles Lakers elleni, idegenbeli győzelmet követően: "mondtam a csapatnak a meccs előtt, hogy fogalmam sincs, mikor nyertünk itt utoljára az alapszakaszban”. A Lakers sorozatban 3. vereségét szenvedte el.

Dwight Howard meccse – és mégsem. Idén harmadszor jutott 20 lepattanó fölé a Lakers centere (26), kiosztott 4 sapkát, és mezőnyből is "elment" (14 pont, 6/7), a büntetőket meg hagyjuk (2/6). Howard idén már egyszer szedett 20 pattanó felett a Denver ellen, de akkor is kikapott a Lakers – van viszont ennél rosszabb hír is. Szombaton hajnalban kicsit megsérült a jobb válla, amire ma rásérült.

Howard volt a főszereplő a végjátékban is. Nagyszerűen blokkolt - azonban a labda így került tökéletes ütemben a triplán álldogáló Danilo Gallinarihoz, aki köszönte szépen a "gólpasszt", és megnyerte a meccset a Denvernek.

A Lakers nagyon nincs ott fejben. A Nuggets az első percekben mind a kilenc mezőnykísérletét kihagyta – ennek ellenére 34 pontig jutottak, csak az első negyedben. Steve Nash a második félidő elején eladott három labdát, majd reklamálásért technikait kapott. Pau Gasol szintén kiharcolt magának egy technikait a 3. negyed végén – ekkor szedte össze a Denver azt a pár pontos előnyt, amivel jól sáfárkodva megnyerték a meccset. Mike D’Antoni érthetetlen módon végig jegelte a sokáig kezdő, fiatal Darius Morrist, helyette a jóval lassabb Duhont erőltette – a liga egyik leggyorsabb és legatletikusabb csapata ellen. Még egy: Steve Nash ugyanannyi triplát (3) emelt rá, mint a Dwight Howard-Pau Gasol páros…

A Denver megkezdte a felzárkózást. A Nuggets következő 14 meccséből 12 hazai lesz – ha tartják jó formájukat, jóval előrébb léphetnek, mint a mostani nyugati 7. hely.

A listavezetők hozták a kötelezőt. A Miami Heat és az Oklahoma City Thunder is magabiztosan húzta be az újabb W-t.

Gyakorolhatott a Heat-kispad. Az utóbbi napokban-hetekben bizony nyomokban sem emlékeztettek bajnokokra a Miami kiegészítői, így kapóra jött, hogy a Washington nem fejtett ki komolyabb ellenállást. Ray Allen, Mike Miller és Norris Cole is mutatott valami épülést, de még mindig maradtak formán kívüliek: Shane Battier például 0/5-tel, Mario Chalmers 1/5-tel zárt a triplavonalról. Mondjuk az Achilles-saroknak tartott palánk alatti munka javult, kerek 50 pattanót téptek le Bosh-ék.

A nap statisztikai WTF-jai. 21-0-val zárta a meccset a Heat, a Wizards az utolsó 7 percben nem szerzett pontot. LeBron James sorozatban 37. meccsén érte el a 20 egységet.

A Thundernek is jön a brutális január. A Lakers kegyetlen sorsolásáról már beszéltünk nemrég itt a Festékben, nos az OKC se panaszkodhat: következő 11 meccséből 9-et idegenben tud le. Ma a Raptors nem volt képes komolyabb ellenállást kifejteni, három magasemberük (Bargnani, Valanciunas és Gray) is hiányzott, a Thunder pedig ha nem is simán, de hozta az idegenbeli széria első meccsét.

Toronto, a kiegészítő emberek mekkája. Nem egy, nem kettő névtelen kosaras szerzett Kanadában ismertséget magának, ezt a vonulatot folytatja a 31 éves Alan Anderson. A triplaspecialista a szezon elején már bejátszotta magát a csapatba, de sérülés miatt több, mint egy hónapot kénytelen volt kihagyni. Amióta visszatért, nagyszerű meccseket játszott – ma például 27 pontot tett a közösbe (10/14-es mezőnnyel...), egy negyedben 19 pontot szerzett!

Valamit lépnie kell a Raptorsnak. Rengeteg lyuk van a torontóiak keretében, miközben irányító poszton Jose Calderon és Kyle Lowry személyében két kezdőszintű játékos található a keretben. Egyelőre nagyon halovány pletykák vannak arról, hogy a spanyolt elcserélik az All-Star környékén, ugyanakkor még mindig jobbnak tűnik, mint az utódjául igazolt Lowry - de készüljünk fel, hogy a Toronto cselekedni fog.

Fájdalmas végállomás. A Detroit sorozatban 4 meccset nyert, már kezdtünk hinni bennük – a srácok azonban megint igazolták, hogy hihetetlenül hullámzóak. A palánk alatt súlytalan Bobcats több pontot szerzett náluk a festékben, Monroe-ék 22 labdát adtak el – Austin Daye eklatáns leképeződése a jelenlegi Detroitnak: a minap 20 pontot szórt, ma nulláig jutott.

Kemba Walker ismét remekelt a végjátékban, nagyszerű kosárral egyenlített ki. A fiatal Bobcats egyébként figyelemreméltóan jól szerepel a hosszabbításokban, idén négyből háromszor győztek. Kár, hogy előtte egálra is kell hozni 1-1 meccset – ez még nem megy olyan jól a nemrég 19-es vereségsorozatot lezáró csapatnak.

Ben Gordon megkegyelmezett. Már a rendes játékidő végén is nyerhetett volna a Bobcats, de a Detroit korábbi húzóembere, Gordon nem dobta a triplát – ennek ellenére a kisember 18 pontjával újabb remek estét tudhat maga mögött. Ebben a szezonban négyszer jutott 25 pont fölé (kispadról ennél csak JR Smith tud jobbat!) – nagy problémája viszont a Charlotte-nak, hogy éppen a hátvédposztokon a legerősebbek, és Gordon is meglehetősen sérülékeny.

Memphis: vissza a helyes útra. Az elmúlt napokban nem volt önmaga a Grizzlies, Zach Randolph sem játszhatott legutóbb (ki is kaptak) – a Suns ellen viszont helyreállt a rend. Randolph 9/11-es mezőnyözéssel jutott 21 pontig, a Phoenix két legjobb pontszerzőjét, Goran Dragic-ot és Luis Scola-t összesen 16 pontig engedték és belekergették nyolc labdaeladásba. Még a védekezéshez értő Alvin Gentry, a Suns edzője is dicsérte a teljesítményüket.

Még mindig nincs meg a 2000. Egyetlen győzelemre lenne szüksége a Sunsnak a kerek jubileumhoz, de csak nem akar megszületni az a nyavalyás alapszakasz-győzelem. Kérdés, hogy mikor fog, mert a gárda keleti túrára indul, amelynek kezdeti állomásai: Milwaukee, Boston, Brooklyn…