Amiről a playoffban beszélnek 05-14

A Warriorsnál és a Grizzliesnél hősök és legendák születnek. A Spurs nagyon nem találta a játékát. A Grizzlies újabb félelmetes védőmunkája. A Thundernél későn kaptak észbe? A Miami nyomatékosan akart üzenni – sikerült nekik. A Bullsban ennyi volt?

Barnes és Jack, a hősök. Mark Jackson már a szezon elején azt mondta Barnesról, hogy nem limitálják az újonc kiscsatárt, bármit megtehet támadásban. Nos, a Spurs elleni negyedik meccsen el is gurult a gyógyszer a 26 pontig jutó Barnes-nál: 26 alkalommal emelt rá dobást, és bár elég keveset talált, a 4. negyed és a ráadás elején nagyon fontos pontokat szerzett. Jack úgy dobott 24-et, hogy a 4. negyed kezdetén még csak 12-nél járt.

50 és 35. A harmadik meccsen 50, a negyediken 35%-kal dobott a Spurs – ez volt a Warriors győzelmének kulcsa. Tim Duncan (7/22), Tony Parker (6/17) és Danny Green (4/13) is csak vergődött – egyrészt a kulcsemberek rossz napja, másrészt a GSW javuló védekezése miatt: a hazaiak 65 (!) lepattanóba kapaszkodtak bele a hosszabbításos összecsapáson. Meglepő, de eddig mind a 4 meccsen a Golden State szedett több pattanót.

Tim Duncan szomorú dupla-duplája. 142. alkalommal szállított ilyen mutatót a Spurs legendája – a playoffban! Ezzel beérte Shaquille O’Nealt az örökranglista 3. helyén, és már csak ketten vannak előtte: Magic Johnson (157) és Wilt Chamberlain (143).

Danny Green összeomlott? A ráadásig nem volt rossz a Spurs hátvédje, remekül limitálta Klay Thompsont – a hosszabbításban viszont semmi nem jött össze neki: kihagyott két büntetőt és triplát, és még pöcizésből sem tudott betalálni.

Ginobili: hullámvasút. Az első meccsen pocsék dobószázalékot mutatott fel az argentin klasszis - de a végén az ő triplája döntött. A negyediken végig jól termelt, többek között 5 triplát is bevert - de a rendes játékidő végén kihagyta a potenciális győztes hármast.

Stephen Curry – legenda születik? Többek között csapattársában, Jarrett Jackben is felrémlett az 1988-as keleti konferenciadöntő, amikor Isiah Thomas a Boston Celtics ellen bokasérülését követően fél lábon ugrálva, egylábas tempókat dobálva vitte be a nagydöntőbe csapatát. Bár Curry-ék még csak a második körben járnak, az irányító újabb fantasztikus meccsen van túl. Csapattársa elmondta: amikor a meccs előtt meglátta, hogy néz ki Curry lába, lyukas garast nem tett volna rá, hogy játszani fog – pláne arra nem, hogy így.

A második Miami-mészárlás. A Heat-Bulls párharc második meccsén már 37 pontos, történelmi zakót adott fel ellenfelére a címvédő, a negyediken pedig 88-65-re ’védekezte szét’ ellenfelét. A három sztár (James, Wade és Bosh) 3 perccel a vége előtt, 21 pontos előnynél ment le a pályáról – a harmadik meccs balhéja és odamondogatásai miatt a Heat a lehető legnagyobb pofont akarta kiosztani ellenfelének.

Igazi csapatmunka volt. LeBron James eljutott 20 mezőnykísérletig, míg Wade és Bosh alig 10-10 dobást emelt rá – a maradékon a csapat többi tagja osztozott. A Heat közel 50%-kal dobott mezőnyből, 33 mezőnykosarukból 24-et gólpassz előzött meg, és az utolsó percekre beálló Mike Miller és Joel Anthony kivételével mindenki feliratkozott a pontszerzők közé.

Nem volt technikai hiba. Az előző meccsekhez képest sokkal nyugodtabb volt a hangulat, a bíróknak nem kellett fegyelmezniük.

Richard Hamilton előkerült. Az első körben összesen 10 percet kapott a veterán dobóhátvéd, a Heat ellen pedig most először vetette be Tom Thibodeau. A ’Maszk’ nem is volt rossz, 22 perc alatt dobott 11 pontot, közte két triplát is – sőt, 4 gólpasszával csapata legjobbja volt.

Norris Cole kicsit lassít. Az előző három meccsen 80%-kal dobott a Heat kisembere, a negyediken megállt 2/4-nél – de összesítésben még így is 75%-on áll a csereirányító a sorozatban.

A Bulls teljesen elfogyott. Ezt a tempót és pressziót már nem bírta el a Chicago: alig 25%-kal dobtak, Nate Robinson 0/12-vel és 0 ponttal zárt. Marquis Teague lányos zavarában még a saját gyűrűjébe is betalált...

A Grizzlies egy győzelemre a főcsoportdöntőtől. Hosszabbításban gyűrte le a Thundert a Memphis, így 3-1-re vezet a párharcban. Ilyen állásból az előnyben lévő csapatok 96%-a (202-8) továbbjutott. A Memphis egyszer már állt egy győzelemre a főcsoportdöntőtől: 2011-ben a Thunder elleni sorozatban, 3-3-nál. Akkor Oklahomában elvesztették a 7. meccset – most ezért is revansot vehetnek az 5. összecsapáson.

Az NBA legjobban védekező csapata. Kihirdették az év két védőötösét, holtverseny miatt 11 játékos került be – ebből a 11-ből három (Gasol, Conley és Allen) is a Memphis kosarasa, ráadásul Tony Allen kapta a legtöbb szavazatot! A Grizzlies a ráadásban meg is mutatta, mennyit ér: az egy szem Fisher-triplán kívül a támadójátékáról híres Thunder nem volt képes betalálni, Kevin Durant például mind az öt dobását elhibázta - Tony Allen pedig 100-97-nél, 22 másodperccel a vége előtt nagyon fontos labdát szerzett meg a veterán Derek Fishertől.

Túl kevés, túl későn? Mi is boncolgattuk korábban, hogy Durant társak nélkül nem fogja bírni ezt a menetet – nos, a szupersztár ki is fulladt a negyedik meccsre: 10/27-es mutatóját csak kicsit kozmetikázza 5 beszórt triplája. Ahogy írtuk, a ráadásban teljesen elvesztette a fonalat. Most viszont egyszerre játszott jól Serge Ibaka, Reggie Jackson és Kevin Martin, sőt még Nick Collison is – de csak a 48. percig. Utána jött megint az, hogy adjuk Durant kezébe a labdát – nos, ez ma már nem működött, a többieknek is fel kell vállalniuk a felelősséget a végjátékban, különben már Oklahomában ünnepelni fog a Memphis.

17 pont. Ennyivel is vezetett már az OKC, viszont valószínűleg nem nézegettek ilyen esetre statisztikákat. 2009, Lionel Hollins vezetőedzősége óta a Grizzlies 11 alkalommal tudott fordítani és nyerni legalább ekkora hátrányból - az elmúlt 4 évben az NBA legjobbjai ebben a műfajban.

Blokkparti. A Thunder tíz, a Grizzlies hét sapkával ajándékozta meg ellenfelét.

Ikertornyok. Zach Randolph az előző összecsapáson mutatott gyengébb formáját feledtetve hozott össze egy 23 pont, 12 lepattanós dupla-duplát, míg Marc Gasol alig egy lepattanóval maradt le tőle (23,11) – viszont az Év Védője kiosztott 6 (!) blokkot...