Davis az 1/1, szinte minden más meglepetés

Hajnali fél kettőkor elkezdődött az NBA idei draftja, amely végül több meglepetést hozott, mint az várható volt, de inkább negatívat. Meglepően passzívak voltak a csapatok a cseréknél, sokáig egyetlen pick sem cserélt gazdát, ami a korábbi évekhez képest újdonság volt, ettől függetlenül több GM is úgy draftolt, mintha más együttes számára húzná be az adott fiatalt vagy csak egyszerűen nem ismeri saját csapatát és annak hiányosságait. Lássuk mi történt az éjszaka folyamán!

Az 1/1-gyel a New Orleans Hornets Anthony Davist választotta, itt semmilyen eget rengető dolog nem történt, hónapok óta lehetett tudni, hogy bárki nyeri a lottery-t, őt fogja draftolni az első helyen. Mivel kitakarították mellőle szinte a teljes frontcourtot, szabadon garázdálkodhat majd a festékben (egyelőre úgy tűnik, hogy erőcsatárként). Ezek után a Charlotte Bobcats rögtön nem várt fordulattal szolgált számunkra, ugyanis a papíron Davist követő ötös legkisebb potenciállal bíró játékosát, a Gerald Wallace hasonmás Michael Kidd-Gilchristet vitte. Itt rögtön borult a legtöbb előzetes mock draft, hiszen nagyon nem ezt a döntést várták Rick Cho-ék csapatától, de az idő eldönti, hogy jó döntés volt-e a tehetség elé helyezni a hozzáállást a fontossági sorrendben.

A harmadik helyen az előre megjósolt Bradley Beal - Washngton Wizards házasság köttetett meg, Beal a fővárosiak új kezdőötösébe tökéletesen beleillik majd John Wall és Trevor Ariza közé, senki nem lepődött meg döntésükön. Annál inkább volt döbbenet, mint a Cleveland Cavaliers a negyedik helyen elvitte Dion Waiterst. A Syracuse egyetemen is csak csereként szereplő dobóhátvéd szinte naponta mászott egyre feljebb az előzetes listákon, de erre senki nem számított. Vagy nagyon tudnak valamit Chris Granték, vagy a tavalyi Tristan Thompson választás után idén is elherdálták a negyedik picket (miközben a bentlévőek közül Harrison Barnest konkrétan Irving mellé találták ki).

A Bobcatshez prognosztizált Thomas Robinsont köszönte szépen a Sacramento Kings és el is vitték DeMarcus Cousins mellé, az egy érdekes párosítás lesz, de a nagy munkabírású T-Rob segíthet a primadonnaként ismert Cousins védekezésbeli hibáinak kijavításában. A hatodik helyen helyre állt a világ rendje, ugyanis a Portland TrailBlazers Damien Lillardot halászta ki, akit már hetek óta nagyon szerettek volna. Nagyon fontos lesz számukra, hogy Lillard elővegye önzetlenebbik énjét, mert a Blazers nem egyelő a Weber State-tel, sokkal inkább lesz a feladata a társak kiszolgálása, mint volt az egyetemen.

A draft egyik nagy nyertese a Golden State Warriors volt, akik köszönték szépen és hiányposztjukra behúzták Harrison Barnest. A North Carolina egyetem sztárja szinte tökéletes fit lesz az új Warriorsba, Jerry Westék örülhetnek, hogy idáig csúszott a draft talán legjobb kiscsatára. Mögöttük a Toronto Raptors némi meglepetésre Terrence Rosst választotta. Ross egyáltalán nem rossz játékos, de valamivel hátrébb várták. Az biztos, hogy már most jobb dobó, mint DeMar DeRozan, úgyhogy ha mégsem tudna SF-et játszani a profik között, akkor az eddigi torontói üdvöskének lesz félnivalója, mert ha a nagyon sok helyen megszellőztetett Nash-pletyka valósággá válik, akkor Ross sokkal inkább illik a keretbe, mint ő.

A kilencedik helyen megint egy "köszönő" csapat volt, a Detroit Pistons, akik nem voltak restek és ha már eddig lecsúszott André Drummond, akkor be is rántották Greg Monroe mellé. Ha Drummond megfelelően fejlődik, akkor gyakorlatilag ők ketten a tökéletes center-erőcsatár páros. A tizedik pickkel megint a Hornets húzhatott és itt is meglepetés történt, mert Eric Gordon nyakára ledraftolták Doc Rivers fiát, Austin Riverst. Egyelőre a kisebbik Rivers echte dobóhátvéd, de Monty Williams szerint nem húzták volna be, ha nem hinnék azt, hogy irányítót tudnak faragni belőle. Szép feladat lesz.

A 11. helyen újfent a Blazers következett és Meyers Leonardra esett a választásuk. Nem volt ez meglepő, nagyon tetszett nekik a fiatal center, mikor privát edzésen vett részt náluk pár hete és LaMarcus Aldridge számára megfelelő társ lehet a palánk alá. Kis probléma, hogy volt már eltörve a lába és tavaly meghúzódott a térdszalagja is, egyik sem jó ómen egy portlandi center esetében. 12-ként jöhetett először a Houston Rockets, akiknek nem sikerült sem feljebb cserélniük, sem minőségi játékost hozni a cetlikért, ők Jeremy Lambet választották a UConnról. Lamb felmérései nagyon rosszul sikerültek, de az egyik legtehetségesebb dobóhátvéd idén, elég komoly fejlődési lehetőségekkel, csak rá kell bírni arra, hogy minden nap kiadja magából a maximumot. Ez a húzás valószínűleg Kevin Martin houstoni karrierjének végét is jelenti.

Tizenharmadikként a Phoenix Suns választása Kendall Marshallra esett, ők ezzel minden eshetőségre fel tudtak készülni, hiszen Nash szárnyai alatt sokat fejlődhetne, de ha lelép a kanadai ikon, akkor van egy hasonló felfogású, pass-first irányítójuk. A 14. pozícióba lecserélő Milwaukee Bucks is örülhetett, hiszen a korábbra jósolt John Henson még bent volt és nem is gondolkodtak sokat, rá esett a választásuk. Az egyelőre nagyon vékony erőcsatár Samuel Dalemberttel nagyon komoly védőpárost alkothat majd a palánk alatt, Scott Skiles valószínűleg örömében nagyon részeg valahol, mert a tavalyi rohanós csapata után most megint a védekezésre helyezheti a fő hangsúlyt, a festékben két elég komoly tényezővel erősödtek.

15-ként jött egy igazi WTF húzás a Philadelphia Sixerstől, akik Moe Harklesst választották ki. Mivel SF poszton egyelőre tele vannak, ezért ne zárjuk ki annak a lehetőségét, hogy ez egy későbbi Iguodala cseréhez kellett, mert egyébként nem sok értelmét látni annak, miért húztak kiscsatárt, mikor center poszton még nincs senkijük, a drafton pedig még elérhető volt jó pár középjátékos. A Houston is meglepetést okozott, mert bár Royce White kiválasztása nem volt olyan rossz döntés, ám majdnem biztosan bent lett volna még két hellyel később is, fölösleges volt a 16. pozícióban őt elvinni. Két pick múlva látjuk, hogy nem ő volt a Rockets egyetlen erőcsatár húzása a mai napon, itt is nagy valószínűséggel csere jön (legalább Luis Scoláé, de lehet még több PF távozik majd).

A 17. húzás előtt megtörtént az első csere is. A Dallas Mavericks adta el ezt a draftjogot a Clevelandnek a 24., a 33. és a 34. pickért cserébe.

A Cavalier javította negyedik helyen elkövetett hibáját és Tyler Zellert választották itt. Kérdés, hogy ilyen fizikummal lesz-e belőle center az NBA-ben, minden esetre legalább próbálkoznak, ilyen magasságban már nagyon jó választásnak számít, gyakorlatilag no-brainer volt, hogy be kell-e húzni. A 18. húzás megint a Rocketsé volt és itt is erőcsatárt vittek, méghozzá Terrence Jonest. Helye egyelőre ugyan nincs, de a tehetsége miatt ilyen magasságban már jó picknek számít a kiválasztása. Hogy mekkora takarítás lesz előtte, az nagyban befolyásolja további karrierjét, egyelőre ugyanis a "houstoni erőcsatárok kezdő ötöse" klubba sem kerülne be...

19-re nem lapot, hanem egy Andrew Nicholsont húzott az Orlando Magic, akik valószínűleg ezzel a húzással a Ryan Anderson utáni időkre készülnek. A Denver a 20. helyen a fiatal európait, Evan Fournier-t választotta, ami megint kicsit érthetetlen, hiszen valószínűleg a francia nem jön át még egy évig Európából, ráadásul SG/SF-fel tele a padlás Coloradóban. A Boston köszönte szépen és a következő két pickkel kihúzták Jared Sullingert és Fab Melot, két roppant tehetséges játékost. Sullinger tavaly valószínűleg a top5-ben kelt volna el, de súly- és hátproblémái miatt nagyon sokat esett az utóbbi hetekben a megítélése. Az egészsége nagy kérdés, de azonnali impact lehet a Celticsnél. Melo más tészta, de ha Kevin Garnett marad még egy évet és kezelésbe veszi, nagyon jó center válhat belőle. Ezzel a két húzással a Boston a rebuild alapjait is szépen lefektette, erre a magasemberpárosra a jövőben akár komolyan is lehet építkezni.

Atlantában John Jenkinsre esett a választás. Az elit kinti dobó Jenkins jól illeszkedhet Joe Johnsonék mellé, amennyiben passzolnak neki. A Cavstől kapott picken a Dallas Jared Cunninghamet húzta, mindenki kérdőjellel a feje helyén ült ezután. A Memphis sem azt választotta, aki kellett volna nekik, ugyanis megint nem kinti dobó érkezett, hanem egy irányító, Tony Wroten, az Indiana pedig hű maradt hagyományaihoz és fehér magasembert húztak, Miles Plumlee-t  a Duke-ról. Négy igazi steal következett ezek után.

A Miami Heat elcserélte a 27. picket a Philadelphia Sixersszel egy jövőbeli első körös draftjogra és az idei 45. választásra. A picken 2015-ig lottery védettség van, amennyiben egyik évben sem sikerül a Philly-nek PO-ba jutni, akkor pedig második körös pickek mennek Floridába 2015-ban és 2016-ban.

Ezek után a Philly javította azt az egyelőre érthetetlen Harkless picket és Arnett Moultrie-t választották, akit sokan a lottery-be is vártak, mégis lecsúszott idáig, újabb hasznos magasemberrel bővült tehát a keretük. A 28. helyen már nem lehetett bent hagyni a draft egyik legnagyobb zuhanóját, Perry Jones III-at, akit az Oklahoma vitt el végül. Nagyon húzás ez a részükről, mert túl nagy rizikót nem vállaltak már ezen a helyen, Jonesból viszont bármi lehet még, elképesztően jó fizikális adottságai vannak, csak nagyon nyers még. Kezelésbe kell venni, nagyon sok kosárlabdát kell még neki tanítani, de adott esetben hatalmas steal lehet itt, Durant mögé még egy center magasságú hármasuk van ezzel.

A Chicago Bulls sem szomorkodott, ugyanis sikerült berántaniuk Marquis Teague-t, akit meg sem hívtak privát edzésre, mert biztosak voltak benne, hogy eddigre kimegy. Nem ment, úgyhogy Rose cseréjét sikerült megoldaniuk, ráadásul a sztárirányító sérüléséig elég komoly percmennyiséget kaphat kezdőként is. A 30. helyen pedig újfent a Golden State tapsolhatott, Barnes után Festus Ezeli hullott az ölükbe, Andrew Bogut cseréjének tökéletes lesz az eredetileg a Heathez jósolt középjátékos.

A második körtől olyan nagyon sok mindent nem lehet várni (későbbi egy hosszabb posztban úgyis kifejtjük, kiből mi lehet és mennyire illik az adott csapatba), a nyertes megint a Warriors, akiknek sikerült kiválasztaniuk a Michigan State motorját, Draymond Greent, de nagyot nyerhet a Denver is Quincey Millerrel. A Bucks elmormolhatott pár imát, mert a Kenticky bajnoki címéből tevékeny részt vállaló Doron Lamb lecsúszott hozzájuk, de sokaknak tetszik a Brooklyn Nets húzása, Tyshawn Taylor, a Pacers által kiválasztott Orlando Johnson vagy a Lakers pickje, Darius Odom-Johnson is.

A végeredmény:

           Első kör:

1.  New Orleans Hornets: Anthony Davis (PF, Kentucky)
2.  Charlotte Bobcats: Michael Kidd-Gilchrist (SF, Kentucky)
3.  Washington Wizards: Bradley Beal (SG, Florida)
4.  Cleveland Cavaliers: Dion Waiters (SG, Syracuse)
5.  Sacramento Kings: Thomas Robinson (PF, Kansas)
6.  Portland Trail Blazers: Damian Lillard (PG, Weber State)
7.  Golden State Warriors: Harrison Barnes (SF, North Carolina)
8.  Toronto Raptors: Terrence Ross (SG, Washington)
9.  Detroit Pistons: Andre Drummond (C, UConn)
10.  New Orleans Hornets: Austin Rivers (SG, Duke)
11.  Portland Trail Blazers: Meyers Leonard (C, Illinois)
12.  Houston Rockets: Jeremy Lamb (SG, UConn)
13.  Phoenix Suns: Kendall Marshall (PG, North Carolina)
14.  Milwaukee Bucks: John Henson (PF, North Carolina)
15.  Philadelphia 76ers: Moe Harkless (SF, St. John's)
16.  Houston Rockets: Royce White (PF, Iowa State)
17.  Cleveland Cavaliers: Tyler Zeller (C, North Carolina)
18.  Houston Rockets: Terrence Jones (PF, Kentucky)
19.  Orlando Magic: Andrew Nicholson (PF, St. Bonaventure)
20.  Denver Nuggets: Evan Fournier (SG, France)
21.  Boston Celtics: Jared Sullinger (PF, Ohio State)
22.  Boston Celtics: Fab Melo (C, Syracuse)
23.  Atlanta Hawks: John Jenkins (SG, Vanderbilt)
24.  Dallas Mavericks: Jared Cunningham (SG, Oregon St.)
25.  Memphis Grizzlies: Tony Wroten (PG, Washington)
26.  Indiana Pacers: Miles Plumlee (C, Duke)
27.  Philadelphia 76ers: Arnett Moultrie (PF, Mississippi St.)
28.  Oklahoma City Thunder: Perry Jones III (PF, Baylor)
29.  Chicago Bulls: Marquis Teague (PG, Kentucky)
30.  Golden State Warriors: Festus Ezeli (C, Vanderbilt)

          Második kör:

31.  Charlotte Bobcats: Jeff Taylor (SF, Vanderbilt)
32.  Washington Wizards: Tomas Satoransky (SG, Czech Republic)
33.  Dallas Mavericks: Bernard James (C, Florida St.)
34.  Dallas Mavericks: Jae Crowder (SF, Marquette)
35.  Golden State Warriors: Draymond Green (SF, Michigan St.)
36.  Indiana Pacers: Orlando Johnson (SG, UC Santa Barbara)
37.  Toronto Raptors: Quincy Acy (SF, Baylor)
38.  Denver Nuggets: Quincy Miller (SF, Baylor)
39.  Detroit Pistons: Khris Middleton (SF, Texas A&M)
40.  Portland Trail Blazers: Will Barton (SG, Memphis)
41.  Brooklyn Nets: Tyshawn Taylor (PG, Kansas)
42.  Milwaukee Bucks: Doron Lamb (SG, Kentucky)
43.  Atlanta Hawks: Mike Scott (PF, Virginia)
44.  Detroit Pistons: Kim English (SG, Missouri)
45.  Miami Heat: Justin Hamilton (C, LSU)
46.  New Orleans Hornets: Darius Miller (SF, Kentucky)
47.  Utah Jazz: Kevin Murphy (SF, Tennessee Tech)
48.  New York Knicks: Kostas Papanikolaou (SF, Greece)
49.  Orlando Magic: Kyle O'Quinn (C, Norfolk St.)
50.  Denver Nuggets: Izzet Turkyilmaz (C, Turkey)
51.  Boston Celtics: Kris Joseph (SF, Syracuse)
52.  Golden State Warriors: Ognjen Kuzmic (C, Bosnia)
53.  Los Angeles Clippers: Furkan Aldemir (PF, Turkey)
54.  Brooklyn Nets: Tornike Shengelia (SF, Georgia)
55.  Los Angeles Lakers: Darius Johnson-Odom (SF, Marquette)
56.  Toronto Raptors: Tomislav Zubcic (SF, Croatia)
57.  Brooklyn Nets: Ilkan Karaman (PF, Turkey)
58.  Minnesota Timberwolves: Robbie Hummel (SF, Purdue)
59.  San Antonio Spurs: Marcus Denmon (SG, Missouri)
60.  Los Angeles Lakers: Robert Sacre (C, Gonzaga)

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus