29 esztendős Joel Embiid, 16 éves Kobe 65 pontos meccse

34 éves Blake Griffin - 29. születésnapját ünnepli a Sixers MVP-jelöltje, Joel Embiid - 16 esztendővel ezelőtt Kobe Bryant 65 pontot szórt a Blazersnek.

16 esztendővel ezelőtt, 2007. március 16-án Kobe Bryant egyik nagy estéjét láthatták a szurkolók. A Los Angeles Lakers a Portland TrailBlazerst fogadta a Staples Centerben, az aranysárga-lilák hosszabbítás után, 116-111 arányban diadalmaskodtak, a fő attrakciót pedig ezúttal is Bryant szolgáltatta: 65 pontot ért el (23/39 mezőny, 8/12 tripla, 11/12 büntetőt) - ez karrierje második legjobb ponttermése a híres 81 pont után. Volt egyébként még 7 pattanója, 3 gólpassza, 3 szerzett labdája és 2 eladott is.

A rendes játékidő végén 4 hármast dobott 2 perc alatt, ezzel mentette hosszabbításra a meccset. Érdekességként meg lehet említeni, hogy ezt követően zsinórban további három találkozón szerzett legalább 50 pontot - a Minnesota Timberwolvesnak 50 egységet, a Memphis Grizzliesnek kereken 60-at, a New Orleans Hornetsnek pedig megint 50-et szórt, mielőtt sorozata a Golden State Warriors elleni 43-mal megszakadt volna.

 

34. születésnapját ünnepli a Boston Celtics veterán magasembere, Blake Griffin. Pályafutása rettenetesen kétarcú volt eddig, hiszen a liga egyik legatletikusabb játékosa volt karrierje elején, de a sorozatos térdsérülései miatt ez az erénye mára elkopott. Emellett a liga egyik legjobban passzoló magasembere is, 5 évig folyamatosan 5 gólpassz környékén vagy e szint fölött átlagolt - 3.2 asszisztnál soha nem volt rosszabb mutatója, de 2019 után ebben a szegmensben is megindult a lejtmenet. 

Az említett térdsérülései már első profi éve óta aggodalomra adtak okot (azt az évet teljes egészében kihagyta), és mint később kiderült, nem is alaptalanul. 2016 januárjában komoly botrányba keveredett, mikor akkori csapata, a Los Angeles Clippers egyik alkalmazottját megütötte - több hónapot ki kellett hagynia egy kézsérülés miatt, és a pályán is megrekedt némileg teljesítménye, védekezésben és lepattanózásban mindenképpen, erre az idényre pedig gyakorlatilag minden szempontból.

2017 nyarán a Clippers kitömte őt, megkapta az 5 éves maximumot, aztán fél évvel később, a deadline egyik, ha nem a legnagyobb lépéseként el is cserélte a csapat a Detroithoz, ahol statisztikái nagyjából hasonlóan alakultak az első évben. Nem kezdett jól a Pistons, de a pályafutása legjobb pontátlagát (24.5) és legtöbb tripláját (meccsenként 2.5 36.2%-kal) dobó sztár vezetésével az autóvárosiak végül bekerültek a PO-ba, ahol a Milwaukee Bucks söpörte őket.

Griffin 2011 és 2015 között ötször volt All-Star, ezt sikerült megismételnie 2019-ben, ezúttal már keletről. 2011/12-ben, 2012/13-ban és 2013/14-ben az All-NBA második csapatának volt a tagja, egy évre rá és a 2018/19-es idényben pedig a harmadik ötösbe választották. A 2019-20-as szezonja aztán borzasztóan sikeredett, hiszen összesen 18 mérkőzésen tudott pályára lépni, és karrierje addigi leggyengébb számait hozta (15.5 pont, 4.7 pattanó), és a 2020-21-es évadban sem villogott Detroitban (12.3 pont, 5.2 lepattanó, 3.9 gólpassz). A Pistons februárban meg is állapodott vele, hogy nem játszatja, végül március elején vásárolták ki futó szerződéséből, március 7-én pedig alá is írt a Brooklyn Netshez egy gyűrű reményében. Ez végül nem jött össze, a 2021-22-es évadban ráadásul már csak 6.4 pontot átlagolt és meccsenként alig 17 percet töltött a pályán.

2022 nyarán a Bostonhoz írt alá, de eddig kevesebb, mint a meccsek felén játszott és alig 4.5 pontot átlagol - jó kérdés, hogy jövőre kap-e még szerepet valahol. 

 

Van még születésnaposunk a mai napon, a Philadelphia Sixers sztárja, Joel Embiid, aki 29 éves lett. Embiid Kamerunban született, és példaképéhez, Hakeem Olajuwonhoz hasonlóan elég későn, 15 évesen kezdett el kosárlabdázni. Luc Mbah a Moute táborában fedezték fel, és 16 esztendősen került át Amerikába, hogy profi játékos legyen. A középsuli utolsó évének kezdetén a Kansas Egyetemet választotta, ahol a 2013/14-es szezonban, a Big12 konferenciában az Év Védőjének választottak.

2014 márciusában fáradásos törést diagnosztizáltak a hátában, júniusban, még a draft előtt pedig kés alá feküdt egy lábközépcsont-törés miatt. A Sam Hinkie vezette Phillyt ebben az időben nem nagyon izgatták az ilyen dolgok: a Sixers a 2014-es draft harmadik helyén kiválasztotta.

Első két idényét kihagyta a lábközépcsont-törése miatt - az első éve után volt egy visszaesés az állapotában -, és ekkor komolyan felmerült annak a lehetősége is, hogy bizony egy eltékozolt választás volt ő Hinkie részéről. Első igazi évét, a 2016/17-es szezont követően sem csillapodtak ezek a hangok, mert bár 20.2 pontot, 7.8 pattanót és 2.5 blokkot átlagolt, újabb sérülést szenvedett: elszakadt a meniscus a bal térdében, így összesen 31 találkozón tudott pályára lépni.

Három ilyen év után is adott neki a Sixers egy 5 éves, 148 millió dolláros idő előtti hosszabbítást, amit alá is írt - igaz, rengeteg bónusz volt egészségi dolgokhoz, sérülésekhez, játszott meccsekhez kötve. Első igazán jó idénye ezután jött, hiszen 2017/18-ban már 22.9 pontot, 11.0 pattanót, 3.2 gólpasszt és 1.8 blokkot tett a közösbe meccsenként. Először hívták meg az All-Star gálára, beválasztották az All-Defensive és az All-NBA második csapatokba is, és 63 mérkőzést bírt.

Elismeréseit a 2018/19-es szezonban is hozta (All-Star, All-Defensive és All-NBA második ötös), 64 meccsen szerepelt, ami nála karriercsúcs eddig, átlagai pedig tovább javultak - az NBA legszűkebben vett elitjébe tartozott már 27.5 pontjával, 13.6 pattanójával, 3.7 gólpasszával és 1.9 blokkjával.

2017/18-ban a második körben nagyon simán esett ki a Philly a Miami 4-1-es legyőzését követően: 4-1-re kaptak ki a Bostontól. A 2018/19-es év bizonyos szempontból más volt, bizonyos szempontból viszont ugyanolyan. A Sixers újfent keleti harmadik lett, lényegében ugyanolyan mérleggel, mint egy évvel korábban (52-30 -> 51-31), megint 4-1-re nyerte első körös párharcát, ezúttal a Brooklynt verve, és megint kiesett a második kanyarban. Ezúttal a későbbi bajnok Toronto állta Embiidék útját, de egy nagyon szoros, hétmeccses és legendás dobással véget érő sorozatban.

A sajátos, átlagtól merőben eltérő stílusáról, állandó csipkelődéseiről, beszólogatásairól is ismert Embiid a 2019/20-as szezonra stílust váltott - megpróbált komolyabb lenni, de saját bevallása szerint sem jött be neki ez. Számai visszaestek (23.4 pont, 11.8 pattanó, 3.1 gólpassz, 1.3 blokk), és bár így sem kell szégyenkeznie, All-Star is lett, de a csapatnak nem ment sem az alapszakaszban, sem a buborékban. A Boston Celtics nagyon simán söpörte ki őket - pedig Embiid 30 pontot és 12 lepattanót átlagolt a szériában.

2020 őszén aztán több változás is történt Phillyben, érkezett Doc Rivers és Daryl Morey, frissült a keret jó kinti dobókkal, a gárda pedig meg is szerezte az első kiemelést Keleten. Nagyrészt Embiidnek is köszönhetően, aki karrierje legjobb évét futotta (28.5 pont, 10.6 lepattanó, 2.8 gólpassz, majdnem 64-es TS%) és komoly esélyese volt az alapszakasz MVP-címnek. Ezt végül nem gyűjtötte be, mert márciusban volt egy 10 meccses kihagyása, de így második lett a szavazáson, emellett az Év Második Ötösébe és Védőötösébe választották, természetesen negyedik AS-meghívása mellett. 

A playoffban sem lehetett rá panasz, a Wizards ellen alig 24 perceket pályán töltve is 24 pontos átlagot rakott össze, a Hawks elleni hétmeccses szériában pedig 30.4 pontot és 12.7 lepattanót szorgoskodott össze. A csapat viszont a hetedik meccsen hazai pályán kapott ki, itt pedig beindult a Ben Simmons-saga, ami hosszú hónapokig mérgezte a levegőt Philly-ben. 

Embiid a 2021-22-es szezon előtt négyéves, 196 millió dolláros hosszabbítást írt alá, majd jó néhány meccset ki kellett hagynia a Covid miatt, ezt követően azonban nem foglalkozott Simmons hiányával, zsinórban második évében játszott MVP-szinten: karriercsúcsot jelentő, és egyben gólkirályi címet érő 30.6 pontot, mellette 11.7 lepattanót, 4.2 gólpasszt és 1.5 blokkot jegyzett, ráadásul a komolyabb sérülés eddig idén elkerülte, zsinórban ötödször válogatták be az idényfelező gálára. Az alapszakasz végén viszont Nikola Jokics ismét megelőzte az MVP-szavazáson, a posztok miatti kötöttség miatt csak az All-NBA Második Ötösbe került be. A playoffban zseniális meccsekkel nyitott a Raptors ellen, de a 3. összecsapáson súlyos ujjsérülést szenvedett, ami innentől alaposan hátráltatta a játékban, ráadásul a hatodik összecsapáson eltört az orra is. Így is bejutott a Philly-vel a második körbe, ahol viszont az első két meccset ki kellett hagynia, és a Philly-nek ez a kör jelentette a végállomást. 

Még 2022 májusában megműtttette az ujját, az idei évadban pedig párszor kihagyott 4-5 meccset, de a komolyabb sérülés elkerülte. Eddig 33.5 pontot, 10.2 lepattanót, 4.2 gólpasszt és 1.7 blokkot jegyez kiváló dobásmutatókkal, természetesen ismét meghívták az All-Starra, beszórt egy 59 pontos karriercsúcsot, átlépte a 10 ezer pontos határt és kétszer is a Hónap Játékosának választották. Idén is Jokiccsal fut versenyt az MVP-ért, csapataik hasonló mérleggel állnak, idén esélye nyílhat begyűjteni az egyéni elismerést és talán hosszabb playoff-futást is bemutathat a Sixers-szel. 

2022 júliusa óta francia állampolgár, szeptemberben pedig az Egyesült Államok állampolgárságát is megkapta - elvileg a francia válogatottal, de akár a Team USA-jel is ott lehet a 2024-es párizsi olimpián. 

Isten éltesse mindkettőjüket!

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus