A sokoldalúság mintaképe

Ma ünnepli születésnapját minden idők egyik legjobb európai játékosa, Horvátország büszkesége, Toni Kukoc. A bőven két méter fölötti magassága ellenére is általában kiscsatárt játszó kosaras európai karrierje is egészen kiváló összképet mutat, hiszen a Jugoplastika Splittel háromszor nyerte meg az Euroliga elődjét (1989, 1990, 1991), kétszer a Final Four MVP-jének választották (1990, 1991), kétszer Európa-bajnok lett (1989, 1991), egyszer itt is a legértékesebb játékosnak ítélték meg (1991), világbajnok volt (1990) és ezzel együtt a torna MVP-je is, 1988-ban, Szöulban pedig második lett a jugoszláv válogatottal az olimpián.

1991-ben csapatot és országot is váltott, ugyanis a Benetton Treviso játékosa lett - érdesség, hogy ha nem is ezzel egy időben, de megalakult Horvátország is. Korántsem volt olyan sikeres két olasz éve, mint a Splitnél töltött szezonok, de egy olasz bajnoki cím és egy olasz kupa mellett egyszer itt is sikerült elérnie az Euroliga négyesdöntőjének MVP címét (1993), és a horvát válogatottal második lett az 1992-es olimpián - még Drazen Petrovic mellett.

Ilyen európai pedigré után érkezett meg 1993 nyarán az NBA-be - a Chicago Bulls még az 1990-es draft második körének 29. helyén választotta ki. Azonnal kitűnő, all-around teljesítményt nyújtott, második szezonjában visszatért Michael Jordan is, harmadik szezonjában pedig felért a csúcsra - bajnok lett a csapattal, őt pedig a legjobb hatodik embernek választották. A továbbiak ismertek - még két bajnoki címet nyert a második three-peatjét elérő Bullsszal, és mindhárom címben elévülhetetlen érdemei voltak.

A Chicago újjáépülésénél tőle is búcsút vettek - 1998-99-ben még a gárda meghatározó embere volt, de a következő idényben a Philadelphia Sixershez cserélték Bruce Bowenért, John Starksért és egy 2000-es első körös draftjogért cserébe - ez azért nem számított olyan soknak, mert Bowen még nem ért sokat, Starks pedig már nem. A Sixersnél visszaesett teljesítménye és szerepe is - a második körbe jutottak ugyan 2000-ben, de 2001 februárjában ő is része volt annak a csomagnak, amelyet a Philly Atlantába postázott Dikembe Mutomboért cserébe.

Első fél szezonja jó volt a Hawksnál, a második azonban nagyon nem, visszaesett a triplaszázaléka és majdnem minden statisztikája, így megint továbbcserélték, ezúttal az év végén, a 2002-es off-szezonban - most Glenn Robinsonért cserébe ment a Milwaukee Buckshoz. A Bucksnál első évében még mutatott valamit a régiből, de ezt követően már csak 20 percre lehetett beküldeni a pályára, utolsó három szezonjában egyre gyengébb lett, így 2006 nyarán, 37 esztendősen visszavonult. 45 esztendős ma a horvátok egykori klasszisa, a valaha volt egyik legjobb all-around kosaras, Isten éltesse!

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus