A Tábornok, Saras és Wally

A litván varázsló, Sarunas Jasikevicius 44 éves - 48. születésnapját ünnepli Brian Grant - a gólpasszrekorder Scott Skiles 56 esztendős - Wally Szczerbiak 43.

Március 5-e több kiváló kosárlabdázó születési dátuma is volta történelem során. Mindegyikőjüket ismerjük, felismerjük egy-egy bizonyos dologról, de igazán nagy karriert egyikőjüknek sem sikerült befutnia az NBA-ben - egyikük viszont egy európai legenda így is.

Első kiválasztottunk Brian Grant, aki 1972. március 5-én született, tehát 48. életévét tölti ma. A Xavier egyetem kiválósága az 1994-es draft nyolcadik helyén kelt el, a Sacramento Kings választotta ki, három évnyi játék után azonban kilépett szerződéséből és már Portlandbe írt alá egy 7 éves, 56 millió dolláros szerződést. Két évig kezdő volt, aztán első számú magasember csere, 2000-ben azonban megunta ezt, megint kilépett a szerződéséből és Pat Riley ajándékozta meg egy vaskos kontraktussal. Annak ellenére, hogy mindössze 7.3 pontot és 5.5 pattanót átlagolt 1999-00-ben, védekezése miatt egy újabb 7 éves, összesen 86 millió dolláros szerződést kapott amit természetesen alá is írt.

Pályafutása egyetlen dupla-duplás szezonját itt érte el, de miután összeállt a fiatal Miami (Rafer Alston, Caron Butler, Dwyane Wade, Lamar Odom, Rasual Butler és Grant fémjelezte azt a gárdát), Riley egy nagyobb lépésre szánta el magát és Odom, Caron Butler, valamint draftcetlik társaságában a Los Angeles Lakershez küldte Grantet 2004 nyarán Shaquille O'Nealért cserébe, ezzel a Tábornok (Ulysses S. Grant után kapta ezt a becenevet) lényegi karrierje véget is ért. Még egy fontos cserében vett részt. A Lakers ugyanis a 2005-ös off-szezonban kitette a keretéből és aláírt a Phoenix Sunshoz, a 2006-os draft napján pedig egy későbbi első körös cetliért őt és azt a draftjogot küldték Bostonba Arizonából, amellyel a 2006-os drafton kiválasztották Rajon Rondót.

Nagyon jó védekezése és erőszakos pattanózása ellenére mégsem a játékáról ismerjük őt leginkább, hanem arról, hogy 2008-ban egy vizsgálat során kiderült, Parkinson kóros, ezzel Muhammed Ali és Michael J. Fox mellett a legismertebb híresség, aki ebben, a mai tudásunk alapján gyógyíthatatlan betegségben szenved. Több alapítványt, ösztöndíjat hozott már létre azóta, és a beteg gyerekek megsegítésének egyik élharcosa. Isten éltesse!

 

1964. március 5-én Indiana államban látta meg a napvilágot Scott Allen Skiles. A Plymouth középiskolát állami bajnoki címig vezette 1982-ben (úgy, hogy nem volt 6'2-nél magasabb kezdőjük és a padon sem volt 6'6-nál magasabb játékosuk), a suli legendája, mezét vissza is vonultatták. A Michigan State egyetemen le is csapott rá. és ott is tart egy eddig meg nem döntött csúcsot: egy szezonban senki nem szerzett rajta kívül 850 pontot, legalábbis az MSU színeiben. NBA karrierje ettől függetlenül nem alakult túl fényesre. A Milwaukee Bucks draftolta a 22. helyen, de egy év múlva már egy második körös cetliért elcserélték az Indiana Pacershez. Az Orlando Magic 1989-ben csatlakozott a ligához, és az expanziós drafton (minden csapatból le kellett védeni bizonyos számú embert, ők pedig a maradékból válogathattak) el is vitték Skilest. Egy év csere szerepkör után kezdő lett, és meg is lett az eredménye. 1989. december 30-án 30 gólpasszt osztott ki a Denver Nuggets ellen, ami máig fennálló NBA rekord.

Karrierje nem tartott sokáig, pár jó év után a sérülések annyira hátráltatták, hogy Európába költözött és a görög PAOK csapatában játszott az 1996-97-es szezonban. Itt kezdődött el edzői karrierje is, mert év közben kitették az addigi trénert, és a tulajdonos Skilest jelölte ki a posztra. A PAOK az irányítása alatt több győzelmet szerzett, mint vereséget és a bajnokság harmadik helyén zárt, ezzel Euroliga részvételt kiharcolva a következő évi társaságnak.

A görög kaland után visszatért az NBA-be és 1999-00-ben a Suns segédedzője lett. Itt is kirakták a vezetőedzőt év közben, így megint megkapta a posztját ugyanúgy, ahogy korábban a PAOK-nál. Az első két éve jól sikerült az alapszakaszban, de a rájátszásokban sosem sikerült nagyot alkotnia, így amikor harmadik szezonjában már az alapszakaszt is elrontották, kirúgták a szezon kétharmadánál. Kétéves szünetet követően, 2003-04-ben a fiatal Chicago élére került, ahol védekezés-központú stílusának köszönhetően egyre jobb eredményeket ért el, igaz, a PO-ok itt sem sikerültek neki (negyedik szezonjában, 2006/07-ben sikerült egyedül párharcot nyerni, igaz, akkor 4-0-ával kisöpörték az aktuális bajnok Miami Heatet). 2007/08-ban megrekedni látszott a társaság, a Skiles által megkövetelt vasfegyelem a visszájára kezdett fordulni és 9-16-os kezdés után menesztették.

Egy évvel később aláírt az őt draftoló Buckshoz, akikkel 2009-10-ben óriási alapszakaszt futott, de Andrew Bogut sérülése keresztülhúzta azokat a számításokat, ami alapján a PO egyik meglepetéscsapatának várták sokan a Buckst. Skiles 2013-ig volt a Milwaukee kispadjának élén, két év szünet után pedig egy évig az Orlandót is irányította, de 2016 óta nincs csapata. Isten éltesse őt is 56. születésnapja alkalmából!

 

1977. március 5-én, Spanyolországban született a Minnesota Timberwolves egykori reményteljes fiatalja, Wally Szczerbiak. Az 1999-es draft hatodik helyén kihúzott dobóhátvéd igazi scorer volt, periméter játéka ellenére 50% fölött szórt a mezőnyből és a liga egyik legjobb tripladobói között tartották számon a 2000-es évek elején. 2001-ben az újoncok - másodévesek meccs legértékesebb játékosa lett az All-Star gálán.

Megpróbáltak azonban némi izmot rápakolni és ez szétszedte játékát. Lekerült a cserepadra, ami teljesítményét nagyban csökkentette. 2005-06-ban visszarakták ugyan a kezdőbe, de csak azért, hogy elcserélhessék, így került Bostonba. A Celticsnél az elején nagyon jól pörgött, de térdműtétet kellett rajta elvégezni, az azt követő szezonban pedig mindkét bokájával folyamatosan gondok voltak. Előbb Seattle-be cserélték (a Ray Allen csere részeként, a 2007-es draft napján), majd a Cleveland Cavaliershez került 2008 februárjában, pályafutása utolsó esélyét megkapva, hogy valami nagyot érhessen el, legalább csapat szinten. A 2007-es, vesztes döntő után építkezett a Cavs, próbáltak James mellé minél több segítséget összegyűjteni és az egyik nagy fogásnak Szczerbiakot gondolták. A PO-ban ekkor még viszonylag komoly szerepet kapott, de az új felállású Boston 4-3-mal megálljt parancsolt nekik, így nem sikerült döntőbe jutnia. A 2008-09-es szezon lett pályafutása utolsó éve, itt már csak epizódszerepet töltött be és miután az Orlando Magic ellen kiestek a keleti döntőben, lejárt a szerződése és nem hosszabbítottak vele.

Megpróbálkozott még a visszatéréssel, ajánlatai is voltak, de rehabilitálni akarta magát, hogy sérüléseit kezeltesse, annyira azonban sosem jött rendbe, hogy még egyszer az NBA közelébe kerüljön. Leghíresebb mozzanata nem elért eredményeihez köthető és talán csak mellékszereplője volt a történéseknek, hiszen a főszerepet a kor hentese, Bruce Bowen töltötte be. Ezzel a mozdulattal, valamin egy összeállítással kívánunk neki boldog 43. születésnapot!

 

A ma 44 éves Sarunas Jasikevicusról talán kevesen tudják, de Amerikában járt egyetemre 1994-től 1998-ig, méghozzá a Marylandre, ahol még kettes poszton használták leginkább. 1998-ban elkezdte profi karrierjét hazájában, a Lietuvos Rytasnál, posztja pedig egyértelműen irányító lett a profik között. Egy év után a szlovén Union Olimpijához igazolt, majd egy szlovén kupagyőzelmet követően 2000-ben a katalán sztárklub, a Barcelona igazolta le. Ugyanebben az évben a litván válogatottnak is tagja volt már, akik bronzérmet szereztek a Sydney-i olimpián.

2001-ben spanyol bajnokságot és kupát nyert, 2002-ben aztán semmit, 2003-ban azonban gyakorlatilag nem volt olyan cím, amit ne zsebelt volna be. Ebben az idényben is megnyerte a Barca a bajnokságot és a királyi kupát is, emellett Euroliga-győztesek is lettek, sikerült tehát a triplázás. A 2003-as, svédországi Eb-n tette fel a koronát évére Saras, ahol a litván válogatottal megnyerte a kontinenstornát, őt pedig az Eb legértékesebb játékosának választották. Nem véletlen, hogy ő lett az év sportolója Litvániában, és a Mr. Európa díjat is besöpörte ebben az évben.

2003 nyarán csapatot váltott és az izraeli Maccabi Tel-Aviv játékosa lett, ahol nem kevésbé sikeres két évet töltött. Természetesen mindkét évben izraeli bajnok és kupagyőztes lett a hazájában szinte egyeduralkodó gárdával, emellett mindkét évben megnyerte az Euroligát is a Maccabival, mindkét évben az Euroliga első csapatába választották, mindkét évben ő lett Európa legjobb kosárlabdázója, 2005-ben pedig az Euroliga legértékesebb játékosának is őt nevezték meg.

Európai kihívások híján 2005 nyarán elkezdte NBA karrierjét is: az Indiana Pacershez írt alá 29 évesen, 3 évre összesen 12 millió dollárért. Meccsenként 20 perc környékén átlagolt, nem is volt rossz - bár Európában mutatott szintjét nem tudta megközelíteni -, de 2007 januárjában bekerült egy cserébe: ő volt az egyik töltelék a Stephen Jackson - Mike Dunleavy köré épülő tranzakcióban. A Golden State Warriorsnél jóval kevesebb lehetőséget kapott, a következő szezon előtt pedig kivásárolták, 2007 szeptemberében visszatért Európába.

Jasikevicius a görög sztárklubot, a Panathinaikoszt választotta ezúttal, ez pedig egy újabb sikersztori kezdete volt számára. Ugyanebben az évben még a spanyolországi Eb-n újra dobogóra állhatott hazája válogatottjával: bronzérmet szereztek a litvánok. Panánál töltött mindhárom évében görög bajnok lett, kétszer a görög kupát is sikerült elhódítaniuk, 2009-ben pedig negyedik Euroliga-győzelmét ünnepelhette. 2008-ban az 50 valaha volt legjobb Euroliga-játékos közé válsztották, 2010-ben pedig az előző évtized legjobb csapatának tagja lett az Euroligát tekintve.

Azóta nem nagyon tudott egy helyben megülni. A 2010/11-es évadot még első profi klubjánál, a Lietuvos Rytasnál kezdte, de év közben kivásárolta őt a Fenerbahce, akikkel török bajnok és kupagyőztes lett 2011-ben. Egy évre visszament ezt követően a Panához, 2012/13-ban pedig a Barcánál pattogtatott, ebben a két esztendőben azonban mindössze 1 görög és 1 spanyol kupagyőzelem jött össze trófeagyüjteményébe. 2013/14-ben a Lietuvos legnagyobb riválisánál, a Zalgiris Kaunasnál játszott, majd az idény végén visszavonult a litván kosárlabdázás egyik nagy alakja.

Két évig volt a Zalgiris segédedzője, 2016-ban pedig vezetőedző lett, és Európa egyik legjobb stratégájaként ismert - csapata sokszor az anyagi lehetőségeit bőven meghaladóan szerepel az Euroligában, nem kis mértékben neki köszönhetően.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus