Glen Rice karriercsúcsa, Havlicek labdalopása és a Duncan-Crawford eset

25 éve dobta Glen Rice 56 pontos karriercsúcsát - 13 éve Joey Crawford kiállította a padon nevetgélő Tim Duncant - Kevin Durant 10 éve lett a legfiatalabb pontkirály - 29 éve Magic Johnson a gólpassz-, 28 éve Maurice Cheeks az NBA/ABA összesített steallista élére lépett - John Lucas II gólpasszrekordja 36 éves - a Celtics legendás módon jutott be a nagydöntőbe 55 esztendeje, 12 éve pedig rekordot döntött.

55 évvel ezelőtt, 1965. április 15-én minden idők egyik leghíresebb PO-mozdulatával jutott a döntőbe a Boston Celtics. Red Auerbach csapata hatszoros címvédőként kezdte a szezont, Wilt Chamberlaint azonban idény közben a San Francisco Warriorstől a Philadelphia 76ershez cserélték, így már a keleti konferencia döntőjében összecsapott a két nagy rivális, Chamberlain és Bill Russell. A sorozat hét meccsig ment, a döntő ütközetre pedig ezen a napon került sor.

110-107-es bostoni vezetésnél Chamberlain zsákolt, majd Russell rontotta el a bedobást, így a Celtics palánkja alól jöhetett a 76ers pár másodperccel a vége előtt. A bedobás azonban a Phillynek sem sikerült, John Havlicek ellopta a játékszert, Sam Jonesnak ütötte oda, ketten lepörgették a hátralévő időt, ezzel a Celtics megnyerte a találkozót 110-109 arányban, a sorozatot 4-3-ra, később pedig az újabb bajnoki címet. Chamberlainék két év múlva, 1967-ben vágtak vissza, akkor ők mentek túl a keleti döntőn, hogy aztán bajnoki címet nyerjenek, megtörve a Boston 8 éves uralkodását.

2008. április 15-én, 12 éve is a Celtics került a középpontba, miután 105-94-re verte a New Jersey Nets gárdáját, így 66-16-tal fejezte be az alapszakaszt. A Boston az ezt megelőző idényben mindössze 24 mérkőzést nyert meg, így egy szezon alatt 42 meccset javult - ez a liga történetének legnagyobb, egy idény alatt bemutatott javulása.

 

36 évvel ezelőtt, 1984. április 15-én a San Antonio Spurs akkori irányítója, John Lucas II került a középpontba, miután a szezonzáró, Denver Nuggets ellen megnyert 157-154-es találkozó második negyedében 14 gólpasszt osztott ki - ez máig fennálló NBA rekord, Steve Blake 2009 februárjában állította be ezt a csúcsot. Lucas 0 pont mellett 24 assziszttal zárta az összecsapást (ez utóbbi a karriercsúcsa), 2-2 szerzett és eladott labda mellett. Lucasnak egyébként kifejezetten jól ment ebben az idényben a Denver ellen, január 11-én 23 pontot és 18 gólpasszt jegyzett a coloradóiak ellen.

 

1991-ben és 1992-ben is érdekes nap volt április 15-e, mindkét napon változás történt egy-egy örökranglistán. Előbb Magic Johnson osztott ki 19 gólpasszt a Dallas Mavericks ellen, hogy átvegye a vezetést Oscar Robertsontól a liga gólpasszlistáján, 1992-ben pedig Maurice Cheeks szerzett 4 labdát a New York Knicks ellen, hogy az NBA/ABA összevont örökranglista első helyére kerüljön a labdalopásokat tekintve, Julius Ervinget megelőzve. A két dologban egy közös van: John Stockton lett mindkét rekorder "végzete", mindkét tekintetben ő áll már az első pozícióban azóta.

 

25 esztendővel ezelőtt, 1995. április 15-én a Miami Heat az Orlando Magicet fogadta. A két floridai alakulat közül ebben az időszakban egyértelműen jobb volt a Magic, ennek a szezonnak a rájátszásában döntőt is játszott az Orlando a Houston Rockets-cel, míg a Miami be sem jutott a PO-ba. Ez az este azonban a Heaté volt, nem kis mértékben Glen Rice-nak köszönhetően. A vajkezű kosaras 56 pontos karriercsúcsot dobott, amely akkor franchise-rekordnak is számított - ezt azóta már LeBron James tartja 61-gyel. Rice félelmetesen hatékony volt, 20/27-tel célzott mezőnyből, 7/8-cal a triplavonal mögül és 9/10-zel a büntetővonalról, csapata pedig végül 123-116-ra diadalmaskodott.

 

A fiatalabbak azonban sokkal jobban emlékezhetnek 13 évvel ezelőttre, amikor a San Antonio Spurs a Dallas Mavericksszel találkozott. A két texasi gárda alapvetően is rivális, ebben az időszakban pedig pláne azok voltak, hiszen a Spurs lett később ennek az idénynek a bajnoka, a Mavs az előző szezonban a döntőben bukott el a Heat ellen, ezt az alapszakaszt pedig megnyerte. Joey Crawford azonban ellopta a show-t ezen a találkozón: minden idők (egyik) legnevetségesebb ítéletével kiállította a padon nevetgélő Tim Duncant. A Spurs legendája előbb valószínűleg odaszólt valamit a játékvezetőnek egy technikaiért, majd kinevette Crawfordot egy későbbi ítéletnél, megkapta második technikaiját, ezért kellett távoznia még a kispadról is. A meccset végül 91-86-ra nyerte a Dallas úgy, hogy vesztett helyzetből fordított a végén.

Duncant 25.000 dollárra büntette a liga, Crawford azonban nem vezethetett meccset az alapszakasz hátralévő részében, illetve a rájátszásban sem.

 

Végül pedig egy 10 évvel ezelőtti esemény: 2010. április 15-én Kevin Durant minden idők legfiatalabb pontkirálya lett 30.1-es átlagával, 21 évesen és 198 naposan - mint ismert, a következő négy szezonból háromszor szintén ő végzett az élen, csak Carmelo Anthony tudta megverni 2012/13-ban. 2014-ben nyerte utolsó pontkirályi címét, azóta viszont kétszeres bajnok és kétszeres döntő MVP lett az oaklandi gárdával a Brooklyn Nets jelenleg is sérült sztárja. Jobbulást neki!

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus