Mi rejlik a nevek mögött? - 1. rész

Mikor valaki gyerekként elkezdi követni az amerikai sportok valamelyikét, és választ magának kedvenc csapatot, többnyire meg sem fordul a fejében, hogy igazából mit is takar választott csapatának a neve. Többnyire még csak a jelentését sem tudja, nemhogy annak eredetét. Aztán egyre másra ismeri meg a többi sportág csapatait is és feltűnik neki, hogy Amerikában bármilyen sportról legyen is szó, az a „biznisz” részét képezi és mindenki igyekszik valami eredetivel előrukkolni, már ami a névválasztást illeti. Hogy a névhez sikeres franchise is fog-e tartozni, az már a jövő zenéje. Gondoljunk csak olyan sztárcsapatokra, mint a New York Yankees, Boston Celtics, Green Bay Packers, vagy a Montreal Canadiens. Ezek a csapatok mindannyian sikerük egy részét annak köszönhetik, hogy valami egyedit alkottak, ugyanakkor saját történelmükhöz hűek maradtak. Olyan brandet építettek fel maguknak, amiről a világon mindenki be tudja őket azonosítani. Itt ragadjuk meg mi is az alkalmat, hogy az egyetemi sport csapatneveinek világába kalauzoljuk el kedves olvasóinkat.

Amerikában azt mondják, hogy az egyetemek felfogását, diákjait, alma materét és mindent, ami az intézményhez tartozik, azt a logóján, mascotján, csapatnevén keresztül lehet megismerni. Többnyire minden névnek egyedi története van, ami a sok évtizede, vagy éppen évszázada létrehozott iskolák alapításához, történelméhez, vagy szellemiségéhez tartozik. Hogy mi alapján nevezhetik el saját csapatukat az iskolák, vagy éppen mi a jó névválasztás? Nos erre nincs jó válasz, ellenben az élet minden területéről találunk kifejezéseket.

A csapatok listáját böngészve az állatvilág mindenféle képviselőjével szembetalálhatjuk magunkat. Legyen az bármennyi lábú, repülni tudó, csúszó-mászó, rágcsáló, agresszív, lesből támadó, vagy éppen nem létező, azt megtalálhatjuk az egyes konferenciákban. A legnagyobb állatkerttel az America East konferencia büszkélkedhet, hiszen az itt résztvevő 8 csapat mindegyike valamilyen állatról kapta a nevét.

Tigrisek (Tigers), Vadmacskák (Wildcats), Oroszlánok (Lions), Medvék (Bears), Sasok (Eagles), Bulldogok (Bulldogs). Gondolom ezeket senkinek nem kell megmagyarázni, hogy miért olyan gyakoriak. Gyorsak, harciasak, nagyok, kiváló vadászok, ideális névválasztás bármelyik iskola számára. De azt ne felejtsük el, hogy az éremnek két oldala van: ha valakitől azt halljuk, hogy „Let’s go Bulldogs!’ akkor összesen 14 iskola szurkolóival lehet dolgunk, a Wildcats-nél 9, a Tigers-nél 13, az Eagles-nél pedig 12 szurkolótáborból hangozhat a moraj. Ezekre a nevekre mindent lehet mondani, csak azt nem, hogy egyedi. Ellenben a rozsomákok (Utah Valley State Wolverines), harcoló tevék (Campbell Fighting Camels), aranyhörcsögök (Minnesota Golden Gophers), pávák (St. Peter’s Peacocks), hangyászok (UC Irvine Anteaters) vagy gyalogkakukkok (UTSA Roadrunners) szurkolóinak nem kell olyan konkurenciától tartaniuk, mint egy Arizona (Wildcats) vs Kentucky (Wildcats) meccsen, ahol nem lehet tudni, hogy honnan is jön a vadmacskázás.

Az állatok mellett a másik jelentős csoportot alkotja a különböző népekről való elnevezés. Ebben a műfajban 3 különböző eredetű csoport található meg: 1. egy adott egyetem területén élő őslakos csoport (pl.: Florida State Seminoles, Utah Utes), 2. egy nemesnek tartott, mára már kihalt népcsoport (pl.: USC Trojans, Michigan State Spartans), 3. a város vagy állam területén élők elnevezéséhez kapcsolódó kifejezés (pl.: North Carolina Tar Heels, Ohio State Buckeyes, UC Santa Barbara Gauchos).

Nem minden népcsoport örül azonban, ha róla neveznek egy iskolai sportprogramot. A North Dakota (Fighting Sioux) egyetemnek nevet kell változtatni, mert a maroknyi, életben maradt „sioux” indiánnak (legalábbis közülük 1-2-nek) sértő az elnevezés. Így aztán az NCAA bekeményített azzal, hogy ha nem változtatnak nevet, akkor NCAA-tornán sem indulhatnak. Így aztán a UND kénytelen volt beadni a derekát. Az ő esetük nem egyedi. A sport világában több ligában is találunk amerikai indián eredetű neveket és többnek is problémája volt már a név megtartásával. A legismertebb csapat közülük az NFL-ben szereplő Washington Redskins.

A különböző iskolák előszeretettel válogatnak olyan „foglalkozások” közül, amelyek valamilyen értéket hordoznak. Itt találunk kalózokat, mindenféle formában (New Orleans Privateers, East Tennessee State Buccaneers, Seton Hall Pirates), lovagokat (Rutgers Scarlet Knights, UCF Knights), ezredeseket (Eastern Kentucky Colonels), felfedezőket (La Salle Exploreres), valamint sok-sok mást a matadoroktól a hegymászókon át a bányászokig. Észrevehetjük, hogy ezek kivétel nélkül mind olyan történelmi szereplők, akiknek fontos részük volt a felfedezésekben, háborúkban, gyarmatosításban, vagy pedig olyan foglalkozások, amelyek egy adott térség fellendüléséhez vezettek.

A három legnagyobb csoporton kívül található neveket egyszerűen nem lehet csoportokba helyezni azok sokszínűsége miatt. Pozitív emberi tulajdonságok, mitológiai alakok, színek, természeti jelenségek, sőt még növények is feltűnnek a palettán. Rövid bevetőnk után reméljük, hogy meghoztuk a kedvét olvasóinknak ahhoz, hogy az izgalmas meccsek között elmélyedjenek egy ebben az eszement világban. A továbbiakban igyekszünk a legérdekesebb, legeredetibb csapatneveket tízesével bemutatni, szóval érdemes majd követni bennünket annak is, aki ilyen jellegű érdekességekre vágyik.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus