Madness: a Harvardé a nap egyik nagy meglepetése

Nagyobb szenzációk nélkül kezdődött a March Madness második köre, azaz a főtábla, hiszen a legmagasabban rangsorolt kiesők az ötödik kiemelt Cincinatti és az Oklahoma voltak, volt viszont három hosszabbításos ütközet, és ezen kívül is több egylabdás, utolsó másodpercben eldőlő meccs is. Győzelemmel mutatkozott be a Michigan State, a címvédő Louisville és az egyetlen pályára lépő első kiemelt, a Florida is. Lássuk a 16 találkozó rövid összefoglalóit, illetve a mai programot!

South

#16 Albany - #1 Florida   55-67 (28-34, 27-33)

A két napja bejutó Albany nem tudta megnehezíteni az első kiemelt Florida dolgát, hiába játszott most is ponterősen DJ Evans (21 pont, 6 pattanó) és volt ott megint mellette Gary Johnson (13 pont, 5 pattanó). A túloldalon ketten is eljutottak 16 pontig, Casey Prather és Dorian Finney-Smith, de mellettük Scottie Wilbekin (10 pont, 5 gólpassz), Patrick Young (10 pont, 11 pattanó) és Kasey Hill (10 pont) is kétszámjegyű pontokat termeltek. A Florida az első félidő végén meglépett ellenfelétől, majd miután az Albany még egyenlíteni tudott a második felvonás elején, a 26. perctől csináltak egy 9-0-s futást, innen pedig már nem volt visszaút, a Gators kezében tartotta a találkozót.

#9 Pittsburgh - #8 Colorado   77-48 (46-18, 31-30)

A nap egyik legsimább meccsét játszotta a Pittsburgh és a Colorado. A két csapat nem volt egy súlycsoportban az első félidőben, itt el is dőlt a találkozó végkimenetele a Pitt számára. Mivel kevesebb mint 20 percig volt érdekes az összecsapás, nem kellett megszakadniuk a Panthers játékosainak, Talib Zanna (18 pont, 5 pattanó) volt egyedül kiemelkedő közülük, míg a túloldalon az elrontott első félidőt követően mindegy volt már, ki "brillírozik" a fordulás után. A Pittsburgh-nek nem is ártotta a kis pihenő, hiszen a következő körben a Floridával csapnak össze.

#11 Dayton - #6 Ohio State   60-59 (33-30, 27-29)

A nap egyik legjobb meccsét játszotta egymással a két gárda. Jobban kezdett a Buckeyes, de pár perc után átvette az irányítást a Dayton, és szinte végig náluk volt az előny az első félidőben. Fordulás után 8-10 pont környékére nőtt előnyük, a 30. perc környékén azonban egy 10-0-s rohammal fordított az Ohio State, innentől pedig váltott vezetéssel haladtak a csapatok a végjátékba. Az utolsó perc kezdetén Sam Thompson (18 pont) duplájával kettő ponttal ment a Buckeyes, de Dyshawn Pierre (12 pont, 8 pattanó) három büntetővel fordított (58-57). Aaron Craft (16 pont, 5 pattanó, 4 gólpassz, 4 steal, 4 eladott labda) 18.2 másodperccel a vége előtt fordított, de a slusszpoén Vee Sanfordé (10 pont) volt 4.5 sec-kel a végső dudaszó előtt, "ziccerével" nyert 1-gyel a Dayton, amely ezzel a nap egyik legnagyobb upsetjét okozta.

#14 Western Michigan - #3 Syracuse   53-77 (21-40, 32-37)

A Pittsburgh-meccshez hasonlóan itt sem sok kérdés maradt a második félidőre, előnyét csak növelte az Orange a második 20 perc alatt. A két, NBA-szempontból legérdekesebb Syracuse-játékos, Tyler Ennis (16 pont, 6 gólpassz) és Jerami Grant (16 pont, 5 pattanó), ráadásul mellettük CJ Fair (14 pont, 11 pattanó) és Trevor Cooney (18 pont) is kiemelhetőek voltak, míg a túloldalon senki, így nem meglepő, hogy tükörsimán nyertek. A következő körben a Dayton lesz az Orange ellenfele.

West

#12 North Dakota State - #5 Oklahoma   80-75 h.u (37-29, 29-37, 14-9)

A North Dakota State sokáig jól tartotta magát az első félidőben is TrayVonn Wright (14 pont, 5 pattanó) vezetésével, de az előny az Oklahománál volt... egészen a 16. perc közepéig. Innen ugyanis egy 11-0-s rohammal zárta a félidőt a Bison, így ők mentk 8 pontos előnnyel a nagyszünetre. A fordulás után gyorsan visszajött az Oklahoma látótávolságon belülre Cameron Clark (25 pont, 6 pattanó), Jordan Woodward (13 pont) és Isaiah Cousins (17 pont, 8 pattanó, 4 gólpassz, 3 steal) segítségével, de fordítaniuk nem sikerült. 2 és fél perccel a vége előtt még 4 ponttal ment a North Dakota State, ám másfél perc alatt intézett egy 8-0-s szakaszt a Clark vezette Oklahoma, úgy tűnt, minden nehézség ellenére nyerhetnek is. Jött azonban az egész meccs legjobbja, Lawrence Alexander (28 pont, 7 pattanó, 4 gólpassz) és egalizált 11.8 mp-cel a vége előtt. A ráadásban ugyancsak Lawrence állt élre, így az Oklahoma az egyik legmagasabban rangsorolt kieső lett az első napon.

#13 New Mexico State - #4 San Diego State   69-73 h.u. (20-32, 40-28, 9-13)

Nem hozott kisebb csatát a nap utolsó meccse sem. Itt úgy tűnt, hogy a San Diego State nagyon könnyedén tud nyerni, hiszen mindössze 20 ponton tudta tartani a New Mexico State-t az első félidőben, Xavier Thames (23 pont, 5 gólpassz, 3 steal) vezetésével 12 pontos előnyt alakítottak ki maguknak. Fordulás után azonban nagyon beindult az ellenfél, Daniel Mullings (18 pont, 6 pattanó, 4 gólpassz) és a 226 centis Sim Bhullar (14 pont, 7 pattanó, 2 blokk) ott loholtak ellenfelük nyakán, Kevin Aronis (12 pont) 5.4 mp-cel a vége előtt dobott triplájával pedig egyenlítettek is. A hosszabbításban aztán Thames mellé Dwayne Polee II is fellépett (15 pont, 6 pattanó), így életben maradt az Aztecs. A következő körben a North Dakota State-tel néznek farkasszemet.

#10 BYU - #4 Oregon   68-87 (31-39, 37-48)

Az eredménynél is simábban nyert az Oregon a BYU ellen, gyakorlatilag végig előnyben, méghozzá megnyugtató fórban kosaraztak a találkozó során. Legjobbjaik Elgin Cook (23 pont, 8 pattanó), Joseph Young (19 pont) és Jason Calliste (14 pont, 4 gólpassz) voltak. A túloldalon Tyler Haws (19 pont) és Matt Carlino (15 pont, 5 gólpassz) hiába dobtak sokat, gyenge százalékkal tették ezt, míg Eric Mika (15 pont, 7 pattanó) leginkább csak büntetőkből volt eredményes.

#15 American - #2 Wisconsin   35-75 (22-32, 13-43)

A nap legnagyobb különbségű győzelme a Wisconsiné lett - igaz, ők például az első félidőben még nem tudtak elszakadni, a másodikban viszont kiütötték az Americant. A második kiemeltnél Traevon Jackson (18 pont, 5 pattanó, 3 gólpassz) és Ben Brust (17 pont) voltak a legjobbak, a túloldalról pedig nem igazán lehet senkit sem kiemelni. Jóval nehezebb dolga lesz a Badgersnek a következő körben, hiszen az Oregonnal kell megmérkőzniük.

East

#12 Harvard - #5 Cincinatti   61-57 (36-29, 25-28)

Az Oklahoma mellett a másik legmagasabban rangsorolt kieső tegnap a Cincinatti volt. A Harvard elleni találkozón az első negyed közepén kerültek először nagyobb hátrányba, és bár innen többször is visszajöttek az első és a második félidő folyamán is, egyetlen egyszer sem tudtak egyenlíteni vagy a vezetést átvenni. A végjáték nem hozott túl sok izgalmat, mivel a jól büntetőző Crimson nem engedte, hogy egy támadáson belülre kerüljön a Bearcats, így végül jó csapatmunkájának köszönhetően nyert a Harvard. Mi sem mutatja ezt jobban, minthogy legeredményesebb játékosuk, Wesley Saunders is csak 12 egységig jutott. A túloldalon Sean Kilpatrick (18 pont) és Justin Jackson (14 pont, 10 pattanó, 4 blokk) voltak a legeredményesebbek, de előbbi eladott labdái (6), utóbbi pedig mezőnyszázaléka (5/13) miatt nem igazán dicsérhető.

#13 Delaware - #4 Michigan State   78-93 (33-43, 45-49)

Sok pontot kapva, de könnyedén nyert az egyik nagy esélyesnek tartott Michigan State. Az első félidő közepén elhúzott ellenfelétől a ma ihletett formában játszó Adriean Payne (41 pont, 8 pattanó) vezetésével a Spartans, onnan pedig a kezükben tartották a találkozót, esélye nem volt visszajönni a meccsbe a Delaware-nek. Payne mellett leginkább Travis Trice (19 pont) és Brendan Dawson (10 pont, 7 pattanó, 5 gólpassz) kiemelhető a győztes oldalán, míg a vesztesnél Devon Saddler (21 pont) és Davon Usher (20 pont, 5 pattanó) vitték a prímet. Payne-ék legközelebb a Harvarddal csapnak össze.

#10 Saint Joseph's - #7 Connecticut   81-89 h.u. (40-35, 30-35, 11-19)

Kiváló meccset játszott egymással a két együttes. Az első félidőben a St. Joseph's volt előnyben Langston Galloway (25 pont) és DeAndre Bembry (16 pont vezetésével). Fordulás után Shabazz Napier (24 pont, 8 pattanó, 6 gólpassz), DeAndre Daniels (18 pont) és Ryan Boatright (17 pont) vezetésével elkezdte hátránya ledolgozását a UConn, de egy pár perces periódust leszámítva végig ellenfelüknél volt az előny. Fél perccel a vége előtt Amida Brimah (9 pont, 6 pattanó) 2+1-es akciójára volt szükség, jöhetett a hosszabbítás. Itt már kijött, hogy a Hawks mindössze 7 embert használt, míg a UConn jóval nagyobb merítési lehetőséggel dolgozott, a három vezérük behúzta a ráadásban a meccset számukra.

#15 Milwaukee - #2 Villanova   53-73 (23-27, 30-46)

A Villanova esélyeshez méltóan húzta be az összecsapást egy gyengébb első félidőt követően. A második kiemeltnél öten is 10 pont fölé jutottak, közülük Darrun Hillard II (16 pont) volt a legeredményesebb, míg a túloldalon összesen egy ember nyújtott hasonló produkciót, Austin Ariansnak (17 pont, 5 pattanó) azonban nem sok társa akadt. A második körben azért nehezebb feladat előtt áll a Nova, a UConn Huskies lesz az ellenfelük.

Midwest

#12 NC State - #5 St.Louis   80-83 h.u. (30-26, 40-44, 10-13)

Hatalmas csatát hozott az összecsapás. Az első félidőben az első pár percet leszámítva végig a TJ Warren (28 pont, 8 pattanó) vezette NC State vezetett. A fordulás után Ralston Turner (16 pont, 5 pattanó) is rákapcsolt, 8 perccel a vége előtt 14 ponttal is vezetett az NC State (53-39), ám innentől kezdve alig volt olyan támadás, amit ki tudtak volna védekezni, ugyanis 31 pontot kaptak a rendes játékidőből hátralévő időben, így a Jordair Jett (18 pont, 5 pattanó) vezette St. Louis pont Jett kosarával kiegyenlített 18.8 mp-cel a vége előtt, jöhetett a hosszabbítás. A ráadásban Rob Loe (22 pont, 15 pattanó) segítségével gyorsan előnyhöz jutott a Billikens, innen pedig már nem tudott sem egyenlíteni, sem pedig fordítani. Warren hiába játszott összességében jól, a rendes játékidő és a hosszabbítás végén is kulcsbüntetőket hibázott (6/14), így kiesett csapata.

#13 Manhattan - #4 Louisville   64-71 (29-35, 35-36)

Nem mutatkozott be túl magabiztosan a címvédő, hiszen bár szinte végig előnyben kosarazott Rick Pitino együttese, nem sikerült elszakadniuk a Manhattantől egyáltalán, sőt. 4 perccel a vége előtt 3 ponttal már az Ashton Pankey (16 pont, 5 pattanó) vezette Jaspers volt előnyben (58-55). Itt jött azonban a Cardinals két legeredményesebbje, Russ Smith (18 pont) és Luke Hancock (16 pont, 4 pattanó, 4 gólpassz, 4 steal), és behúzták a győzelmet. A draft első körébe várt Montrezl Harrell 12 ponttal, 13 pattanóval és 4 blokkal zárt. A következő körben a St.Louis vár Rick Pitinóékra.

#10 Arizona State - #7 Texas   85-87 (36-41, 49-46)

Óriási meccset hozott a két gárda ütközete, 28 percig pedig senki nem gondolta volna ezt. A Texas az első félidőben még kisebb, a másodikban viszont már nagyobb, 10 pont fölötti fórral vezetett. 12 perccel a vége előtt 14-gyel álltak jobban, innen jött vissza 3 perc alatt 3 pontra az Arizona State. A Sun Devils a kiválóan játszó Jordan Bachynski (25 pont, 7 pattanó) pontjainak köszönhetően át is vette a vezetést a végjátékban, sőt, ugyanő 16.2 mp-cel a vége előtt még egyenlíteni is tudott, miután a túloldalon Jonathan Holmes (11 pont) egy 2+1-es akcióval fordított. A végén azonban a Texas centere, Cameron Ridley (17 pont, 12 pattanó, 4 blokk) került reflektorfénybe, miután leszedte Holmes elhibázott hármasát, és sikeresen tette vissza, így nyert a Texas. A Longhorns jóval kiegyensúlyozottabb volt, hiszen náluk 6-an is eljutottak 10 pontig, míg a túloldal leginkább a Bachynski, Jahii Carson (19 pont, 9 gólpassz), Jermaine Marshall (17 pont, 7 pattanó), Jonathan Gilling (15 pont) négyesre tudott alapozni.

#15 Wofford - #2 Michigan   40-57 (20-34, 20-23)

Nem játszott túl látványos, pontgazdag meccset a Michigan, de jó védekezésüknek köszönhetően simán nyert a Wolverines. A két NBA-prospect, Glenn Robinson III (14 pont) és Nik Stauskas (15 pont) voltak a legjobbak a győztesnél, míg a túloldalon Karl Cochran (17 pont) érte el csak a 10 pontos határt, ő is 21 mezőnykisérletből, 1/10-es triplázás mellett. A következő körben azért előreláthatólag jóval nehezebb dolga lesz a Michigannek a Texasszal.