Óriásit fordítottak és továbbjutottak a franciák

Montenegró és Franciaország is továbbjutott, Olaszország életben maradt, Iagupova ismét hiába parádézott, nagy sikert arattak a lettek.

Nagy-Britannia - Szerbia 54-76 (12-21, 14-15, 12-28, 16-12)
Szombathely, Aréna Savaria, C-csoport

Esélyeshez méltó módon, bő öt perc alatt bemutatott 15-2-es etappal nyitotta a mérkőzést Szerbia. A szigetországiak próbálták kihasználni ellenfelük második negyedbeli megingását és Collins távoli dobásainak köszönhetően öt pontra zárkóztak fel, de félidőhöz érve ismét két számjegyű különbség állt a felek között.

A harmadik negyedben érkezett a szerb henger, tíz perc leforgása alatt Milovanovicsék 16 pontot vertek a britekre, mellyel eldöntötték a találkozó sorsát. A záró játékrészben már csak azért kapartak a fehér mezesek, hogy ne szenvedjenek kiütéses vereséget. Szerbia hatalmas lépést tett a csoportelsőség felé.

Nagy-Britannia: Vanderwal (13/6 pont, 5 kiharcolt fault, 5 eladott labda), Collins (12/12 pont), Fagbenle (11 pont, 10 lepattanó)

Szerbia: Petrovics (17/6 pont, 4 lepattanó, 2 blokk), Milovanovics (12/3 pont, 5 lepattanó), Page (11/3 pont, 12 lepattanó)

Oroszország - Lettország 62-68 (15-22, 16-14, 17-11, 14-21)

A tegnapi napon fontos győzelmet arató lett válogatott nem kezdte megilletődötten az összecsapást, fej-fej mellett haladt az orosszal. Egészen a nyitó játékrész végéig, amikor Putina egymaga vágott ki 8-0-s rohanást, előnyhöz juttatta ezzel csapatát. A folytatásban Oszipováék bármennyire próbálkoztak, nem tudtak támadásban megújulni, viszont a letteknél mindig jött valaki, aki érdemben tett hozzá a csapat játékhoz a támadó oldalon.

A harmadik játékrészben domináns arcát mutatta az orosz nemzeti együttes. Oszipova igazi, határozott arcát mutatta, s emellett a jó védekezésnek köszönhetően fordításhoz segítette együttesét. A záró etapban azonban fordult a kocka, Basko-Melnbarde egymaga 12 pontot szórt be, amivel ismét a lettekhez került a lélektani momentum és a sok büntetőt hibázó, a végjátékban pontatlanul játszó oroszok elbuktak.

Oroszország: Prince (16/6 pont, 6 gólpassz), Oszipova (11 pont, 11 lepattanó, 7 kiharcolt fault), Beljakova (11 pont, 7 lepattanó)

Lettország: Jekabsone (20/6 pont, 3 lepattanó, 5 kiharcolt fault), Basko-Melnbarde (18 pont, 6 lepattanó, 8 kiharcolt fault), Putina (13/3 pont), Steinberga (12/3 pont, 8 lepattanó, 6 kiharcolt fault)

Montenegró – Ukrajna 84-71 (25-21, 24-14, 18-27, 17-9)
Temesvár, Constatin Jude csarnok, A-csoport

Az első félidőben egyértelműen Montenegró akarata érvényesült és a meccs végére 18 pontig jutó Angelica Robinson, valamint a hihetetlenül hasznosan játszó Jelena Skerovic vezérletével 14 egységnyi fórt épített ki a nagyszünetig. A fordulást követően is a montenegróiak nyitottak jobban, 53-35 után azonban összekapta magát Ukrajna: egy 11-0-s futással és parádés támadójátékkal 65-62-re zárkóztak a negyedik negyed elején.

A roham azonban itt megakadt, stabilizálta a védekezését Montenegró és 15-4-es etappal ismét magához ragadta az irányítást – az ukránoknak nem volt már erejük még egyszer felzárkózni. Az Eb egyik sztárja lett azonban Iagupova, sorozatban harmadik 30 pont feletti meccsét hozta és 33 egységig jutott, az ő extrájával tudott felzárkózni a gárda, nélküle alighanem már a félidőig végleg eldőlt volna a derbi. Ukrajna egyébként 36%-kal dobott a nagyszünetig, a harmadik negyedben 62%-kal, a záró etapban viszont már csak 30% alatt – ez megalapozta a montenegrói győzelmet. Robinsonék így 3-0-val vezetik és ha hétfőn megverik a franciákat, elsőként zárják a csoportjukat.

Montenegró: Robinson (18 pont, 8 lepattanó), Perovanovic (17 pont, 7 kiharcolt fault), Jovanovic (15 pont, 5 lepattanó), Dubljevic (10 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz), Skerovic (9 pont, 7 lepattanó, 13 gólpassz)

Ukrajna: Iagupova (33 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz), Samburska (12 pont, 7 gólpassz)

Olaszország – Lengyelország 66-55 (17-22, 18-9, 16-20, 15-4)
Nagyvárad, Antonio Alexe csarnok, B-csoport

Elszálltak a halovány lengyel remények, negyedik vereségét is elszenvedte a gárda, így már semmiképp sem juthatnak tovább a csoportból. Ugyan jól kezdett a gárda, majd a második negyedbeli lefagyást próbálták ellensúlyozni a harmadik negyedben, de egy újabb borzalmas dobóteljesítmény és rossz támadójáték a bukásukat okozta. Ahogy a teljes torna során, ezúttal is nagyon hullámzóan teljesítettek Miedzikék, a 30%-os mezőnymutató pedig egyet jelentett a vereségükkel.

Az olasz válogatott a szoros helyzeteket rendre jobban kezelte a találkozón. A negyedik negyedben szoros állásnál a csapatkapitány Masciadri pörkölt be egy nagyon fontos triplát, amivel lélektanilag és számszerűleg is előnyhöz juttatta csapatát, de a 17 pontos, több kulcsfontosságú dobást elsüllyesztő (egyébként 100. válogatott meccsét játszó) Sottana is nagyon sokat tett hozzá. A talján hölgyek nyugodtabb és pontosabb játéka kifizetődött, így életben maradtak – a törökök ellen araszolhatnak közelebb a továbbjutáshoz.

Olaszország: Sottana (17 pont, 5 gólpassz), Masciadri (14 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), Ress (7 pont, 9 lepattanó, 2 blokk)

Lengyelország: Kobryn (17 pont, 8 lepattanó), Miedzik (13 pont), Koc (9 pont, lepattanó)

Görögország – Törökország 50-61 (13-14, 17-11, 6-16, 14-20)

Az eddig veretlen görögök gyenge dobóformája végzetesnek bizonyult számukra, a törökök pedig a sikerrel életben tartották esélyeiket – sőt, amennyiben megverik az olaszokat, megoldják a feladatot. A 31,5%-os mezőnymutató magáért beszél, a nagyszünet után pedig a török válogatott tudott váltani támadásban, így a 18 pontos, 12 lepattanós dupla-duplát szállító Lara Sanders vezérletével hozták a győzelmet.

A fordulópont a harmadik negyed elején volt, amikor Ayse Cara agresszív betörése 2+1-es játékkal végződött, ez pedig átszakította a gátat a törököknél: a 16-6-ra nyert etapot követően a záró játékrészben is az ő akaratuk érvényesült. Azok után, hogy az első félidőt még Görögország nyerte, összességében 50% felett dobtak Sandersék – emellett szűken ugyan, de a lepattanózásban is jobban teljesítettek ellenfelüknél.

Görögország: Kaltsidou (12 pont, 10 lepattanó), Dimitrakou (12 pont)

Törökország: Sanders (18 pont, 12 lepattanó, 7 kiharcolt fault), Yilmaz (7 pont, 8 lepattanó), Alben (9 pont, 3/5 tripla)

Románia – Franciaország 67-76 (18-20, 22-17, 20-17, 7-22)
Temesvár, Constantin Jude csarnok, A-csoport

Óriásit fordított Franciaország a negyedik negyedben, így elkerülte a negatív meglepetést – annak ellenére, hogy Románia akarata érvényesült sokáig, a franciák végül bebiztosították továbbjutásukat. A záró etapban egy 15-0-s futást produkáltak a gallok, mindössze 3/19-es mezőnymutatón tartották a házigazdákat, Paoline Salagnac remeklésével (tíz pont a negyedik negyedben) végül behúzták a győzelmet.

Kulcsfontosságú volt a palánk alatti küzdelem, ezt pedig főleg az utolsó negyedben érvényesíteni tudta Franciaország – ekkor 8/13-mal dobtak a festékből és bár a lepattanózást nagyjából egálra hozták a románok, a gyűrű környékén egyértelműen uralkodtak Grudáék. Románia még mindig életben van és van esélye a harmadik helyre.

Románia: Pop (14 pont, 4 lepattanó), Stonescu (14 pont), Pascalau (11 pont, 5 lepattanó)

Franciaország: Gruda (16 pont, 9 lepattanó), Salagnac (17 pont), Miyem (14 pont)