Hatalmas fordítással állította meg a Bostont a Cleveland

Devin Booker nélkül, hosszabbításban nyert Denverben a Suns, szétdobta a Dallast a Pacers, kikapott a tartalékos New York, nyert a Miami és az Orlando, Brooklynban bukott a Philly: ez történt hajnalban az NBA-ben.

Cleveland Cavaliers - Boston Celitcs 105-104

A szezon fordítása a Cavstől. A Donovan Mitchell nélküli Cleveland három negyeden keresztül a papírformát hozta, és egy fokkal a ligaelső alatt mozgott: az első negyed után nyolc, a nagyszünetben tíz, a harmadik negyed végén tizenhat, a záró etap elején pedig már huszonkét pont volt a lemaradása - a Celtics magabiztosan játszotta túl ellenfelét, a hazaiak pedig nem nagyon tudtak mit kezdeni. Egészen addig, amíg végül mégis: az ohióiak a megvaduló Dean Wade vezérletével a szezon és a franchise történetének legnagyobb negyedik negyedes fordítását hozták össze. Wade egymaga 20 pontot dobott a záró etapban, a Cavaliers 34.17-re nyerte ezt a játékrészt, ellenállhatatlan lendülettel zárkózott fel, majd két és fél percnél Wade triplájával vezetéshez jutott, végül a bostoni válasz után megint ő következett, és 19 másodpercnél visszazsákolt egy támadópattanót. Ezzel lett 105-104, de a Celtics még támadhatott a győzelemért, amelynek végén, 0,7 másodpercnél úgy tűnt, hogy faultot harcolt ki Jayson Tatum - a clevelandi challenge után azonban úgy döntöttek a játékvezetők, hogy nincs fault, úgyhogy megnyerte a meccset a vendéglátó. Wade végül 23 pontig és 8 lepattanóig jutott, Jarrett Allen 21 pontig és 12 lepattanóig, Darius Garland pedig 16 pontig és 11 gólpasszig jutott, de Isaac Okoro és Caris LeVert is hozzátette a magáét - a negatívum Evan Mobley bokasérülése, aki emiatt már a harmadik negyedben kidőlt, és nem is tért vissza. Ennek ellenére óriási győzelmet arattak, és van minek örülniük: ők állították meg a listavezetőt!

A nagy számok törvénye. Zsinórban 11, összességében pedig 22-ből 19 győzelem után kapott ki a Boston, ráadásul úgy, hogy bő három, közel három és fél negyeden keresztül megint szinte tökéletesen tette a dolgát. Jayson Tatum (26 pont, 13 lepattanó), Jaylen Brown (21 pont, 3/7 tripla) és Kristaps Porzingis (24 pont, 9 lepattanó, 3 blokk) is remekül tette a dolgát, hozta a számait, a védekezésük kiválóan zárt, három negyed alatt 71 ponton tartották a Clevelandet úgy, hogy az ő játékuk közben működött. Majd jött egy rövidzárlat, leadták a tetemes előnyüket, a legvégén pedig a clutch játékoknál szerencséjük sem volt - benne volt a pakliban, hogy ennyi siker után egyszer nem jön ki nekik a lépés, de a meccs egészét nézve nincs min bosszankodniuk, csak az utolsó nyolc-tíz perc lefagyása az, ami megállította őket, de probléma nincs. A ligát egyébként most is toronymagasan vezetik, viszont holnap mennek Denverbe, a címvédőhöz: az kiemelt csúcsrangadó lesz...

A Cavaliers legjobb dobói: Wade 23/18, Allen 21, Okoro 16/12, Garland 16/9
A Celtics legjobb dobói: Tatum 26/15, Porzingis 24/9, Brown 21/9

Denver Nuggets - Phoenix Suns 107-117 - hosszabbítás után

Egyszer még megmenekült, sőt majdnem megnyerte a Denver. Ez nem a Nuggets meccse volt, már a második negyeet 37-18-ra bukta el a címvédő, így jelentős hátrányba került, már 22 ponttal is égett, mielőtt egy nagy rohammal egyszer még megmentette az estéjét. A harmadik negyedet már sikerült megnyernie, a záró etapban pedig levédekezte a Phoenixet, és végül centikre volt attól, hogy akár meg is nyerje ezt a rangadót - másfél perccel a negyedik negyed vége előtt Kentavious Caldwell-Pope triplájával még a vezetést is átvette Michael Malone alakulata. Végül aztán Kevin Durant 26 másodpercnél elsüllyesztett triplájával 102-102 lett az állás, az utolsó dobást pedig elrontotta a Nuggets, így jöhetett a hosszabbítás, ahol a kisebb szünet után ismét a korábbi Sunst láthattuk: a vendeégek 15-5-re nyerték az extra periódust, és végül nem kellett izgulniuk az utolsó egy-két percben. A rendes játékidő végén majdnem elrontották a nagyrészt kézben tartott meccset, de a Denver rohama végül nem ért győzelmet - Jamal Murray (28 pont, 7 lepattanó, 9 gólpassz), Nikola Jokics (25 pont, 16 lepattanó, 5 gólpassz, 7 eladott labda) és Michael Porter Jr. (20 pont, 7 lepattanó) számai ellenére elszenvedte hatodik hazai vereségét a Nugget.s

Booker nélkül is nyert a Suns. Devin Bookerre ezúttal sem számíthatott a Phoenix, de egyrészt Kevin Durant klasszisteljesítménnyel állt a vendégcsapat élére (35 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz), másrészt Grayson Allen extrát játszott: Booker helyén kezdve 8/12 triplát bombázott a gyűrűbe, rengeteget tett a sikerért. Durant azért bizonyos periódusokban eléggé túlpörgött, ezt a 14/34-es mezőnyözése is mutatja, ő benne volt a leolvadásban is, de a legfontosabb dobását a gyűrűbe vágta a negyedik negyed végén, ezzel pedig kiegyenítette a gondokat, és a ráadásban már újra jól működött a phoenixi gépezet. Végül alig 44%-os mezőnymutatóval is nyerni tudtak, ugyanis az igazi erényük most a védekezés volt, amivel bajba sodorták Jokicsot és lelassították a Denver általában gördülékeny és automatikus játékát - két hazai vereség után nagyon kellett nekik egy ennyire értékes idegenbeli siker, főleg hogy a következő négy meccsükből kettőt a Boston, egyet pedig a Cleveland ellen vívnak majd meg.

A Nuggets legjobb dobói: Murray 28/6, Jokics 25/12, Porter Jr. 20/12
A Suns legjobb dobói: Durant 35/9, Allen 28/24, Beal 16/6

Dallas Mavericks - Indiana Pacers 120-137

Ellenállhatatlan volt a Pacers. Az indianai támadójáték kevés ellenállásba ütközött ezen az estén, a vendégcsapat 54%-kal dobott mezőnyből és 46%-kal süllyesztett el 18 triplát, ráadásul 34 gólpasszt osztott szét - ugyan a festékben és leindításból is kikapott a gárda, de összességében így is azt csinált, amit akart, úgy szerzett kosarat, ahogy éppen jól esett. Ehhez egyénileg nagy extrák nem kellettek, ugyan Myles Turner már a nagyszünetben 20 pontnál tartott, de utána egyet se tett ehhez hozzá, és mégis ő lett a legjobb dobó: összesen kilenc (!) játékosuk szerzett kétszámjegyű pontot, egyszerűen mindenki hozzátette, amit kellett. Ez a gépezet pedig elsöpörte a Dallast, ugyan a nagyszünetben még csak négy pont volt az indianai előny, de a fordulás után visszaesett a Mavs játéka, és meglógott a Pacers - 32-19 lett a harmadik negyed vége, és már húsz pont is volt közte, a Dallas nem tudott többször közel férkőzni. Rick Carlisle így szép győzelmet aratott korábbi csapata otthonában, majd úgy fogalmazott, hogy az Indy gyorsabban és agresszívebben játszott most, mint ahogy szokott, ezt a ritmust kell tartaniuk a folytatásban is ahhoz, hogy akár egyenes ágon juthassanak playoffba.

Ennél több kell. Luka Doncic sorozatban negyedszer szállított legalább 30 pontos tripla-duplát, most 39 egységet termelt 50%-os hatékonysággal, 10 lepattanóval és 11 gólpasszal, mellette Kyrie Irving is besórt 23 pontot, PJ Washington dobott egy 20-ast, Daniel Gafford pedig 7/7 jó dobással, 10 lepattanóval és 3 blokkal vette ki a részét a csatából. Ez azonban megint nem volt elég semmire az érvénytelen védekezés miatt, és már zsinórban harmadszor, összességében pedig hatból ötödször szenvedett vereséget a Mavs, ráadásul mindegyiken kaptak legalább 120 pontot. Jason Kidd vezetőedző szerint ez egy elég jó teszt nekik most márciusban, hiszen itt sokan emelik a szintet, de áprilisban és majd a playoffban tovább keményedik a helyzet, arra kell készülniük - Doncic pedig azt mondta, hogy valamin változtatniuk kell védekezésben, mert ez így nem nagyon mehet tovább...

A Mavericks legjobb dobói: Doncic 39/12, Irving 23/9, Washington 20/12
A Pacers legjobb dobói: Turner 20/3, Haliburton 19/9, Mathurin 19/6

Miami Heat - Detroit Pistons 118-110

Jimmy Butler megoldotta a végét. Kötelező volt ez a győzelem a Miami számára, de a floridaiak csak annyit adtak ki magukból, amennyi feltétlenül kellett, főleg védekezésben, ahol talán annyit sem - támadásban azért voltak szép megoldásaik, hatan is tíz pont fölé jutottak náluk. A Cade Cunningham (23 pont, 8 gólpassz, 4/8 tripla) a 22 pontos Simone Fontecchio által húzott Detroit azonban egészen a végéig tartotta a lépést és partiban tudott lenni a tavalyi keleti bajnokkal annak ellenére is, hogy csapatként csak 44%-kal dobott mezőnyből és 29%-kal triplázott, majd a negyedik negyedben jött Jimmy Butler és érvényesítette a papírformát. A Heat vezére egymaga 15 pontot szórt a záró etapban. és bár folyamatoasn téglákat dobáltak távolról, de Duncan Robinson a legjobbkor talált be, majd maga Butler is elsüllyesztett egyet már az utolsó fél percben - ez volt a döntő dobás, ezzel lett 116-108, ahonnan nem volt visszaút. Butler egyébként csapata utolsó hét pontját jegyezte, és bár sem Tyler Herro, sem Kevin Love, sem Josh Richardson nem áll rendelkezésre egy ideje, de továbbra is haladnak előre - Richardsonra már nem is számíthatnak, így leigazolták Patty Millst, aki most még nem volt itt a csapattal.

A Heat legjobb dobói: Butler 26/3, D. Robinson 18/12, Adebayo 18
A Pistons legjobb dobói: Cunningham 23/12, Fontecchio 22/15, Ivey 16

Charlotte Hornets – Orlando Magic 89–101

Magabiztos volt a Magic. Újra elkapta a fonalat az Orlando, amit mi sem bizonyít jobban, minthogy legutóbbi tíz meccséből nyolcat is megnyert a floridai gárda. Ennek eredményeképpen pedig már a keleti ötödik hely is belátható távolságon belülre került, persze ehhez kötelező volt legyőzni a sorozatban négy vereséget begyűjtő Hornetset. Ennek megfelelően lépett parkettre Jamahl Mosley csapata, amely Paolo Banchero (22 pont, 5 lepattanó) vezérletével hamar magához ragadta az irányítást, s mivel az említett játékos mellett Cole Anthony (14 pont) és Wendell Carter Jr. (12 pont, 9 lepattanó) is fontos kosarakat szerzett, így a harmadik negyedben meg is törte az ellenfele ellenállását. A Charlotte próbálkozott ugyan, akadtak is a hazai oldalon jó egyéni teljesítmények – Vasilije Micics (21 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz), Brandon Miller (18 pont, 5 lepattanó) és Tre Mann (18 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) is sziporkázott –, ám összességében mélyebb rotációval bírt a vendég alakulat, amely végül meg is nyerte az összecsapást.

A Hornets legjobb dobói: Micics 21/3, Miller 18/12, Mann 18/6
A Magic legjobb dobói: Banchero 22/6, Anthony 14/6, Carter Jr. 12/6

Brooklyn Nets – Philadelphia 76ers 112–107

Jobban bírta a végjátékot a Brooklyn. A Nets magához képest egészen jó időszakot produkál, habár a minap a Memphis ellen azért beleszaladt egy pofonba, ellenben a 76ers Joel Embiid sérülése óta nem tud kikászálódni a gödörből, ráadásul ezen a meccsen már Tyrese Maxey sem tudta vállalni a játékot. Az első negyedben ez nem nagyon látszott meg a vendég gárda teljesítményén, elsősorban Kelly Oubre Jr. (30 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) volt elemében, aki végül szezoncsúccsal zárta az összecsapást, de Tobias Harris (18 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz) is igyekezett előrelépni a hierarchiában. Sokáig fej-fej mellett haladtak a felek, hazai oldalon Dorian Finney-Smith (20 pont, 8 lepattanó), Dennis Schröder (20 pont, 8 gólpassz), valamint Nic Claxton (17 pont, 10 lepattanó, 4 blokk) triója remekelt, ám a záró tizenkét percben úgy tűnt, hogy a Philly tud pontot tenni a győztes csapat kilétének a kérdésére. Ekkor azonban egy 11–0-s futást abszolvált a Brooklyn, ami meg is pecsételte Nick Nurse egyletének a sorsát.

A Nets legjobb dobói: Finney-Smith 20/12, Schröder 20/3, Walker IV. 19/12
A 76ers legjobb dobói: Oubre Jr. 30/6, Harris 18/3, Payne 15/9

New York Knicks – Atlanta Hawks 100–116

Csapatként volt jobb a Hawks. A New Yorkot az ág is húzza, hiszen Mitchell Robinson, Julius Randle és OG Anunoby sérülését követően Jalen Brunson is kidőlt, így nem mondható, hogy túl jó passzban lenne Tom Thibodeau gárdája. Az Atlanta sem számíthat Trae Youngra, ráadásul az elmúlt időszakban kétszer is kikapott a Netstől, így újra nyílttá vált az utolsó keleti playin-helyért folyó csata. A vendégek ezúttal viszont nem sokat teketóriáztak, Jalen Johnson (26 pont, 9 lepattanó, 7 gólpassz), De'Andre Hunter (22 pont) és Dejounte Murray (21 pont, 9 lepattanó, 6 gólpassz) iránymutatásával 33–15-re nyerték meg az első felvonást. A két középső játékrészben Donte DiVincenzo (21 pont, 4 lepattanó, 6 gólpassz) és a padról remekül beszálló Bojan Bogdanovic (19 pont) révén próbált kapaszkodni a Knicks, sőt 76 pontnál utol is érte az ellenfelét, ám a záró felvonás ismét a Hawks dominanciáját hozta, így a sólymok egy 21–9-es futással húzták le végérvényesen a függönyt.

A Knicks legjobb dobói: DiVincenzo 21/15, Bogdanovic 19/12, Achiuwa 15
A Hawks legjobb dobói: Johnson 26/6, Hunter 22/6, Murray 21/12

Toronto Raptors – New Orleans Pelicans 98–139

Szétdobta a Pels a Raptorst. Scottie Barnes sérülését követően a Toronto nagy valószínűséggel már lemondott a playin eléréséről, miközben kissé váratlanul a New Orleans is elkezdett bukdácsolni, ezt bizonyítván a legutóbbi öt meccséből mindössze csak kettőt tudott megnyerni a Pelicans. Ezúttal viszont kijött a lépés a vendégek számára, akik kis túlzással már az első negyedben „lemészárolták” ellenfelüket, 42–28-ra nyerve a játékrészt, de a meccs folyamán volt egy olyan szakasz, amikor már 43 pont volt a felek közötti differencia. A kispadról beszálló Trey Murphy III. (34 pont, 6 lepattanó, 10/14 tripla) olyannyira elkapta a fonalat, hogy kiváló százalékkal dobva meg sem állt tíz tripláig, de mellette Herbert Jones (17 pont) is hozta a pontjait, Zion Williamson (16 pont, 8 lepattanó, 9 gólpassz) pedig nem sokkal maradt le a tripla-dupláról. Mindeközben a kanadai gárda csak futott az eredmény után, Immanuel Quickley (17 pont, 7 lepattanó, 7 gólpassz) próbálta ugyan a hátára venni az övéit, de igazából ez kevés volt ahhoz, hogy ezen az estén bármire is esélye legyen a Raptornak.

A Raptors legjobb dobói: Quickley 17/12, Trent Jr. 16/12, Olynyk 15/3, Barrett 15
A Pelicans legjobb dobói: Murphy III. 34/30, Jones 17/15, Williamson 16

Houston Rockets – San Antonio Spurs 114–101

Sengün elhomályosította Wembanyamát. A Spurs az Oklahoma City, majd az Indiana legyőzésével jelezte, hogy képes meglepetéseket okozni, ellenben Victor Wembanyama kisebb vállsérülése nem jött túl jókor, habár a 2023-as draft első választottja vállalta a Houston ellen a játékot. A hazaiak kezdtek jobban, majd Devin Vassell (22 pont, 8 lepattanó) és Malaki Branham (20 pont) sziporkáinak köszönhetően átvette a kontrollt a San Antonio. Wembanyama (10 pont, 11 lepattanó, 7 blokk) remek számokat hozott, de ezúttal nem tudott nyerő faktorrá avanzsálni, így a nagyszünetet követően már a Rockets akarata érvényesült. Már csak azért is, mivel Alperen Sengün (45 pont, 16 lepattanó, 5 labdaszerzés) olyannyira elkapta a fonalat, hogy végül karriercsúccsal vezette győzelemre a hazaiakat. Mellette persze szükség volt Jalen Green (23 pont) és Fred VanVleet (21 pont, 4 lepattanó, 10 gólpassz, 4 labdaszerzés) jó teljesítményére is, s habár a Houston az alsóházat erősíti, azért az a 21–10-es hazai mérleg megsüvegelendő.

A Rockets legjobb dobói: Sengün 45/6, Ja. Green 23/3, VanVleet 21/15
A Spurs legjobb dobói: Vassell 22/3, Branham 20/12, Johnson 18/9

Az alapszakasz tabellája itt megtekinthető!

Kérjük, hogy látogass el a Kezdő5 támogatói felületére, ahol plusz tartalmak várnak! Részletek ide kattintva!