45 éves Antoine Walker, Khris Middleton 30

45. születésnapját ünnepli az egykori bostoni közönségkedvenc - a Bucks másodhegedűse 30 esztendős lett a mai napon - az ABA és a Pacers legendája, George McGinnis 71 éves.

Ma ünnepli 45. születésnapját Antoine Walker, aki a 90-es évek második felében magára találni próbáló Boston Celtics kulcsembereként meghatározó tagja volt a gárdának 1996 és 2003 között, később azonban nagyon hirtelen és nagyon mélyre csúszott. Bombaként robbant be a ligába az 1996-os draft hatodik választottja, második szezonjában már karriercsúcsot jelentő 49 pontos mérkőzése is volt, és All-Star is lett ebben az idényben - összesen háromszor történt ez meg vele, a későbbiekben 2001/02-ben és 2002/03-ban.

Egyéni szinten ekkoriban volt pályája csúcsán, és abban az időben még sokan azt hitték, Paul Pierce-szel karöltve újra képesek lehetnek bajnokcsapatot csinálni a nagymúltú Bostonból. Ám a két dudás egyre kevésbé fért meg egy csárdában - a Celtics vezetőségének a továbblépés érdekében választania kellett, így 'Toine repült, 2003 nyarán Tony Delk mellett ő költözött a Dallas Maverickshez Raef LaFrentzért, Chris Millsért, Jiri Welschért és egy 2004-es első körös pickért cserébe (ebből Delonte West lett később).

Hiába volt 20 pont, 8 pattanó és 5 gólpassz körüli játékos, megítélését jól mutatja ez a csomag - nagyon gyenge hatékonysággal dolgozott, karrierje során összesen kétszer lépte át az 50%-os TS mutatót, bostoni karrierje alatt egyszer, akkor is csak 50.5% erejéig... Hiába nem használták akkor még ezt a statisztikát (és hiába nem lehet korokat összehasonlítani, hiszen korábban is alacsonyabbak voltak a százalékok), azt azért érezték a csapatok, hogy nem feltétlenül hasznos az, amit csinál, csereértékét pedig az sem növelte, hogy több mint 27 millió dolláros szerződése volt még 2003 nyarán a következő két idényre.

A Mavs sem marasztalta sokáig - igaz, ők ugyanezért a Walker-Delk csomagért kihoztak egy Jason Terryt legalább. Igazi vándormadár lett belőle: két idény alatt megfordult a Dallas mellett Atlantában, és visszatért Bostonba is. 2006-ban a Miami Heat kiegészítő embereként elérte egyik nagy álmát, bajnok lett, de onnantól kezdve a teljes süllyesztő várt rá, 2008-ra kikopott a ligából. Hatalmas szerencsejáték-adósságot halmozott fel, csúnyán elhízott és a kábítószerekkel is meggyűlt a baja.

2010-ben még megpróbálkozott a visszatéréssel a D-Ligában, voltak is emlékezetes megmozdulásai, de mindez már nem ért NBA-szerződést. 2012 áprilisában bejelentette, hogy visszavonul, 2013 augusztusában pedig azt, hogy végre letudta az adósságait - mivel a karrierje alatt keresett 108 millió dollárt úgy tapsolta el, mintha ott sem lett volna, ez nem kis szó.

 

Ma ünnepel George McGinnis is, aki 71 éves lett a mai napon. 1971-ben még kiscsatárként kezdett az ABA-ben, az Indiana Pacersnél, de második idényétől kezdve egyértelműen erőcsatárként játszott, háromszor egymás után All-Star is lett, mindhárom idényben 25-30 pont és 10 pattanó fölött átlagolt. Első és második szezonjában bajnoki címet szerzett a Pacersszel, 1972/73-ban a rájátszás legértékesebb játékosának is megválasztották, 1974/75-ben pedig az alapszakasz MVP címét nyerte meg.

1975-ben váltott, az NBA-ben a Philadelphia Sixers játékosa lett - 1973-ban a második kör 22. helyén foglalta le játékjogát a Sixers. A következő négy évből három idényt töltött Philadelphiában, egyet pedig Denverben - háromszor All-Star lett, 1977-ben pedig nagydöntőt játszott a Sixersszel, de csapata kikapott a Bill Walton vezette Portland TrailBlazerstől.

Az 1979/80-as idény deadline-ja előtt visszakerült a Pacershez a Denvertől, de az Indy a franchise történetének legrosszabb cseréjét kötötte: a Pacers egy 1980-as első körös mellett a '80-as évek egyik, ha nem a legjobb scorerét, Alex English-t adta oda azért a McGinnisért, aki meg sem közelítette korábbi önmagát. Két és fél szezont húzott le a Pacersben, ahol már csak 13-14 pontot, utolsó idényében pedig 5 pont alatt átlagolt. 1982 nyarán vonult vissza.

Kétszer volt az NBA-ben az első csapat tagja, egyszer az ABA-ben, és mindkét ligában egyszer-egyszer választották az adott idény második legjobb ötösébe. Az ABA össztörténetének legjobb ötösébe is bekerült, és bár óriásit bukott rajta a Pacers az 1980-as cserén, 30-as mezszámát így is visszavonultatták, 2017 óta pedig a Hírességek Csarnokának a tagja.

 

A Milwaukee Bucks egyik legjobb játékosa, Khris Middleton pedig 30. születésnapját ünnepli - az ő eddigi pályafutásáról megemlékeztünk már július legvégén, amikor előkerült az, hogy hogyan került a Detroit Pistonsból a Buckshoz. Azóta annyi változás történt vele, hogy immár olimpiai bajnoknak is mondhatja magát. Isten éltesse őt és a másik két ünnepeltet is!

 

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus