57 éves Patrick Ewing

A New York Knicks legendája, Patrick Ewing ma ünnepli 57. születésnapját!

Patrick Ewing, a bevándorló. A család jamaicai származású, és a későbbi center 1975-ig a szigeten is élt, ekkor költözött el a család Massaschusettsbe. Ewing egészen 1981-ig nem is vette fel az amerikai állampolgárságot. Kiváló mozgáskoordinációját és térlátását egyébként annak is köszönhette, hogy Jamaicában nagyon sokat focizott és krikettezett.

Patrick Ewing és Boston ellentéte. Ewing már a középiskolában is óriási sztárnak számított, és a bostoni drukkerek úgy hitték: a center valamelyik helyi felsőoktatási intézménybe megy. Ewing azonban John Thompson edzőt és a Georgetown Egyetemet választotta. A későbbiekben a bostoni közönség néha meg is találta ezért az "árulásért" – egyébként érdekesség, hogy John Thompson korábban Celtics-játékos volt.

Patrick Ewing és a berobbanás. A nagyember azonban jól döntött, mert a jó középcsapatnak számító Georgetownnak pont rá volt szüksége, és Thompson kezei alatt rögtön első idényében az NCAA nagydöntőjéig meneteltek, ahol csak a Michael Jordan, James Worthy és Sam Perkins vezette North Carolina tudta megállítani őket, óriási csatában és némi szerencsével. Ewing a nagydöntőben az UNC első 5 dobását blokkolta – apró szépséghiba, hogy mindet leszálló ágban.

Patrick Ewing és az alsónadrág. Első egyetemi évében máig tartó divatot teremtett azzal, hogy az akkor még szó szerint rövidnadrágja alá egy "biciklisnadrágot" húzott.

Patrick Ewing és a rasszizmus. Egyetemi évei alatt sorozatosan megtalálták bőrszíne és származása miatt az ellenfelek drukkerei, olyan is előfordult, hogy az ellenfél edzőjének, Jim Boeheimnek kellett leállítania a drukkereket, akik folyamatosan dobálták Ewingot.

Patrick Ewing és a végső győzelem. Ewing hosszú és eredményes pályafutásánakhárom bajnoki címéből kettő 1984-hez köthető: ebben az évben a Georgetown éppen a Houston Egyetem és centere, Akeem Olajuwon ellenében győzött az NCAA döntőjében, és Ewing a legjobb játékosnak járó díjat is besöpörte. Az már csak hab volt a tortán, hogy a Team USA-jel hazai pályán, Los Angelesben megszerezte első olimpiai bajnoki címét is. A másodikat 1992-ben, a Dream Team tagjaként.

Patrick Ewing és 1985. Ez év tavaszán Ewing harmadszor is döntőzhetett, de ezúttal a Villanova Egyetem két ponttal jobbnak bizonyult a Georgetown Hoyasnál – ennek ellenére Ewing egyértelmű első pickként várhatta a draftot. Azt a draftot, ahol először fordult elő, hogy nem a két konferencia legrosszabbja között döntötték el pénzfeldobással az első választás jogát – mivel egyes csapatok annyira látványosan tankoltak, hogy amellett már a liga sem mehetett el szó nélkül. Az első lottery-t a New York Knicks nyerte – talán nem is remélték, hogy Ewing még az új évezred elején is őket erősíti majd.

Patrick Ewing és a nehéz kezdés. Első két NBA-évében elég sokat volt sérült, ennek ellenére 1986-ban All-Star és az Év Újonca lett.

Patrick Ewing és a 10-es sorozat. 1988 és 1997 között minden évben ott volt az All-Staron.

Patrick Ewing és a szerencsétlenség. Hiába volt a Knicks az egyik alapító tagja a ligának, a bajnoki címek valahogy elkerülték a csapatot: mindössze 1970-ben és 1973-ban sikerült aranygyűrűket szerezniük. Ewing hiába volt extraklasszis center, pályafutása elején elég gyenge volt a „kiszolgálószemélyzet”, aztán a 80-as évek végén előbb a Detroit Pistons, a 90-es évek elején a Chicago Bulls állta útját a feltörekvő gárdának (1993-ban a főcsoportdöntőben). Michael Jordan első visszavonulása után azonban a Knicks Pat Riley vezetőedzővel bejutott a nagydöntőbe, azonban hiába vezettek 3-2-re az 1994-es fináléban, a Houston Rockets és centere, Hakeem Olajuwon visszavágott, és hét meccsen behúzta a bajnokságot.

Patrick Ewing és John Starks. A kissé öntörvényű Starks és Ewing fantasztikus párost alkottak Ewing kései éveiben, a duó 1990 és 1998 között játszott együtt a Knicksben. Közös bennük, hogy nem csak Ewing, hanem Starks nevéhez is fűződik egy fontos szabálymódosítás: az 1994-es nagydöntő harmadik meccsén a Knicks három pontos hátrányban volt az utolsó másodpercekben, amikor Olajuwon faultolta Starksot tripladobás közben. Ekkor azonban még egy ilyen faultért is 2 büntető járt – a Knicks hátvédje hiába dobta be mindkettőt, ez kevés volt az egyenlítéshez. Az NBA ezt követően vezette be a szabályt, mely szerint ilyen esetekben három büntető jár.

Patrick Ewing és a nemezis. Minden játékosnak van mumusa – ez Ewing esetében az Indiana Pacers és Reggie Miller. Miller és Spike Lee "csatájáról" külön dokumentumfilm is készült, amely alapján elképzelhető, hogy mi zajlott a két franchise között a 90-es években. Ewing 1995-ben a Pacers elleni hetedik meccsen egy sima ziccert hagyott ki, amilyet körülbelül milliónyit dobott már be meccseken és edzéseken – ezzel esett ki csapata. 1998-ban 5 meccsen verte ki őket az Indiana.

Patrick Ewing és a szerencsétlenség 2. 1997 decemberében egy rossz leérkezést követően szenvedte el azt a sérülését, ami alapvetően befolyásolta pályafutását a későbbiekben. A remek kézzel megáldott Ewing csuklótörést szenvedett, amiből hamar visszatért ugyan, de hamarosan Achilles-gondjai támadtak. 1999-ben a lockout miatti csonkaszezonban a Knicks éppen csak becsúszott a 8. helyen, azonban a gárda hihetetlen menetelésbe kezdett. Előbb kiverték az első kiemelt, Alonzo Mourninggal felálló Miami Heatet, aztán kisöpörték a Dikembe Mutombo fémjelezte Atlanta Hawksot, végül hat meccsen búcsúztatták a nagy ellenfelet, az Indiana Pacerst. Patrick Ewingra óriási szükség lett volna a nagydöntőben a David Robinson-Tim Duncan páros ellen, ám a kiváló centert végképp maguk alá gyűrték a sérülések.

Patrick Ewing és a búcsú. 2000-ben távozott New Yorkból, de előtte még átlépett egy határt: 1000. meccsét játszotta a Knicksben (1039-nél állt meg), messze a legtöbbször viselte a csapat mezét. Még két évet levezetett (Seattle SuperSonics, Orlando Magic),majd szögre akasztotta a csukáit. Amikor az Orlando Magic színeiben utolsó meccsét játszotta a Madison Square Gardenben, a közönség percekig felállva tapsolt. 2003-ban vissza is vonultatták 33-as mezét.

Patrick Ewing és a nyugdíj. Ewing rögtön visszavonulása után átült az edzői székbe, segédedzőként előbb egykori nagy ellenfele, Michael Jordan csapatát, a Wizardsot segítette (Kwame Brown sajnos nem sokat tanult tőle), majd három évig a Rocketsnál csiszolgatta Jao Minget, végül 2007-2012 között Dwight Howardot oktatta a Magicnél. Évekig nagyon szeretett volna vezetőedző lenni, azonban nem kapott ajánlatokat – 2013-ban újra segédedző lett, újra Michael Jordan csapatánál, ezúttal a Bobcatsnél (2014 óta Hornetsnél).

Patrick Ewing és a visszatérés. Az egykori kiváló center 2017-ig volt a Charlotte alkalmazásában, két éve átvette egykori Alma Matere, a Georgetown Egyetem irányítását.

Patrick Ewing és az utánpótlás. Fia, Patrick Ewing Jr. évekig próbált bekerülni az NBA-be, azonban a kiscsatár mindig elbukott a legutolsó küszöbben. 2015-ben visszavonult, a Hoyas szakmai stábjának tagja lett, ám távoznia keleltt a Georgetownról apja érkezését követően, mert az egyetem szabályai tiltották, hogy együtt dolgozzanak. 

Patrick Ewing, a legenda. A Dream Team tagjaként és önállóan is beválasztották a Hírességek Csarnokába.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus