Egy éve nincs köztünk Kobe Bryant

44. születésnapját ünnepli Vince Carter - egy másik zsákolóbajnok, Gerald Green 35 éves - Jamal Crawford 14 éve dobta karriercsúcsát.

Egy évvel ezelőtt borzasztó hír rázta meg az NBA és a világ sportszerető közönségét: nyugati parti idő szerint reggel 9 órakor Los Angelesben, Calabasasban végzetes helikopterbalesetet szenvedett a Lakers és a liga egyik legnagyobb ikonja, Kobe Bryant, lánya, Gigi és további hét személy. A korábbi klasszis és társai Gigi utánpótlás kosármeccsére indultak a Mamba Sports Academyre, ahol Kobe lett volna a csapat edzője, de már nem értek oda - a helikopter a rossz látási viszonyok miatt egy hegyoldalnak csapódott, sajnos esélyük sem volt a túlélésre. Előző este LeBron James megelőzte Kobe-t a pont-örökranglistán, amihez telefonon gratulált is a Lakers legendája még a baleset reggelén... 

A Lakers-drukkerek a Staples Center előtt tartottak megemlékezést, ahol közel 1350 kosárlabda, 25 ezer gyertya, 5 000 levél, 350 pár cipő és 14 zászló gyűlt össze - a philadelphiai Lower Marion középiskolánál is spontán megemlékezés kezdődött. Adam Silver, az NBA első embere közleményében kiemelte, hogy az eredményei mellett mennyi embert inspirált Bryant, Michael Jordan úgy búcsúzott tőle, mint öccsétől, Shaq-nek elfogytak a szavai, leírhatatlan fájdalmat érzett, LeBron James összetört szívvel ígérte meg, hogy az öröksége nem fog elveszni, Jerry West pedig annyit írt, hogy ez élete legszomorúbb napja - csak a legnagyobbak kiváltsága, hogy elég kimondani egyetlen szót, a Kobe-t, és mindenki azonnal tudja, hogy kiről van szó. Mark Cuban bejelentette, hogy a 24-es mezt visszavonultatják a Dallasnál. Más sportágak klasszisai is a pályán emlékeztek meg Bryantről. 

Több játékos Bryant mezszámát viselte a meccsek elején, néhány 8-as és 24-es mezt viselő játékos pedig a mezszáma megváltoztatását kérte. A csapatok úgy emlékeztek meg róla a pályán, hogy a mérkőzéseket a 8 másodperces, illetve 24 másodperces szabály megszegésével kezdték, így utalva Bryant két mezszámára. 

A két nappal későbbi Lakers-Clippers meccset elhalasztották, a Clippers következő hazai meccsén pedig a Staplesben a szokásoktól eltérően nem takarták le Bryant 8-as és 24-es visszavonultatott mezét. A Lakers a szezon hátralévő részében a mezén és hazai pályája parkettáján emlékező logót, illetve logókat helyezett el, a szezon végén megszerzett 17. bajnoki címét Kobe Bryant emlékének ajánlotta. 

 

Vince Carter három évet játszott az egyetemen, 1995-től 1998-ig volt a North Carolina Tar Heels játékosa. Második és harmadik évében megnyerték az ACC konferenciát, és mindkétszer Final Fourba jutottak az NCAA nagy tornáján - mindkétszer kikaptak az elődöntőben, 1997-ben az Arizonától, 1998-ban pedig a Utah-tól.

Az 1998-as draft ötödik helyén kelt el, a Golden State Warriors választotta ki papíron, de azonnal elcserélték ugyanennek a draftnak a negyedik helyen választott játékosára, Antawn Jamisonra a Toronto Raptorsszal - Jamison egyébként mindhárom évben csapattársa volt Carternek a Tar Heelsnél.

Első évében rögtön az év újoncának választották, második éve pedig feledhetetlenre sikeredett. Egyrészt a franchise történetében először jutottak be a kanadaiak a PO-ba 2000-ben - a Knicks kisöpörte őket az első körben -, másrészt 25.7 pontot átlagolt, amivel az All-NBA harmadik csapatába fért be, harmadrészt pedig először hívták meg az All-Star gálára - 2007-ig folyamatos résztvevő volt innentől kezdve. A 2000-es gálán minden idők (talán) legjobb zsákolóversenyét futotta, meg is nyerte a viadalt.

2000/01 volt a legjobb éve a Raptorsnál. 27.6 pontot átlagolt, ezzel az All-NBA második csapatába került be, és ekkor érte el legnagyobb csapatsikerét is a kanadaiakkal: a keleti konferencia elődöntőjéig meneteltek, de a későbbi döntős Philadelphia Sixers 7 meccsen megállította őket. Carter torontói karrierjének egyik fekete foltját is ennek a sorozatnak köszönheti: a hetedik meccs előtti reggelen még elutazott a North Carolina Egyetemre, hogy átvegye a diplomáját, ezt pedig sok Raptors-drukker nem tudta neki megbocsájtani a későbbi kiesést követően.

A következő két szezonban nagyon sok sérüléssel küszködött, így mindössze egy első körös, Detroit Pistons elleni kiesés jött össze a csapatnak a PO-okban, 2003-ban nem jutottak be a rájátszásba, ahogy a többiek állandó sérülése miatt 2004-ben sem. Ezt követően Carter összeveszett a vezetőséggel, nem akart részt venni a rebuildben. Sokat esett játékának színvonala, a rossz nyelvek szerint direkt, hogy kikényszerítse elcserélését - ez a második indok, ami miatt a torontói megítélése finoman szólva is kétes volt annak ellenére is, hogy a franchise történetének legjobb játékosa. A viszony azóta rendeződött, hiszen 2014 novemberében az akkor 20 esztendős franchise megható videóval fogadta hazai pályán a csapat ikonját.

A tranzakcióra 2004. decemberében került sor, a New Jersey Netshez került. A Netsnél töltött négy és fél szezonja jól sikerült, mind az öt idényben 20 pont fölött átlagolt - igaz, az első három évben mutatott 24-25 pontos átlaga 20 pont környékére esett vissza 2007/08-ra és 2008/09-re. A New Jersey egy kellemetlen csapat volt keleten vele megerősödve, de mindössze egy első, illetve két második körös kiesés jött össze nekik, ennél tovább nem jutottak az első három évben. 2007/08-ban elcserélték Jason Kiddet, így Carter itt töltött utolsó két évében nem tudott PO-ba kerülni.

Ryan Andersonnal együtt Orlandóba cserélték 2009 nyarán, de itt már nem hozta azt, amiért Dwight Howard mellé odavitték - az egy évvel korábban döntőbe kerülő együttes csak a keleti döntőig jutott vele a 2010-es rájátszásban. Alig több mint egy szezon után lett a Phoenix Suns játékosa, de a 2011-es lockout feloldását követően az arizonaiak kitették keretükből. Aláírt a Dallas Maverickshez, ahol korábbi önmagától azért messze elmaradva, de hasznos tagja maradt a texasi gárdának a kispadról beszállva. Három év után, 2014 nyarán váltott csapatot - a Memphis Grizzliest választotta, ahol három évet lehúzott hasonló szerepkörben, mint a Mavsnél.

2017-ben a Sacramento Kingshez, 2018 nyarán pedig az Atlanta Hawkshoz igazolt - a 2019-20-as szezon során bejelentette, hogy visszavonul az évad végén. A koronavírus járvány miatt végül 2020. március 11-én jött el ez a nap - bár ezt akkor még nem lehetett 100%-ban biztosra tudni, mindenesetre az ellenfél New York Knicks sportszerűségből jeles vizsgázva hagyta, hogy kosárral búcsúzzon a liga utolsó, még az előző évezredben draftolt aktív játékosa. Pályafutását 25 728 alapszakasz-, illetve 1593 playoff-ponttal zárta, azóta pedig már az ESPN-nél dolgozik szakértőként - Isten éltesse sokáig!


Egy másik zsákolóbajnok, Gerald Green is ma ünnepli születésnapját, méghozzá a 35-öt. Green a 2005-ös draft 18. választottja volt, a Boston Celtics draftolta. Első idényében nagyon kevés lehetőséget kapott, második szezonjában azonban jött a berobbanás, 81 meccsen lépett pályára, 22 percet és 10.1 pontot átlagolt, a 2007-es All-Star gála zsákolóversenyén pedig az első helyen végzett.

Igazi hullámvasút-karrierje itt került lejtőre. 2007 nyarán része volt a Kevin Garnett-cserének, így a Minnesota Timberwolveshoz került. Itt sem töltött sok időt, hiszen a 2008-as deadline előtt a Houston Rocketshez cserélték, amely pár nappal a tranzakciót követően szabadlistára tette. A nyár folyamán aláírt a Dallas Maverickshez, ám 38 meccsen átlag 10 percet sem kapott mérkőzésenként. Elég komoly esély volt rá, hogy a ligából is kikopik, mikor 2009 nyarán Oroszországba szerződött, ahol két idényt húzott le. Ennél jobb dolog azonban nem is történhetett volna vele.

Játéka sokat fejlődött, és bár sok értelmetlen vállalása volt továbbra is, jóval jobb tripladobó lett, mint korábban. 2012 februárjában a New Jersey Nets két 10 napos szerződés után a teljes idényre leigazolta, és olyan jó teljesítményt nyújtott, hogy többen is keresték ezen a nyáron. Ő az Indiana Pacerst választotta, ahol pocsék idényt futott, de egy évvel később, 2013 nyarán Miles Plumlee-val és egy első körös cetlivel együtt a Phoenix Sunshoz került Luis Scoláért cserébe, ahol két évet töltött. Lehúzott egy évet Miamiben, visszakerült első profi csapatához, a Celticshez, a 2017/18-as szezon közben pedig a Houston szerződtette, de miután 2019 októberében súlyos lábtörést szenvedett, a Rockets 2020 februárjában elcserélte Denverbe, ahonnan kivásárolták. 2020 december 1-én még aláírt egy edzőtábor-szerződést Houstonban, de december 19-én felbontották a kontraktusát, így nincs csapata - kérdéses, hogy látjuk-e még az NBA-ben. Isten éltesse sokáig!

 

Január 26-a Jamal Crawford számára is nevezetes dátum, ugyanis a hátvéd 14 esztendővel ezelőtt ezen a napon dobta karriercsúcsát. A New York Knicks a Miami Heatet fogadta, és egy 22 ponttal megnyert második negyednek köszönhetően tükörsimán nyert is 116-96-ra. Crawford a 116 egységből 52-t vállalt egymaga - 20/30 volt mezőnyből, 8/10 a triplavonal mögül és 4/4 a büntetővonalról.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus