Horogdobás és harmonika, illetve a 2020-21-es szezon kezdete

72 éve a Celtics játékosa, Tony Lavelli úgy dobott 26 pontot a Lakersnek, hogy a félidőben adott egy harmonika koncertet is - Bill Russell 65 éve mutatkozott be a Boston színeiben - egy éve ért véget minden idők legrövidebb offszezonja.

Tony Lavelli neve keveseknek lehet ismerős, pedig a Boston Celtics korai történelmének egyik fontos alakja volt ő. Lavellit a Yale egyetemről választotta ki az 1949-es draft 1/4-es jogával a Celtics, és bár egyeteme történetének egyik legjobb játékosa volt, saját bevallása szerint az akkori mezőny egyik legjobb dobója, és állítólag a leghatékonyabb horogdobás is az övé volt akkoriban, a Boston más miatt (is) rá szavazott.

Akkoriban még a Celtics finoman szólva sem volt az az "aranycsapat", amely közel 10 évvel később lett - az akkori történetírók szerint elég komoly veszély fenyegette őket, hogy feloszlanak vagy költözniük kell, mert nem volt túl nagy érdeklődés irántuk Bostonban. Lavelli azonban nemcsak jó kosaras volt, hanem zenész is. Harmonikán játszott, ezért a félidőkben ő bizony nem az öltözőbe ment, hanem elővette a hangszerét és mini-koncertet adott a közönségnek plusz szórakoztatás gyanánt - szerződése alapján 125 dollárt kapott ezért fellépésenként.

Mivel a hírek szerint nagyjából két tucat ilyen műsora volt az idény során, elég szép pénzt keresett csak ezzel. 72 évvel ezelőtt, 1949. december 22-én pályafutása egyik legjobb estéjét produkálta: a Boston 87-69-re verte a későbbi ősi riválist, a zsinórban második bajnoki címe felé haladó Minneapolis Lakerst, ő pedig 26 ponttal vette ki ebből a részét - kétszer dobott 28 pontot, ezeket leszámítva ez volt a legtöbb tőle - úgy, hogy a félidőben ezen a meccsen is ment tőle a műsor.

Az teljesen nyilvánvaló, hogy más világ, más NBA volt még ekkor, de a tehetségesnek tartott játékos sem bírta a "kétfrontos megmérettetést". Mivel a zene volt az első szerelme, így 1950-ben a New York Knickshez igazolt, hogy közelebb legyen a Juilliardhoz, ahol órákat is vett aztán. Járt a Knicksszel az 1951-es döntőben, három mérkőzésen játszott a Rochester Royals ellen 4-3-ra elveszített fináléban, majd befejezte a játékot az NBA-ben. Az Egyetemi All-Star válogatottnak volt tagja az 50-es évek közepéig, akik sokat játszottak a Harlem Globetrottersszel. Utóbbiaknál is sokszor fellépett vendégművészként, később pedig két lemezt is kiadott.
 

A Boston számára ennél "valamivel" fontosabb dátum a 65 évvel ezelőtti, 1956. december 22-e, ekkor mutatkozott be ugyanis minden idők egyik legjobb játékosa, a csapattal 11 bajnoki címet nyerő Bill Russell.

A centerlegendát rögtön a mély vízbe dobták, hiszen a St. Louis Hawks és a szintén legendás Bob Pettit ellen kellett helyt állnia. Russell 16 perc alatt 3/11 volt mezőnyből és 0/4 a büntetővonalról, így végül csak 6 ponttal zárt, de alig több mint negyed óra alatt leszedett 21 pattanót, csapata pedig nem kis mértékben ennek köszönhetően nyert 95-93-ra. A két gárda a következő években ádáz küzdelmet vívott egymással, hiszen 5 esztendő alatt 4 döntőt játszottak a felek egymás ellen - ebből egyet megnyert a Hawks, hármat pedig a Boston (az ötödik finálét is a Celtics "vitte").

 

A közelmúltban is akadt emlékezetes esemény ezen a napon, hiszen egy évvel ezelőtt, 2020. december 22-én indult el a 2020-21-es szezon. A pandémia miatt a liga 2020 március 11-én leállt, és csak az orlandói buborékban indult újra július 30-án, 22 csapattal. Augusztusban még volt egy néhány napos leállás, amikor a játékosok a Jacob Blake-eset miatt további három napra tiltakozásul nem léptek pályára, így végül a 2019-20-as szezon csak október 11-én ért véget - összességében 355 napig tartott (ha az előszezont is figyelembe vesszük, akkor 377 napig), ami természetesen (szomorú) rekord az NBA történetében. 

A leghosszabb szezont a legrövidebb offszezon követte, összesen 72 nap telt el a bajnokavatás és az alapszakasz nyitánya között. Először január 18-ára, a Martin Luther King Napra időzítették a szezonkezdést, de november 5-én (elsősorban pénzügyi megfontolásokból) olyan döntés született a liga és a játékosszakszervezet között, hogy december 22-én indul az új évad, így a karácsonyi meccseket már meg lehetett rendezni. A 2020-21-es évadban a megszokottnál kevesebb, 72 alapszakasz-meccsen léptek pályára a csapatok, illetve ebben az évadban már a konferenciák 10. helyezettjei is játszhattak play-int.

December 22-én végül két meccset rendeztek: Kevin Durant közel másfél év után a Brooklyn Nets játékosaként léphetett újra pályára a Golden State Warriors ellen, míg a címvédő Los Angeles Lakers a Los Angeles Clippers ellen játszott, nekik ténylegesen is 72 nap "pihenő" jutott. 

 

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus