Reggie Miller egykori PO rekordja és a SuperSonics bajnoki címe

Egy éve döntött triplarekordot Damian Lillard - 28 éve Reggie Miller 25 pontot dobott a Knicksnek a negyedik negyedben  - 43 éves a SuperSonics eddigi egyetlen bajnoki címe - 2004-ben egy 69-65-ös, Pacers elleni "rettenettel" jutott döntőbe a Pistons - a Dream Shake 27 éve dicsőült meg.

Egy évvel ezelőtt, 2021. június 1-én a Trail Blazers és a Nuggets elsőkörös csatájának ötödik meccse következett. 2-2-re álltak a felek, ilyenkor az ötödik meccs győztese általában viszi a párharcot is, ennek megfelelően óriási csatát hozott a Denverben rendezett mérkőzés. Végül hosszabbításban a Nuggets győzött 147-140-re, és végül a hatodik összecsapáson a párharcot is behúzta, az 5. mérkőzés viszont Damian Lillard extraklasszis teljesítményéről marad híres. 

Dame a rendes játékidő végén egy hármassal mentett hosszabbításra, összességében pedig 55 pontot szórt elképesztő hatékonysággal (17/24 mezőnyből, közte 12/17 tripla, 9/10 büntető), 10 gólpassza és 6 lepattanója mellett 3 (!) blokkot és egy labdaszerzést is jegyzett, mindössze egy eladott labda mellett.A 12 bedobott hármassal ráadásul új playoff-rekordot állított fel, megdöntve Klay Thompson 2016-ban elért 11 triplás csúcsát.

Érdekesség, hogy ezen a két meccsen kívül még egyetlen esetben ért el valaki "két számjegynyi" hármast, 2019-ben szintén Lillard jegyzett 10 távoli találatot. A Blazers-Thunder párharc 5. meccsén történt meg, ahol a 10. triplája volt a Paul George által csak "rossz dobásnak" titulált párharclezáró, ami után integetve köszönt el Westbrookéktól...

1994. június 1-jén játszották a New York Knicks - Indiana Pacers keleti döntő ötödik mérkőzését, ennek a mérkőzésnek tehát ma van a 28. évfordulója. Az első négy találkozón mindkét csapat nyerte a hazai meccseit, így érkeztek el a Madison Square Gardenben rendezett ötödik összecsapásra. A Knicks az első negyedben 12 pontos előnyt épített ki magának, amely a harmadik negyed végén is megvolt a két fél között, ezt követően jött azonban Reggie Miller:

A Pacers legendája 39 pontjából (14/26 mezőny, 6/11 tripla, 5/6 büntető) 25-öt szerzett a negyedben, amiben benne volt egy 5/5-ös triplamutató is - öt hármast soha senki nem dobott korábban a rájátszásban egy negyed alatt, ezt utána 2002-ben Antoine Walker megdöntötte, neki 6 sikerült a Philadelphia Sixers ellen. Miller Spike Lee-nek szánt "choke" kimutatása is a PO-történelem és Miller legendájának szerves részét képezi.

A meccset hiába nyerte ezzel az utolsó 12 perccel 93-86-ra az Indiana, a párharcot végül 4-3-ra behúzta a Knicks - Patrick Ewingék a döntőben kaptak ki a Houston Rocketstől. A Knicks-Pacers legendás rivalizálása egy évvel később is folytatódott.

 

Június elseje eseménydús nap emellett is az NBA történelmében, többek között 80 évesen, 2005. június elsején hunyt el a liga első igazi szupersztárja és “nagyembere”, az ötszörös bajnok George Mikan, és ugyanezen a napon esett ki a regnáló MVP, Steve Nash csapata, a Phoenix Suns a San Antonio Spurs ellenében a konferencia-döntőben. Egy évvel később a Phoenix szintén a nyugati döntőben volt érdekelt, 2-2-es állásnál utaztak Dallasba, ahol Dirk Nowitzki 50 pontos meccsére (és 22 pontos negyedik negyedére...) támaszkodva nyert a Mavericks - a hatodik összecsapáson, Phoenixben tovább is mentek a texasiak a nagydöntőbe. 

 

Seattle SuperSonics-drukkerek szomorúan olvashatják, hogy 43 éve, 1979. június 1-én szerezte meg fennállása egyetlen bajnoki címét a város csapata. Az 1967-ben a ligába érkező franchise először 1975-ben jutott be a rájátszásba, ahol kiesett a konferencia-elődöntőben, majd ezt megismételte 1976-ban is. Az 1977-78-as szezon elején a segédedzőből vezetőedzővé avanzsált Bob Hopkinsszal egy 5-17-es szezonrajtot produkáltak, ekkor tért vissza a Sonics kezdeti korszakának legendás játékos-edzője, Lenny Wilkens, aki pillanatok alatt gatyába rázta a társaságot és meg sem állt velük a nagydöntőig.

Ekkor még 4-3-ra kikaptak a gyűrűket jó évtizede hajszoló Washington Bulletstől, egy évvel később viszont már nem volt apelláta: 4-1-re visszavágtak a fővárosiaknak, és megszerezték a franchise első és mindmáig utolsó bajnoki címét. Később 1996-ban voltak a legközelebb a bajnoksághoz, de 4-2-re kikaptak a Chicago Bullstól - a franchise 2008-ban Oklahomába költözött és átkeresztelkedett Thunderre, így jelenleg nincs csapat a városban, talán ez a közeljövőben változhat. Az biztos, hogy ha lesz, akkor felveheti a Sonics nevet - a bajnokcsapat egyébként arról híres, hogy gyakorlatilag sztár nélkül lett bajnok

 

1995-ben ezen a napon ért véget az a nyugati konferencia-döntő, amely David Robinson legrosszabb rémálmaként vonult be az NBA történelemkönyveibe. A Spurs Admirálisa az 1994-95-ös évadban megszerezte az alapszakasz MVP címét, csapata pedig bejutott a nyugati döntőbe, ahol a hatodik helyről óriási menetelést kivágó címvédő, a Clyde Drexlerrel megerősödött Houston Rockets várt rá.

A párharc végül a két center, Robinson és Hakeem Olajuwon csatájáról vált ismertté, pontosabban annak elmaradásáról, hiszen The Dream gyakorlatilag megsemmisítette prime korszakát élő, fiatalabb ellenfelét. A mindent eldöntő hatodik meccsen például Olajuwon 39 pontot, 17 lepattanót és 5 blokkot jegyzett, míg Robinson megállt 19 pontnál, 10 pattanónál és 1 blokknál. Ebben a párharcban mutatta be Olajuwon azt a Dream Shake variációt, amit a mai napig oktatni lehetne...

 

Detroit Pistons és az Indiana Pacers 2004-es főcsoportdöntős találkozása nem a nagyszerű támadójátékról, hanem a kőkemény védekezésről szólt. Több szempontból is pikáns volt ez a párharc, mivel a Pacerst az a Rick Carlisle edzette, aki előzőleg a Pistonst irányította, illetve az egyik oldalon a 2002-ben és 2003-ban Év Védője Díjat kapó Ben Wallace (aki 2005-ben és 2006-ban is megkapta ezt az elismerést), a másikon pedig a 2004-ben ezt az egyéni sorozatot megszakító Ron Artest állt.

A széria hat meccsig ment, az eredmények többet mondanak bármilyen elemzésnél: ez minden idők legkevésbé nézőbarát párharca. Brutális védekezések, kőkemény játék jellemezte ezt a sorozatot, az itt szerzett (lelki) sebek aztán pár hónappal később, a 2004 decemberében kirobbant Malice at the Palace-ben szakadtak fel nagyon látványosan. 

Az eredménysor: 

Pacers-Pistons 78-74
Pacers-Pistons 67-72
Pistons-Pacers 85-78
Pistons-Pacers 68-83
Pacers-Pistons 65-83
Pistons-Pacers 69-65

highlight sem bővelkedik szépségdíjas kosarakban, a hatodik meccs teljes felvétele “csak erős idegzetűeknek ajánlott”...

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus