A kiénekelt sajt esete a soproniakkal

Remek mérkőzésen, hatalmas csatában hosszabbítás után maradt alul a szinte végig vezető Uniqa Euroleasing a remek erőkből álló orosz Nagyezsda Orenburg ellen. Ujhelyi Petra a Wisla Krakkó csapatával Európára szóló bravúrt ért el, biztosan nyertek ugyanis a Szpartak Moszkva otthonában.

Uniqa Euroleasing Sopron - Nagyezsda Orenburg 76-78 (13-18, 19-9, 21-17, 12-21, 11-13)

A vendégjátékosok bemutatásánál a bő félházas MKB Aréna közönségétől nagy tapsot kapott a korábban Sopronban kosarazó Okszana Zakaljuzsnaja.

Kuraszova megkaparintotta a labdát a feldobás után, s nemes egyszerűséggel dobott egy ziccert. A túloldalon az Eb legértékesebb játékosát, Danyilocskinát Zavecz őrizte.

A Sopron kezdett nyugodtabban, a vendégek támadójátékát elsietett akciók, eladott labdák, kihagyott ziccerek jellemezték, közel két és fél perc elteltével 6-0-s soproni vezetésnél szerezték első pontjaikat a vendégek Veremejenka révén, majd Danyilocskina is megvillantott valamit tudásából. A hazaiak azonban kezdetben szinte minden akciójukat kosárral fejezték be, Fegyverneky és Kuraszova is eredményes volt, határozott betörés után. A szakasz közepén kicsit, megzavarta a soproniakat, hogy az oroszok szinte támadásonként váltogatták az emberfogást és a zónát, több labdát is eladtak Székely Norbert tanítványai, s a vendégek Zakaljuzsnaja büntetőivel, valamint ziccerével, valamint Danyilocskina második hármasával a negyed közepén fordítottak. Kovaljov mester, a vendégek edzője elég hamar, a 6. perc végén pályára küldte Brunsont. A szakasz végén sajnos támadásban tanácstalanná vált a hazai csapat, amikor pedig nagy ritkán sikerült tiszta helyzeteket kialakítaniuk a hazaiaknak, azokat kihagyták, így aztán a negyed hajrájának soproni kosárcsendje miatt 5 pontos hátránnyal zárta az első szakaszt a bajnok.

A második negyed elején közel 2 percig nem esett kosár, ráadásul közben Horti megkapta a 3. hibáját. Fűrész villant betörés után, ami jókora lökést adott a zöld-sárgáknak, akiknek bejött a negyed elején elrendelt zóna, nem tudott vele szemben kibontakozni az orosz csapat. Aztán a közel négy és fél perces orenburgi kosárcsendet Danyilocskina törte meg egy négypontos akcióval - tripla plusz büntető, s ezzel vissza is állt az első negyed utáni különbség. A szakasz közepén Ovcsarenko reklamált hevesen a kárára megítélt harmadik személyi után, így rögtön jött is a negyedik egy technikai formájában. Mindkét csapat idegesen,sok hibával, játszott,eladott labdák követtek rossz dobásokat. A 17. percben Fegyverneky büntetőből egalizált, ám utána Krivacsevics is megkapta a 3. hibáját. Hogy nem tudtak fordítani a soproniak, abban nagy szerepe volt egyrészt annak, hogy büntetőből rendre csak egyet értékesítettek a hazaiak, Danyilocskina pedig MVP formáját idézve a félidő végén már a negyedik tripláját dobta - négy kísérletből. Ekkor azonban újra Zavecz villant meg, kosara után egy kosár plusz büntetős játékkal vétette magát észre, amelynél ráadásul Danyilocskina megkapta a 3.hibáját. A remek félidő végi hajrának köszönhetően az első negyedbeli 5 pontos hátrányát ugyanekkora előnyre fordította a Sopron.

A második félidő első hazai támadásánál Danyilocskina megkapta a 4, hibáját, jött helyette Ovcsarenko - szintén 4 faulttal. Felváltva este a kosarak, tartotta pár pontos előnyét a Sopron. A negyed közepén előbb Horti majd Zavecz is megkapta a 4. személyijét. Közben azonban a túloldalon a pontokat is szépen gyűjtögették a hazaiak, előbb Krivacsevics, majd egy tripla formájában Fegyverneky talált be, így 9 ponttal ellépett riválisától a Sopron. A szakasz hajrájában, amikor többmeghatározó játékos is pihent, Szabó dobott igen fontos kosarat, majd Fűrész betörés utáni tallatával 10 pontra nőtt az előny, a Kuraszovával megerősített cseresor remekelt, a vendégeket ekkor Brunson próbálta versenyben tartani. Fűrész azonban rendre nevéhez méltón "kettészelte" az orenburgi védelmet, zsinórban dobott 8 pontjával végül 9 egységnyi előnnyel várta a záró szakaszt Székely Norbert együttese.

Ez a harmadik negyedben pont nélkül maradó Danyilocskina duplájával indult, amelyre gyönyörű centerjáték után felelt Krivacsevics. Az Eb MVP-je ötödik hármasát is "beverte", ám erre egy olyan akcióval felelt a Sopron, amelynek láttán fél éve is még bosszankodtak volna a hazai drukkerek: Fegyverneky szolgálta ki Krnjicset, tehát ex-péicsek játéka volt. A vendége szívósan harcoltak, szigorúbbra vették a védekezést. Három és fél perccel a vége előtt két centerük, Zakaljuzsnaja és Veremejenka találataival 5 pontra jött föl a Nagyezsda. És 2 perccel a vége előtt Veremejenka triplájával 2-re csökkent az előny. Ebben a kiélezett helyzetben talált be a szünet után remeklő Krivacsevics. Brunson kosarával 2 pontos hazai előnnyel érkeztek a felek az utolsó percre. Horti kipontozódott. A végjátékban a vendégeknél vezéregyéniséggé előlépett Veremejenka büntetőkkel egyenlített, Fegyverneky dobása nem sikerült, s a vendégek már érdemben nem tudtak támadni. jöhetett a hosszabbítás.

A túlóra Kuraszova 4. személyijével indult, s Zakaljuzsnaja büntetővel hosszú idő után vezetett újra a vendégcsapat. Krivacsevics egyenlített, de újra jött a balkezes fehérorosz Veremejenka, utána pedig Zakaljuzsnaja kipontozódott. A hosszabbítás közepére "elállt" a nagy kosáreső, bő egy perc kosárcsend után Krnjics talált be szorongatott helyzetből. Remek volt a meccs, az Orenburg vezetett, ám az emberfeletti módon harcoló hazaiak rendre egalizáltak. Aztán 25 másodperccel a vége előtt a már jó ideje hallgató Danyilocskina igazán igazolta klasszisát, 25 másodperccel a vége előtt, döntetlen állásnál bevágta a hatodik tripláját. Fegyverneky szorongatott helyzetből eldobott labdája leperdült, Kuraszova visszaszerezte, s szabálytalankodtak vele, 2 másodperccel a vége előtt, a második büntetőt kihagyta, visszaszerezni nem sikerült. Egy egészen kiválómeccsen az egyénileg jobb erőkből álló vendégcsapat kiénekelte a sajtot a 35 percig egészen kiválóan kosarazó soproni együttes szájából.

Székely Norbert szerint sokkal jobban játszott csapata, mint a Tarbes ellen. de az ellenfélnél kiemelkedő képességű játékosok szerepeltek, és a hajrában már egyre inkább ezek az egyéni képességek érvényesültek, amikor már a Sopron nem tudott indítani. A szakvezető a vereség ellenére méltán emelte meg képzeletbeli kalapját remekül küzdő csapata előtt, amelyre - úgy véli -  nagyon nehéz Euroliga-szezon vár.

Érdekességek a statisztikából.

Sopron: Fegyverneky (16 p., 4/9 dupla, 1/3 tripla, 3 gólpassz, 3 eladott, 2 szerzett labda), Fűrész (16 p., 5/7 dupla, 0/4 tripla, 6/6 büntető, 4 gólpassz, 1 szerzett labda), Kuraszova (13 p., 5/5 dupla, 0/4 tripla, 3/4 büntető, 4 lepattanó, 3 gólpassz, 1 szerzett labda), Krivacsevics (13 p. 5/10 dupla, 3/4 büntető, 4 lepattanó, 4 eladott, 2 szerzett labda)

Orenburg: Danyilocskina (21 p., 1/2 dupla, 6/7 tripla, 1/1 büntető, 4 lepattanó, 1 gólpassz, 3 eladott labda), Veremejenka (21 p., 7/11 dupla, 1/3 tripla, 4/4 büntető, 5 lepattanó), Zakaljuzsnakja (15 p., 5/11 dupla, 5/5 büntető, 3 lepattanó), Brunson (12 p, 4/7 dupla, 4/6 büntető, 8 lepattanó)

Alekszander Koroljov: - Nagyon jól játszó Sopront győztünk le, egy számunkra kulcsfontosságú mérkőzésen. Próbáltunk alaposan felkészülni a Sopron kiváló játékosaiból, mégis volt amikor meglepett minket ellenfelünk, amely nagy előnyre tett szert. A végén volt egy kis szerencsénk, a meccslabdát mi bedobtuk, ellenfelünk nem.

Bár este még lesznek meccsek, de biztosra vehetjük, hogy az egész játéknap, sőt a forduló legnagyobb meglepetését okozta az Ujhelyi Petrával Wisla Krakkó, amely 74-62-regyőzött Moszkvában, a Szpartak otthonában. A krakkóiak bravúrjához nagyon nagy szükség volt a magyar center remeklésére a palánkok alatt, Ujhelyi 30 percet a pályán töltve úgy dobott 10 pontot, hogy 11 kísérletéből 5 sikeres volt. Ki kell még emelni, hogy emellett lekapott 9 lepattanót - 4 támadót a Szpartak ellen, amelyben többek között a többszörös Európa-bajnok Oszipova, a kiváló amerikai center, Dupree, valamint az ex soproni Milovanovics alkotja a palánkok alatti "haderőt".

Minden elismerésünk Petrának és társainak, gratulálunk.

Fotó: Tumbász Hédi - nemzetisport.hu

Fotó(slide): nyugatmagyar.hu