Női Eb, 3. nap: kiesett a címvédő!

Kialakult a legjobb 12 mezőnye a női kosárlabda Európa-bajnokságon – az első csoportkört követően eldőlt: a címvédő Oroszország nem jutott tovább! Az A-csoportban a papírformának megfelelően győzött Törökország és Montenegró is, míg a C-csoport ki-ki meccsén Szerbia legyőzte Lettországot, így Milovanovicsék jutottak tovább. A házigazda francia válogatott újabb kiütéses győzelmet aratott, míg a D jelű négyesből Csehország visz magával győzelmet a legjobb 12 közé miután legyőzte Horvátországot.

A-csoport

Montenegró – Ukrajna 72-60 (16-19, 15-11, 22-13, 19-17)

Az életükért, vagy legalábbis a továbbjutásért kellett küzdeni Ukrajnának, amely a csoportkör zárófordulója előtt nyeretlenül állt. A kijutástól a mieinket kiütő szomszédaink játékán ez alaposan meg is látszott, hiszen alaposan bekezdtek a montenegróiak ellen. Kuraszováék folyamatosan maguknál tartották az előnyt az első negyedben, aztán a 11. percben a meccsen először Perovanovics kosarával vette át a vezetést a szintén a továbbjutásért játszó Montenegró. A nagyszünetre minimális különbséggel vonulhattak a felek (31-30). Sokáig úgy tűnt marad is a ki-ki meccs, de 45-43 után állva hagyták a tarthatatlan Dubljevics vezérletével az ukránokat: a záró szakasz derekán már 17 egység is volt a különbség (64-47). Innen pedig már nem volt visszaút, Ukrajna nagyon korán, nyert meccs nélkül búcsúzott az Eb-től…

Legjobb dobók: Dubljevics 29, Perovanovics 10, ill.: Iagupova 21/6, Kuraszova 14.

TörökországSzlovákia 66-48 (12-12, 20-8, 19-18, 15-10)

Ukrajna vereségével Szlovákia is továbbjutóként léphetett pályára a legutóbbi Eb ezüstérmese ellen. Ez valamelyest meg is látszott mindez a mérkőzés elején, hiszen mindkét csapat kissé alacsonyabb fokozaton pörgött. A kiegyensúlyozott első játékrész után aztán feljebb kapcsoltak a törökök, javult a védekezésük és Caglar pontjai után a félidőre tíz fölé nőtt az előnyük. Ez a szakasz el is döntötte a meccset, a folytatásban is biztosan tartotta 14-18 pontos előnyét Törökország, amelyben Ceyhun Yildizoglu bátran pihentethette is legjobbjait.

Legjobb dobók: Palazoglu 12/6, Yilmaz 11, Caglar 10, Hollingsworth 10, ill.: Jurcenkova 10.

A csoport végeredménye: 1. Törökország, 2. Montenegró, 3. Szlovákia, 4. Ukrajna

B-csoport

OroszországOlaszország 72-66 (20-11, 15-19, 12-16, 25-20)

Magához tér-e az orosz válogatott a svédek elleni sokkból? Sok idejük nem volt ezen elmélkedni, hiszen az olaszok elleni vereség felfoghatatlanul korai búcsút jelentett volna a címvédőnek. Idegesen is kezdtek az oroszok, aztán Kuzina kosaraival viszonylag hamar tíz pont fölé növelték előnyüket. A második negyedben Sottana állt az övéi élére és vissza is jöttek a meccsbe az olaszok, akiknek adott esetben egy szorosabb vereség is belefért volna a továbbjutáshoz. A nagyszünetet követően 37-30-as orosz vezetés után tovább folytatódott a címvédő vesszőfutása, az olaszok ugyanis egy 10-0-ás rohanással átvették a vezetést. Az utolsó negyed elején Oszipova 2+1-e fújt riadót, de 57-48-as előnynél megint korán nyugodtak meg az oroszok. Sottana még mindig tarthatatlan volt és visszahozta csapatát, de a végjáték az oroszoké volt. Ez a győzelemhez elegendő volt, ám a továbbjutáshoz kritikus 7 pontos győzelemhez nem. Az utolsó pillanatokban 72-64-nél Ress viszonylag könnyen ziccerezhetett – hogy ez a dupla mennyit számít, az a svéd-spanyolon dőlt csak el…

Legjobb dobók: Kuzina 15/9, Prince 13/6, Oszipova 12, Belyakova 10/6, ill.: Sottana 21/6, Ress 11.

SvédországSpanyolország 49-73 (16-12, 14-18, 10-19, 9-24)

Az oroszok legyőzését követően Spanyolországot is igyekezett meglepni a svéd válogatott, amely az első negyedben már 10 ponttal is vezetett. A második tíz percben is sokáig Eldebrinkék jártak előrébb, de Marta Xargay két hármasával egyenlítettek a spanyolok. A két csapatnál is jobban izgulhatott a meccsen az orosz válogatott, amelynek tagjai minden bizonnyal kétségbeesetten konstatálták, hogy a fordulást követően fokozatosan ellépett ellenfelétől Spanyolország. Olyannyira, hogy a brutális dupla-duplát jegyző Lyttle (17 pont, 17 lepattanó) vezérletével a záró negyedben nyújtott játékukkal még ki is ütötték a svédeket. Mindez pedig azt is jelentette, hogy a kosáraránynak köszönhetően elképesztő meglepetésre nem jutott tovább a címvédő orosz válogatott!

Legjobb dobók: Eldebrink 10/6, ill.: Lyttle 17, Torrens 14, Valdemoro 10/6.

A csoport végeredménye: 1. Spanyolország, 2. Svédország, 3. Olaszország, 4. Oroszország

C-csoport

SzerbiaLettország 62-56 (20-14, 11-10, 12-12, 19-20)

Sok számolgatnivalójuk nem volt a csapatoknak: aki nyer az továbbjut. Sokáig úgy tűnt a szerbek magabiztosan tartják maguknál az előnyt, rendre 7-10 ponttal mentek. A lettek persze nem adták fel, többször is felzárkóztak, Babkina kosarával egy pontra is közelítettek a harmadik negyedben, de a vezetést sehogy sem tudták átvenni. Ugyanez maradt a koreográfia a záró szakaszra is, ám öt perccel a vége előtt 50-50-nél egyenlített Lettország. Ekkor azonban Matics támadólepattanó utáni 2+1-e, majd Babkina labdaeladását követő ziccerrel demoralizáltak a szerbek. Az utolsó percbe fordulva még egyszer feljöttek egyre a lettek, de Milovanovicsék végül behúzták a meccset és ezzel ők jutottak tovább, Lettország pedig búcsúzott – tette ezt többek között 1/18-as triplamutatóval.

Legjobb dobók: Milovanovics 15, Rad 10/6 ill.: Karklina 17, Steinberga 11, Babkina 10.

FranciaországNagy-Britannia 79-47 (22-16, 11-6, 23-17, 23-8)

A csoportelsőségért küzdött egymással a házigazda és a csoport meglepetéscsapata. 71 kapott pont – még egy mérkőzésen sem sok, pláne kettőn. Ennyi kapott eddigi két meccsén a francia válogatott, amely a britek ellen is igen hamar eldöntötte a találkozót. A 12. percben vezettek először tíz ponttal a hazaiak, és innen fokozatosan növelve előnyüket magabiztosan húzták be újabb sikerüket. A végjátékban a palánkok alatti területeket korlátlanul uraló franciák a húszas majd a harmincas határt is átlépték és veretlenül jutottak a 12 közé.

Legjobb dobók: Ayayi 11, Yacoubou 11, Gomis 10, Gruda 10, Lawson 10, ill.: Leedham 13/12.

A csoport végeredménye: 1. Franciaország, 2. Nagy-Britannia, 3. Szerbia, 4. Lettország

D-csoport

LitvániaFehéroroszország 72-67 (15-14, 20-20, 16-21, 21-12)

Abszolút tét nélküli meccs várt a felekre, Litvánia már búcsúzott, a fehéroroszok pedig megnyerték a csoportot. Ennek megfelelően utóbbiaknál a kezdő5-ösből Taraszava kivételével senki nem töltött 10 percnél többet (!) a pályán… A litvánok dicséretére szóljon, hogy ezt jól ki is használták, a harmadik negyedig sokáig vezettek, aztán a záró szakasz elejére fordított a fehéroroszok (cseresora). 61-56-os vezetésük után viszont Grigalauskyte és Gutkauskaite is hármast dobott, amellyel visszavette a vezetést a litván csapat, és végül győzelemmel búcsúztak a tornától.

Legjobb dobók: Gutkauskaite 15/6, Kvederaviciute 14, Nacickaite 11/3, Paugaite 10/3, ill.: Taraszava 16/9, Papova 13/9, Trafimava 10/6.

CsehországHorvátország 74-68 (24-20, 13-12, 21-14, 16-22)

A második hely, lényegre törőbben fogalmazva plusz egy győzelem a következő csoportkörben volt a tét a két csapat számára. Inkább a horvátoknak számára indult jobban a találkozó, de csak az első negyed derekáig tartott ki az előnyük – ekkor vezetettek utoljára… A kiválóan dobó csehek a játékrész végére fordítottak, majd a térfélcserét követően tíz pont fölé is növelték előnyüket. Már 17 pont is volt a különbség, de hat perccel a vége előtt 60-55-re zárkóztak déli szomszédaink. Ennél többre viszont nem futotta erejükből, így a csehek vihetnek győzelmet tovább.

Legjobb dobók: Hindrakova 17, Bortelová 12/3, Zrustova 12/6, ill.: Lelas 13/6, Sliskovic 13, Misura 11/3, Ivezic 10/6.

A csoport végeredménye: 1. Fehéroroszország, 2. Csehország, 3. Horvátország, 4. Litvánia

A szerdán kezdődő második csoportkör beosztása:

E-csoport: Spanyolország (2-0), Törökország (2-0), Montenegró (1-1), Olaszország (1-1), Svédország (0-2), Szlovákia (0-2)

F-csoport: Fehéroroszország (2-0), Franciaország (2-0), Csehország (1-1), Nagy-Britannia (1-1), Horvátország (0-2), Szerbia (0-2)

A csapatokra a csoportkört követően kedden pihenőnap vár. Szerdán már a legjobb 12 között folytatódnak a küzdelmek, 14 órától a Csehország - Nagy-Britannia, 16:30-tól a Szerbia - Fehéroroszország, 20 órától pedig a Horvátország - Franciaország mérkőzésekkel. A pontos lebonyolítás, a mérkőzések kezdési időpontjai, az élő eredménykövetés a torna hivatalos honlapján találhatóak meg.

A mérkőzésekről várhatóak online streamek – ezek ITT elérhetőek az összecsapások kezdetétől, illetve szerdán a Sport1 élőben közvetíti a Szerbia-Fehéroroszország összecsapást 16:30-tól, a Horvátország-Franciaország mérkőzést pedig 20:00-tól.

A mérkőzések összefoglalói a FIBA Europe YouTube-csatornáján elérhetőek.