U16-os Eb: a bronzért játszanak a lányok

Hatalmas csatában mindössze egyetlen ponttal, 50-49-re kapott ki a magyar leány U16-os válogatott az A-divíziós Európa-bajnokság elődöntőjében Spanyolország ellen. Azonban így is csak gratulálni lehet az ezúttal is nagyot küzdő lányoknak. A magyar együttes vasárnap 15:15-től a bronzéremért játszik!

Spanyolország – Magyarország 50-49 (15-17, 10-10, 11-7, 14-15)

Albena, U16-os Eb, A-divízió, elődöntő

Hatalmas sikert ért el a magyar U16-os leány válogatott azzal, hogy pénteken bejutott az A-divíziós Európa-bajnokság elődöntőjébe. Erre pedig legutóbb 37 esztendeje volt példa - a győzelemmel egyúttal a 2014-es U17-es Világbajnokságra is kvalifikálta magát a nemzeti együttes.

Nem várt könnyű ellenfél a legjobb négy között a csapatra, igaz az Eb ezen szakaszában erre már nem is lehetett számítani. A spanyol együttest ugyanakkor joggal tartották már a kontinensviadal előtt esélyesnek akár a végső győzelemre is. A két csapat egyébként tavaly egy körrel korábban, a negyeddöntőben találkozott: akkor a végső győztes spanyolok óriási csatában győztek mindössze két ponttal. Az Eb-siker amúgy sem áll távol Spanyolországtól, hiszen az elmúlt kilenc év alatt nyolcszor jutottak be a legjobb négy közé, nyolc arany- és egy ezüstérmet szerezve...

Nyugodtan mondhatjuk, hogy ezúttal is szinte hazai pályán játszhatott a magyar csapat, köszönhetően a lelkes magyar szurkolói magnak. Dubei Debóra hármasával indult a találkozó, majd sajnos Aho Nina kapott rövid idő alatt két személyi hibát. Összességében azonban kijelenthető, hogy nagyon jó védekezéssel kezdett a csapat (1-5). Ekkor azonban szigorított védekezésén a spanyol együttes is, már a támadótérfélen kijöttek a mieinkre és többször is sikerült megzavarni a labdafelhozatalt – ráadásul a személyi hibákat is könnyű szívvel fújták a lányokra. A spanyolok legjobbja, Salvadores a negyed derekán már nyolc pontnál járt és öt pontos hátránynál (12-7) időt is kért Kovács Andrea. Összeszedettebbé is vált a játékunk, Kiss Virág szép centerkosara után Böröndy tört be eredményesen (13-11). Kiválóan zárult a játékrész, miután Dubei hat pontjával 17-15-re vezettünk.

A miskolci kiválóság a szünet után is ugyanott folytatta, ahol abbahagyta, 21-15-ös vezetésnél pedig időt is kértek a spanyolok. Kiválóan működött a mieink zónavédekezése, majd abból indulva Kuttor is megszerezte első pontjait (17-25). A spanyol együttes az egész Eb-n kimagaslóan lopta el a labdákat ellenfeleitől, és ezúttal is minden nem tökéletes átadásra lecsapva igyekeztek közelíteni. Kissé tanácstalanná is váltak a mieink támadásban, így a majd’ öt perces gólcsendet követően két ponttal vezettünk a félidőben (25-27).

A félidei statisztikákra pillantva megállapítható volt, hogy a mieink mezőnyből jobban céloztak (41% a 35%-kal szemben), a spanyolok mind az öt triplakísérletüket elpuskázták. A mieinknek büntetőből nem ment jól (Kiss Virág négyet rontott), ugyanakkor lepattanózásban ismét jobbnak bizonyultunk (20-19), pedig a piros-sárgák is kimagaslóak ebben az Eb-n. Bár a labdaeladások soknak tűntek, ebben csak 8-7-re „vezettünk” a nagyszünetben.

A folyatásban sem találta igazán a ritmust a magyar csapat, ismét hosszú percek teltek el úgy, hogy nem sikerült a gyűrűbe találni; igaz a spanyol csapat is csak öt pontot jegyzett négy perc alatt (30-28). Kovács Andrea időkéréssel és cserékkel igyekezett felrázni a lányokat, a negyeddöntőt betegség miatt kihagyó Nagy Dorottyát is pályára küldte. A 27. percben tört meg a hosszú ideje húzódó gólcsend, Kiss Virág duplájával 32-30-at mutatott az eredményjelző. Tapintható volt a feszültség a pályán, mindkét válogatott idegesen kosarazott.

A záró szakasznak 36-34-es spanyol előnnyel vágtak neki a felek. Sajnos Salvadores gyors négy pontjával a meccs képét tekintve már-már tetemes volt a hét pontos spanyol vezetés. Kovács Andrea a 32. percben, 43-35-ös állásnál kért gyorsan időt. Dubei rögvest egy triplával jelezte: nem adják fel a lányok! Olyannyira nem, hogy Aho és Kiss kosarai után már csupán egyetlen pont volt a különbség (43-42). Finoman fogalmazva is akadtak érdekes ítéletek a mérkőzésen, a magyar kispad pedig reklamálás miatt kapott technikai hibát 3:24-gyel a vége előtt. Az utolsó másfél percbe fordulva Böröndy ugrasztotta talpra a magyar érzelmű szurkolókat: triplájával kiegyenlítettünk (48-48)!

Egy perccel a vége előtt Salvadores dobott megint nagy duplát, majd Dubei egy büntetőt értékesített (50-49). Óriásit küzdve sikerült kivédekezni a spanyolok támadását, így maradt még 17 másodpercünk, ám Dubei szorongatva nem tudott a gyűrűbe találni, így fájdalom, de minimális különbséggel győzött és jutott az Eb döntőjébe Spanyolország. Ettől függetlenül le a kalappal a lányok előtt! Vasárnap pedig szurkoljunk nekik a bronzérem megszerzéséért! Hajrá, magyarok!

Spanyolország, Cazorla 11, Salvadores 22, Conde 3, Muhate 4, Lopez 6. Csere: Junio, Raventos 3, Mata 1, Santana.

Magyarország: Aho 7, Weninger 4, Dubei 17/6, Kuttor 3, Kiss V. 11. Csere: Studer 2, Böröndy D. 5/3, Tóth T., Bach, Nagy D.

A másik elődöntőben 19:30-kor Csehország és Olaszország mérkőzik. A vesztessel 15:15-kor vasárnap a bronzéremért játszunk.

Kép: Sándor Ádám