Egyetemi bajnokság: Először győzött a címvédő

Sok érdekesség akadt a férfi Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság heti fordulójában. Először győzött - a városi derbit megnyerve - a címvédő Debreceni Egyetem csapata. A fővárosban két "belharcra" is sor került, a Közgáz a BME, a TFSE az ELTE-BEAC csapatát múlta felül. Az egriek fölényesen verték a szegedieket, a Mosonmagyaróvár pedig, igazolva eddigi sikereit, alaposan megszorongatta a nyugati bajnok Szombathelyt. A végeredményt látva nehezen hihető, de PTE-PEAC hosszabbításban kerekedett a veszprémi gárda fölé.

Férfi keleti csoport

Közgáz-MAFC BME 77-70 (12-23, 21-13, 17-10, 22-24)
Kinizsi u., Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, 60 néző. V: Lövei, Nagy I.

Közgáz: SZALAY Á. 24, Lakosa 11/3, Vágvölgyi 8/6, NAGY SZ. 10/3, Sebők 2. Cs.: DEBRECENI G. 10, VÖRÖS 10/3, Szatmári 2, Tóth Sz. Bános.

MAFC-BME: DOBOS 15, SZÁLAS 15, MIHALICS 17/9, Fekete 4, Kiss L. 2. Cs.: Schaul 7/3, Bedőcs, Szántó 3, Szamán 7, Gergely, Horváth.

Szép számú szurkolótábor előtt, jó iramban kezdődött a meccs, több szép gyors akcióval és látványos szereléssel. A vendég műegyetemiek szurkolói már szép piros egyenpólóikban biztatták övéiket, s örömmel látták, hogy a negyed második felében Dobos Viktor ügyes labdaszerzései után knnyű kosarakkal elléptek a hazaiaktól. A második negyedben Szalay Ákost nem tudták tartani a vendégek, az ő, valamint a palánk alatt roppant harcos, erőszakos és eredményes Debreceni Gergő eredményessége révén fordítottak a hazaiak. A vendég "műszaki alakulatot" Mihalics Gábor triplái tartották versenyben. Szünetben 2 ponttal a hazaiak vezettek.

Küzdelmes játékkal folytatódott a két patinás fővárosi egyetem csapatainak csatája. Visszaszerezte a vezetést a MAFC, s a 3. negyed közepéig a Közgáz futott az eredmény, s ellenfele után. A negyed második felében aztán Vörös és Nagy Szabolcs is beemelt egy-egy triplát, s 42-40-es MAFC vezetés után e találatokra építve egy 12-0-lal ellépett támadásban "leálló" riválisától a Közgáz. Schaul Levente ugyan megtörte a vendégel hosszú kosárcsendjét, ám a negyed Vágvölgyi Ádám demoralizáló palánkos triplájával, s 9 pontos hazai vezetéssel zárult. Meg is "fogta" ez a tripla a vendégeket, a záró szakaszt Szalay 2+1-es játéka, Vörös kosara és Vágvölgyi újabb tripája formájában 8-0-lal indította a Közgáz, s 17 ponttal vezetett. A MAFC-nak becsületére legyen mondva, nem adta föl, s Szálas Gábor remek sorozatával a végén 10 ponton belülre került a nagy előnyük birtokában kissé elkényelmesedő hazaiakkal szemben, de a Közgáz győzelme nem forgott veszélyben.

Nagy Szabolcs nemcsak a 10 pontos, 11 lepattanós dupla-duplájáért érdemel dicséretet, hanem azért is, mert "kivette a játékból", s 2 ponton tartotta a MAFC hozzá hasonlóan szintén debreceni középjátékosát, a Szegeden 25 pontos, 16 lepattanós dupla-duplát elérő Kiss Lajost.

EKE Eger - USC Szeged 93-50 (28-12, 19-16, 21-13, 25-9)
Eger, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi, Keleti csoport, 65 néző. V.: Lengyel, Takács

Eger: Tóth 4, ILLÉS 9/3, SZABÓ G. 12/6, VARGA 20, FÜLÖP 11/9. Cs: Veres 7/3, CSABÁK 13/3, Beák 2, Megyes 4, Kathi 2, CSÁKVÁRI 9, Koroknai.

Szeged: Horváth 12/3, Fehér 9/6, KERESZTY 10, Liszkai 8, SZEGEDI 8. Cs.: Kamenik 3/3, Kéri, Halász, Buj.

Az esélyesebbnek számító hazai csapattal szemben jól tartotta magát a szegedi együttes a nyitó negyed első felében, de a végén labdaszerzések utáni könnyű kosarakkal elhúztak az egri egyetemisták. Kiegyenlített játékot hozott a 2. felvonás, de így is nőtt a különbség, mert a hazai csapat Varga vezetésével kihasználta a palánk alatti erőfölényét. A 11 pontos, 13 lepattanós dupla-duplával záró Fülöp pedig amellett, hogy a lepattanókat gyűjtögette mindkét palánk alatt, a triplákat is jól dobta. A szünetet követően sem változott a játék képe, a hazaiak sokat cseréltek, de ezek után is fölényben játszottak. A végén még egy huszáros rohamot indítottak, de nem tudták elérni a bűvös száz a pontot a jól küzdő vendégekkel szemben.

DMSE - Debreceni Egyetem 65-126 (18-39, 17-26, 21-25, 9-36)
Debrecen, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi keleti csoport, 20 néző, V.: Bács, Kisházi.

DMSE: A. Assaf 16/3, E. ASSAF 17, Bogdán 1, Papp M. 5/3, Mezei 7. Cs.: Gyalog 3/3, Kalas, KŐRÖSI 10, Mászlé 6, Mészáros, Rácz.

Debreceni Egyetem: KÓSA 18/12, KOZÁK 11/3, PÉK 14/6, SZARKA 13/3, Opre 8. Cs.: BAK M. 19, Jávor 15/3, OLÁH 10, SZŰCS 12/6, Törköly 6.

Hamar megmutatkozott a két csapat közötti jelentős tudásbeli különbség a debreceni városi derbin. A "vendégek" magabiztosan játszottak, jó dobóformát mutattak, de a hazaiak lelkesen, szívósan küzdöttek, s helyenként ügyes akciókat vezettek. Az első negyed után már több mint 20 pont volt a "vendégek" előnye. A két középső negyedben kifejezetten jól játszva a medikusok kiegyenlítetté tették a játékot. A záró szakaszra elkészültek erejükkel a hazaiak, a Debreceni Egyetem csapata könnyedén növelte előnyét, s végül a papírformának megfelelően fölényes győzelmet aratott.

A Nyíregyházi FSE-MEAFC mérkőzést november 22-re halasztották.

Férfi nyugati csoport

Mosonmagyaróvár SZE MOGAAC - SzoESE 87-89 (21-28, 18-23, 24-21, 24-17)
Győr, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi nyugati csoport, 50 néző. V.: Sebesi, Vajda.

SZE MOGAAC: Joao 8/6, KÁLI 18/6, Nagy 6, HORVÁTH Á. 14, KÁMÁN 20/3. Cs.: Iváncsics 4, Guti 2, Szlávik, Bali, Tompa 2, Bosnyák 3/3, PALAVICS 10/3.

SzoESE: MÉSZÁROS 18, FÖLDESI 13, Novák 9, KOVÁCS 19/3, Perák 9. Cs.: Horváth 5/3, KOZMA 10/6, Láng -, Balogh 2, Németh 2, Bereczki 2, Kerekes.

Rohanós, gyors tempóban kezdődött a két veretlen csapat izgalmasnak ígérkező mérkőzése. A szombathelyiek ragadták magukhoz a kezdeményezést. Ha nem az első, akkor a második szándékból szereztek kosarat a sok támadó pattanót visszaszerző vendégek, akik 10 ponttal vezettek félidőben. Szünet után az óváriak sokat cserélve, frissítve feljebb tolták a zóna védekezésüket. Ennek ellenszerét nem találták a vendégek, így a hazaiak látótávolságon, azaz 10 ponton belül maradtak. A Kámán-Káli-Joao hátvédsor távolról tréfálta meg a már kapkodó szombathelyieket, így a hajrára újra nyílt lett a mérkőzés. Mészárost és Kovács Bencét nem tudták tartani a hazai centerek, rengeteg elhibázott, rossz dobást szedtek vissza és váltottak azonnal pontokra. Ennek ellenére a hihetetlen elszántsággal küzdő, lelkes hazaiak az utolsó percben ledolgozták hátrányukat, ám az utolsó fél percben két labdát is eladtak, így remek mérkőzésen csak némi szerencsével tudott nyerni a nyugati bajnok.

SMAFC-NYME - ES Petőfi SE 77-61 (21-16, 18-12, 26-17, 12-16)
Sopron, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi nyugati csoport, 20 néző. V.: Hernicz, Rokob.

SMAFC-NYME: NAGY G. 12/3, FORRAI 34/21, Oláh 6/6, BERNECZEI 15/3, Tukovits 2. Cs.: Széplaki 4, Szőke, Pongrácz 4.

PTE ES Petőfi SE: FÖLDES 16/12, Szavai 9/9, Koller 12, Sümegi 7, GYŐR 4. Cs.: Sütő 7/6, Riskó 1, Mészáros 5/3.

Jó ritmusban kezdték a vendégek a mérkőzést, az első percekben állva hagyták a SMAFC-ot, 14-5-re vezettek a 4. percben. A hazaiak a negyed közepére melegedtek be, olyannyira, hogy a szakasz második felében egy, a Nagy-Berneczei-Forrai trió vezette 16-2-es "száguldással" át is vették a vezetést. A küzdelmes második negyed hajrájáig őrizte előnyét a SMAFC, sőt a félidő végén Oláh Olivér triplájával ez 10 pont fölé nőtt. A második félidőben teljes mértékben a hazaiak akarata érvényesült, s a remek dobóformát kifogó, 7 triplát beemelő Forrai Dániel vezérletével hamar 20 pont fölé nőtt különbség. Az utolsó negyedet ugyan megnyerte a Földes Dániel és a 14 lepattanót szerző Győr Marcell vezette Petőfi, de a SMAFC győzelme egy pillanatig sem forgott veszélyben.

TFSE - ELTE-BEAC 80-52 (17-10, 20-8, 22-20, 21-14)
Alkotás u.,Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi nyugati csoport, 60 néző. V: Major, Oláh.

TFSE: Sinkovits 3/3, PETRUCSIK 14, NÉMETH K. 11, BOINITZER 11, VILÁGI 6. Cs.: Szollár 9/3, MÁCSAI 20, Répási, Takács M. 6.

ELTE-BEAC: SZEKERES 11/6, GYURCSÁNYI 17/12, Bognár, Dévényi, Mayer. Cs.: KONCZ 12/3, Czimer 3/3, Debreceni J., Szentesi 6, Sterczer.

Gyurcsányi Péter hárompontosa kicsit sokkolta a TF-et, amely nehezen lendült játékba, több mint 3 perc elteltével szerezte első pontjait. Boinitzer Dávid büntetői áttörést jelentettek a bronzérmesnél, amely egy 11-0-lal nemcsak fordított, de el is lépett az ELTE-BEAC együttesétől. Gyurcsányi újabb két triplájával ismét szoros lett az állás, de a negyedet a TF egy 6-0-lal és 7 pontos előnnyel zárta. Érdekesség: a vendégek mind a 10 pontját Gyurcsányi dobta. A második negyedben lényegében eldöntötte a meccset a TF. A hazaiak szigorítottak védekezésükön, és labdaszerzések utáni könnyű kosarakkal a vendéglátók megnyugtató, közel 20 pontos előnnyel térhettek pihenőre. A harmadik negyed élvezetes, látványos, színvonalas játékot hozott, sok szép kosárral mindkét oldalon. Az ELTE-BEAC triplákkal tette kiegyenlítetté a játékot, a TF-től Mácsai Károly zsákolt. A végét a TF bírta jobban erővel, s végül fölényes győzelmet aratott.

PTE-PEAC - Veszprémi ESC 78-66 hosszabbítás után (19-14, 9-18, 17-15, 17-15, 16-4)
Pécs, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi nyugati csoport, 30 néző. V.: Fleischmann, Földvári.

PTE-PEAC: Nagy B. 7, BERKICS 14/6, Farkas, KIS M. 10, Bödör 11. Cs.: Füzy M. 4, Bokor, DRAGASEVIC 10, Popgyákunik 7/3, BÍRÓ 15/3.

Veszprém: NOVÁK 11, Naményi 13/3, Faragó 10, KÁLLÓ 22/3, TAKÁCS 10. Cs.: Frond.

Ha csak a végeredményt nézzük, azt gondolhatnánk, biztos hazai siker született. Nos, ehhez a 12 pontos PTE-PEAC sikerhez hosszabbítás kellett, a ráadás 5 percére felőrölte a pécsi csapat a jól küzdő, ügyesen játszó veszprémieket, jó hírverése volt a meccs az egyetemi kosárlabdának.

A hazaiak az első negyed közepén megugrottak pár ponttal, de a második negyed közepén egységes csapatjátékot bemutatva egy 8-0-s rohammal fordított a Veszprém. Térfélcsere után előbb Dragasevic villanásaival egy 6-0-t bemutatva fordítottak a hazaiak. A szakasz közepén Kálló triplája egy 9-0-s veszprémi roham kezdetét jelentette, s 7 ponttal "mentek" az öt játékossal játszó vendégek. A szakasz végén Bíró és Popgyákunik eredményessége révén 2 pontra feljöttek a pécsiek. A befejező negyed elején egalizáltak a vendéglátók, de a Veszprém új erőre kapott, s Novák vezérletével 5 pontos előnyt szerzett. Berkics triplája fokozta az izgalmakat, majd Bödör hosszabbításra mentette a meccset a hazaiaknak.

A "ráadás" elején Novák kipontozódott, s ez, valamint az, hogy a hazaiak hosszabbításra tudták menteni a meccset, együtt sok volt a veszprémieknek. A "túlóra" már egyoldalú volt, a veszprémiek elkészültek erejükkel, s a hazaiak ezt kihasználva biztosan nyerték a hosszabbítást, s így a remek, izgalmas meccset is.