Külföldiek az utánpótlásban: A magasságot nem lehet tanítani

A magasságot nem lehet tanítani – Rátgéber László kifejti, miért is előnyös és szükséges a külföldiek importálása a hazai utánpótlásba.

Az utanpotlassport.hu riportja:

Tizenöt évesen kétszázhét centiméter, felépítése tökéletes a kosárlabdához. Ahogy Rátgéber László mondja, a magasságot nem lehet tanítani – a nigériai reménység James Ugochukwu Nnaji jelenléte a magyar fiatalok képzésében is segítség lehet. No, meg az sem mellékes, hogy óriási potenciál rejlik a hórihorgas fiatalemberben, akit a közösség is befogadott…

Nigériából érkezett tavaly novemberben a Kosárlabda Akadémia Pécs együtteséhez a 15 éves center, James Ugochukwu Nnaji.

„Egy ügynökség segítségével fedeztük fel. Kétségtelen, hogy óriási potenciál van benne. Kétszázhét centiméter magas, testfelépítése pedig tökéletes ehhez a sporthoz. Nem kérdés, ha minden jól megy, akár Euroliga-szintű játékos válhat belőle. Azt veszem észre, hogy most már mindenkivel remekül kijön, befogadta a közeg és a csapat is” – mondta a pécsi akadémia szakmai és stratégiai igazgatója, Rátgéber László.

Ugochukwunak egyből megtetszettek az akadémia nyújtotta körülmények, és megszerette az országot is:

„Eleinte nehéz volt minden. Főleg az, hogy nem értettem semmit, ha nem angolul szóltak hozzám. Próbálom mihamarabb elsajátítani a nyelvet, már most el tudom mondani bármikor, ha éhes vagyok, emellett százig tudok számolni magyarul. A társaim remek srácok, időm nagy részét velük töltöm. Nemrégiben megnyertük a kadétbajnokságot, fantasztikus érzés volt, hihetetlenül összeszoktunk.”

A kilencszeres felnőtt magyar bajnok, Euroliga-győztes mester kifejtette, miért volt szükség Nnaji leigazolására:

„James azért jött, mert a magasságot nem lehet tanítani. A helyzet az, hogy idehaza nagyon nehéz találni centerpozícióra alkalmas fiatalt. A magyar gyerekek képtelenek rendesen megtanulni a saját posztjukon játszani, ha időközben ötösnek állítják be őket. Ezáltal képtelenek elsajátítani időben az igazi mélységi játékot, ami a támadás és a védekezés alappillére. Lehet ellentmondani, de tessék megnézni, hogyan szerepelünk a korosztályos Európa-bajnokságokon… Szemernyi kételyem sincsen afelől, hogy ha egy James kaliberű centere lenne mondjuk az U16-os alakulatnak, a válogatott súrolná az A-divízió határát.”

Rátgéber kitért arra is, hogy nem új keletű, amit Pécsett csináltak az ifjú center megszerzésével:

„Vizsgáljuk meg a Barcelona vagy akár a Real Madrid utánpótláscsapatait. Összegyűjtik a kontinens legjobbjait, hogy Euroliga-szintű kosarast neveljenek belőlük. Juniorgárdáik hat külföldiből: három afrikai és három délszláv játékosból, valamint hat spanyolból állnak. Ezek a játékosok nem elveszik a lehetőséget az ottani fiatalok elől, hanem lehetőséget adnak nekik a profivá válásra. Így van ez Olaszországban, Törökországban és Görögországban és az összes nagy kultúrájú kosárlabdaországban. Valószínűleg hazudik, aki azt mondja, nem irigyeljük ebben a sportban a délszláv országok mentalitását. Hogyan tanulhatják meg a mieink is? Úgy, ha mellettük, velük játszhatnak, edzhetnek.”

Régóta problémát okoz, hogy a legnagyobb magyar reménységek már fiatalon eligazolnak külföldre. A szakember szerint az indok általában ugyanaz: itthon nem találnak olyan műhelyt, amelyben a csapat szerkezetileg hasonlít az európai élcsapatokéhoz.

„Nekünk ez lenne a legfőbb feladatunk: visszafordítani ezt a folyamatot. Ehhez először olyan éghajlatot, majd olyan kultúrát kell teremtenünk, ahol ezt meg tudjuk valósítani.”

Az igazgató szerint semmit sem jelent az aranyérem az utánpótlás-bajnokságokban. Elmondta, nem erre büszkék; sokkal inkább arra, hogy kiválóan játszottak, karaktere volt a csapatnak.

„A fiatalok között semmit nem jelent a bajnoki cím. A tökéletes mérlege az a munkánknak, ha látjuk, ezekből a gyerekekből később lesz-e élvonalban szereplő kosaras, vagy – legjobb esetben – felnőttválogatott.”

Fotó - Kosárlabda Akadémia Pécs

 

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus