Egyetemi bajnokság: Négy csapat már a döntőben

Három párharc már befejeződött a Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság férfi negyeddöntőiben, s eldőlt, hogy három keleti együttes, a címvédő Debrecen, az ezüstérmes Eger és a Miskolc már ott lesz a négyes döntőben. A Közgáz-TFSE párharc első mérkőzésén a hazaiak óriási hajrával tették nyílttá a visszavágót. A SMAFC-Miskolc párharc is érdekesen alakult, a borsodiak a 2 pontos hazai győzelmük után Sopronban jókora hátrányba kerültek, majd fokozatosan felzárkózva, nagyot hajrázva végül idegenben is nyerni tudtak. A nőknél a Közgáz Győrben is biztosan nyert, így kettős győzelemmel jutott a négyes döntőbe. Jó esélye van erre a Pécsett 22 ponttal diadalmaskodó debreceni együttesnek is, valamint a címvédő TFSE csapatának, amely közel 20 ponttal verte fővárosi riválisát a MAFC-BME-t.

Női negyeddöntők

PTE-PEAC - Debreceni Egyetem 58-80 (16-18, 12-21, 15-19, 15-22)

Pécs, Nemzeti Egyetemi Bajnokság, női negyeddöntő, 1. mérkőzés.

PTE-PEAC: Herendi 3/3, RAUS V. 24/9, Raus B. 2, KÉSŐI 10, Rick 7. Cs.: Balázs R. 2, Molitor 6, Varga A. 2, Gyuricza 2.

Debrecen: GÁL 13/3, SZABÓ R. 9, PAPP A. 12/12, FOLTIN 23, FÖLDVÁRI 14. Cs.: Szendrei, Jávor 9, Stekler, Szabó E.

7-2-vel kezdtek a vendégek, többek között Papp Alexandra triplájának köszönhetően. Rendezte sorait a PEAC, amely Raus Vivien, Rick Mónika és Késői Melinda eredményességének köszönhetően egy 14-4-gyel nemcsak fordítani tudott, el is húzott a debreceni együttestől. A szakasz azonban egy 7-0-s vendég rohammal - azon belül is Papp újabb hármasával - és 2 pontos debreceni vezetéssel zárult. Lendületben maradtak a debreceniek, akik a második szakasz Gál Annamária vezérletével egy 10-0-s 3 perccel kezdték.

Az első negyed hajrájában, s a második elején egy döntő fontosságú 17-0-t bemutató debreceni együttes ettől kezdve már egyértelműen irányította a játékot. Hazai részről igazán egyedül Raus V. jelentett veszélyt a debreceni kosárra, a hazaiak viszont nem tudták tartani a Foltin Blanka, Földvári Andrea centerpárost. Előbbi 23 pontos, 12 lepattanós, utóbbi 14 pontos, 18 lepattanós dupla-duplát ért el, Szabó Réka ügyesen szervezte a DEAC játékát, 9 pontja mellé 10 gólpasszt "kézbesített", Pappnak pedig mind a 4 triplakísérlete sikeres volt. A lepattanóharcot 48-31-re nyerő debreceniek megnyugtató előnyt szereztek a hazai visszavágóra.

TFSE - MAFC-BME 76-55 (19-17, 25-12, 16-13, 16-13)

Alkotás u., Nemzeti Egyetemi Bajnokság, női negyeddöntő, 1. mérkőzés.

TFSE: Mányoky 5/3, BODNÁR F. 15/6, KARLÓCAI 15/9, NÉMETH A. 12, VARGA B. 11. Cs.: Sándorfi R., Kováts G. 6, Gereben, SZELI 12, Czivinger, Fábián.

MAFC-BME: MIHÁCZI 12, HORVÁTH A. 10, TARNAI 12/6, FÜLEP CS. 14/6, Vágvölgyi 3. Cs.: Éder, Müller 4.

Egyetlen - jelesül a második - igazán jó negyed elég volt a TF-nek a magabiztos győzelemhez. A jól küzdő, helyenként ügyesen kombináló, szépen játszó műegyetemi csapat a tavaly még vendégjátékosként a TF-ben játszó Miháczi Diána irányításával jól tartotta magát. Viszont centere, Szabó Vivien hiányban nem tudta ellensúlyozni a címvédő TF magassági fölényét. A lepattanóharcot 52.25-re nyerő hazai csapatban ráadásul a mezőnyben is érkezett egy extra teljesítmény Bodnár Fannitól, aki 6/7-es mezőnymutatóval zárta az összecsapást, így hiába fogott ki gyengébb napot az alapszakasz pontkirálynője, Mányoky Judit, a TF megnyugtató előnnyel várhatja a visszavágót.

Széchenyi István Egyetem - Közgáz 35-58 (12-16, 10-9, 4-20, 9-23)

Győr, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, női negyeddöntő, 2. mérkőzés.

SzE.: Chroméj 5, Erős Cs., Szűts, Gyöngyösi 4, TÖRÖK B. 14 Cs.: Horváth D. 3/3, Boronkay 3, Gosztola 6/3, Tóth T., Balla.

Közgáz: Katona 7/3, Kovács P. 8/6, DOKTOR 4, CSIKÁSZ 16/6, ABAHÁZY 11. Cs.: Fejes 4, Lantos 3, Kis 1, Balogh 4/3.

Az első meccsen összeszedett 26 pontos hátránya ledolgozására nem volt esélye, Török Barbara vezérletével az első félidőben még partiban volt a visszavágón a vendéglátó győri együttes a Közgázzal. A második félidőre "elfogyott" a hazai együttes, a Közgáz idegenben is biztosan nyert, így kettős győzelemmel jutott a négyes döntőbe.

Férfi negyeddöntők

SMAFC-NYME - Miskolci Egyetem 58-62 (23-7, 14-20, 14-16, 7-19)

Sopron, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi negyeddöntő, visszavágó, 30 néző. V.: Hernicz, Rokob.

SMAFC: HORVÁTH CS. 13, Nagy G. 6, Forrai 15/6, BERNECZEI 20/3, Tukovits 4. Cs.: Oláh, Pongrácz.

Miskolc: TAKÁCS D. 14/6, Orosz 10/6, SZEPESI 13/9, Kopasz 4, LIPPAI 12. Cs.: GALLÓ 9, Orliczki M.

Kopasz Márton a soproni visszavágóra 2 pontos előnnyel érkező miskolciaknak szerzett vezetést, erre azonban Berneczei László és Forrai Dániel vezetésével egy 13-0-s "száguldással" feleltek a soproniak, tehát ahogy Miskolcon, Sopronban is "állva hagyta" a meccs elején a hazai csapat a vendégeket. Az egyoldalú első negyed után 16 ponttal vezetett a SMAFC. A második negyed kiegyenlített játékkal indult, váltva estek a kosarak, az első meccsen remeklő Nagy Gergő triplájára Szepesi Szabolcs felelt hármassal. Állandósult a 15 pont körüli hazai vezetés, soproni részről Horváth Csaba, a vendégektől Lippai Szabolcs villogott. A félidő hajrájában Takács Dániel találataival 10 ponton belülre került a Miskolc, de a végén Horváth 2+1-es akciójával kerek 10 pontos előnnyel térhetett pihenőre a SMAFC-NYME gárdája.

Térfélcsere után nagy lendülettel kezdett a vendég együttes, amely a szakasz közepén Szepesi és Orosz Bence 1-1 hármasával 3 pontra felzárkózott, s összesítésben ekkor csupán 1 pont hátrányban volt. Ismét a Berneczei-Forrai kettős lépett elő hazai részről, s jórészt büntetőket értékesítve lépett el 10-zel egy 8-0-s rohammal a SMAFC. A szakasz Takács duplájával, s 8 pontos soproni vezetéssel zárult. A záró szakaszban volt már 10 pont (55-45) is a SMAFC előnye, ám a hajrára egyszerűen "elfogytak", elkészültek erejükkel a hazaiak, az utolsó percekben szinte semmi nem sikerült nekik. A Miskolc pedig vérszemet kapott, s az utolsó bő 6 percet 17-3-ra nyerve, egységes csapatmunkával megfordította a meccset, s Sopronban is diadalmaskodva bejutott a négyes döntőbe.

Továbbjutott: Miskolc kettős győzelemmel

Debreceni Egyetem - Szombathelyi Egyetem 83-63 (21-17, 19-14, 21-19, 22-13)

Debrecen, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi negyeddöntő visszavágó.

Debrecen: Kósa 12/3, JÁVOR 20/6, PÉK 14/6, Szarka, OPRE 9. Cs.: Oláh 2, SZŰCS M. 8, Ben Kane, Törköly, KOZÁK 8, BAK M. 10

Szombathely: KOVÁCS B. 15, Gábor, Földesi M. 10, Mészáros M. 8, PERÁK 16. Cs.: Horváth B. 2, Bereczki 2, NÉMETH A. 10/3, Balogh R., Kerekes.

Egyetlen pont előnnyel fogadta a debreceni gárda a szombathelyi csapatot az utóbbi évek két meghatározó egyetemi együttesének visszavágó összecsapásán. Az első percekben fej-fej mellett haladt a két csapat, majd a negyed közepén Pék Dávid triplája egy 10-0-s hazai "részhajrá" kezdetét jelentette. A negyed hajrájában Németh Armand triplája "rázta fel" a vendégeket, akik a szakasz végéig 4 pontra feljöttek. A második negyedet a Jávor Barna-Bak Márton duó lendületes, eredményes játékéra építve, egy 12-2-es rohammal kezdve 14 ponttal elhúzott a debreceni együttes. Ezt követően Kovács Bence és Mészáros Máté találataira alapozva egy 10-2-vel szorossá tette a meccset a Szombathely. A félidő Pék triplájának köszönhetően a címvédő debreceni gárda 9 pontos vezetésével zárult.

Az üldözőverseny szünet után is folytatódott. Perák Denis eredményessége révén tartotta a lépést a Szombathely a hazaiakkal. Technikait kapott a vendég pad, Kósa Tamás és Jávor vezérletével a negyed közepén 15 ponttal megugrott a Debrecen, de Kovács egy 10-2-es rohamot vezényelt a vasiaknak. Ez a negyed is Pék-pontokkal zárult, a debreceni bedobó büntetőivel "tízen túli" előnnyel várhatta a záró etapot a címvédő. A negyedik negyedben a vendégek belefáradtak a Debrecen üldözésébe, s végül simának tűnő, 20 pont különbségű győzelmet aratott a hazai gárda - de ezért nagyon meg kellett dolgoznia.

Továbbjutott: Debrecen kettős győzelemmel

EKE Eger - PTE PEAC 82-64 (26-16, 20-17, 22-13, 14-18)

Eger, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi negyeddöntő, 2. mérkőzés, 110 néző. V.: Lengyel, Takács.

Eger: TÓTH Z. 20/18, Megyes, CSABÁK 11/3, VARGA 15, CSÁKVÁRI 9. Cs.: Ungi, Beák 2, Veres 3/3, ILLÉS 10, Szabó G.. 7/3,, Fülöp 5/3.

PTE-PEAC: Nagy B. 15/6, BOKOR Z. 12/6, Berkics 11/6, KIS M. 9, BÖDÖR 14. Cs.: Füzy 3.

Szép számú közönség előtt, jó hangulatú találkozón, összességében gond, minden különösebb nehézség nélkül harcolta ki a négyes döntőbe jutást a tavalyi ezüstérmes egri együttes, amely 9 pontos előnyt szerzett Pécsett. Váczi Péter tanítványai Tóth Zoltán tripláira, Csabák Balázs mezőnymunkájára, valamint a Varga Imre-Csákvári Csaba duó hatékony palánk alatti játékára alapozva az első három negyedben rákényszerítették akaratukat a mindössze 6 játékossal érkező pécsi legénységre, s a 3. negyed végére a visszavágó, s a továbbjutás sorsát is eldöntötték. A záró etapban a pécsiek "kozmetikáztak" vereségük mértékén, de összességében az Eger gond nélkül jutott a négyes döntőbe.

Továbbjutott: Eger kettős győzelemmel

Közgáz - TFSE 79-81 (15-22, 22-25, 23-23, 19-11)

Kinizsi u., Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, 50 néző. V.: Horváth Cs., Józsa.

Közgáz: VÖRÖS 9/6, LAKOSA 34/6, Harsányi 5, NAGY SZ. 11, Bános. Cs.: BEA 8, SZALAY 4, Debreceni 4, Sebők 2, Szatmári.

TFSE: TÓTH D. 9, HORVÁTH K. 17/15, BOINITZER 18/6, Mohay 9, Debreceni D. 2. Cs..: PETRUCSIK 9/3, Szollár 4, Jókai 6, Mácsai 7/3, Kerkai.

Az első szakasz közepén lassító, kitámadó zónája, valamint elsősorban Boinitzer Dávid eredményessége és Tóth Dávid szervezőjátéka révén éllépett a vendég TF a Közgáztól a fővárosi rangadón. A szakasz hajrájában átmenetileg egyszerre volt a pályán a két oldalon a két Debreceni fivér, Gergő törte meg a Közgáz hosszabb kosárcsendjét. Nagy Szabolcs két duplájával próbált csatlakozást találni a Közgáz, de Boinitzer vezetésével visszaverte a hazaiak felzárkózási kísérletét a TF. Sőt, szinte állva hagyta a hazaiakat, labdaszerzések utáni könnyű kosarakkal, valamint Horváth Kristóf tripláival közel 20 pontos előnyt kialakítva. A Közgáz is zónára állt, s ezzel megtörte ellenfele lendületét. Vörös Miklós és Lakosa Ákos vezérletével egy 8-0-t bemutatva a 10 pontos lélektani határon belülre került a Közgáz, szünetben kerek 10-zel "ment" a TF.

Érdekesen alakult a folytatás, amelyben Bea Gergely megjelenése vitt új színt a Közgáz játékába. 5 pontra felzárkóztak a hazaiak, ám ekkor kapkodtak, s Mohay Péter villanásaival ismét meglépett a TF. A vendégek a hajráig tartották 10 pont körüli előnyüket. Lakosa Ákost azonban nem tudták tartani a vendégek, szinte egyedül "hozta vissza" a hazai együttest. Triplájával 4 pontra feljött a Közgáz. 5 másodperccel a befejezés előtt azonban erre a TF részéről Mácsai Károly hármassal felelt. Ügyes oldalbedobás-figura után Lakosa ismét betalált, majd a TF időkérése után megszerezte a labdát, s a félpályáról eleresztett palánkos dobása után a labda a TF kosarában landolt, a különbség 2 pontra csökkent - remek, nyílt visszavágó várható kedden 20 órától az Alkotás úton.

Fotó: Práczki Péter