Férfi Egyetemi bajnokság: Óriási egri bravúr Debrecenben, 209 pont és 27 tripla Szegeden

Izgalom, kosáreső és bombameglepetés keleten - "nyugalom" nyugaton. Dióhéjban így lehet összefoglalni a férfi egyetemi bajnokság heti eseményeit. A keleti csoportban az élre mindenképpen az Eszterházy SC, azaz az egri legénység bravúros győzelme kívánkozik a címvédő DEAC otthonában, a Szeged-TF összecsapást pedig úgy nyerték meg a vendégek, hogy mindkét csapat túljutott a 100 ponton. A nyugati csoport három mérkőzése közül egyik sem végződött 20 pontnál kisebb különbséggel.

A Hunbasket összefoglalója:

Nemzeti egyetemi kosárlabda bajnokság, férfiak, 3. forduló.

Keleti csoport:

Semmelweis Egyetem - Nyíregyházi ESE 88-62 (26-18, 17-17, 24-13, 21-14)

Budapest, SOTE csarnok, 30 néző. V.: Nepp, Gombos.

Semmelweis Egyetem: Kórodi 8, SZŐKE 26/12, Kovács 4, TABAJDI 20/3, PAULOVITS 20/3. Csere: Tóth 10, Székely, Körmöczi. Edző: Weisz Miklós.

Nyíregyházi ESE: Szilasi 12/6, VERBA 22/12, Kabongo 7/3, Bíró 12, NAGY 9. Edző: Vida Zoltán.

A két csapat más játékstílust, de hasonló játékerőt képvisel a bajnokságban, az előző szezonban mindkét egymás elleni mérkőzésüket az otthon játszó csapat nyerte. Az első hat percében kiegyenlített volt a játék, a Nyíregyháza egy kicsivel pontosabban játszott, az elején távolról találtak be kétszer majd miután a hazaiak védelme erre reagált, betörésekből voltak eredményesek. A SOTE a lepattanók után próbálta meg gyorsindításokból befejezni a támadásait (9-12). Hazai időkérés után összeállt a medikusok védekezése és a jobb lepattanózásuknak, továbbá a Szőke - Paulovits - Tabajdi trió pontjainak köszönhetően a negyed végére 8 pontos előnyt alakítottak ki (26-18). A második negyedben is kitartott a SOTE jó védekezése és folyamatosan növelni tudták előnyüket, az etap közepén már 18 ponttal is vezettek (39-21). Ezután kicsit összekapta magát a vendég gárda, tartották a lépést az ellenféllel és az utolsó percben néhány labdaszerzésnek köszönhetően 8 pontra jöttek vissza (43-35). A második félidőt a frissebben mozgó SOTE kezdte jobban, 3 perc alatt egy 10-0-s futással újra 18 pontra növelték az előnyüket, erre gyors 5 ponttal válaszolt a nyíregyházi csapat, de ezután ismét egy 10-2-es hazai roham következett és már 25 pontot is elérte a különbség. A negyed vége azonban megint a vendégek akarata szerint alakult, ez azonban csak arra volt elég, hogy 20 ponton belülre jöjjenek vissza (67-48). Az utolsó negyedben fáradtan mozgott a Nyíregyháza, egyéni megoldásaikból rendre eladták a labdát, amiből a Semmelweis csapata indulni tudott, és a 7. percre 30 pont fölé növelték az előnyüket (86-55). A csere nélkül érkező vendégek az utolsó tartalékaikat is mozgósították és egy jó hajrának köszönhetően faragni tudtak a különbségből (88-62). A vendéglátóknál Szőke Soma (26 pont) lett a mezőny legeredményesebbje, de a dupla-duplát hozó Paulovits Barnabás (20 pont, 17 lepattanó, 5-5 gólpassz és szerzett labda, 3 blokk) és Tabajdi Tege (20 pont, 10 lepattanó) is sokat hozzátett a győzelemhez. Rajtuk kívül még Tóth Márton (10 pont. 5 lepattanó, 4 gólpassz) érte el a 10 pontot. Vendégoldalról is ketten értek el dupla-duplát, Verba Szabolcs (22 pont, 10 lepattanó, 3 labdaszerzés) és Szilasi Bence (12 pont, 13 lepattanó, 4 gólpassz), de Bíró Boldizsár (12 pont) és Nagy Levente (9 pont, 12 lepattanó) teljesítménye is említést érdemel.

Weisz Miklós: - Igyekeztünk a mérkőzés kezdetétől gyors tempót diktálni, ami az elején sok pontatlanságot eredményezett, de miután sikerült ezen javítani mi irányítottuk a mérkőzést. Bár tartalékosan érkezett az ellenfél, nem lazíthattunk egy pillanatra sem, amikor fókuszt veszítettünk azt azonnal kihasználták. Gratulálok a srácoknak és sok sikert kívánok a Nyíregyházának!

Vida Zoltán: - Sajnálom, hogy ilyen kevesen tudtunk csak elutazni, de sajnos sok volt a betegség, sérülés és munkahelyi elfoglaltság. Úgy gondolom, hogy ha el tudtunk volna utazni egy normális kerettel, akkor ez egy izgalmas mérkőzés lehetett volna, így viszont a fiúk kihozták belőle a maximumot. Gratulálok a Semmelweis Egyetemnek.

SZTE-Szegedi RSC - TFSE 101-108 (6-27, 31-34, 23-25, 41-22)

Szeged, Topolya sori sportcsarnok, 20 néző V.: Utasi, Márkus.

SZTE-Szegedi RSC: KASS 11, Kovács 2, Vásárhelyi 2, BELLA 17/9, Pinnyey 5/3. Csere: Czibók 4, ONÓDI 21/12, KAMENIK 17/9, Tráser M. 5, TRÁSER N. 14, Barcsik 3/3. Edző: Gaál Gergő.

TFSE: Pozsik 2, Alcser 6/3, MESTER 15/3, Rátkai 7, RÁTVAY 30. Csere: Boka-Magó, Tombor 4/3, Szlávik 2, CSOMÓS 32/30, Nagy 2, Dékány 8. Edző: Boros Zoltán.

A mérkőzést sokkal jobban kezdték a budapestiek, gyorsan rögtön kialakítva egy 20 pontos különbséget Mester Márk (15 pont, 7 lepattanó, 6 gólpassz, 31 VAL) az extra dobóformát kifogó Csomós Kristóf (32 pont - 10/12 tripla -, 31 VAL) és Rátvay Balázs (30 pont, 11 lepattanó, 35 VAL) vezetésével A hazaiak a második negyedben csak a különbség növekedését tudták meggátolni. A fordulást követően, a szegedi gépezet az egészpályás letámadás ellenére sem állt össze. A hazai együttes azonban jelezte, hogy még nem adták fel és meg akarják szerezni az első győzelmüket. A két negyed közti szünetben valami átfordult az alföldieknél, mintha vért ittak volna, jöttek a pályára és elkezdték a zárkózást. Az élen Bella Ádám (17 pont, 17 VAL)-Ónodi Tamás (21 pont, 3 lepattanó, 4 szerzett labda, 19 VAL)-Kamenik Bálint (17 pont, 6 lepattanó, 19 VAL)-Kass Ferenc (11 pont, 3 lepattanó, 2 gólpassz, 15 VAL)-Tráser Nándor (14 pont, 4 lepattanó, 2 gólpassz, 21 VAL) ötössel. De még így is kevésnek bizonyult a hajrá, s a TFSE egy utolsó másodperces zsákolással beállította a 101-108-as végeredményt.

Gaál Gergő: - Az első negyedben sajnos üres helyzeteket hagytunk ki sorra, amikre a TFSE remek kosarakkal tudott válaszolni. Büszke vagyok a fiúkra, mert ezen a meccsen is megmutatták, hogy van bennük tartás és majdnem 30 pontos különbségről is fel tudtak állni. Remélem a következő hazai mérkőzésen az első negyedtől kezdve bizonyítani tudunk. Gratulálok a TFSE csapatának!

Boros Zoltán: - Az első félidőben jól sültek a támadásaink és a védekezésünk is. A második félidőben gyengült a támadásunk és a védekezésünk is, több kosarat szereztek gyorsindításból, amit sajnálok. A veresége ellenére is gratulálok a Szegednek!

BME-MAFC - Debreceni Medikus SE 86-65 (15-19, 29-15, 26-16, 16-15)

Budapest, Camugo, 50 néző. V.: Hervay, Novák.

BME-MAFC: Koflanovics 4, Pollák 6, Láng-Miticzky 2, PÁSZTOR 3, TÓTH 18. Csere: VARGOVICS 6/6, VANTAL 11/3, ROZS 12/3, KÓSA 10/3, BARTHA 12, Vas 2, Molnár. Edző: Weisz-Tiba Klára.

Debreceni Medikus SE: Mugamba 9, ZOVÁNYI 11/3, CSOMOR 13/6, WU 10, SZIRBUCZ 13/3. Csere: Zaghlol 2, Veres 4, Bajzát 3, Valner. Edző: Kovács István.

A mérkőzést gyönyörű feldobás figurával kezdte a hazai csapat. Láng-Miticzky Dániel duplája jelentette a meccs első kosarát. Ezután a nézők láthattak még két Tóth Kornél (18 pont, 9 lepattanó, 3 assziszt) kosarat, majd egyszerűen leállt a hazai csapat a pontgyártásban. Ezzel szemben a vendégek Csomor Péter (13 pont, 4-4 lepattanó-assziszt, 3 szerzett labda) vezetésével fokozatosan felbátorodva gyűjtögették a pontokat már-már zavarba ejtő gyakorisággal. A második negyedben begyújtotta a rakétákat a BME-MAFC csapata, és 3 perc leforgása alatt állva hagyta az addig jól játszó debrecenieket. Tóth óriásit zsákolt Vargovics Balázs (6 pont, 7 assziszt, 6 lepattanó) passzából. Bartha Zsombor (12 pont, 4 lepattanó, 3-3 szerzett-assziszt) beállása pedig tovább növelte a két csapat közötti különbséget. A hazaiak kezdtek meccs-sebességgel közlekedni. Fordulás után egészen más stílusban kezdett játszani a fővárosi csapat, amit igen nehéz volt követni. Azonban megint jött egy kisebb hullámvölgy, melyet jó használt ki a debreceni Szirbucz Milán (7-7 lepattanó-szerzett labda, 5 assziszt), és Wu Yuan-Sheu (10 pont, 10 lepattanó) vezette alakulat. Az újabb hullám-hegyet Rozs Máté (12 pont, 10 lepattanó), és Vantal András (11 pont, 2-2 assziszt-lepattanó) pontjai jelentették hazai részről. Ezzel, valamint a 3. negyed első perceinek olajozott játékával egyértelműen jelezték a hazaiak, hogy esélyeshez méltóan is tudnak játszani. Az utolsó negyed játékában  viszonylag kevés volt a jó kosárlabda, de cserébe nagy volt a sebesség, de sok kapkodás jellemezte ekkor a játékot. A 26 illetve 23 eladott labda sok mindent elárul a mérkőzés kiegyensúlyozottságáról.

Weisz-Tiba Klára: - A mérkőzés minőségét nagyban befolyásolta a rohanó, kapkodós, meggondolatlan játék. Nem kerülhetünk ennyiszer hullámvölgybe, és nem adhatunk el ennyi labdát. Gratulálok a debrecenieknek, mert jól teljesítettek. És gratulálok a saját csapatomnak, mert minden nehéz helyzetből megtaláltuk a kiutat, és egyértelmű győzelmet arattunk.

Kovács István: - Egy kiváló mérkőzésen a jobbik csapat győzedelmeskedett. Időnként meg tudtuk nehezíteni a dolgukat. Alapvetően elégedett vagyok a csapatommal, és természetesen sok sikert kívánok az ellenfélnek a folytatásban.

DEAC - Eszterházy SC 80-82 (15-19, 23-19, 24-25, 18-19)
Debrecen, DE Klinikai Campus, 20 néző. V.: Fülöp., Rácz.

DEAC: VARGA 28/6, HIBJÁN 17/15, Sólyom 6, Bankó 7/3, OROSI 12/3. Csere: Várszegi 2, Sipos 6, Czermann, Ságodi 2. Edző: Nagy Lajos.

Eszterházy SC:  BOTKA 27/9, POMÁZI 26/9, Lengyel 5/3, RÉKASI 13,  BAJUSZ 6. Csere: Kátai, Kocsis 2, Kerekes 3/3, Hőgerl, Bolla, Kovács, Rüff. Edző: Klepej Roland.

A mérkőzésre utolsó pillanatos pályaválasztói cserével került sor, aminek következtében a hazai keret egészen átalakult, azonban sérülések és betegségek is tarkították a Debreceni Egyetem gárdáját. Az első félidőben egy maximálisan kiélezett mérkőzést láthattunk, a végül 28 pontos, 12 lepattanós dupla-dupláig jutó VargaSándor vezetésével igyekezett a DEAC felvenni az egri csapat ritmusát. Ennek következtében a címvédő debreceni gárdától nem a megszokott tempó és taktikai elemek voltak láthatóak. A második félidőben elsősorban a szintén dupla-duplát elérő Hibján Máté (17 pont, 12 lepattanó) jóvoltából nagyobb fordulatra váltott a hazai csapat, átvette a mérkőzés irányítását, azonban a vendégek nem hátráltak meg ettől. Botka Botond és Pomázi Patrik vezérletével hamar alkalmazkodtak, így továbbra is kiélezett maradt a mérkőzés. A mérkőzés utolsó másodperceiben még a hosszabbítás lehetősége volt a legvalószínűbb, azonban egy rossz indítás következtében a hazaiak elvesztették a labdát. A vendégcsapat nem tudott élni a lehetőséggel, majd a hazaiak ismét egy rossz indítással "jelentkeztek" amely után nem kegyelmezett az Eszterházy csapata és kiharcolt büntetőknél Bajusz Ábel keze nem remegett meg a vonalon, így az egriek óriási bravúrt bemutatva győzni tudtak a címvédő otthonában. Érdekesség, hogy a lepattanó csatát 49-29-re a hazaiak nyerték, akik több (20 ill. 14) gólpasszt is osztottak szét egymás között. Ezt egyrészt jobb mezőny - : 31/63, 49,2% ill. 33/78, 42,3) és büntetődobó teljeseítménnyel (12/15, 80%ill. 4/7, 57,1%), valamint több szerzett (12 ill. 6) és kevesebb (13 ill. 18) eladott labdával kompenzálva érte el bravúrját az egri legénység.

Nagy Lajos: - Sajnos nem sikerült ritmust találnunk, mindig becsúszott egy hiba, hol a támadó, hol a védő oldalon, amit az egriek rendre ki is használtak. Gratulálok nekik a győzelemhez.

Klepej Roland: - Először is szeretnék gratulálni a Debreceni Egyetem csapatának, tudom, hogy azért volt náluk bőven hiányzó és erre próbáltunk meg alapozni, ezt próbáltuk kihasználni, az első negyedben ez meg is történt. Utána védekezést váltottunk, szerintem hellyel közel jól működött a zónánk, abból voltak gyors, könnyű kosaraink, lepattanókban is nagyjából azonosra ki tudtuk hozni. További sok sikert a Debreceni Egyetemnek.

Halasztott mérkőzés:

Miskolci Egyetem - AKE-Milton Friedmann Egyetem 12.02.

Nyugati csoport:

ELTE BEAC - SZOESE 54-74 (17-19, 7-16, 14-22, 16-17)

Budapest, BEAC csarnok, 30 néző. V.: Gaál, Molnár.

ELTE BEAC: Jónás 7/6, Keresztúri 4, Nagy 4, Borsos 3/3, Szabó I 6. Csere: MAGDA 12/12, MOLNÁR 10, Orczi 7, Turi 3/3, HARSÁNYI 4, Papp. Baroch. Edző: Csányi Zoltán.

SZOESE: KISS 9/9, GERÖLY 17/3, Nárai 9/3, TAKÁCS 27/9, Várkony 2. Csere: Frisnyák 2, Vicze 5/3, Gyánó, Várkony 3/3, Maticza. Edző: Kéri Péter.

Az egész mérkőzésen a szombathelyi fiatalok akarata érvényesült. Az ELTE csapata igyekezett ugyan, de ez csak arra volt elég, hogy időnként megközelítsék ellenfelüket. Jelentős volt a gyorsasági és fizikai különbség, ami végig meghatározta a mérkőzés alakulását. A Takács Zsolt-Geröly Márton-Kiss Mihály hármas olyan lendületet adott csapatuknak, amivel a hazaiak nehezen tartotta a lépést. Kemény, férfias, időnként fault határ közelében védekeztek a szombathelyi egyetemisták, amivel sokszor meggyűlt a bajuk a budapesti fiataloknak. Ennek megfelelően alakult a mérkőzés, magabiztos, 20 pontos vendégsiker született,

Csányi Zoltán: - Szerettünk volna közelebb kerülni a szombathelyi csapathoz, ez most nem sikerült. Nagyon sok eladott labdánk volt, amit megpakoltunk a sok kihagyott büntetővel. Szinte teljesen kicserélődött az idei csapatunk, így még szokják a srácaim, no meg én is, hogy kitől mit lehet várni versenyhelyzetben. Rengeteg feladat előtt állunk, hogy egységes csapatként tudjunk működni.

Kéri Péter: - Olyan felállásban játszottuk a mérkőzést, amilyenben idén még nem sikerült edzenünk, ez főleg az első félidőben érződött a játékunkon. Főleg az egyéni megoldások jellemezték játékunkat. Szerencsére a védekezésünk végig stabil volt, és elsősorban ennek köszönhetjük a győzelmünket.

Veszprémi ESC - PTE PEAC 38-92 (16-27, 10-21, 6-21, 6-23)

Veszprém, Egyetemi Sportcsarnok, 30 néző. V.: Propszt, Fülöp.

Veszprémi ESC: Nádasdi, Szabó 2, STEWART 18/3, Végh 12, Scheff 5. Csere: Vicai, Németh, Csernák, Fekete 1, Lengyel. Edző: Kerekes Gábor.

PTE PEAC: FÜLŐP 7, BOR 21/3, Nagy K. 9, Habling 8, NÉMETH Z. 16. Csere: Halkovics 4, KASZAI 6, NÉMETH ZS.  12, Darázs 1, Wilcsinszky 6, Jolsvai 2. Edző: Kmezics Zorán.

A mérkőzés első negyedében egy ideig tudta magát tartani a hazai csapat, azonban a vendégek Fülöp Zsombor szervező-, valamint leginkább Bor Sándor és Németh Zoltán eredményes játéka révén hamar meg tudtak lépni 11 ponttal a végére. A 2. negyed hasonló eredményt mutatott, így a PTE 22 pontos előnyt harcolt ki a félidő végére. Ugyan a hazaiaktól Végh Mátyés és Matafu Sterwart többször is eredményesnek bizonyult, ez kevésnek bizonyult. A hazai rotáció hiánya egyértelmű lehetőséget adott a PTE-nek a gyors válaszokra, leindításokra. A második félidőre a hazai csapat kifáradni elfáradt, így tovább nőtt a különbség a csapatok között. A PTE megérdemelten győzött.

Kerekes Gábor: Tartalékos kerettel érkeztünk a mérkőzésre, rotációra sem igazán volt lehetőség. Sajnos kiütközött, hogy vannak képességbéli különbségek a játékosokat illetően. Igyekszünk a hibákat javítani, a védekezésre nagyobb hangsúlyt fektetni. A PTE ügyesen, összeszedetten játszott. Sok sikert kívánok nekik a továbbiakban.

Kmezics Zorán: - Egy nagyon szimpatikus veszprémi csapat ellen játszottunk egy egyetemi mérkőzést. Nagyon örülök neki, hogy nyertünk, valamint, hogy minden játékosnak lehetőséget tudtam adni a pályára lépésre. Sok sikert kívánok a Veszprémnek a továbbiakban.

Óbudai Egyetem Kandó SC - SMAFC 78-57 (26-11, 14-19, 19-11, 19-16)

Budapest, Lónyay Református Gimnázium, 30 néző. V.: Szőts, Hartai.

Óbudai Egyetem Kandó SC: Balázs 8/3, Leveleki, Puskás 16/6, Karakó 20/3, Baatarsukh 13/3. Csere: Veres 11/9, Bogdán 3/3, Pálvölgyi 3/3, Berzicai 2, Horváth 2. Edző: Őri Gergely.

SMAFC: Török 4, Heiszenberger 14, Viniczay 7/3, Hencz 22, Szívós 7. Csere: Maksoud 3, Nagy, Guricza, Ladócsi, Ágoston. Edző: Márkus Tamás.

Lassan és pontszegényen indult a találkozó, aztán a 4. perctől kezdve a hazaiak megkezdték a ponttermelést és egy 14-0-s rohamot követően az első játékrész közepén már 17-4 volt az állás. Az óbudaiak lendülete kitartott a negyed végéig, így 15 pontos előnnyel zárták a negyedet (26-11). A folytatásban tovább növelte előnyét a fővárosi együttes, a 15. percben már 22 pontos előnyük volt (37-15). A nagyobb előny hatására a hazai csapat kicsit kiengedett, amit a soproni együttes rögtön kihasznált és a dupla dupláig jutó Heiszenberger Norbert (14 pont, 14 lepattanó) -Hencz Balázs (22 pont) kettős pontjainak köszönhetően a félidőre 10 pontra zárkózott fel (40-30). A félidőt követően a hazai együttes rendezte a sorait, az előző negyed végén mutatott rövidzárlatot elfelejtve ismét elkezdett pontokat termelni, elsősorban az igen "izmos" dupla dupláig jutó Karakó Bálint (20 pont, 19 lepattanó) és Puskás Bendegúz (16 pont) pontjainak köszönhetően, így a vendégek nem tudtak 10 ponton belülre kerülni. A negyed közepére állandósult az óbudaiak 15 pont körüli előnye. A záró negyed 18 pontos (59-41) különbségről indult, ahol érdemi változás már nem történt, így végig a kezében tartva a mérkőzést, 21 ponttal győzött az Óbuda (78-57).

Őri Gergely: - Az első negyed közepétől mutatott agresszív védekezésünkkel megszerzett előnyünket a második negyed végén elszórakoztuk, ahelyett, hogy tovább növelhettük volna előnyünket. Ott szerencsére nem hagytuk ellenfelünket 10 ponton belülre engedni, így nem forgott veszélyben a győzelmünk, de fegyelmezettebb játékkal simább mérkőzés lehetett volna. Voltak már szép és biztató jelek, mind védekezésben és mind támadásban is, azon kell dolgozni, hogy több ilyen periódusunk legyen. Gratulálok a srácoknak a győzelemhez! Gratulálok a soproni a együttesnek, szépen küzdöttek. További sok sikert nekik a bajnokságban.

Márkus Tamás: - Ritmustalanul kezdtük a mérkőzést, sajnos ez rányomta a bélyegét az egész meccsre. Ennek ellenére dicséret illeti a csapatomat, mert végig küzdöttek, próbáltak közelebb jönni. Sajnos kintről nem találtunk be, így ennyi volt ebben a meccsben. Gratulálok az ellenfélnek.