Tartalékosan a TF és a Szombathely is "botlott"

Keleten a férfiaknál a MEAFC kettős győzelemmel zárta a hetet, nyugaton viszont két meglepetés is született, a Szombathely Veszprémben, a TFSE pedig - hosszabbítás után - a Petőfi SE otthonában maradt alul. Az igazsághoz hozzátartozik: mind a vasi alakulat, mind pedig a TF tartalékosan állt fel.

Férfi Keleti csoport

USC Szeged - Közgáz 83-68 (22-18, 15-18, 18-14, 28-18)

Szeged, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi keleti csoport., 50 néző. V.: Nyilas, Márkus.

Szeged: Brenyó 3, HORVÁTH R. 17/9, FEHÉR 16/6, KERESZTY 17/3, Liszkai 4. Cs.: GRUDA 14, MASA 5/3, Szegedi 7.

Közgáz: VÖRÖS 24/12, Harsányi 2, Szatmári 2, Losonci, DEBRECENI G. 13. Cs.: TÓTH SZ. 9/3, SEBŐK 6, Gőczi, Kováts B. 2, Papp G. 8/6, Bános 2.

Az első három negyedben jobbára szűk hazai vezetés mellett zajlott a jó iramú, színvonalas játék. Szegedi részről szépen eloszlottak a pontok, a Horváth Róbert, Fehér Ádám (16 pont, 12 lepattanó), Kereszty Domos, Gruda Gergely (14 pont, 16 lepattanó)  kvartett vitte a gárdát, Masa (5 pont, 9 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 gólpassz) pedig hatalmas mezőnymunkát végzett. Az erősen tartalékos vendégeket a Vörös Miklós (24 pont, 10 lepattanó, 4 szerzett labda), Debreceni Gergő (13 pont, 5 lepattanó) duó próbálta versenyben tartani, Sebők Bence (6 pont, 11 lepattanó) és Tóth Szabolcs (9-9 pont és lepattanó) segítségével. A meccs a befejező negyed első felében dőlt el, ekkor egy 14-5-ös rohammal 14 pontosra nőtt a különbség, s ez lényegében meg is maradt az összecsapás végéig.

MAFC-BME - Debreceni Egyetem 88-70 (14-17, 29-11, 26-20, 19-22)

Tüskecsarnok, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi keleti csoport, 50 néző. V.: Bátovszki, Lövei.

MAFC-BME: DOBOS 15, SZÁLAS 10, MIHALICS 12/6, Fekete 1, KISS L. 24. Cs.: SCHAUL 13/6, HORVÁTH 11/9, Szántó, Bedőcs 2, Lukács, Gergely, Somodi.

Debrecen: Kozák 4, Jávor, PÉK 17/6, Szarka 9/9, Opre 7. Cs.: SZŰCS 11/3, Oláh 3/3, BAK 14, BEN KANE 5, Törköly.

A meccs elején a hazaiak az első 10 pontjából 9-et jegyző, az ex-debreceniként több korábbi csapattársa ellen pályára lépő Kiss Lajos (24 pont, 14 lepattanó, 5-5 eladott labda és gólpassz) vezérletével tartották a lépést a címvédő cívis városiakkal. A küzdelmes, kiegyenlített játékrész végén Pék Dávid triplájával szerzett 3 pontos előnyt a Debrecen.

Zónára állva, valamint Szűcs Máté ügyes, időnként már-már virtuóz irányító játéka révén a második negyed elején 6 ponttal ellépett a vendégcsapat az ekkor gyengén dobó fővárosiakkal szemben. 24-18-as debreceni vezetésnél talán az érződött a vendégeken, hogy több játékosuk is előző napon egy kemény, nehéz NBII-es meccset játszott. A vendégek játéka szétesett, a "műszaki alakulatnál" pedig óriási lökést adott két a cserepadról érkező kosaras, Schaul Levente és a triplákkal beszálló Horváth Márton remek, ponterős játéka. Dobos Viktor is "beindult", állva hagyta a MAFC-BME a debrecenieket, a félidő utolsó 6 percében egy 25-4-es "száguldást" produkálva.

Szünet után lendületben maradtak a hazaiak, ekkor már Mihalics is elkapta a fonalat, beemelt két triplát. A különbség 20 pont fölé nőtt, a vendégektől időnként a két Dávidtól, Péktől és Szarkától beesett egy-egy tripla. A 28. percben 25 pontosra nőtt a hazai gárda előnye - eldőlt a meccs. A záró szakaszban Szűcs, valamint Bak Márton jóvoltából valamit "kozmetikázott" vereségén a Debrecen, bár hazai oldalon a hajrában már az addig kevesebb lehetőséghez jutó kosarasok voltak a pályán.

Nyíregyházi FSE - Miskolci EAFC 74-95 (22-27, 19-21, 17-28, 16-19)

Nyíregyháza, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi keleti csoport,  30 néző, V.: Sallai, Makrai.

Nyíregyháza: CZURA 23/6, OLÁH 19/3, Szondi K. 5/3, Kovács Z. 2, GÁSPÁR 15/3. Cs.: Földesi 9, Marin 1, Jánkfalvi.

MEAFC: TAKÁCS 10/6, OROSZ 22/12, SZEPESI 18/9, Kopasz 10/3, LIPPAI 22. Cs.: HORVÁTH 13/3, Jurányi.

Az egyik legjobbja, Bus Iván nélkül felálló hazaiak elsősorban Czura Attila, Oláh Zoltán és Gáspár Balázs révén még tartották a lépést a vendégekkel, de már ekkor is a miskolciak irányítottak, a MEAFC-nál volt az előny. Térfélcsere után a miskolciak - akiknél gyenge pont nem is akadt - jó csapatjátékot nyújtva, egymást szépen tiszta helyzetekbe hozva, s ezzel együtt még jó dobóformát is mutatva alaposan "megszórták" triplákkal a hazaiakat, s a harmadik negyedben eldöntötték a meccset a maguk javára. A hazai csapat játéka visszaesett, hiába küzdöttek becsülettel, "szellemi vezérük" nélkül kevésbé voltak már hatékonyak, mint az első félidőben, így megérdemelt miskolci siker született.

MEAFC - USC Szeged 113-78 (33-22, 28-17, 27-21, 25-18)

Miskolc, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi keleti csoport, 100 néző. V.: Domán I., Takács Z.

MEAFC: TAKÁCS 18/3, OROSZ 18/9, SZEPESI 14/6, KOPASZ 15/9,  LIPPAI 18. Cs.: HORVÁTH M.  17/9, Galló 9, Jurányi 4.

Szeged: HORVÁTH R. 23/3, Fehér 3/3, Brenyó 5/3, KERESZTY 21/3, Liszkai. Cs.: MASA 10/6, Szegedi 8, Kéri 4, Halász 4, Kamenik.

Az összecsapás előtt Professzor Dr. Torma András, a Miskolci Egyetem rektora dobta föl a labdát. Mindkét csapatnak ez volt a második meccse a héten a Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokságban. Az egyik kulcsjátékosát, a center Gruda Gergelyt nélkülöző szegediek a roppant nagy iramú, látványos játékot hozó első negyed hajrájáig tudták tartani a lépést a nagy kedvvel kosarazó, jól dobó hazaiakkal. A nyitó szakasz végén Orosz Bence két triplájára építve egy 8-0-lal 10 pont fölötti előnyt szerzett a MEAFC. A második negyed elején Horváth Róbert és Kereszty Domos találatai révén még tudta tartani a lépést vendéglátójával a szegedi gárda. A szakasz közepén azonban egységes csapatmunkával, egy 10-0-lal lényegében el is döntötte a meccset a MEAFC. A második félidő látványos, kosarakban gazdag örömkosárlabdát hozott mind a két fél részéről. Ebben is a MEAFC bizonyult jobbnak, amelyben ezúttal sem nagyon volt gyenge pont. A jövő évi egyetemi Eb házigazdái két szép, magabiztos győzelemmel, jó játékkal teljesítették a hetet.

Férfi nyugati csoport

PTE ES Petőfi SE - TFSE 72-70 (13-16, 11-16, 29-6, 9-24, 10-8)

Kozármisleny, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi nyugati csoport, 30 néző. V.: Fleischmann, Danka.

PTE-Esély a Sportra Petőfi SE: Szavai 11/3, FÖLDES 21/21, MÉSZÁROS 10, Győr 2, SÜMEGI 16. Cs.: BORKA 8/3, Riskó 4.

TFSE: Sinkovits 12/6, Erdész 4, PETRUCSIK 20/6, VILÁGI 14, DEBRECENI 20. Cs.: Kathi.

Nehezen melegedtek játékba a csapatok, az első két percben nem esett kosár. A küzdelmes első negyed végén az erősen tartalékos vendégek szereztek 3 pontos előnyt. A második negyed első felében még fej-fej mellett haladtak a csapatok, majd a szakasz közepén a tripla-duplát (20 pont, 11 lepattanó, 10 gólpassz) elérő Petrucsik Bence - sőt, ha a 11 eladott labdát is számoljuk egy speciális quadriple-double-lal találkozunk - és Világi Kristóf egy 10-0-s rohamot vezényelt. A félidő végén Mészáros Márton és Földes Dániel vezérletével 6 pontra feljöttek a hazaiak. A harmadik negyedben Földes 4 triplájára építve a 22. és a 29. perc között egy szédületes 21-0-t "repesztett", s ezzel jelentős előnyt szerzett a hazai együttes a záró szakasz előtt.

A negyedik negyedben a TF az előző 10 percben látotthoz képest jóval keményebb, agresszívebb védekezésre állt át. Ezzel megtörte a hazai csapat lendületét, s az utolsó 3 percet Debreceni Dániel (20 pont, 7 lepattanó) vezérletével 8-0-ra nyerve ledolgozta hátrányát, s hosszabbításra mentette a meccset. A hosszabbításban az addig pont nélkül álló Borka Bence lépett elő vezérré hazai oldalon, mind a 8 pontját - benne egy triplát - a ráadásra időzítve. Rajta kívül még a ráadásban a hatalmas mezőnymunkát végző Sümegi (16 pont, 15 lepattanó) villant, így a túlórában végig vezető Petőfi SE-nek sikerült a bravúr, "elkapta" a TF-et, egy ha nem is színvonalas, de végtelenül, s a végletekig kiélezett, izgalmas találkozón.

ELTE-BEAC - SMAFC-NYME 84-79 (22-30. 18-11, 22-25, 22-13)

Tüskecsarnok, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi nyugati csoport, 20 néző. V.: Bagi, Szájer

ELTE-BEAC: Szekeres, GYURCSÁNYI 19/15, JAKUCS 19/15, DÉVÉNYI 12, Mayer 4. Cs.: BOGNÁR 9/3, Koncz 5, Debreceni 2, Mokos, Czimer 8, Sterczer 3/3, Alcon.

SMAFC: HORVÁTH CS. 6, FORRAI 27/12, Oláh 2, BERNECZEI 37/6, SZEGEDI 7/3. Cs.: Tukovits, Hídvégi, Széplaki.

Tanácstalan volt a soproni zóna ellen a hazai csapat, a vendégek Szegedi, Forrai és Berneczei vezetésével néhány könnyű kosarat is szerezve 14-3-mal indítottak. Varga Zsolt időkérése után "beindult" a Gyurcsányi-Jakucs páros, szórták a triplákat, ám Berneczeivel nem tudtak mit kezdeni a vendéglátók, így 8 pontos SMAFC-vezetéssel zárult az első negyed. A második elején Forrai tripláival tartotta, sőt növelni tudta előnyét a soproni gárda, majd a szakasz közepén úgy tűnt, a hosszabb kispaddal rendelkező hazai együttes "felőrli" a látogatókat. Bognár Domokos dinamikus játéka és Gyurcsányi két újabb triplája révén egy 14-0-s "dübörgéssel" fordított az ELTE-BEAC a támadásban hullámvölgybe kerülő soproniakkal szemben. A félidő végén azonban a hazaiak eladtak pár labdát, s hibáikat büntetve Horváth Csaba ziccerével szünetre visszaszerezte a vezetést a SMAFC.

Térfélcsere után továbbra is villogott a Berneczei-Forrai duó, sőt időnként Horváth, valamint a szemfüles kosarakat szerző Szegedi is "besegített" nekik. A letámadásra váltó hazaiak Jakucs távoli kosaraival tartották ugyan a lépést a SMAFC-cal, de csak futottak az eredmény, s a lepattanókat sokkal jobban szedő soproniak után. A hajrában a szenzációsan kosarazó Berneczei (37/6 pont, 14/18 77,77% mezőnyből, 7/10 büntető, 15 lepattanó) magára maradt. 77-71-es soproni vezetés után azonban Bognár és a kritikus pillanatokban két középtávoli helyzetet is biztos kézzel értékesítő Dévényi jóvoltából fordított, s az utolsó 4 percet 13-2-re nyerve ellenfele fölé kerekedett a cserepadok csatáját 30-0-ra nyerő hazai együttes.

Mosonmagyaróvár Széchenyi Egyetem MOGAAC - PTE-PEAC 70-82 (22-29, 14-17, 17-20, 17-16)

Győr,  Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi  nyugati csoport. V.:  Surányi, Vajda.

SZE-Mosonmagyaróvár: Kámán 4, JOAO SILVA 14/3, Nagy 4, BARUTA 17/3, Horváth Á. 4. Cs.: TOMPA 15/6, Erős 5/3, Guti 4, Iváncsics 3, Bali, Németh.

PTE-PEAC: NAGY B. 6, Bokor 5, BERKICS 24/9, POPGYÁKUNIK 17/6, KIS M. 25,  Cs.: Soós 1, Lovász 4.

Nagy iramban, váltott vezetéssel kezdődött a találkozó. Az első negyed közepén, 15-12-es hazai vezetést követően előbb egy 7-0-t, majd miután a negyed hajrájában Baruta Richárd hármasával 1 pontra feljött a MOGAAC, egy 8-2-t mutattak be a vendég baranyaiak, mindkét "részhajrájukban" szó szerint benne volt a 2+1-eket "szállító", triplát is dobó Berkics Bence keze. A második negyed Popgyákunik Balázs triplájával indult, s már 10 ponttal vezetett a PTE-PEAC. A felek jóval több gondot, energiát fordítottak a védekezésre, mint az első 10 percben, a szakasz közepén egy Erős László vezette 7-0-lal 3 pontra feljöttek a hazaiak. Ekkor azonban a Berkics-Popgyákunik duó vezetésével egy 7-1-gyel ismét ellépett a PTE-PEAC, s a szünetben kerek 10 ponttal vezetett.

Szünet után elsősorban az igen "izmos" dupla-duplát elérő Kis Milán (25 pont, 17 lepattanó) vezérletével tudta tartani, sőt a 3. negyed hajrájában növelni előnyét a PTE-PEAC, és még szebb lett volna nála az összkép, ha a büntetőmutató valamivel jobb a 3/12-nél. A hazaiakat a triplát is szerző Tompa Gellért próbálta versenyben tartani. A záró szakasz közepére eldőlt a meccs, a Nagy Bence (6 pont, 10 gólpassz) által remekül mozgatott vendégek közel 20 ponttal elléptek, a végén kicsit "kozmetikáztak" vereségükön a hazaiak, de a több jó egyéni teljesítményt felmutató pécsi csapat sikere már nem forgott veszélyben.

Veszprémi ESC - SzoESE 94-84 (20-25, 23-12, 23-16, 28-31)

Veszprém, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi nyugati csoport, 50 néző. V.: Szőcs P., Rácz I.

VESC: Faragó 2, KÁLLÓ 30/6, NOVÁK P. 20/3, Kovács 6, TAKÁCS A. 27. Cs.: NAMÉNYI M. 9/9.

Szombathely: NOVÁK B. 17/6, Horváth B. 3/3, FÖLDESI 25/3, Gábor 11, PERÁK 14. Cs.: Kozma, Németh 9, Bereczki 1, Horváth A. 2, Balogh 2.

A találkozó előtt Dr. Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora dobta föl a labdát. Jobban, "élesebben" kezdett a nyugati bajnok Szombathely, amely a Novák Bence (17/6 pont, 6 lepattanó, 9 gólpassz), Földesi Marcell (25/3 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz), Perák Denis (14 pont, 9 lepattanó) trió jóvoltából 7-2-re, majd 16-4-re is vezetett. Ezt követően kezdett "ébredezni" a Veszprém, amely az "ő Novákjuk", Patrik (20/3 pont, 6 lepattanó, 7 gólpassz), valamint Kálló Nándor (30/6 pont, 6 lepattanó) ponterős játéka révén előbb felzárkózott, majd a második negyedben a védekezésén is javítva fordítani tudott. Szünet után hazai részről Takács András (27 pont, 14 lepattanó) lépett elő vezérré, a két középső negyedben közel 20 pontot vert a nyugati bajnokra a jól játszó Veszprém. A záró etapban mindent megtett a fordítás érdekében a Szombathely, fel is jött 4 pontra, ám a végjátékban még maradt ereje újítani a Veszprémnek, amely egy remek meccsen megérdemelt győzelmet aratott.