U16: Nagy fordítás a végjátékban!

Nagy tartásról tett tanúbizonyságot az U16-os fiú válogatott. Ugyanis az Eb második napján nagy hátrányból álltak fel, és a végjátékban két vállra fektették a grúz csapatot, nagyszerű győzelmet arattak. Holnap kora délután Ausztria csapata vár Horváth Imre fiaira.

B-divíziós Európa-bajnokság, D-csoport, 2. játéknap -  Szarajevó, 2013. augusztus 9.

Magyarország (2-0) - Grúzia (0-2) 63-59  (19-21, 12-19, 15-12, 17-7)

Magyarország: Pongó 13, Mócsán 7, Demeter 7, Maronka 0, Zrinyi 11/3  Csere: Horváth 10/6, Nemessályi 0, Somogyfoki 0, Kereszty 8, Rudner 7, Buzsáki 0

Edzők: Horváth Imre és Váradiné Szarka Ildikó

Grúzia: Gogaladze , Lomidze , Gogoberishvili , Isiani , Aliev Csere: Giorgadze , Aphkhazava , Kereselidze , Tsirikidze , Qvaraia , Tvalabiesvili , Tskipurishvili

A mérkőzés részletes statisztikája ITT elérhető!

Nem kezdődött jól a mai találkozó a magyar csapat számára. 4-4-ig még fej-fej mellett haladtunk a grúzokkal,, azonban két perc alatt egy 8-0-ás rohamot vágtak ki, melyre időkéréssel reagált Horváth Imre. A magassági fölényben játszó ellenfeleink ekkor már 10-3-ra vezettek a lepattanócsatában, úgy, hogy 5 támadólepattanót szedtek. (4-12) A negyed feléig csak Pongó iratkozott fel a pontszerzők listájára magyar részről, hat egységgel, nagyon jókor jött Demeter ziccere, ám utána érzékenyen érintett bennünk, hogy Mócsán már második személyijét gyűjtötte be. Demeter újabb kosarával a negyed derekánál majdnem utolértük a grúzokat. (10-12) Ezt követően átvette a találkozó irányítását a magyar csapat. Bő három perc leforgása alatt 7-0-ás futással átvették a vezetést, így először játszhattak előnyben a mérkőzés során. (17-16) Sajnos azonban a negyed vége ellenfelünknek sikerült jobban, bár lélektani szempontból számunkra hatott jól Kereszty játékrészt lezáró duplája. (19-21)

A második etap elején beálló Rudner két kosarával újra vissza tudtuk venni a vezetést, ám az Isiani által vezetett grúzok csak nem akartak leszakadni rólunk, így tizenhárom perc elteltével döntetlenre állt a mérkőzés. (23-23) Mindkét fél ragaszkodott ahhoz, hogy fej-fej mellett vágjanak neki a félidő utolsó öt percének, ám a grúzok ekkor gondoltak egy nagyot és egy triplával, valamint egy gól jó, plusz egy büntetős akcióval eltávolodtak a magyaroktól. (27-35) Horváth Imre időkérését követően Horváth Kristóf büntetőből szerzett pontjai törték meg a magyar gólcsendet. Fájó, hogy nem tudtuk tartani a tegnap mindössze két pontig jutó Lomidzét, aki negyedet lezáró triplájával már 14 egységnél járt, a magyar fiúk pedig 9 pontos hátránnyal vonulhattak 15 perces pihenőre. (31-40)

A harmadik negyed elején nem léptek távolabb a grúzok, ám mi sem közeledtünk hozzájuk öles léptekkel, viszont pont úgy tettünk, mint ők korábban. Nevezetesen alig két és fél perc leforgása alatt 11-ről 5 pontosra csökkentettük a hátrányunk. Amikor már kezdtük azt hinni, hogy hamarosan kiegyenlítünk, akkor Tsirikidze hintett be egy demoralizáló hárompontost. (39-47) Hiába kapaszkodtunk, ellenfelünknél mindig akadt olyan játékos, aki vagy egy kosárral, vagy egy labdaszerzéssel, blokkal lökött bennünk vissza a felkapaszkodás létráján. (44-52) Nagy örömünkre, az addig faltproblémával küzdő Mócsán visszatért a játékba, két indítást is kosárral fejezett be, így a játékrész végére karnyújtásnyi közelségbe került az egyenlítés. (46-52)

A záró negyedet kapkodva kezdte mindkét csapat, kihagyott dobások, eladott labdák jöttek, s nem akart megszületni az első pont. A 33. perc kezdetén a gyors kosárváltásból megint mi jöttünk ki rosszul, s újra 8 pontos különbséget mutatott az eredményjelző. (48-56) Horváth Imre időkérését követően Zrinyi dobott triplát, amit Horváth Kristóf fejelt meg egy újabbal, időkérésre késztetve ellenfelünk. Bő öt perccel a lefújás előtt ismét nyitottá vált az összecsapás. (54-56) Lomidze újabb hárompontosa már súrolta a hihetetlen jelző határát, ám maradt a magyarok tegezében is nyíl. Kereszty középtávolról, Horváth pedig a 6,75-ös vonalon túlról talált be, így az utolsó három percre egyenlő állásról fordultak rá a felek. (59-59) Az utolsó két percre fordultunk, amikor Pongó ziccerével újra átvettük a vezetést, időt kértek a grúzok. A megbeszélés nem sikerült jól nekik, eladták a labdát, sajnos azonban mi két lehetőséget is elhibáztunk, így hagytunk sanszot az ellenfélnek az egalizálásra. Bár hozzá kell tenni, hogy ekkor már négy perce képtelenek voltak gyűrűbe találni a grúzok. 47 másodperccel a lefújás előtt büntetőzhettek, mindkettőt kihagyta Gogaladze! Az ekkor még 1 csapatfalttal álló grúzok gyorsan beszedtek három személyit, hogy büntetővonalra küldjék valamelyik magyart. Rudner került a vonalra, s köszönte a lehetőséget, az elsőt helyre tette, majd a második kimaradt, ám Pongó elcsípte a lepattanót, faltolták, ő is beváltott egyet a büntetők közül. 7 másodperccel a vége előtt négy ponttal vezettünk, s végül megnyertük a második mérkőzésünket. (63-59)

Ellenfelünk hiába nyerte meg a lepattanócsatát, a 20% alatti büntetőmutatón elbukták a mérkőzést, így szinte elbúcsúzhatnak a továbbjutási reményektől. Nem úgy a mi fiaink, akik ha a holnapi, 14 órakor kezdődő Ausztria elleni mérkőzést hozzák, akkor már fél lábbal a középdöntőben érezhetik magukat.