Izgulós görög továbbjutás - Románia sem folytatja

A csehek megverték Romániát, ezzel a másik házigazda is búcsúzott az Eb további küzdelmeitől - a törökök az olaszokat ejtették ki és vitték tovább a görögöket - az oroszok szerbek elleni győzelme pedig a horvátokat juttatta tovább, a lettek pedig kiestek.

Franciaország – Montenegró 79-67 (26-16, 21-20, 20-13, 12-18)
Temesvár, Constantin Jude csarnok, A-csoport

A csoportgyőzelem volt a tétje az A-csoport rangadójának, amely ezúttal nem csak a presztízs szempontjából volt lényeg, hanem a második csoportkörbe tovább vitt eredmények miatt is.

Az eddig remeklő montenegrói válogatott ezúttal egy nagyszerűen játszó francia csapattal találta szemben magát. A délszláv válogatott nem nagyon bírt a franciák klasszis centerével, Grudával, aki csaknem a félidőben elérte Eb-átlagát, hiszen 18 pontnál járt.

A folytatásban semmi nem veszélyeztette a franciák vezetését: Dumerc továbbra is jól fogta össze társait, Gruda ponterős maradt, de Miyem és Yacoubou is betalált – a különbség három negyed után 18 pontra hízott. A záró szakaszban aztán pihenhettek a kulcsemberek, Perovanovicsék pedig megmutatták, hogy nem véletlenül voltak eddig veretlenek. Végül Franciaország így is biztosan győzött és vihet magával tovább két győzelmet.

Franciaország: Gruda (25 pont, 8 lepattanó, 4 assziszt), Miyem (13/3 pont), Dumerc (9/6 pont, 5 lepattanó, 7 assziszt), Salagnac (8/3 pont, 4 assziszt).
Montenegró: Perovanovics (18 pont, 6 lepattanó), Dubljevics (14 pont), Robinson (12 pont, 4 lepattanó), Skerovics (4 pont, 5 assziszt).

Csehország – Románia 82-71 (20-18, 19-17, 24-18, 19-18)

A társrendező románoknak nyeretlenségük ellenére meg volt az esélye a továbbjutásra, igaz ehhez 13 ponttal kellett volna nyerniük az esélyesebb csehek ellen.

Bár az első félidőben nagy részében előnyben volt Csehország, de a különbség hét pontnál többre egyszer sem nőtt. Ez főleg a Parau által jól forgatott románoknak volt köszönhető, akik Marginean pontjaival tapadtak. Nem véletlen, hogy cseh részről nagy szükség volt Bortelová és Veselá rutinjára, hogy a félidőben 39-35-re vezessenek.

A második félidőben aztán újra Hanusová állt csapata élére, ennek eredményeként tíz fölé nőtt Csehország előnye, a záró negyedben 68-55-nél úgy tűnt végleg el is dőlt a meccs. A parádésan játszó Marginean kosaraival azonban egy utolsó rohamba kezdett Románia, olyannyira, hogy Pascalau triplájával 72-69-nél egy kosáron belülre kerültek. De ekkor jött hatalmas rutinjával Bortelová valamint Elhotova gyilkos hármasa – ezzel végül nyert és továbbjutott Csehország, míg a mieink után a másik rendező ország, Románia sem jutott tovább.

Csehország: Hanusová (24/6 pont, 6 lepattanó), Bortelová (14/6 pont, 7 assziszt), Elhotova (13/6 pont, 6 assziszt), Veselá (11/3 pont, 6 lepattanó, 4 assziszt).
Románia: Marginean (22 pont, 9 lepattanó), Pascalau (14/6 pont, 4 lepattanó), Pavel (11 pont).

Fehéroroszország – Görögország 82-57 (17-16, 24-7, 25-12, 16-22)
Nagyvárad, Antonio Alexe csarnok, B-csoport

A B-csoportban a záró nap előtt csak a fehéroroszok továbbjutása volt biztos, de az koránt sem dőlt el, hogy melyik helyen – arról már nem is beszélve, hogy a görög, török, olasz trió pedig a továbbjutást érő két hely valamelyikének megszerzéséért hajtott. A hellének még egy esetleges vereség esetén is jó eséllyel pályáztak erre.

Az első negyedben még tapadtak egymásra a felek, de aztán a folytatásban Dimitrakou igen egyedül maradt görög részről, így a második játékrészt megnyomó fehéroroszok alaposan elléptek – 20-21-es állást követően teljesen állva hagyták ellenfelüket Liktarovicsék, akik egy 21-2-es szakasszal 18 ponttal vezettek a szünetben.

A fordulás után tovább szigorodott a fehéroroszok játéka, a görögök elvétve tudtak dobóhelyzetbe kerülni, egészen a 28. percig kellett várni, hogy elérjék a 30 dobott pontot… A különbség közben a közte 40-et ostromolta, ám a végén a fehéroroszok kiengedtek, végül így is simán nyertek. A görögöknek pedig maradt izgulni valójuk, igaz „csupán” egy kisebb különbségű olasz győzelem esetén kell búcsúzniuk a folytatástól.

Fehéroroszország: Papova (20/12 pont, 7 lepattanó), Liktarovics (18/12 pont), Leucsanka (11 pont, 11 lepattanó), Sznicina (9/3 pont, 5 assziszt).
Görögország: Dimitrakou (14/3 pont, 4 lepattanó), Chatzinikolaou (8 pont, 4 lepattanó), Spanou (8 pont, 4 assziszt).

Törökország – Olaszország 50-44 (18-14, 13-5, 13-14, 6-11)

Mindkét csapat a továbbjutás reményében lépett pályára: ha az olasz csapat 17 pontnál kevesebbel nyer, akkor mindkét csapat továbblép, minden ellenkező esetben a görögök jutnak tovább a győztes csapat mellett.

Az első tíz perc még szorosan is alakult, aztán a folytatásban hengerelt Törökország: 6 percig nem engedtek kosarat dobni az olaszoknak, miközben Alben vezetésével 11 pontot dobtak. Teljesen lefagyott Olaszország, a második negyedben sokáig mindössze 3 büntetőre futottak erejükből…

A tények kedvéért azért jegyezzük meg, hogy a török csapat sem parádézott, amíg volt lehetőségük nem döntötték el végleg a meccset, így a záró negyed elején az olaszok Masciadri vezetésével zárkóztak. Közel 7 (!) perc telt el török pont nélkül, így 44-42 állt az eredményjelzőn. A végjátékban viszont a legrosszabbkor jött az újabb olasz rövidzárlat, Caglarék pedig végül behúzták az igen alacsony színvonalú meccset. Az olasz csapat 25%-os dobóteljesítményük után nem jutottak tovább.

Törökország: Yilmaz (12/3 pont, 6 lepattanó), Alben (11 pont, 7 lepattanó, 7 assziszt, 0/8 tripla), Sanders (6 pont, 12 lepattanó).
Olaszország: Masciadri (13/3 pont, 6 lepattanó), Sottana (8/3 pont, 3/14 FG%).

Horvátország - Nagy-Britannia 76-70 (25-12, 20-24, 17-22, 14-12)
Szombathely, Aréna Savaria, C-csoport

A sérülésektől sújtott horvát csapat hatalmas tartásról tett tanúbizonyságot, elsöprő lendülettel kezdték Ciglárék, ám akkor lépett csak el igazán az együttes, amikor Sliskovic és Borovic játékba lendültek. A második tíz percet viszont a britek nyitották jobban, öt perc alatt csak egy mezőnykosarat engedélyeztek ellenfelüknek és felzárkóztak.

Hullámzóan alakult mindkét fél számára a harmadik negyed. Előbb az ellépni kívánó horvátok lendületét vetette vissza Vanderwel hárompontosa, később a támadásban tanácstalanná váló szomszédaink váltottak ritmust. Olyannyira, hogy egy 2+1-es és 3+1-es akcióval zárták le a játékrészt. Idegesen játszott mindkét válogatott a negyedik tíz perc elején, előbb a horvátoknak sikerült megnyugodniuk és pár perc leforgása alatt bebiztosították győzelmüket. Ekkor még nem tudhatták, hogy továbbjutnak, vagy sem, végül az oroszok sikerének köszönhetően magukkal vitték a folytatásra Ciglárékat.

Horvátország: Borovic (23 pont/9, 5-ből 3 hárompontos), Sliskovic (17 pont, 7 lepattanó, 4-4 gólpassz, szerzett labda, 2 blokk), Ciglar (9/3 pont, 7 gólpassz)
Nagy-Britannia: Vanderwal (20/6 pont, 4-4 gólpassz, kiharcolt fault), Fagbenle (13 pont, 10 lepattanó, 5 kiharcolt fault)

Szerbia - Oroszország 53-77 (17-18, 7-23, 16-19, 13-17)

Annak ellenére, hogy már mindkét csapat a biztos továbbjutás tudatában lépett pályára nem laza edzőmeccsként vágtak bele a felek a játékba. Az első negyed kiegyenlített küzdelme után hatalmasat csapásszámra kapcsoltak az oroszok és mindössze 7 pontot kaptak, s közel húsz pontos fórt építettek ki a félidőig.

Túlzottan nem volt sok erő a szerb együttesben, persze nem is küzdöttek körömszakadtáig, de így is bejöttek 12 pontra Milovanovicsék. Itt jött azonban a fekete leves és az orosz hárompontosok és pár pillanat múlva már húsz egység állt a felek között. Oszipováék végig uralták a találkozót, melyet megérdemelten nyertek meg ilyen különbséggel is. A folytatásra nézve biztató az a dobóforma melyet mutattak, 11 hárompontost értékesítettek és 24 gólpasszt osztottak ki.

Szerbia: A. Dabovics (15/6 pont), Page (9 pont, 9 lepattanó)
Oroszország: Beljakova (19/15 pont, 7 lepattanó), Oszipova (10 pont, 13 gólpassz, 6 lepattanó), Vieru (9 pont, 16 lepattanó), Prince (14/9 pont), Kiriljova (13/9 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz)

Az A-csoport végeredménye: 1. Franciaország (4-0), 2. Montenegró (3-1), 3. Csehország (2-2), 4. Ukrajna (1-3), 5. Románia (0-4)

A B-csoport végeredménye: 1. Fehéroroszország (4-0), 2. Törökország (3-1), 3. Görögország (2-2), 4. Olaszország (1-3), 5. Lengyelország (0-4)

A C-csoport végeredménye: 1. Oroszország (3-1), 2. Szerbia (3-1), 3. Horvátország (2-2), 4. Lettország (2-2), 5. Nagy-Britannia (0-4)

A keddi szünnap után szerdán a második csoportkörrel folytatódik a kontinensviadal.

Fotó: fibaeurope.com