Női Eb: meglepő cseh vereség - hosszabbítás a zárómeccsen

Montenegró meglepte Csehországot, csak a hosszabbítás döntött a fehérorosz-olasz meccsen, a végjátékban nyert Törökország - nyitónap az Eb-n.

A hazai és román közös rendezésű kontinensviadal nyitónapja rögtön tartogatott meglepetést: a montenegrói válogatott simán győzött Csehország ellen. Csak a hosszabbítás döntött a fehéroroszok javára Olaszország ellen. A törökök kiélezett derbit nyertek.

Lettország – Szerbia 60-76 (19-21, 18-18, 11-19, 12-18)
Szombathely, Arena Savaria, C-csoport

Az Eb szombathelyi nyitómérkőzése teljesen kiegyenlített játékot hozott. A leginkább kiemelkedő eseményt a lettek magasembere, Steinberga szolgáltatta, aki – ha világrekordot nem is döntött, de közel járt hozzá – csupán hét percnyi játékot követően pontozódott ki a nyitó játékrészben.

Egészen a 22. percig fej-fej mellett haladtak a felek, aztán 43-41 után állva hagyta Dabovicsék a letteket: sorban érkeztek a triplák, főleg Jelena Milovanovics járt az élen, így 48-58-cal zárult a harmadik negyed. A záró szakaszban aztán előbb tartották előnyüket a szerbek, majd a végjátékban végleg le is rázták ellenfelüket és végül magabiztosan győztek.

Lettország: Jekabsone (11/9 pont), Vitola (9 pont, 16 lepattanó), Basko (8/3 pont, 2/9 FG%, 5 gólpassz)
Szerbia: Petrovics (19 pont), Milovanovics (15/6 pont), Page (10 pont), N. Jovanovics (5/3 pont, 5 lepattanó), Radocsaj (3 pont, 6 lepattanó, 4 gólpass), Krnjics (0 pont, 2 lepattanó).

Montenegró – Csehország 71-52 (20-14, 14-13, 17-11, 20-14)

Temesvár, Constantin Jude csarnok, A-csoport

Jókora meglepetéssel indult a temesvári A-csoport küzdelme, miután a montenegrói válogatott végig kézben tartva a mérkőzést megverte az előzetesen esélyesebbnek tűnő cseheket. A délszláv válogatott mindössze két „légióssal” (a korábban Szolnokról ismert Bjelica Szerbiában, míg Robinson az USÁ-ban játszik), míg Lubor Blazek csapata a visszavonuló Viteckova vagy Kulichova távolmaradása ellenére is jó erőkkel érkezett az Eb-re.

A meccsen viszont ezekből semmi sem látszott: a 13. percben lépte át először a különbség a tíz pontot, bár Stejskalova révén megpróbált gyorsan reagálni a cseh gárda és a nagyszünet után öt pontra fel is zárkóztak, de a masszív dupla-dupláig jutó Robinson vezetésével ismét ellépett Montenegró – 21 gólpasszt osztottak ki és a lepattanócsatát is 45-35-re „behúzták”. A vége nem is lehetett más: tükörsima montenegrói győzelem.

Montenegró: Robinson (13 pont, 13 lepattanó), Skerovics (11 pont, 6 assziszt), Dubljevics (11 pont, 8 lepattanó, 5 assziszt), Perovanovics (11 pont).
Csehország: Stejskalova (16/12 pont), Hanusova (11 pont, 6 lepattanó).

Lengyelország – Törökország 54-57 (17-11, 16-15, 9-17, 12-14)
Nagyvárad, Antonio Alexe csarnok, B-csoport

Az első nagyváradi találkozó rögvest komoly izgalmakat hozott, hiszen egészen az utolsó pillanatokig kérdéses volt a győztes kiléte. Az első húsz percben még a szokás szerint ihletett formában játszó Kobryn vezetésével a lengyelek jártak előrébb, ám a nagyszünet után Sanders révén ledolgozta tíz pontos hátrányát a török csapat.

Az utolsó percbe 53-55-tel érkeztek a csapatok, lengyel részről Koc csak egy büntetőt értékesített, a túloldalon Caglar viszont helyére küldött egy tempót (54-57). Maradt még egy támadóidőnyi ideje a lengyeleknek, ám Kobryn hármas kísérletét Sanders blokkolta, így a meccs két hőse közül utóbbi örülhetett.

Lengyelország: Kobryn (22/3 pont, 7 lepattanó), Miedzik (9/9 pont), McBride (7/3 pont).
Törökország: Sanders (16 pont, 7 lepattanó, 2 blokk), Vardarli (5 pont, 6 lepattanó, 8 assziszt).

Oroszország - Horvátország 83-62 (22-13, 20-19, 23-7, 18-23)

Szombathely, Aréna Savaria, C-csoport

Nagyon jó dobóformában kezdte a mérkőzést az orosz válogatott, két-két sikeres középtávoli és tripla után több, mint tíz pontos előnyre tettek szert Oszipováék, a horvátokat pedig érzékeny érintette, hogy Ivezic már az első perc végén kivált bokasérülés miatt. Sliskovic viszont nem csak a palánk alatti támadójátékot, hanem a horvát védekezést is rendezte, faragott hátrányán a piros mezes együttes. A második negyedben 13 pontig jutó soproni kedvenc, Iva Ciglar zárkóztatta ugyan övéit, de Kuzina két triplával tíz pontos előnyhöz juttatta az oroszokat.

A félidőben az oroszok rendezték soraikat joval agresszívabban kezdtek játszani, szilárdítottak védekezésükön és hat perc leforgása alatt bemutatott 20-0-s rohammal döntötték el a találkozó sorsát, bár a mezőny legeredményesebbje, Ciglar mindent megtett, hogy tartsa a lelket a piros mezes együttesben. A horvátok helyzetét tovább súlyosbította az elkövetkezendőkre nézve, hogy Dzankic is súlyosnak tűnő sérülést szenvedett.

Oroszország: Prince (16/9, 5 gólpassz), Vieru (14 pont, 7/7 mezőnyből), Kuzina (13/9 pont), Vadeeva (7 pont, 5 lepattanó), Oszipova (4 pont, 10 lepattanó, 6 gólpassz)
Horvátország: Ciglar (17 pont, 3 gólpassz, 5 kiharcolt fault), Sliskovic (12 pont, 3 lepattanó), Ivankovic (5 pont, 8 lepattanó, 6 kiharcolt fault)

Ukrajna – Franciaország 55-78 (21-20, 12-15, 12-24, 8-19)

Egy félidőn át alaposan megizzasztotta az Európa-bajnokság legfiatalabb csapata az egyik nagy favoritot. Az ukrán együttes ugyanis a tehetséges Iagupova remeklésével egy negyed után még vezetett és a nagyszünetben is csupán két pontos hátrányban volt, köszönhetően persze a rengeteg francia labdaeladásnak is.

A fordulás után viszont már érvényesítették a papírformát Dumercék, egyrészt szigorítottak védekezésükön, másrészt Gruda és Salagnac pontjaival pillanatok alatt növelték megnyugtatóra előnyüket. A végjátékra aztán elfogyott a fiatal ukránok ereje, ráadásul a lepattanócsatát hatalmas különbséggel bukták el (21-55) – így végül nem történt újabb meglepetés az A-csoportban.

Ukrajna: Iagupova (19/3 pont, 5/17 FG%), Komencsuk (8 pont, 5 lepattanó), Dubrovina (7 pont, 4 gólpassz).
Franciaország: Gruda (18 pont, 15 lepattanó), Salagnac (15/3 pont, 4 lepattanó), Dumerc (2 pont, 7 assziszt).

Olaszország – Fehéroroszország 76-85, h.u. (14-14, 18-19, 16-20, 25-20, 3-12)

Szerencsés napot fogott ki a nagyváradi közönség, hiszen a lengyel-török csata után sem unatkozhatott sokat: az olasz-fehérorosz találkozó is nagyon szoros meccset, ráadásul hosszabbítást hozott.

Tulajdonképpen az első perctől fogva nem lépett el a másiktól egyik fél sem. Bár Leucsanka révén valamelyest a fehéroroszok kezdtek jobban, de a félidőben már csupán egyetlen ponttal, 33-32-re vezettek.

A folytatásban Masciadri folytatta triplaparádéját, így továbbra is felváltva potyogtak a pontok. A záró szakaszban sem szakadtak el egymástól a csapatok: az utolsó percbe 69-69-es állással futottak be. Mindössze 6 másodperc volt hátra, amikor Sottana már-már győzelembe dobta övéit, ám Liktarovics a dudaszóra még betalált, így jöhetett a ráadás (73-73).

Ugyan Sottana révén az olaszok találtak be előbb, de a folytatásban összeomlottak és Leucsanka valamint az ex-miskolci Sznicina révén a hosszabbítás már egyértelműen a fehéroroszoké volt, akik amúgy 55-34-re hozták a lepattanózást…

Olaszország: Sottana (19 pont), Masciadri (15/12 pont), Ress (11 pont, 8 lepattanó).
Fehéroroszország: Leucsanka (25 pont, 14 lepattanó), Harding (16 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz), Sznicina (14/6 pont, 10 lepattanó, 2 blokk), Liktarovics (12/3 pont, 8 lepattanó, 3 blokk).