A Pistons 32, a Raptors két éve nyerte első bajnoki címét

A kanadaiak két éve értek fel először a csúcsra, az autóvárosiak 32 éve, Kareem Abdul-Jabbar ez utóbbi napon fejezte be pályafutását - a Bulls 24 éve nyerte ötödik bajnoki címét - Kevin Johnson és Dan Majerle 28 éve történelmet írtak - Juan Carlos Navarro 41, Hassan Whiteside 32, Sarunas Marciulionis 57 éves.

32 esztendővel ezelőtt a Detroit Pistons a halhatatlanság küszöbére érkezett, és át is lépte azt. A Chuck Daly vezette alakulat 1984-től folyamatosan résztvevője volt a rájátszásoknak, ám a végső sikert nem sikerült elérnie. 1984-ben a Bernard King vezette New York Knicks az első körben (2-3), egy évvel később a Boston Celtics a második kanyarban (2-4), 1986-ban pedig a Dominique Wilkins-féle Atlanta Hawks megint az első körben állta az autóvárosiak útját (1-3).

1987-ben már megkérdőjelezhetetlen volt, hogy a korábbiakhoz képest léptek egy szintet, a keleti döntőben csak 4-3-mal maradtak alul a Celtics ellen - egy legendás momentum is köthető a párharchoz, Isiah Thomas elrontott oldalbedobása az ötödik meccs legvégén, ami után egy ponttal kapott ki a Pistons nyerő helyzetből. Az 1988-as rájátszásban aztán túlléptek riválisukon, 4-2 arányban múlták felül Larry Birdéket a keleti konferencia fináléjában. A döntőben nagyot küzdöttek, de 4-3-mal a Los Angeles Lakers lett a bajnok, amely így megvédte 1987-es címét - a hatodik meccs örökké emlékezetes lett a bokasérülést szenvedő Thomas 25 pontos harmadik negyedének köszönhetően.

Egy évre rá a Pistons még magabiztosabb lett, 63-19-cel megnyerte a teljes alapszakaszt. A PO-ban előbb a Celticset (3-0), majd a Milwaukee Bucksot (4-0) söpörte, hogy a keleti döntőben 4-2 arányban múlja felül az alakulóban lévő Chicago Bullst. A kétszeres címvédő Lakers megnyerte nyugatot (57-25), és három söprést mutatott be a rájátszásban előbb a Portland TrailBlazers (3-0), majd a Seattle Supersonics (4-0), végül a Phoenix Suns (4-0) ellen.

A fináléban tehát visszavágóra került sor, ami revans is lett végül. Az első meccsen simán, a második és harmadik mérkőzésen azonban hátrányból fordított a Pistons a negyedik negyedben - főleg a második meccs volt ilyen szempontból látványos, 8 ponttal volt lemaradva a Detroit egy negyeddel a vége előtt, de az addig mindhárom felvonásban legalább 30 pontot dobó Lakerst 13 egységen tartotta az utolsó 12 percben. A negyedik meccsre így 3-0-s előnnyel, a söprés lehetőségével érkezett meg Chuck Daly csapata.

Ezen az összecsapáson Magic Johnson már nem lépett pályára, a Lakers pedig egy jó kezdést követően összeesett, 105-97-re kikapott, 0-4-gyel bukta el bajnoki címét. Ez a találkozó volt minden idők legponterősebb játékosának, Kareem Abdul-Jabbarnak a búcsúmeccse, ezt követően a legenda visszavonult. A Pistons egy évvel később megvédte címét a Portland TrailBlazersszel szemben (4-1), 1991-ben viszont átadta a stafétát a keleti döntőben a Bullsnak, amely éppen a Lakerst verte a nagydöntőben.

 

Toronto Raptors pontosan két éve nyerte meg története első bajnoki címét, erről hosszabban megemlékeztünk tavaly.

Még egy bajnoki cím köthető a mai naphoz: a Chicago Bulls 1997. június 13-án, tehát 24 éve nyerte meg ötödik aranygyűrűjét, miután 90-86-ra verte a Utah Jazzt a finálé hatodik találkozóján.

A Bulls címvédőként vágott neki ennek az évnek, ráadásul a 72-10-es idényt követően, így nagy esélyesnek számított ezúttal is. Nem igazán lassítottak Michael Jordanék, ezúttal 69-13-mal nyerték meg az alapszakaszt, míg nyugaton a Jazz bizonyult a legjobbnak 64-18-cal. A PO első körében a Chicago a Washington Bulletset, míg a Utah a Los Angeles Clipperst söpörte 3-0-val. A második kanyarban mindkét együttesnek egy-egy 4-1-es párharc következett az Atlanta Hawks és a Lakers ellen.

A keleti döntőben a Bulls 4-1-gyel ejtette ki a keleti második Miami Heatet, míg a Utah fennállása első döntőjébe került be John Stockton triplája után, az 1994-es és 1995-ös bajnok Houston Rockets 4-2-es legyőzésével. A döntőben az első két mérkőzést hozta otthon a Chicago, a második kettőt pedig a Utah. Jött az ötödik találkozó, amit azóta Flu Game néven ismerünk, majd a hatodik mérkőzés 23 éve, így ült fel újra a trónra a Bulls.

Michael Jordan és Charles Barkley történelmet írtak az 1993-as finálé második mérkőzésén, ebből a sorozatból azonban a következő, harmadik találkozó is legendássá vált. A hazai pályán kétszer bukó Suns Chicagóban próbálta életben tartani reményeit:

Az összecsapás három hosszabbításba torkollott, ami a döntők történetében mindössze másodjára fordult elő (1976-ban a Boston Celtics hazai pályán verte a Sunst az ötödik meccsen egy ugyanilyen triplahosszabbításos ütközetben). Kevin Johnson a lehetséges 63 percből 62-t a pályán töltött, ami természetesen azóta is rekord a döntők történetében, Dan Majerle pedig 59 percet játszott személyi hiba és eladott labda nélkül - mindkettő csúcsnak számított akkor és számít most is.

A Phoenix 129-121-es győzelmével életben maradt, de hiába nyert még egy meccset Chicagóban - az ötödiket -, a hatodik mérkőzésen, otthon megint vereséget szenvedett, így elvesztette a döntőt.

 

Vannak nagynevű születésnaposaink is. Az eléggé felemás megítélésű, sokszor statisztika-vadászattal meggyanúsított, de már blokk- és pattanókategóriát is nyerő Hassan Whiteside 32 éves. A korábbi kiváló nehéztüzér, a karrierszinten a triplákat 43%-kal vállaló Steve Novak 38 esztendős. A spanyol és az európai kosárlabdázás, illetve a Barcelona elmúlt 15 évének meghatározó alakja, a kétszeres Euroliga-győztes, Euroliga alapszakasz és Final Four MVP, Európa- és világbajnok, kétszeres olimpiai ezüstérmes Juan Carlos Navarro 41. születésnapját ünnepelheti ma - 2019-ben a Barcelona visszavonultatta 11-es mezét, manapság már a Barca csapatmenedzsere. A litván kosárlabda egyik úttörője, az 1991/92-es idény Legjobb Hatodik Embere, olimpiai bajnok, 2014 óta pedig Hall of Famer Sarunas Marciulionis pedig 57 esztendős lett a mai napon. Isten éltesse mindnyájukat!

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus