A nagyobb nemzetközi rutin döntött

Az orosz csapat pályaedzője, bizonyos Alekszandr Jermolinszkij jó pár éve, másfél-két évtizede az akkor még csúcson, vagy annak közelében lévő Bp. Honvédban kosarazott. Örömmel értesült róla, hogy régebbi csapattársai, Dávid Kornél, Halm Rolland vagy Heinrich Róbert - igaz mindegyikük más-más minőségben - hű maradt a sportághoz.

Ahhoz képest mekkora tétje is volt - "csak" a továbbjutás múlt a meccsen - az összecsapásnak, sajnos csak gyenge fél ház olt az MKB Arénában. Zane Tamane-t a 2 éve Sopronban kosarazó s a zöld-sárgákat bajnoki címig vezető lett centert nagy taps fogadta.

Jól kezdett az Uniqa, a hazaiak Milovanovics és Johnson révén megugrottak. Később az orosz csapat játékosaitól, elsősorban Tamanétól tartva Krnjics sorra hagyta ki a közeli helyzeteket  a negyed közepén 11-6-ra már az Orenburg vezetett.  A hosszú hazai kosárcsendet Milovanovics törte meg, pattogós zónával az Uniqa ugyanezt tette az Orenburg lendületével. A 8. percben megszületett a magyar kupagyőztes első magyar kosara is Zsovár révén. Milovanovics 10 pontot jegyzett a negyed végén Zsovár újabb kosarával a vezetést is megszerző Uniqa első negyedbeli összterméséből. A szakasz csattanója Szapova a játékrész végét jelző dudaszó pillanatában dobott hármasa volt, 2 pontos orosz vezetéssel zárult a negyed.

Johnson eredményessége révén tapadt ellenfelére a Sopron. Montgomery hármasa jókora lökést adott a vendégeknek, nyugodtan, türelmesen ziccerekig játvsza egy 9-0-s rohanással megugrottak. Székely érthető időkérését Zsovár triplája követte.  Alacsony szerkezetre és  újfent zónára váltott a Sopron, s sorra szerezték meg a labdákat játékosai.  Fegyverneky ziccere után Vaszin mester kért időt. Neki azonban Székely Norberttel ellentétben nem sikerült megállítani csapata ellenfelének rohanását, egy 11-1-es "dübörgéssel" fordítottak a hazaiak. Ekkor emelt be egy hármast a másfél évvel ezelőtti Eb legjobbja, Danyilocskina. A fordulatos félidő végén  döntetlenre álltak a felek.

A Sopron nyugodtan kezdte a második félidőt kapkodó ellenfelével szemben, s a bő 2 perc alatt bemutatott 6-0-s roham után jött az orenburgi időkérés. Továbbra is sorra adták el a labdákat, a hazaiak pedig túlpörögtek. Több mint 4 perc elteltével Montgomery szerezte az Oernburg első szünet utáni kosarát, ám a nála vagy fél fejjel magasabb Bonnert egy az egyben rendre megverő Milovanovics, valamint a roppant dinamikus Johnso eredményességére alapozva a 3. negyed közepén 8 ponttal ellépett az Uniqa. Tamane két szép center kosárral próbálta versenyben tartani az Orenburgot, ám Johnson brilliáns betörés után bravúros kosarat dobott, sőt a bónusz büntetőt is értékesítette. Miller hármasával 2 pontra csökkent a hazai előny.

A záró szakasz az addig igen indiszponált Krnjics kosarával kezdődött, Zsovár pazarul hozta kihagyhatatlan helyzetbe. Fokozódtak az izgalmak, Zsedik és Szapova pontjaival fordított az Orenburg. "Megállt" támadásban a Sopron, de ami nem ment felállt védelem ellen, az - nevezetesen betalálni - Johnsonak sikerült indításból. Tamane jól emlékezett a soproni gyűrűre vezetésével ha szűken is de a vendégek vezettek a negyed közepén. A Sopron megint alacsony, az Orenburg viszont kifejezetten magas szerkezetre állt át - s zónára.  Nem egészen 3 perccel a befejezés előtt a Fegyverneky által "eltüntetett" Danyilocskina duplájával 5 pontra nőtt a vendég előny. Fegyverneky remek betörés utáni kosarára is ő felelt.

A Sopron remekül tartotta magát, de a kritikus pillanatokban az orosz együttes nagyobb nemzetközi rutinnal rendelkező játékosainak villanásai a vendégek javára döntötték el a meccset.

Uniqa Euroleasing Sopron - Nagyezsda Orenburg  68-74   (16-18, 21-19, 15-14, 16-23)

Sopron  600 néző. V: Milojevics (macedón), Juras (szerb), Rohacky (osztrák)

Sopron: Fegyverneky 6, JOHNSON 21, Holt  6, MILOVANOVICS 25, Krnjics 2. Cs: Cseny 1, ZSOVÁR 7/3.

Orenburg: Montgomery 13/6, ZSEDIK 11, Danyilocskina 9/3, PEROVANOICS 8, TAMANE 16. Cs: Bonner 8, Szapova 6/3, Miller 3/3.

Székely Norbert: - Megint sikerült éles, szoros meccset játszani, aminek örülök, de maradéktalanul nem tudok, mert nem nyertünk. Huszonhat pontot dobtunk indításból, de amikor már ehhez nem voltunk elég frissek a felállt védelem ellen labda nélküli mozgás kevés volt és lassú.

Alekszandr Vaszin: - Az első félidő hullámzó játéka után, főleg a negyedik negyedben már szinte végig vezettünk és kontrolláltuk a mérkőzést.