Női Eb, 14. nap: összejött a francia-spanyol döntő

A házigazda Franciaország és Spanyolország játssza a női Európa-bajnokság döntőjét. A spanyol válogatott végig vezetve a vártnál is könnyebben verték Szerbia. A francia csapat a meccs végére hihetetlenül elfáradva győzött Törökország ellen.
Csehország után Fehéroroszország harcolta ki 2014-es vb-részvételt, miután meglepetésre simán múlták felül Olaszországot.

Spanyolország – Szerbia 88-69 (19-7, 29-21, 21-14, 19-27)

Katasztrofálisan kezdte a meccset a szerb csapat, olyannyira, hogy öt és fél perc elteltével szerezték meg az első pontjaikat Milovanovics révén. A gond az volt, hogy a spanyolok ekkor már tíznél jártak. Fásultan és tompán játszottak a szerbek, akadt olyan is, hogy a spanyolok 5 támadólepattanót szedtek egymást követően. Ráadásul Alba Torrens ismét parádézott, a 7. percben már kilenc egységnél járt, a különbség pedig 15-re hízott (19-4).

A második negyed elején Butulija révén megszületett a meccs első triplája, de továbbra is spanyol dominancia volt. Lyttle gond nélkül szórta meg magát és Xargay-nak is remek megoldásai voltak, így a 16. percben 38-17-nél húsz fölé kúszott a különbség, amely a félidőig ki is tartott.

A nagyszünet után Radocsaj dobott öt pontot, de a spanyoloktól az Eb-n eddig pont nélkül álló Ouvina parádés megoldásaival hatalmas különbség alakult ki a felek között. A szerbek nehezen is viselték a helyzetet, Milica Dabovics technikai hibával tetézhette volna a gondokat, ha eddigre már régen el nem dőlt volna a mérkőzés.

A záró szakasz előtt már 27 pont volt közte, a spanyolok tét nélkül pihentethették legjobbjaikat. A szerbek ebben a negyedben azért legalább egy triplaparádét felmutattak, Rad négy, Butulija pedig két távolit szórt. Mindez arra volt elég, hogy visszajöjjenek húszon belülre, de a spanyolok habkönnyű sikerét semmi sem veszélyeztette ezen a napon – Torrensék simán jutottak be az Eb döntőjébe.

Spanyolország: Dominguez 5, Xargay 13/3, Torrens 11, Lyttle 22, Gil 2. Csere: Ouvina 19/9, Palau 2, Lima 2, Valdemoro 2, Nicholls 5, Casas 2, Aguilar 2.

Szerbia: Radocsaj 7/3, M. Dabovics, A. Dabovics 4, Milovanovics 7/3, Vulics 2. Csere: Jovanovics, Ajanovics 4, Butulija 15/12, Rad 15/12, Csado 10, Matics 3, Krnjics 2.

Törökország – Franciaország 49-57 (11-22, 12-9, 17-18, 9-8)

Álomrajtot vett a francia csapat, kevesebb mint három perc alatt 8-0-ra léptek meg. Nem volt jele annak, hogy a házigazda előző este óriási, ám egyben fárasztó meccset játszott Svédország ellen. Ceyhun Yoldizoglunak nagyon hamar időt kellett kérnie, de Gruda kosara után már 16-4-re is vezetett Franciaország.

Semmit nem változott a játék a második negyedben sem, megint csaknem négy percig nem talált gyűrűbe a tanácstalan török válogatott, mikor Alben végre betalált 25-13-ra vezetett a francia együttes. A félidőhöz közeledve kapta össze magát valamelyest az elnyűhetetlen Yilmaz vezérletével a török csapat visszajött tízen belülre (23-31).

A folytatásban feljavult a törökök játéka, Vardarli és Yilmaz többször is betalált, így összességében látótávolságon belül voltak. Az igazi nagy lépést azonban nem tudták megtenni, a kritikus szituációkból rendre a hazaiak jöttek ki jobban (34-44). Ez a játékrész egyébként kiegyenlített és sokkal színvonalasabb is volt, Tuncluer állt csapata élére, majd Lawson szórt hármast, mivel Hollingsworth ismét indiszponáltan játszott a franciák 49-40-re vezettek.

Át tudja-e lépni saját árnyékát a török válogatott a záró szakaszban? Tuncluer mindenesetre mindent megtett, 17. pontja után Vincent mesternek kellett időt kérnie, hiszen 45-51 állt az eredményjelzőn. Mintha fáradni kezdtek volna a franciák, akik közel nyolc percen át nem dobtak mezőnykosarat! Tuncluer távolija után pedig csupán két pont volt közte (49-51). Az utolsó percbe fordulva viszont továbbra sem volt igazán szerencséje a törököknek, Gomis pedig bedobta a büntetőit, így aztán nehézkesen, de végig vezetve bejutott a házigazda a döntőbe.

Törökország: Alben 4, Palazoglu, Ivegin, Yilmaz 13, Hollingsworth 2. Csere: Caglar 1, Tuncluer 20/6, Vardarli 9/3, Canitez.

Franciaország: Dumerc 4, Gomis 11, Tchatchouang 6, Gruda 4, Yacoubou 8. Csere: Miyem 10, Ndongue 6, Lawson-Wade 8/6, Skrela, Lardy.

Az 5-8. helyért:

Fehéroroszország – Svédország 69-48 (20-16, 11-8, 16-13, 22-11)

Azt követően, hogy csütörtökön a fehérorosz válogatott kritikán aluli játékot nyújtott a törökök elleni negyeddöntőben óriási meglepetés, hogy nagyon simán nyertek a házigazda franciákat majdnem kiejtő svédek ellen. Eldebrinkék ezúttal meg sem tudták közelíteni a tegnapi bravúros teljesítményüket, bár 12-4-re még vezettek, de miután már az első negyedben fordítottak Anufrijenkáék, szinte végig csak futottak az eredmény után.

Ezzel pedig eldőlt, hogy Fehéroroszország kijutott a 2014-es világbajnokságra.

Legjobb pontszerzők: Anufrijenka 17/12, Leucsanka 16, Veremejenka 14/6, ill.: E. Eldebrink 11/3, F. Eldebrink 11/3.

A pontos lebonyolítás, a mérkőzések kezdési időpontjai, az élő eredménykövetés a torna hivatalos honlapján találhatóak meg.

A mérkőzésekről várhatóak online streamek – ezek ITT elérhetőek az összecsapások kezdetétől, vasárnap a Sport1 élőben közvetíti a Szerbia - Törökország bronzmeccset 16:45-től, a Spanyolország - Franciaország finálét pedig 19:45-től.

A mérkőzések összefoglalói a FIBA Europe YouTube-csatornáján elérhetőek.