Női Eb, 7. nap: franciák és fehéroroszok a negyeddöntőben

A női Európa-bajnokság 7. játéknapján a szerbek nagyot léptek a 8 közé jutás felé a horvátok legyőzésével, a vesztes horvátok már biztos nem juthatnak be a végjátékba.  A két következő összecsapáson a fehéroroszok a britek, a házigazda franciák pedig a csehek elleni győzelmükkel már be is biztosították helyüket a negyeddöntőben. A csoportban a fennmaradó két negyeddöntős helyért még a szerb, a cseh és a brit együttes küzd; döntő fontosságú lesz a vasárnapi záró fordulóban a cseh-szerb összecsapás. Emellett még a csoportelsőség is nyitott: ezért a veretlen házigazdák a fehérorosz csapattal ütköznek meg.

Női Európa-bajnokság, Franciaország, 7. nap

Szerbia-Horvátország 77-64 (23-12, 21-21, 18-18, 13-15)

A nyolc - a csoporton belül a 4 - közé jutás szempontjából roppant fontos presztízscsata lényegében az első negyedben eldőlt. Ekkor a szerbek remek, hatékony s pontos támadójátékuk révén 10 pont fölötti előnyre tettek szert. A horvátok egyszer a második félidő elején bemutatott 5-0-s rohamukkal, majd pedig a negyedik negyed közepén tudtak 10 ponton belülre kerülni, de a Sopronból Oroszországba távozó Jelena Milovanovics vezette szerbek minden kritikus helyzetben újítani tudtak s teljesen megérdemelt "rajt-cél"győzelmet arattak.

Legjobb dobók: Milovanovics 19/6, A. Dabovics 12, M. Dabovics 11 ill. Rezan 14, Misura, Lelas 12/6-12/6, Jelavic 10/6.

Fehéroroszország-Nagy Britannia 71-61   (15-15, 19-13, 9-18, 25-13)

A britek a PINKK játékosa, Azania Stewart révén szereztek vezetést és kezdetben remekül hatástalanították a fehéroroszok félelmetes center kettősét, a Leucsanka-Veremejenka duót -sőt, Leedham vezérletével 8-2-re meg is ugrottak. A negyed közepén elkezdtek "termelni" a fehérorosz mezőnyemberek, az angol csapat pedig leblokkolt: a 4. és a 8. perc között egy 11-0-s rohanással átvette a vezetést Fehéroroszország. A negyed végén ismét a britek játszottak pontosabban, döntetlen lett a fordulatos negyed. A második játékrészben Taraszava, Sznyicina és Anufrienka hármasaira építve a 13. és a 17. perc között egy 13-2-es futást bemutatva elhúzott Fehéroroszország, s félidőben 6 ponttal vezetett.

Szünet után oroszlánokként küzdve kezdtek a britek s meglepték a talán túl nyugodt fehéroroszokat. A szigetországiak labdákat, könnyű kosarakat szerezve  átvették a vezetést az első 8 percben csupán 4 pontot szerző fehéroroszok ellen, akik a negyed hajrájában Kress hármasával "jöttek vissza". Lendületben is maradtak a záró szakasz elején, a 3. negyed utolsó másfél, s a 4. első 3 percét 9-0-ra nyerték és visszaszerezték a vezetést. Butler átmenetileg kirángatta a gödörből a briteket, de 49-49 után egy 12-2-es rohanással a fehérorosz együttes Veremejenka, Leucsanka és Sznyicina vezérletével döntő csapást mért a brit csapatra megnyerte e fordulatos meccset - óriásit lépve a negyeddöntő felé.

Legjobb dobók: Sznyicina 15/9, Liktarovics 14, Veremejenka 12/3, Taraszava 11/3, Leucsanka 11 ill. Leedham 16/3, Bulter 9/3, Vanderwal, Handy 8-8.

Franciaország - Csehország 64-49 (17-12, 17-11, 14-11, 16-15)

Négy Gruda-ponttal kezdődött a nap rangadója, a legutóbbi Eb bronzmeccsének visszavágója. A két ideges csapat meccsén a negyed közepén csupán 4-4-et mutatott a tábla - utána viszont Yacoubou leválásaival meglépett a hazai együttes. A cseh csapatot Kulichová szinte egymaga tartotta valamelyest versenyben a negyed második felében.

A második szakasz elején a cseh csapat meglepő módon nemegyszer próbálta leindítani a roppant atletikus hazaiakat, ám a gyors akciók végén a befejezésekbe rendre hiba csúszott. Egyre nyomasztóbb lett a házigazda fölénye,  Tchatchouang és Gruda kosarai révén a szakasz közepén 15 pontra nőtt az előnyük. A félidő hajrájában zónával megtörték a csehek az olimpiai ezüstérmes lendületét s Zrustová pontjaival 10 pont közelébe küzdötték fel magukat.

Fordulás után Zrustová büntetőivel 10 ponton belülre került Csehország, ám ezt követően megrázták magukat a hazaiak s egy 8-0-s rohammal megnyugtató előnyre tettek szert - hosszú kosárcsendre kényszerítve a cseheket. A negyed végén a csehek Elhotová villanásaival zárkóztak.

A záró szakasz elején folytatódott a különbség csökkenése: ekkor egy 5-0-lal tovább közelített a cseh csapat, amely a szakasz közepére 7 pontra jött föl az ekkor sokat rontó hazai csapat ellen. A kritikus helyzetben újra tudott újítani az Eb házigazdája (s egyik nagy esélyese), és az akciók befejezését siettető cseh csapattal szemben egy 8-0-s rohammal bebiztosította újabb győzelmét.

Legjobb dobók: Gruda 21, Yacoubou 14, Miyem 9 ill. Kulichová 10, Elhotová  9/3, Zrustová 9