Női Amatőr Nemzeti Bajnokság: nagy csaták, nagy különbségek

A piros csoportban az Ajka-Tatabánya és a Nyíregyháza-PEAC, a zöldben pedig a Baja - Kiss Lenke KA és a Nagykanizsa-Szombathely derbi volt szoros.

Megkezdődtek a küzdelmek a hölgyeknél a második vonalban. Az új, erősorrend szerinti csoportbeosztás helyenként már a nyitó fordulóban is éreztette jótékony hatását, több igen szoros, a végsőkig kiélezett találkozót játszottak a csapatok, ám néhány elég egyoldalú összecsapás is akad. A piros csoportban az Ajka-Tatabánya és a Nyíregyháza-PEAC meccs, a zöldben pedig a Baja - Kiss Lenke KA, és a Nagykanizsa-Szombathely összecsapás volt igen szoros.

Piros csoport:
Ajka - Tatabányai KC 70-71
A második negyedben ellenfelétől ellépő, s nála sokkal jobban (8/16 50% ill. 2/12, 16,67%) triplázó vendég Tatabánya elsősorban Doktor Anna (20 pont, 4 szerzett labda, 3 gólpassz), Szamosi Rita (17/15 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz) és Csicsai Kata (12/6 pont, 5 lepattanó, 3-3 szerzett labda és gólpassz) hatékony játékára építve a záró etap közepén 8 ponttal "ment" és győztesnek látszott. Ekkor azonban a több korábbi élvonalbeli játékossal erősítő Ajka egy 9-0-lal fordított. A lepattanó csatát 43-31-re megnyerő hazaiaknál a kezdő ötös minden tagja elérte a 10 pontot, Pap Regina 15 ponttal és 8, Markó Dorina pedig 14/6 ponttal és 6 lepattanóval zárta az összecsapást. Kalocsai Dorina - 15 mezőnykísérletből - 12 pontot, 6 lepattanót és 3 labdát szerzett, Demeter Hanna 11 pontig és 3 lepattanóig jutott - 7 eladott labdával - Kulcsár Bianka pedig 10 pontot és 3 lepattanót tett a közösbe. A végén mégis a Tatabánya örülhetett, amely két duplával visszaszerezte a vezetést, s bár a hazaiak dobtak még egy kosarat, végül minimális különbségű vendégsiker született.

TFSE - Vasas Akadémia 61-49
A Németh Alma (17 pont, 5 lepattanó, 14 kiharcolt fault)-Karlócai Julianna (15/12 pont, 13 lepattanó, 4-4 szerzett és eladott labda, 3 gólpassz)-Varga Barbara (11 pont, 5 eladott labda) trió vezette TF némi meglepetésre a záró szakaszban tudta aránylag biztossá tenni a győzelmét a fiatalabb Vasas ellen. A vendég pasarétieket elsősorban két korosztályos válogatott játékosuk, a Karlócaihoz hasonlóan szintén dupla-duplával záró Varga Alíz (13 pont, 10 lepattanó) és Dombai Réka (10/3 pont, 3 lepattanó, 7 gólpassz) próbálta versenyben tartani. A záró etap előtt csupán 4 pont volt a TF előnye, amely játékosai nagyobb tapasztalata révén ellenfele fölé kerekedett, s biztosabban is nyerhetett volna ha játékosai a nem túl acélos 50%-nál (10/20) jobban dobják a büntetőket.

Csata DSE - Aluinvent DVTK Miskolc U23 88-44
Az első három negyedben nyomasztó fölényben játszva a Boros Júlia (17/3 pont, 5 lepattanó, 3-3 szerzett labda és gólpassz)-Radócz Fanni (15/3 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda)-Pálinkás Enikő (15 pont, 10 lepattanó, 5 szerzett labda, 3 gólpassz, 2 blokk)-Horváth Fruzsina (10 pont, 8 lepattanó) kvartett vezette Csata második csapata fölényes, 44 pont különbségű győzelemmel kezdte a Női Amatőr Nemzeti Bajnokságot. Az összesen 29 labdát eladó vendég diósgyőriek részéről egyedül Frindt Nikolett (14 pont - 17 mezőnykísérlet - 7 lepattanó, 4 eladott labda) jelentett érdemi veszélyt a hazai kosárra, Vég-Dudás Anna 8 ponttal, 13 lepattanóval és 2 blokkal zárta az összecsapást.

Kecskeméti KC - PINKK SE 84-50
A Burján Laura (20/6 pont, 7 lepattanó, 3-3 gólpassz és szerzett, 4 eladott labda)-Kurtz Kamilla (15/6 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 gólpassz)-Burján Bianka (14/6 pont, 3 lepattanó) trió tagjainak eredményességének, valamint Kálló Dóra (9/3 pont - 10 mezőnykísérlet - 4 lepattanó, 7 szerzett labda) mezőnymunkájának köszönhetően a kecskemétiek az első negyedben átrohanva a megilletődötten és tompán kezdő baranyai lányokon, 28-2-re nyerve az első negyedet 10 perc alatt eldöntötték a meccset a maguk javára. A folytatásban Borbás Panni (12 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz), Szabó Laura (10/6 pont, 4-4 lepattanó és szerzett, 5 eladott labda) és Séra Nikolett (9-9 pont és lepattanó) vezetésével ugyan kiegyenlítetté tette a játékot a PINKK, de a fölényes hazai győzelmet nem tudta megakadályozni.

DEAC-DSE - ELTE-BEAC 65-72
A fordulatos, színvonalas összecsapás mindkét oldalon a magas emberekről, a centerekről, magasbedobókról szólt. Félidőben még a Göttlinger Anna (15/9 pont, 3 blokk)-Foltin Blanka (14 pont, 15 lepattanó, 5 blokk)-Földvári Andrea (10 pont, 11 lepattanó, 3 gólpassz) belső hármas vezette hazaiaknak 6 pont előnyük volt. Térfélcsere után már inkább a fővárosiak akarata érvényesült, a BEAC fiataljai a csapatban dupla-duplával debütáló Mérész Beatrix (29 pont, 12 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 blokk), valamint Angyal Nikolett (15 pont, 7 lepattanó, 3-3 gólpassz és eladott labda) és György Tímea (10 pont - 14 mezőnykísérlet - 7 lepattanó, 6 eladott labda) palánk alatti egység vezérletével fordítottak, s a záró etap közepén 8 ponttal vezetve biztos győzteseknek látszottak. A hajrában a hazaiak még 3 pontra feljöttek, de végjátékban 4 büntetőből 3-at értékesítve a BEAC kerekedett felül.

Nyíregyházi Kosársuli - PEAC-Pécs Pingvinek 71-68
Izgalmas, fordulatos találkozón szünetre 10 pontos előnyt szerzett a Farkasinszki Orsolya (25 pont - 27 mezőnykísérlet - 22 lepattanó, 5 eladott labda, 3 gólpassz)-Fekete Dóra (14/3 pont, 8 lepattanó, 6 eladott labda, 3 gólpassz)-Farkas Patrícia (12 pont, 5 lepattanó) trió vezette hazai együttes. Fordulás után nagyot fordult  játék menete, Milica Vojinovics (19/6 pont, 5 lepattanó), Jelena Radonjics (14 pont, 6 lepattanó) és Varga Eszter (12/6 pont - 17 mezőnykísérlet - 3 lepattanó) ponterősségére építve fordítottak a pécsiek, akik még a 38. percben is vezettek, ám a végjátékban a tapasztaltabb hazaiak voltak jobbak, pontosabbak, s köszönhetően a 60-37-re megnyert lepattanócsatának, végül nagy küzdelemben legyőzték a pécsieket.

Dávid Kornél KA - BKG DSE Szigetszentmiklós 52-89
Bár a BKG  végig kézben tartotta a mérkőzést, az első félidőben még Rozsics Teodóra (15 pont, 3 lepattanó, 5-5 gólpassz és eladott labda) eredményessége, valamint, Nagy Annamária (8/3 pont - 11 mezőnykísérlet - 7 lepattanó, 3 eladott labda) és Fekete Csilla (7/3 pont, 6-6 lepattanó, szerzett labda és gólpassz) mezőnymunkája révén próbálta tartani a lépést a szigetszentmiklósiakkal. Térfélcsere után a BKG - az előző évad "gyakorlatát követve" felőrölte ellenfele ellenállását, és Nyulasi Barbara (17/15 pont), Ambrus Szandra (14/6 pont - 6/6 mezőnyből - 7 lepattanó, 4 szerzett labda), Bodnár Fanni (14/3 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda), Lakatos Dóra (12/3 pont, 6 lepattanó) és Aldazabal Laura (11/6 pont, 6 lepattanó) ponterős játékára alapozva fölényesen nyert.

Zöld csoport:
MTK II - Sportdarázs 39-64
Hatékony, szervezett védekezésének, valamint elsősorban Varga Sára (24 pont, 4 lepattanó, 5 eladott labda), Kocsis Fanni (15 pont, 7 lepattanó) és Szeli Kitti (13 pont, 8 lepattanó) ponterőssége révén a vendég soproniak a második negyedet leszámítva végig fölényben játszva magabiztos győzelmet arattak a Női Amatőr Nemzeti Bajnokság első mérkőzésén. A hazaiaktól senki nem jutott 10 pont fölé, Halmosi Anna (8 pont - 11 mezőnykísérlet - 6 lepattanó, 3 szerzett labda) és Munkácsi Éva (8 pont) volt a városmajori együttes két legeredményesebb játékosa. Az MTK fiataljainak sima vereségében közrejátszott, hogy játékosai elég gyengén (8/21, 38%) céloztak a büntetővonalról.

Bajai NKK - Kiss Lenke KA 72-71
Úgy tűnik, a bajaiak játéka átalakul az előző évadhoz képest, s valamivel kevesebb hárompontos kísérlet jellemzi majd a Sugvica-parti alakulatot, amely várhatóan a lepattanók megszerzésében nem játszik majd annyira alárendelt szerepet, mint az előző szezonban. Az évadnyitón ugyan 57-47-re elvesztette a lepattanó harcot a bajai együttes, ám az igen mutatós dupla-duplát elölről Mojzes Gina (29 pont, 15 lepattanó) és a mezőnyből és a büntetővonalról egyaránt 60%-os találati aránnyal célzó Kucsora Réka (25/3 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett, 8 eladott labda, 3 gólpassz) vezérletével egy végig szoros, izgalmas meccsen legyőzte a KLKA együttesét. A félidőben még vezető fővárosiak a szintén igen "izmos" dupla-duplával kirukkoló Opitz Petra (20 pont, 19 lepattanó - 12 támadó -, 3-3 szerzett és eladott labda), Mészáros Anna (13 pont - 16 mezőnykísérlet - 6 lepattanó) és Nagy Andrea (12 pont, 9 lepattanó, 4 szerzett labda) kosaraira építve próbálta kicsikarni a győzelmet. Hiába szerzett 5 pontot az utolsó percben a fővárosi együttes, a hazaiak 4 büntetőből hármat értékesítve 1 pontot megőriztek előnyükből.

Kanizsai Vadmacskák SE - Szombathelyi Egyetem 57-62
A bajnokságba egy év kihagyás után visszatérő nagykanizsaiaknál a nyugati rangadón Zsámár Lilinek (29/3 pont, 9 lepattanó, 5 eladott labda) nem igazán akadt érdemi segítője, - Kötő Luca 8/3 ponttal és 7 lepattanóval zárt - hazai részről más nem jutott 10 pont fölé.  A csapatként egységesebb, "több lábon álló" vendég szombathelyiek a Szabó-Haklits Zsuzsanna (25/9 pont, 15 lepattanó, 3-3 gólpassz és szerzett, 5 eladott labda)-Jakubovics Dóra (15/3 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett, 5 eladott labda, 4 gólpassz)-Mezősi Anna (12/6 pont, 4 lepattanó) trió vezérletével az első három negyedben irányítva a játékot győzött. 2 perccel a lefújás előtt 2 pontra feljött a Nagykanizsa, de a felzárkózás sokat kivett a hazaiakból, Szabó-Haklits büntetőkkel biztosította be a szombathelyi győzelmet.

UNI Győr - ELTE-Fortis 82-54
Az első negyedben még jól tartotta magát a Varga Anna (14/6 pont - 15 mezőnykísérlet - 8 lepattanó, 3 eladott labda)-Vágvölgyi Fanni (13/3 pont - 14 mezőnykísérlet - 4 eladott labda, 3 gólpassz)-Kenyeres Anett (10 pont, 3 lepattanó, 5 szerzett, 4 eladott labda) trió tagjainak eredményességére építő ELTE-Fortis. A második negyedtől fokozatosan "nyílt az olló", a győriek rákényszerítették akaratukat a fővárosiakra, s végül a lepattanózást 42-30-ra megnyerve Nagy Rebeka (16/3 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz), Bánszegi Borbála (14/3 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda), Szirony Dorina (12 pont, 3 lepattanó, 4 eladott labda, 5 gólpassz) és Rácz Karolina (11/6 pont) vezérletével fölényes győzelmet arattak.

MAFC - Tatai SE 90-34
A hazaiak végig irányították a játékot, s nagy, szünet után pedig nyomasztó fölényben játszva elsősorban Fülep Csilla (14 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda), Lutche Klaudia (13/3 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz, 3 szerzett, 5 eladott labda), Mihalik Janka (12 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda) és Szabó Vivien (10/3 pont, 9 lepattanó) hatékony és eredményes játéka révén 56 pontot vert az előző évadhoz képest jelentősen meggyengülő tatai együttesre. Érdekesség, hogy a vendégek adták a mezőny legeredményesebb játékosát a szokatlan dupla-duplát elérő Kiss Judit (19/9 pont, 5 lepattanó, 10 szerzett, 4 eladott labda) személyében, aki csapata pontjainak több, mint a felét szerezve igencsak magára maradt a kosárszerzéseben.

Szeged KE - ZTE NKK II 82-60
Az első félidőben a Kecskés Fanny (30/3 pont, 15 lepattanó)-Horváth Zsanett (17/3 pont, 3 lepattanó) duó eredményességére, valamint Nagy Lili (9 pont, 5 lepattanó, 6 eladott labda, 9 gólpassz) szervező játékára építő Szeged 20 pont fölötti előnyt szerzett. Szünet után ugyan Kovács Georgina (27/15 pont, 3-3 lepattanó, eladott labda és gólpassz), Preisinger Boglárka (12/3 pont - 14 mezőnykísérlet)  és Horváth Fruzsina (10 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda) jóvoltából kiegyenlítetté tették a játékot a zalai hölgyek, de a magabiztos szegedi sikert nem tudták megakadályozni.