Az újonc óriási bravúrja

Vaskos meglepetést hozott a Női Amatőr Nemzeti Bajnokság legutóbbi fordulója: a keleti csoportban a Vasas váratlan vereséget szenvedett a záró szakaszban parádézó újonc NKE KTK otthonában. Nyugaton a MAFC kis híján megtréfálta az éllovas TF csapatát.

Keleti csoport

Aluinvent DVTK Miskolc U23 - Szolnoki MÁV SE 67-57 (21-16, 21-16, 6-13, 19-12)

Az egyik oldal egy kiemelkedő egyéni teljesítményt, a másik egy 36 pontos játékost mutatott fel ezen a találkozón. Arad Zsófia 18 pontos, 19 lepattanós - főleg a 9 támadó "fájhatott" a szolnokiaknak - igen "izmos" dupla-duplát ért el. A másik oldalon Kányási Veronika úgy jutott el 36 pontig, hogy összesen 48 (!) dobáskísérlete volt, s pontjainak csaknem a felét, 17-et büntetőből szerezte - 26 kísérletből, 16 kiharcolt faulttal. A harmadik negyedben feljött a Szolnok, de a záró 10 percben újítani tudtak a hazaiak. Döntő volt a mérkőzés végkimementelében, hogy a lepattanó harcot 47-33-ra nyerték a hazaiak.

Szeged KE - MTK Budapest 44-95 (12-28, 6-19, 14-22, 12-26)

Ősszel a Szeged a fővárosban az első percekben tartani tudta a lépést az MTK-val. A Városmajorban 9-9 volt az 5. percben. Szegeden erődemonstrációt tartott a mérkőzés elején a fővárosi együttes, amely a 7. percben 21-4-re vezetett, s ekkor lényegében el is dőlt a találkozó - tegyük hozzá, egy tartalékos Szeged ellen. Érdekesség, hogy az előző évadban még Szegeden kosarazó Szabó Bettina remekelt volt csapata ellen, 16 perc alatt 5 triplából 4-et értékesítve 18/12 pontig jutott. Nála csak Suppán Anna bizonyult eredményesebbnek, 10/12-es mezőnymutatójával 21 pontot szerzett - s mellé 6 labdát. Hazai oldalon Földi Alexandra emelhető ki 10/6 pontjával és 6 lepattanójával. Tóth Cecília 10 ponttal és 8 pattanóval zárt, igaz 17 mezőnykísérletből.

DEAC - Nyíregyházi Kosársuli 63-66 (28-19, 11-23, 13-6, 11-18)

Igazi fordulatokban gazdag, remek keleti rangadó volt. A DEAC parádésan kezdve állva hagyta a vendégeket, s a 3. percben a végül 20 pontos, 10 lepattanós dupla-dupláig jutó Göttlinger Anna vezérletével 10-0-ra vezetett. Ekkor kezdett "éledezni" a Nyíregyháza, amely a roppant pontgazdag első negyed hátralévő részében kiegyenlítetté tette a játékot, a másodikban pedig két kiválósaga, a Farkasinszki Orsolya (24 pont, 18 lepattanó), Papp Klaudia (22/15 pont, 5/7 tripla) duó vezetésével 33-26-os hazai vezetés után a szakasz közepén egy 14-2-es száguldással átvette a vezetést.

A második félidő szinte ugyanúgy kezdődött, ahogy a meccs: ekkor 6 perc alatt egy 11-2-es futást mutatott be a DEAC - amelyben ekkor a végül szintén 20 pontig jutó Gál Annamária lépett elő vezérré -, s alakította 6 pontos előnnyé a szünetbeli 3 pontos hátrány. A záró negyednek 4 pontos hazai előnnyel vágtak neki a felek. Ennek elején Szabó Réka és Göttlinger révén még tartotta előnyét a DEAC, ám 57-52 után egy 13-4-gyel fordítottak a vendégek, s izgalmas hajrában végül jól játszó, küzdő riválisuk fölé kerekedtek.

NKE KTK DSE - Vasas Akadémia 61-59 (10-14, 14-15, 10-17, 27-13)

Három negyeden át úgy tűnt, papírforma mérkőzés lesz. A magassági fölényben lévő, a lepattanózást 45-32-re nyerő Vasas Wéber Fruzsina (15 pont, 13 lepattanó) és Solymosi Noémi (15 pont 8 lepattanó) révén fokozatosan húzott el az újonc hazaiaktól. A záró szakaszt aztán Glavinics Judit (12 pont, 3 támadó pattanó, 4 gólpassz), valamint mindhárom sikeres tripláját a záró szakaszra tartogató Tarnai Kata (11/9 pont, 3/6 tripla) jóvoltából egy 15-2-es bő 4 perccel indítva fordított az NKE. Izgalmasan alakult a végjáték, Solymosi jóvoltából új erőre kapott a Vasas, de a hajrában jött két újabb Tarnai-tripla. Az utolsó percre 59-59-cel fordultak a csapatok, s az utolsó másodpercben Vereb Daniella passzából a hazaiak aránylag magas játékosa, Aradi Zsanett győztes kosarával feltette a koronát remek teljesítményére (18 pont, 11 lepattanó, 2-2 gólpassz és blokk).

Nyugati csoport

Bajai NKK - BKG DSE 63-49 (24-18, 15-10, 12-14, 12-7)

8-7-es vezetése után egy 8-0-s rohammal megugrott a Baja, s ahogy az első negyed nagy dobópárbajában, úgy a hátralévő időszak küzdelmes játékában is jobbnak bizonyult a szigetszentmiklósi együttesnél. A hazaiaktól az egyedüliként jó dobóformát mutató Szöllősy Boglárka (15/12 pont, 4/7 tripla), a Tarnai Zsuzsát nélkülöző vendégektől pedig Várnai Katalin (14/3 pont, 8 lepattanó) jutott 10 pont fölé. Kovács Dórának bár a dobás nem ment (7/3 pont, 14 mezőnykísérletből), de mezőnymunkájával (11 lepattanó, 2 szerzett labda) sokat tett a hazai sikerért, a túloldalon nem volt senki, aki igazán fel tudott volna nőini Várnai mellé. A szünet után 10 pont körüli előnyét végig tartani, időnként növelni tudó Baja rajt-cél győzelmet aratott.

ELTE-BEAC Újbuda U23 - PINKK SE 55-47 (16-9, 11-14, 11-10, 17-14)

Küzdelmes üldözőverseny, így lehetne röviden összefoglalni. Az első negyed végén Pusztai Petra (14/6 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) triplájával 7 pontos előnyt szerző BEAC-fiatalokra többször is feljött 2 pontra a Nagy Dorottya (20/3 pont, 7 lepattanó) vezette PINKK, de a kritikus helyzetekben mindig tudtak újítani a hazaiak. Az első félidőben leginkább Barnai Judit (11-11 pont és lepattanó, 4 blokk), szünet után pedig Pusztai, a 16 éves Zana Klaudia (11/3 pont, 7 lepattanó), valaimint a 2 tripláját a befejező negyedre tartogató Gocsman Ágota (10/6 pont, 3 blokk), s a hajrában 2 támadó pattanó után fontos kosarakat szerző Szabó Flóra jeleskedett.

MAFC - TFSE 79-83 (21-26, 19-16, 24-13, 15-28)

Kis híján itt is óriási meglepetés született. Éllovashoz és esélyeshez méltón Karlócai Julianna (20/6 pont, 9 lepattanó) vezérletével 14-4-gyel kezdett a TF, majd úgy tűnt, játékosai elfelejtették, hogy a védekezés is fontos része a kosárlabdázásnak. Az egyik legjobbját, Tillmann Dórát nélkülöző MAFC kiegyenlítetté tette a játékot, és nagy adok-kapok közepette szünetig 2 pontra feljött.

A második félidőt Tápai Andrea és Fülep Csilla (22/9 pont) révén 2 triplával indítva gyorsan fordított a MAFC, ám ekkor még Karlócai, valamint Németh Alma (17 pont, 5 lepattanó) révén "elállította a vérzést" a TF. Az ifjú Gaál Edina (9 pont, 3 gólpassz), valamint az ekkor a TF magas embereit a pályáról szinte "lejátszó" Abaházy Anna (19 pont, 14 lepattanó) révén a 28. és a 33. perc között egy 13-0-s száguldást produkálva 14-gyel "ment" a MAFC (69-55). A 34. percben 71-57-nél kezdődött a Mányoky-show. A TF közismerten jó kezű kosarasa az utolsó bő 6 percben 5 triplát vágott be, s főszerepet vállalt abban, hogy végül a bizonyos fokig saját dolgát megnehezítő éllovas, ha a vártnál jóval nehezebben is, de hozta a kötelező győzelmet.

Tatabányai KC - Kanizsai Vadmacskák 88-51 (28-7, 21-14, 21-18, 18-13)

Az esélyes hazaiak hamar megszelídítették a Kanizsai Vadmacskákat. Egységes csapatjátékkal, a pontszerzés édes terhét arányosan elosztva 18-5-ös 5 perccel kezdett a Tatabánya, s az első egyed végén már 20 pont fölötti előnyt szerzett Lukács Sándor együttese, aki a folytatásban minden hadra fogható játékosának bőven adhatott játéklehetőséget, csapata győzelmét - amelyből Fülöp Klaudia 14 pontos, 11 lepattanós dupla-duplát ért el - pillanatnyi veszély sem fenyegette. Kovács Vanessza 15, Kaluha-Guti Alexandra 10/6, Szamosi Rita 10/3 ponttal, Szász Emese pedig 9/3 ponttal és 4 gólpasszal zárt. Kanizsai részről Fekete Csilla (13/9 pont) és Hegyi Vivien (12/6 pont, 3 gólpassz) játéka dicsérhető. Lepattanózás tekintetében 33-19-re, a gólpasszok vonatkozásában pedig 19-9-re múlták felül a hazaiak a kanizsai lányokat.

Fotó, Slide: Glavinics Anna