Jubileumi női torna

A londoni olimpián jubilál, 10. alkalommal szerepel a nyári játékok műsorán a női kosárlabda. Ennek apropóján adjuk közre ezt a kis történeti visszatekintő írást – természetesen a magyar vonatkozású érdekességeket kiemelve.

Nem volt ország, amelynek csapata mind a 10 női kosártornán részt vett volna, s ennek jórészt politika oka voltak. A  moszkvai játékokat kihagyó amerikaiak messze a legjobbak eddig, a 9 tornából hatot megnyerve. Az Egyesült Államok Barcelona óta képtelen hibázni az olimpiákon, Atlantában, Sydneyben, Athénban és Pekingben, tehát a 4 legutóbbi játékokon is amerikai siker született, a legutóbbi hármon pedig USA-AUS, azaz amerikai-ausztrál döntő volt. És Londonban is erre van a legnagyobb esély...

A női kosárlabda története az olimpiákon két szovjet sikerrel kezdődött. Ekkor 6 csapat vett részt a tornán, amelyet körmérkőzéses rendszerben bonyolítottak le. S egy döbbenetes, mai ésszel fel nem fogható eredmény, szinte napra pontosan 36 esztendővel ezelőttről, 1976. július 23-ról: Szovjetunió – Egyesült Államok 112-77... A későbbi remek amerikai edző, Nancy Libermann is csak kapkodhatta a fejét Szemjonováék parádéja láttán.

Moszkvában (1980) újabb szovjet siker született. Ezen a tornán –  az idősebbek előtt ismert – nem indultak az amerikaiak, a mieink viszont "kétszer" is, először és sajnos utoljára.

Az eddigi egyetlen magyar részvétel, egy szép 4. helyezéssel zárult, 4 apró pontocskán múlt, hogy nem éremmel. Itt is 6 csapat indult, s a hölgyeink két szép győzelemmel kezdtek Kuba majd Olaszország ellen. A jugoszlávok, a bolgárok és a szovjetek azonban jobbaknak bizonyultak. A kiírás annyiban módosult, hogy az 1-2. helyezettek döntőt, a 3-4. helyezettek pedig bronzmeccset játszottak.

Ez utóbbin  Jugoszlávia – Magyarország 68-65. A döntőben a szovjetek 104-73-ra "oktatták" a bolgárokat. A torna kosárkirálynője Kiss Lenke lett 191 ponttal, ami a 6 meccsen közel 32 (!!!) pontos átlagnak felel meg!!

Az olimpián szerepelt magyar együttes tagjai: Beloberk Éva, Boksay Zsuzsa, Gulyás Ildikó, Kiss Lenke, Kovács Ilona, László Erzsébet, Medgyesi Judit, Németh Ágnes, Szabics Magdolna, Szuchy Katalin, Vertetics Gyöngyi, Winter Ilona.

Szakberkekben úgy tartották, ez a gárda igazán nagyot Los Angelesben "dobhatott" volna... Fájó feltételes mód, sok remek magyar sportoló számára, de a '84-es játékokat a keleti blokk országai(nak többsége), közéjük csatakozva Magyarország is bojkottálta... Ott megszületett az első amerikai siker, majd Szöulban a második.

Los Angelesben a lebonyolítás azonos volt a moszkvaival, ám a résztvevő csapatok közül csupán a "jugók" maradtak meg hírmondónak... A döntőben Egyesült Államok – Dél Korea 85-55... Szöulban is amerikai siker született, s azt követően megkezdődött a világsztárok Magyarországra áramlása... Az akkor második jugoszláv csapatból a szerbiai Wild Eleonóra és a szerb Andelija Arbutina Diósgyőrben, majd már jóval később két bosnyák klasszis, Veszna Bajkusa (Postás, GYSEV )és Razija Mujanovic (GYSEV) Sopronban játszottak, sőt előbbi, a vagány, mókás, játékmester szintén varázsolt Diósgyőrben.  A  bronzérmes szovjet együttesből Olejsza Barel húzott le egy szezont a BSE-ben.

Következett Barcelona, és egy egyedi,  egyszeri, és igen sikeres "képződmény", a Független Államok Közössége. Ez a szovjet utódállamokból összeverbuvált alakulat volt, amelyből hiányoztak a balti, már önállóvá vált – gondoljunk csak a litván férfi válogatottra, amely a Dream Team ellen is mutatott be káprázatos dolgokat –  országok. Női kosárlabdában az orosz, ukrán és fehérorosz játékosokra épülő FÁK az "égig értek", azaz csúcsra jutott, olimpiai bajnok lett ez az együttes.

Pedig a nyolccsapatos tornán a csoportban, Kuba ellen vereséggel kezdett, de attól kezdve veretlenül menetelt a végső győzelemig, az elődöntőben az amerikaiakat 79-73-ra, a fináléban pedig Kínát 76-66-ra legyőzve.

Abból az együttesből az ukrán Marina Tkacsenko Szombathelyen, a csapat kapitánya lett, az eredetileg fehérorosz Irina Szumnyikova Szombathelyen, a Soproni Postásban és a BSE-ben is játszott, az ugyanekkor bronzérmes amerikai csapatból pedig Daedra Charles játszott Sopronban, a
GYSEV-ben.

Utána kezdődött a máig tartó amerikai sikerkorszak, Atlantában és Sydneyben a csapatban a Tungsramot is megjárt Ruthie Boltonnal. Az atlantai ezüst-, majd Sydneyben pedig bronzérmes brazil együttesben szereplő bizonyos Alessandra Oliveira is megfordult Sopronban, a GYSEV
csapatában.

Közeledve napjainkhoz, 2004-ben és 2008-ban is amerikai, ausztrál, orosz sorrend alakult ki. Az ausztrál irányítókat előszeretettel foglalkoztató soproniaknál, a GYSEV-nél olimpiai sikerét megelőzve játszott a 2004-es ezüstérmes együttesből Alicia  Poto, a 2008-as ausztrál csapatból pedig Tully Bevilaqua. Az orosz bronzérmekből pedig a rövid időt Pécsett is eltöltő Maria Sztyepanova vette ki tevékenyen a részét.

Ami a soproniakat illeti, könnyen lehet, London után elmondhatják magukról, olimpiai bajnok játszott náluk. Angel McCoughtry-nak ugyanis az amerikai együttes játékosaként jó az esélye az aranyra. A következő évadban is a soproniakat erősítő Zavecz Hanna az utolsó keretszűkítésnél esett ki... A győri bajnokcsapatnál, bár távoztak az együttestől, azért minden bizonnyal kiemelt figyelemmel kísérik majd az amerikaiból "törökké lett" center, Quanitra Hollingsworth, valamint a horvát irányító Iva Ciglar szerepését. A horvát csapatból Iva Sliskovic Sopronban, Jelena Ivezic pedig Pécsett játszott korábban.

Ha a magyar csapat nincs is kint, kötődés(ek) azért van(nak), lehet(nek), lehet ki(k)ért szorítani...

Fotó: Ap Photo/Dusan Vranic

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus