Mozgalmas évkezdés a női amatőr bajnokságban

Érdekesen kezdődött az év a női másodosztályban. Keleten, bár az első negyed órában az újonc NKE próbálta megcibálni az "oroszlán bajszát", őrzi veretlenségét az MTK. Nyugaton drámai alsóházi rangadót játszott a MAFC és a Tata, a Tatabánya pedig remek meccset nyert meg a BEAC fiataljai ellen.

Keleti csoport

Kecskeméti Kosárlabda Club - NKE KTK-DSE 53-88 (18-21, 11-22, 16-21, 8-24)

Az újonc NKE több játékosa is egészen kiváló egyéni teljesítménnyel rukkolt ki, s ennek köszönhetően aratott meglepő, de teljesen megérdemelt győzelmet Kecskeméten az NKE csapata. Aradi Zsanett 79%-os (11/14) mezőnybeli dobóteljesítménnyel jutott el 23 pontig - volt még 7 lepattanója -, a 17 ponttal záró Hercze Szandra "találati aránya" pedig ennél is jobb volt (7/8, 88%). Hiába nyerte meg a lepattanó harcot 32-24-re a Kecskemét, gyengébben dobott ellenfelénél, ráadásul az eladott labdát tekintetében is jócskán "felülmúlta" az NKE együttesét (24-12).

NKE KTK-DSE - MTK-Budapest 54-71 (20-16, 15-23, 9-21, 10-11)

Az NKE az éllovas ellen ott kezdte, ahol Kecskeméten egy héttel korábban abbahagyta. A meccseit az első negyed végére általában eldöntő MTK ellen a második negyed közepén 29-21-re vezetett az újonc - de eddig tartott az ereje. Ettől kezdve már egyértelműen a nagyobb tapaszalattal, tudással rendelkező MTK akarata érvényesült, amely elsősorban a Túróczi Nikolett - Nagy-Bujdosó Nóra kettős jóvoltából (együtt 38 pontot és 15 lepattanót szereztek) még az első félidő hajrájában fordított, s végül érvényre juttatva a papírformát biztosan nyert.

Aluinvent DVTK Miskolc U23 - Kiss Lenke KS 60-54 (21-14, 8-12, 16-9, 15-19)

Ez a találkozó Arad Zsófia (27 pont, 20 lepattanó) remeklése miatt maradhat emlékezetes. Az első negyed hajárában ellépett ellenfelétől a Diósgyőr, ám a második szakaszban ledolgozták hátrányulat a fővárosiak. A diósgyőri fiatalok újítani tudtak, s ismét megugrottak. Az egész meccsre ez az "üldözőverseny" volt jellemző, szünet után volt, hogy 10 pont fölé nőtt a különbség, ám a szívósan küzdő fővárosiak nem törtek meg, állandósult a 10 pont körüli Diósgyőr vezetés, a vendégek nem tudták igazán szorossá tenni az összecsapást, a végén jöttek föl 6 pontra.

Kiss Lenke KS - Debreceni Egyetem Atlétikai Club 66-72 (14-18, 22-15, 16-27, 14-12)

Nemcsak maga a meccs, azon belül az első félidő is forfulatos volt. Küzdelmes első negyed után a vendég DEAC, a félidőben azonban már a hazai csapat vezetett, elsősorban a távolról gyengén dobó, 18 pontját 18 mezőnykísérletből elérő, 6 lepattanót megkaparintó Nagy Andrea, valamint a távolról igen jól célzó Szabó Enikő (13/9 pont) vezérletével. A döntő fordulat a harmadik negyedben következett be, amikor 40-36-os hazai vezetés után egy DEAC egy 16-4-es 4 perces száguldással átvette a vezetést, amelyet Földvári Andrea (18 pont, 12 lepattanó), Göttlinger Anna (14 pont, 8 lepattanó) és Jávor Petra (9-9 pont és lepatanó) vezetésével már nem is adott ki a kezéből.

MTK-Budapest - Aluinvent DVTK Miskolc U23 88-40 (18-10, 24-8, 19-8, 27-14)

MTK-papírforma győzelem született. A Diósgyőr fiataljai az első 3 percben (6-6) tudták tartani a lépést a jóval tapaszaltabb játékosok alkotta hazai együttessel. Ettől kezdve egyértelműen az első negyed hátralévő részét 12-4-re nyerő MTK akarata érvényesült. Baksa Bettina 10 ponttal, 7 lepattanóval és 6 gólpasszal, Nagy-Bujdosó Nóra 20/9 ponttal, s 9 gólpasszal zárt, Suppán Anna pedig 7/8, 88%-os mezőnymutatóval jutott 19 pontig. A vendégektől Arad Zsófia 15, Kundráth Kiara pedig 11/9 pontot dobott.

Nyugati csoport

Szombathelyi Egyetem – ELTE-BEAC Újbuda U23 60-92 (17-28, 10-19, 13-27, 20-18)

A közel fél éves külföldi tanulmányútjáról visszatérő, s a meccset dupla-duplával (22 pont, 12 lepattanó) záró Szabó Flóra vezérletével már az első negyed végén 10 pont fölötti előnyt szerzett a BEAC. Ettől kezdve sokáig állandósult a 10 és 15 pont közötti vendég vezetés. A fővárosiak a "döntő csapást" a harmadik negyed végén mérték vendéglátóikra egy 19-0-s roham formájában, s a vártánál jóval nagyobb különbséggel nyertek.

MAFC - Tatai Sportegyesület 67-65 (14-20, 11-19, 22-11, 20-15)

Ellentétes félidők drámai csatáját hozta a találkozót megelőzően nyeretlen együttesek összecsapása. Az első 15 perc egyértelműen a vendég tatai csapaté volt, amely a második negyed közepén 18 ponttal vezetett. Ekkor egy 7-0-lal a 10 pontos határ közelébe küzdötte fel magát a MAFC, de a félidőben 14-gyel vezettek a vendégek. Szünet után fokozatosan dolgozta le hátrányát a MAFC, majd a hihetetlen izgalmas végjátékban Horváth Enikő két triplájára és egy duplájára - ezt a 8 pontot szerezte a meccsen - építve fordítani tudtak a hazaiak. Tőlük Tillmann Dóra (23 pont, 7 lepattanó), Abaházy Anna (12 pont, 11 lepattanó) és Fülep Csilla (10 pont, 9 lepattanó) emelkedett ki. Tatai oldalon Lendér Lilla 15 pontos, 12 lepattanós dupla-duplával zárt, Kiss Judit (10 pont, 9 pattanó) egyetlen lepattanóval maradt el ettől.

Bajai Női Kosárlabda Klub - TFSE 62-75 (23-16, 14-15, 12-21, 13-23)

Az első félidőben még úgy tűnt, a tavalyi év végén remek győzelmi sorozatba kezdő bajai együttes a veretlen listavezetőt is "elkaphatja", de szünet után érvényre jutott a TF "erőfölénye". Érdekesség, hogy a lepattanóharc 34-34-es döntetlennel zárult. Hazai részről Ferencz Andrea (18/3 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett - igaz volt 5 eladott is - labda) és Szöllösy Boglárka (16/6 pont) játszott átlagon felül. A TF-ben azonban volt két extra egyéni teljesítmény, Karlócai Juliannáé (21/6 pont, 15 lepattanó), valamint a tripla-duplától nem sokkal elmaradó Miháczi Diáé (20 pont, 8 lepattanó, 9 (!!) szerzett labda).

Szombathelyi Egyetem - Kanizsai Vadmacskák SE 67-69 (15-15, 15-22, 15-13, 22-19)

Kiegyenlített első 10 perc után a másodikban már volt, hogy 10 ponttal is vezettek a vendég kanizsaiak. Sőt, a második félidőt 7-0-lal kezdve 14 ponttal is "mentek" a Vadmacskák. Aztán a 23. és a 30. perc között a magukra találó hazaiak Czinder Adrienn (17/3 pont, 6 lepattanó, 8 gólpassz) és Szabó-Haklits Zsuzsa (18/9 pont) vezérletével egy 12-2-es szakaszt bemutatva szorossá tették a meccset. Izgalmasan alakult a befejező negyed, a 37. percig üldözőverseny jellege volt a játéknak, hol ellépett a Nagykanizsa, hol feljött a Szombathely. A hajrában sikerült fordítaniuk a hazaiaknak, sőt a 39. percben 3 ponttal vezettek, a végjátékban azonban Fuisz Viktória (14 pont, 2-2 lepattanó és gólpassz) két duplájára, valamint egy jó büntetőjére nem volt válaszuk a hazaiaknak, így a nagykanizsaiak örülhettek.

PINKK SE - MAFC 80-59 (18-18, 19-14, 17-12, 26-15)

Az egyik legjobbja, Tillmann Dóra nélkül felálló fővárosiak három negyeden át tartani tudták a lépést a Nagy Dorottya (29 pont, 9 lepattanó) vezette, s ezúttal igen erős összeállításban pályára lépő PINKK csapatával. A befejező negyedben aztán megmutatkozott a több NB I-es kerettag játékost is felvonultató, a lepattanóharcot 39-20-ra nyerő hazai együttes erőfölénye, a záró szakaszra elkészült erejével a Horváth Enikő (15/9 pont) vezette fővárosi együttes.

Tatai Sportegyesület - BKG DSE 43-53 (6-12, 14-14, 7-15, 16-12)

A küzdelem dominált ezen az összecsapáson, mindkét együttesből egy-egy játékos - Lendér Lilla 14 pont, 9 lepattanó, illetve Tarnai Zsuzsa 18 pont 9 lepattanó - jutott 10 pont fölé. A 11-2-vel kezdő BKG rajt-cél győzelmet aratott, sokáig tartotta 10 pont körüli előnyét, majd a 4. negyedben ez 18 pontosra nőtt, a hajrában jöttek föl 10 pontra a hazaiak.

ELTE-BEAC Újbuda U23 - Tatabányai Kosárlabda Club 61-64 (17-10, 12-24, 17-15, 15-15)

Igazi presztízscsata volt, hiszen a tatabányai csapat gerincét olyan játékosok alkották, akik pár éve még a patinás egyetemi csapatban játszottak. A BEAC igen erős összetételben lépett pályára, s jobban kezdett ellenfelénél, a második negyed azonban egyértelműen a védekezését rendező, s Szamosi Rita (9/9 pont, 5 gólpassz) tripláival fordító vendég együttesé volt. Szünet után jobbára vendég vezetés mellett zajlott a mérkőzés, de a Barnai Judit (10 pont, 14 lepattanó) vezette BEAC-fiatalok "tapadtak" riválisukra, sőt a záró szakasz közepén rövid időre át is vették a vezetést. A hajrában azonban a Tatabánya pontosan játszott, szép támadásokat vezetett, a BEAC ifjú kosarasai pedig időnként kapkodtak, több labdát eladtak, így megérdemelt vendég győzelem született.

Kanizsai Vadmacskák SE - TFSE 52-68 (12-20, 17-13, 5-22, 18-13)

Mindkét oldalon volt egy-egy "nehéztüzér" Fekete Csilla (22/12 pont), illeve Mányoky Judit (22/18 pont) személyében. A páratlan negyedekben egyértelműen a TF csapatának akarata érvényesült, amely a harmadik 10 percben erődemonstrációt tartva eldöntötte a találkozót a maga javára. Németh Alma 10-10 pontot és lapattanót szerzett, s Brixel Mónika is kezd magára találni a TF-ben, ezt jelzi 15 pontja. A veretlen éllovas magabiztos győzelmében jelentős szerepe volt a TF által "döntő fölénnyel" nyert lepattanóharcnak (51-21).

MAFC - Szombathelyi Egyetem 78-73 (12-21, 27-23, 19-9, 20-20)

Érdekes, fordulatos meccsen szerezte meg második győzelmét a MAFC. Egyértelműen a vendég Szombathely kezdett jobban Czinder Adrien (13/3 pont, 13 lepattanó, 3 szerzet, 7 eladott), Szabó-Haklits Zsuzsa (22/12 pont, 6 lepattanó) és Feigl Fanni (12 pont, 10 lepattanó) vezetésével. A MAFC fokozatosan lendült játékba elsősorban Tillmann Dóra (26/6 pont, 8 lepattanó, 6-6 szerzett és eladott labda, 5 gólpassz), Abaházy Anna (16 pont, 9 lepattanó) és Fülep Csilla (10 pont 9 lepattanó) jóvoltából. Fokozatosan csökkent a vendég előny, s nőtt a feszültség. A harmadik negyed közepén 2 gyors technikaival edzőjét vesztette a Szombathely. Ez meg is törte a vendégeket, a 4. negyed közepén 10 ponttal vezetett a MAFC. A vendégeket dicséret illeti, nem estek szét, a meccs végéig megfeleztek ezt a hátrányt, de fordítani nem tudtak, így a MAFC megszerezte második győzelmét.

ELTE-BEAC Újbuda U23 – Bajai NKK 77-62 (16-17, 16-20, 18-15, 27-10)

35 percig remekül tartotta magát a Baja a BEAC fiataljai ellen, sőt addig jobbára a budai lányokat 21 eladott labdába belehajszoló vendég együttes vezetett, a záró szakasz előtt például 2 ponttal. A negyedik negyed közepére azonban a lepattanó harcot óriási fölénnyel, 56-29-re nyerő BEAC felőrölte a bajaiak ellenállását, s egy 19-0-s futással eldöntötte a meccset a maga javára. A BEAC-nál Szabó Flóra ismét dupla-duplát ért el (11 pont, 13 lepattanó). Közel volt ehhez György Tímea (8 pont, 14 lepattanó), Zana Klaudia (12 pont, 9 lepattanó) és Pusztai Petra (9 pont, 10 lepattanó) is hazai részről. A 9 triplát szerző Baja csapatából Kucsora Réka (12/3 pont, 9 lepattanó) és Kovács Dóra (12 pont, 7 lepattanó) nyújtott átlagon felülit, valamint Ferencz Andrea (13/9 pont). Abban, hogy a meccs végén "állva hagyta" a Baját a BEAC, e két utóbbi játékos kipontozódásának is volt némi szerepe.

Kanizsai Vadmacskák SE - Tatai Sportegyesület 64-57 (23-19, 21-19, 16-14, 4-5)

A vártnál jóval nehezebben, elsősorban  Fekete Csilla igen eredményes játékával (33/6 pont, 9 lepattanó) tudta két vállra fektetni a Nagykanizsa a nyeretlen tatai együttest. A hazaiak végig vezettek, a második és a harmadik negyedben is volt, hogy 10 pont fölé tudták növelni előnyüket, de a szívósan küzdő, Lendér Lilla (16/3 pont, 9 lepattanó) vezette - Strupka Renáta és Takács Emese is 16-16 pontig jutott -  tatai társulat nem adta olcsón a bőrét, mindig visszakapaszkodott a lélektani határon belülre. A záró negyedben aztán mindkét csapat játékosai számára "bedeszkázták" a gyűrűt, összességében a hazai sikert nem fenyegette veszély.

BKG DSE - Tatabányai Kosárlabda Club 59-64 (14-13, 16-16, 16-21, 13-14)

Alaposan megnehezítette a szigetszentmiklósi alakulat a Hepp-kupa ezüstérmesének dolgát. Tarnai Zsuzsa (18 pont, 8 lepattanó) és Shirian Fatime (19 pont, 7 lepattanó) vezérletével a hazaiak végig partiban voltak a Tatabányával, amelyben Fülöp Klaudia 11 ponttal és 13 lepattanóval dupla-duplát ért el, de a távolról remekül dobó Kaluha-Guti Alexandra (15/12 pont), Kovács Vanessza (15 pont) és Mozsolics Judit (14 pont, 7 lepattanó) is sokat tett a vendég sikerért. Bár pontot nem dobott, hatalmas mezőnymunkájáért Szamosi Rita teljesítménye is kiemelendő (6-6 lepattanó és gólpassz). A végig szoros csatában a Tatabánya csupán a hajrában tudott riválisa fölé kerekedni.