Nem sikerült Ukrajnában nyerni

Az első negyedben 8 ponttal mentek a magyarok Ukrajnában, ám fordult a kocka, s a lepattanóharcot nagyon megnyerő hazaiak végül kicsikarták a sikert a női Eb-selejtezőn, így a mieink nem jutottak ki a kontinensviadalra.

A magyar válogatott sajnos idegenben is kikapott Ukrajnától, holott most Alyoshkinát sikerült kevés ponton tartani, ám Kurasova (16 pont, 19 lepattanó) és társai még a sok eladott labda ellenére is otthon tartották a győzelmet, s ezzel az Eb-részvétel jogát is. A mieink remek kezdés után fokozatosan estek vissza, és a kulcspillanatokban is a hazaiak szereztek kosarakat később is, így megérdemelt a sikerük. A magyarok ezúttal mintha tompán játszottak volna, és kívülről úgy tűnt, hogy több könnyű kosarat engedélyeztek ellenfelüknek.

RÉSZLETEK

A mindenről – de legalábbis az Eb-részvételről – döntő csoportmeccsen, amelyet Ukrajnában vívtak, a magyarok szuperül kezdtek. Tudtuk, ha nyernek a mieink, ott lesznek az Európa-bajnokságon, ha kikapnak, akkor az ukránok örülhetnek. Vagyis ki-ki meccs volt, várható nagy-nagy izgalmakkal.

Szóval a magyarok mintegy sorminta alapján dobálták eleinte a kosaraikat. Kezdte Horti Dóra (büntetőkből), majd mezőnyből, folytatta kétszer szintén a büntetővonalról Nagy-Bujdosó Nóra, végül Alexandria Quigley is kétszer talált be, s ő megint mezőnyből. Igaz, a hazaiak is iparkodtak ezalatt, de lassan kezdett elhúzni a Stefan Svitek vezette magyar válogatott, amiben főleg Honti Kata volt a „ludas”, hiszen gyorsan szerzett 5 pontot, amivel már 8-15 volt az állás, magyarán mi vezettünk héttel. Igaz, a jó kezdés volt már, hogy megbosszulta magát, de bánja a kánya, csak jobb vezetni, mint ha hátrányból evickélünk az ellenfél után… Az ukránok tapadtak, ahogy tudtak, de a hajrában Vajda Anna trojkája 8 pontosra duzzasztotta a magyar fórt.

A második negyedben nagyon összekapta magát a hazai gárda. Többnyire Iagupova vezényelte a felzárkózási hadműveletet, de a többiek is hozzátették a magukét az egészhez. Sőt, 27-27-nél beérték a mieinket az ukránok, ám érkezett Honti és Quigley, így megint ellibbentünk egy kicsit.

Igaz, Zarytska már ekkor bontogatni kezdte szárnyait – később egyértelműen nyerőemberré vált –, de még maradt valami kis előny a nagyszünetig.

Az első félidő statisztikája rámutatott a magyar csapat erényeire és az ukránok hibáira. A mieink biztosabban, 41% felett dobtak mezőnyből, míg ellenfelünk 36%-on volt ekkor. Emellett hiába dobhatott több mint kétszer annyi büntetőt az ukrán alakulat, mivel ők 22-ből csak 15-öt értékesítettek, míg mi 10-ből 7-et. A lepattanóharcot a hazaiak nyerték félidőben (24-16), viszont valamivel pontosabbak voltunk náluk a triplavonal mögül (ők 2/9, mi 3/7). Az is nekünk esett jól, hogy az ukrán válogatott 9 eladott labdánál járt már ekkor, míg a magyar nemzeti együttes csak 3-nál.

A harmadik negyed Kurasova betörösével kezdődött, majd a mieink rosszul fejezték be a támadást (Honti triplája tévesztett célt), sőt, visszavették a vezetést a hazaiak. Egyébként ekkor a mieink közül Simonnak és Qugley-nek, az ukránok közül Kochubeinek kellett leginkább vigyáznia a faultokra, (3-3).

Kurasova nagyon belelendült (illetve lendületben maradt), mert ő is majdnem triplát szórt (csak kettes lett), így Quigley betörése és okos kosara nagyon kellett nekünk (42-40), akárcsak Honti passza, ami után csak faultolni tudták Nagy-Bujdosót, s így ő két jó büntetővel egalizált. Sőt, jó védekezésünk után (Kurasovát lépéshibára kényszerítettük), Zsovár is betalált, így megint nálunk volt a fór, a harmadik negyed derekán.

A hazaiak egyenlítettek most, de Zsovár lélekromboló triplát szórt a támadóidő lejárta előtt, amire azonban szép befutással válaszoltak a hazaiak. Nagy csata zajlott a pályán, s egál közelben, de némi magyar vezetéssel folyt a meccs.

Sajnos azonban kétszer is elfeledkeztünk az ukránok rutinos kisemberéről, Panchenkóról, így megint ott volt a fór, 50-47-re. Ekkor már jóval jobban álltak a lepattanók terén a hazaiak, és a mezőnybeli dobószázalékuk is már nekik volt jobb. Sajnos több viszonylag könnyebb kosarat dobtak Alyoshkináék. Egyébként, ha már róla van szó, ő az első meccsen nagyon nagy feladatot adott a mieinknek, most azonban még csak 4 pontnál járt, s 4 lepattanónál a 2 méteres magasember. Ami a lepattanókat illeti, helyette is szedte azokat Kurasova, aki a harmadik negyed hajrájához közeledve – amikor a magyar tréner, Stefan Svitek időt kért, mivel már 6 ponttal mentek az ukránok – már 16 (!) reboundnál járt. Ez a negyed a hazaiaké volt, szó se róla.

A végjátékban négyre jöttünk fel, de Zarytska a lefújás előtt még dobott – senkitől sem zavartatva – egy ilyen szinten könnyű 4 méteres tempót. Volt miről beszélnie Svitek mesternek a lányokkal, mert nem álltak jól a dolgaink. Nem is az 57-51-es ukrán vezetés miatt főleg, hanem például a már emlegetett lepattanók miatt, amelyeket olykor úgy szedtek le a mi palánkunk alatt a hazaiak, hogy kedvezőtlenebb helyzetből berobbanva kaparintották meg azt a mieink elől.

A negyedik negyedben 59-54-nél befagyott az eredmény jó időre. A mintegy három és fél perces kosárcsöndet hibák, időkérés, megint hibák tarkították, mindkét oldalon. Sajnos a hazaiak jöttek ki ebből is jobban, és a kulcsemberré előlépő Zarytska triplájával már 8 ponttal ment Ukrajna 5 perccel a vége előtt.

Horti két büntetőjével zárkóztunk, majd a hazaiak szerencsére elkezdtek hibázni. Két triplájuk is el lett méretezve, közben Honti viszont négyre hozta fel a mieinket! Sőt, büntetőből már 62-59-nél jártunk! Hú, mi lesz itt még a végéig!

Újabb kölcsönös hibák után, mikor már csak 2 perc volt hátra, Zarytska megint triplát szórt (szabadon is maradt), ami időkérést eredményezett, no meg 6 pontos hazai fórt.

Ezután széttördeltté vált a meccs, és a mieink már nem is kerültek igazán lőtávolba. Időkérés, edzői bekiabálás sem segített a magyar lányokon az utolsó negyedben, az ukránok bedarálták a mieinket. Sajnos, amikor az ellenfelet kevés ponton tudtuk tartani, akkor már nekünk sem maradt erőnk a tömeges kosárszerzésre, így az átmeneti hullámvölgyeket is átvészelte az ukrán válogatott. Volt esélyünk a sikerre, nem is kevés, de most nem élt vele a magyar nemzeti csapat.

Kár, mert Eb-t ért volna egy utolsó jó meccs a selejtező sorozatban.

Ettől függetlenül gratulálunk lányainknak, mert kicsi hiányzott a kijutáshoz!