U20: Vereség a végjátékban

A pénteki napon Németország ellen elvesztette veretlenségét a magyar U20-as válogatott a Klatovyban zajló B-divíziós Európa-bajnokságon. Farkas Sándor tanítványaira ezúttal a tegnapig szintén veretlen Görögország várt, ám a hellének a mai rangadónak szintén 5-1-es mérleggel vághattak neki, ugyanis 72-63-as vereséget szenvedtek az általunk az első játéknapon legyőzött Izraeltől.

A mieink a németek ellen remeklő Adamecz Lilla pontjaival 4-0-ra vezettek, majd Fuisz 2+1-es akciójával vették azt vissza 9-8-nál. A negyed közepén azonban újítani tudtak a görögök és kihasználva a lányok pontatlan dobásait, kihagyott büntetőit 14-9-re megléptek. Az utolsó percbe érkezve viszont már időt kellett kérnie Thanos Softsis szövetségi edzőnek, ugyanis Fuisz remek passzából Mányoky ziccerezhetett, amivel egy pontra zárkóztunk (14-13).

A második negyedet is egy Adamecz tempó nyitott, így ismét a mieinknél volt az előny. Összességében hat perc alatt egy 10-0-s szakaszt sikerült produkálnia a lányoknak, amit aztán egy Slouka hármas zárt le (17-19). Licskai váltotta harcosságát két pontra, amivel a triplavonal mögül megtáltosodó görögök kedvét igyekezett szegni, kellett ehhez persze Mányoky labdavezetésből, emberrel beszórt távolija is (20-24). A negyed utolsó harmadában sajnos néhány furcsa játékvezetői ítélet miatt sem sikerült állandósítani az előnyünket. A görögök időkérését követően a játékrész vége egyértelműen jobban sikerült ellenfelünk számára, és egy 11-2-es szakaszukat követően öt pontos hátránnyal vonulhattunk a félidei szünetre (31-26).

A nagyszünet után alig egy perc alatt hét pontra hízott a görög vezetés, ami könnyedén nőhetett volna tovább, ha nem érkezik gyorsan egy tripla Adamecztől (38-33). Így is inkább folyamatosan futott a 6-8 pontos előnyét tartó görögök után a magyar csapat. A 28. percben Licskai két közelijével sikerült faragni a hátrányból, majd Mányoky hármasával egy pontra jöttünk vissza (45-44). Nem álltak meg azonban a lányok és Mányoky Judit újabb távolijával a vezetést is sikerült átvennünk, végül egyenlő állással mehettek pihenőre a felek (47-47).

Az egész mérkőzésen remek formát nyújtó, a negyed elején már 23 pontnál járó Stamolamprou hármasával és büntetőjével ismét a görögöknek indult jobban a játékrész. Szerencsére a folytatás már sokkal szebb volt a mieink szempontjából Mányoky negyedik hármasával 52-51-nél ismét már nálunk volt az előny. Szinte tapintani lehetett a feszültséget a pályán, mindkét csapat sok hibával játszott ezekben a percekben, így továbbra is kiegyenlített volt a mérkőzés. A negyed derekán megint Stamolamprou talált be távolról, így nem akarva lemaradni a triplák termelésében, ismét Mányoky dobott gyönyörű hármast (56-55).

Három és fél perccel a vége előtt Farkas Sándor hívta magához tanítványait, akik hatalmas szívvel harcoltak és az utolsó két perchez érkezve Adamecz triplájával sikerült is 60-58-ra feljönni. Licskai faulttal együtt talált, bár a plusz egy és később kettőből egy kimaradt a vonal mögül fél perccel a vége előtt vezettünk (61-60). Sajnos a görög támadásnál Tarla maradt teljesen üresen a palánk alatt, a védekezési hiba után pedig csupán 5 másodperc maradt hátra a mérkőzésből. A magyar időkérést követően Mányoky kétségbe esett távoli kísérlete kiperdült, így végül egy végletekig kiélezett mérkőzésen szenvedett vereséget a magyar válogatott.

Görögország – Magyarország 62-61 (14-13, 17-13, 16-21, 15-14)

Görögország, ld.: Stamolamprou (26/15), Spanou (15/3).

Magyarország: Baksa (-), Fuisz (5), Velkey (4), Adamecz (16/6), Licskai (13). Csere: Mányoky (17/15), Mansaré (2), Szabó F. (4). Vezetőedző: Farkas Sándor