A debreceniek végig üldözték a németeket

Hamar jelentős hátrányba került a debreceni férfi csapat a német Heidelberggel szemben a spliti egyetemi Eb 9-16. helyéért rendezett összecsapáson. A debreceni srácok szünet után többször is megközelítették ellenfelüket 4-5 pontra, ám a kritikus pillanatokban az ellenfél mindig tudott.

Debrecen - Heidelberg 78-83   (12-24, 13-12, 28-21, 25-26)

Egy számukra új, idegen, ám a pécsi lányoknak már "szerencsét hozó" teremben léptek pályára dr. Nagy Ágoston tanítványai a 9-16. helyért zajló küzdelemben. A nyeretlen német Heidelberg Egyetem együttese várt a debreceni srácokra, akiket saját kempingező szurkolói mellett a pécsi lányok is próbáltak belehajszolni a győzelembe, jelenlétük gyaníthatóan plusz motivációt jelentett.

Mindkét csapat idegesen kezdett, a 3. perc végén 2-2 állt a táblán, mindkét együttes csak büntetőből szerzett pontokat. A németek nyugodtak meg hamarabb. Amellett, hogy váltásokkal jól tartották Nagy Botondot, akinek az eddigi játéktérhez képest jóval keskenyebb pálya sem kedvezett, betörésekből kosarakat, s kosár plusz büntetős akciókat bemutatva a negyed középső szakaszában zsinórban 11 pontot szerezve elhúztak. Az érthető debreceni időkérés után zónára álltak át a magyar fiúk, s a 7. perc végén Kiss Lajos révén megszerezték első mezőnykosarukat. A negyed hajrájában Balogh András vezérletével ugyan bemutattak egy 8-0-s rohamot, ám a szakasz legvégén fegyelmezetlenségek miatt megnyugtató lett a német előny.

A 13. percben Nagy Botond megszerezte első akciókosarát, ám az erősebb felépítésű németek betörések utáni kosarakkal tartották 10-12 pontos előnyüket. A szakasz közepén Kiss támadó pattanó utáni kosarával 8 pontra jöttek föl a debreceniek. A félidő végén azonban pár eladott labda s kihagyott ziccer miatt nem sikerült tovább zárkózni.

Német kosárral kezdődött a második félidő, ám erre a "beinduló" Nagy Botond vezérletével zsinórban 7 ponttal felelve 6-ra feljöttek a magyarok. Balogh villanásaival tovább faragtak hátrányukon a DEAC kosarasai, 4 pontnál azonban újítottak a németek, betörések utáni leosztásokból magas embereik szereztek kosarakat, ismét 10 pont fölé nőtt a mieink hátránya. A negyed végén Asztalos Soma é Nagy Botond szép megmozdulásaival ismét nyílttá tették a meccset a debreceni fiúk, mindössze 4 pont hátrányuk volt a záró etap előtt.

Vegyes védekezéssel kezdte a negyedik negyedet a Heidelberg, Nagy Botondot emberfogással őrizték, 4 másik játékosuk zónázott.

Rosszul kezdődött e szakasz, egy német kosár után a támadó hiba eljátszásáért még technikait is ítéltek a debreceniek ellen. Támadásban teljes lett a tanácstalanság, Bács Csaba és Reizer Roland is kipontozódott. Több, mint 3 és fél perc elteltével 7 német pontot követően Nagy Benedek hármasával megszerezte első kosarát a Debrecen. Utána Asztalos révén megnyitotta a hosszú hajrát s gyorsan visszaküzdötte magát 5 pontra. Ekkor a harmadik magas játékos, Kiss is kipontozódott, a németek pedig rendezték soraikat, 6 pontot szerezve zsinórban. A debrecenieket ez sem törte meg, 5-re feljöttek, ám az ekkorra a kipontozódások miatt jelentős magassági fölénybe kerülő németek közeli kosarakkal bebiztosították győzelmüket. A végén még egy Asztalos parádé után 3 pontra zsugorodott a hátrány, de ennél közelebb nem sikerült kerülni a németekhez, így a debreceniek majd a 13-16. helyért játszanak majd.

Debrecen: Nagy Botond 25/6, Asztalos 24/9, Balogh 15, Bács, Reizer 2. Cs: Nagy Benedek 6/6, Kiss 6, Nagy Á., Gál, Mezei B.

Dr. Nagy Ágoston: - Az első negyedben éppen az ellenkezőjét csináltuk annak, amit megbeszéltünk, a Heidelberg a német másodosztályban tíz pontos átlagot hozó kulcsemberét rendre üresen hagytuk, így nagyobb hátrányba kerültünk. Később többször sikerült ugyan felzárkózni, de taktikai hibák miatt nem sikerült fordítani, ráadásul, úgy érzem, most kaptunk egy kis "szembe szelet" is a játékvezetőktől.