A soproniak a nyugati bajnok mumusai

Folytatódtak az egyetemi és főiskolai bajnokság küzdelmei. A szegedi fiúk felcserélve a pályaválasztói jogot két nap alatt 4 meccset játszottak Debrecenben, s a papírformának megfelelően 2-2-re végeztek. Tegyük hozzá egyszer a DEAC-cal szemben remekül tartották magukat, rögtön utána viszont kis híján "elkapta" őket az újonc DMSE. A hét meglepetése Szombathelyen született, ahol az utóbbi hetekben sikert sikerre halmozó nyugati férfi bajnok saját pályán maradt alul a kiszámíthatatlan soproni együttessel szemben, amely oda-vissza legyőzte őket. A női bajnok PEAC tovább menetel.  Nézzük a részleteket.

Női nyugati csoport

ELTE-BEAC - PTE PEAC 43-52 (11-16, 14-17, 6-13, 12-6)

ELTE: Halász 4, Szekeres 9, WUNDERLICH 12, Wiesner 7/3, Horváth 1. Cs: Roik 2, Mátravölgyi 2, Csajkó 6/3, Mangliár.

PEAC: Kovács P. 5, IGNÁCZ 10, ORBÁN 11, Késői 7, Szabó 8. Cs: Raus 4, Baka 3/3, Priol 4, Gaál, Végh, Varga, Fülöp.

Bár kevés kosár esett, egy küzdelmes, nagy iramú mérkőzésen kerekedett ellenfele fölé a női egyetemi bajnoki cím védője. Mindkét együttes nagy hangsúlyt fektetett a védekezésre, a pécsiek nem ritkán egész pályás letámadással próbálták lassítani a hazai csapat játékát. Bár támadásban a pécsiek sem brillíroztak, hiszen az ELTE is keményen, szervezetten védekezett, a PEAC az első három negyedben egységes csapatmunkával fokozatosan elhúzott ellenfelétől, s a záró szakasz előtt 15 ponttal vezetett, ami egy ilyen küzdelmes, kevés pontot hozó találkozón nagy különbségnek mondható. A záró szakaszban a végig megalkuvást nem tűrően kosarazó ELTE 10 ponton belülre került, volt tartása, de a bajnokcsapat sikerét nem tudta kétségessé tenni.

TFSE - Pannon Egyetem Petőfi SE 110-23 (23-9, 31-3, 29-2, 27-9)

TF: Tóth J. 7, SZABADOS 9, Bíró 9/3, Balsay 10/2, Németh 16. Cs: MAGYAR 12, FÓRIZS 15/3, Czivinger 9, KUBIK 21/3, Sándorfi 2.

Petőfi: Buzási, Nándori 5/3, Stier 8, Vass 3, Kacskó 3/3. Cs: Korinek 2, Krámli 2.

Nem volt egy súlycsoportban a két csapat, a TF minden tekintetben jobb volt lelkes, de igen sokat hibázó ellenfelénél. A két középső negyedet "döntő fölénnyel", 60-5-re nyerő hazaiaknál minden benevezett játékosnak bőven adhatott lehetőséget a szakvezetés, s az eddig kevesebbet szereplő kosarasok éltek is vele.

Férfi keleti csoport

DMSE-MEAFC 73-100 (18-34, 16-15, 19-22, 20-29)

DMSE: OLÁH 10, PALI 18/9, Dajka 3/3, Bartus 7/6, HANZEL 11 Cs: File 3/3, Ayeni, Radnóty 8, Kancsev, Varnyú 10, Kalas, Kőrösi 3

MEAFC: SZEPESI 17/3, KISS 20/3, BAPTISZTA 21, Takács 5/3 Hadházi 3 Cs: Sörlei 3/3, NÁDASI 17/3, Jurányi, Horváth, TAMÁS 10, Urszin 4

A MEAFC csapata gyorsan magabiztos vezetést szerzett az újonc gárdával szemben. Különösen a dobások pontosságában mutatkozott nagy különbség a felek között az első negyedben, hiszen a vendégek 60 % felett dobtak mezőnyből. A második negyedben védekezést váltott a hazai csapat, s ez, valamint a jelentős előny kissé kényelmessé tette a miskolciakat, így ezt követően a meccsen végéig kiegyenlített játék folyt a pályán. Hiába mutattak időnként szép dolgokat a hazai játékosok, látható közelségbe nem tudtak kerülni. A végeredmény, a sima miskolci siker kialakulásában jelentős szerepe volt annak hogy a vendégek a lepattanócsatát 49-26-ra nyerték meg. A hazaiaknál. Pali végig ponterős játéka mellett kevés segítséget kapott, míg a vendégeknél Baptiszta és Kiss, valamint további három játékos is két számjegyű pontot dobott. A MEAFC végig vezetve megérdemelten nyerte meg a mérkőzést.

DEAC- USC Szeged 94-77 (18-25, 24-20, 20-19 32-13)

DEAC: NAGY BOTOND 28/6, KALUHA 17/6, Pék 7!3, Bács 4, VAS 14. Cs: Nagy Benedek 5/3, Gál, 2, Balogh, Szarka 866, Szendrei 2, Reizer 5, Helgasson 2.

Szeged: FELLEGI 13/6, Gyuriskó 10, MASA 15/9, VARGA 21, Kátay 4. Cs: Gura 6, Szőke 8, Simon.

Kitűnő, bátor, határozott játékkal kezdett a szegedi csapat, amellyel alaposan meglepte a címvédő debreceni együttest.  A vendégek már volt, hogy 10 ponttal is vezettek, Fellegi a játék szervezése és a lepattanók megszerzése mellett eredményes is volt, Masának "sült" a keze, Vargát pedig nem tudták tartani a hazaiak. A DEAC Nagy Botond és Kaluha vezérletével három negyeden át csak üldözte a szegedi csapatot. Többször is megközelítette a bajnok vendégét, de a Tisza-partiak tudtak újítani. Ahogy a meccset, a második félidőt is jól kezdte, s ismét megugrott a Szeged, a negyed végére azonban újra feljött a DEAC.

A debreceniek három negyed "fárasztás" után a negyediket határozott védekezésből gyors ellencsapásokat vezetve ellenállhatatlan támadójátékkal kezdték, s egy 18-5-ös első 5 percet produkálva döntő rohamot mutattak be. Ennek köszönhetően megnyerték a meccset a kimondottan jól kombináló s dobó szegedi csapat ellen, amely minden elismerést megérdemel.

DMSE-USC Szeged 72-76 (22-22, 24-14, 14-22, 12-18)

DMSE: Oláh 9, PALI 19/9, Vidó 4, Varnyú 8, HANZEL 18 Cs: File, Dajka 8, Bartus 4 Radnóty 2

Szeged: GYURISKÓ 21/12, FELLEGI 16/9, Horváth, SZŐKE 10, Kátay 6 Cs: Gura 9/3, Simon 2, Csúcs 1, Garai 6/3, Liszkai 1, Garay 4

Az USC Szeged gárdája egy roppant izgalmas és kiélezett mérkőzést követően lépett pályára az újonc debreceni csapat ellen. Láthatóan kicsit megfogta a vendégeket a DEAC elleni nagy csatában elszenvedett vereség, hiszen – bár két kulcsjátékosukat is pihentették – a jobb erőkből álló vendégek nem tudtak ellépni a hazaiaktól,így az első negyed után meglepetésre döntetlen állásnál vonulhattak pihenni a felek. A Szeged érthetően enerváltan és fáradtan mozgott, így a debreceniek stabil zónavédekezést és eredményes támadójátékot bemutatva előnyt szereztek a második negyedben. A harmadik negyedben kicsit összekapta magát a vendégcsapat. Gyuricskó és Fellegi ponterős játékával és domináns palánk alatti játékkal egyenlíteni tudott. Ekkor úgy tűnt, egy újabb ritmusváltással könnyed győzelmet arathatnak a vendégek, ám a medikus csapat Hanzel és Pali vezetésével új erőre kapott. A felek fej-­fej mellet haladva érkeztek az izgalmasnak ígérkező végjátékhoz. Ekkor kiütközött a két csapat közti rutinbeli különbség és a tapasztaltabb vendégek­ kihasználva a hazaiak eladott labdáit, ha a vártnál jóval nehezebben is, de hozták a kötelező győzelmet.

USC Szeged - DEAC 79-107 (16-29, 27.28, 15-20, 21-30)

Szeged: Gyuriskó 8/6, Fellegi 11/3, Masa 10/6, VARGA 17, Kátay 5. Cs: Gura 10/6, HORVÁTH R. 9/3, Simon 1, Liszkai 4, Szőke 2, Garai.

DEAC:  NAGY BOTOND 17/3, Kaluha 10/3, PÉK 21/15, Bács, VAS 19. Cs: Nagy Benedek, Reizer 4, HELGASSON 13, Balogh 6, SZARKA 13/6, Gál 4.

Egy nappal korábban csak az utolsó, a papíron idegenben rendezett meccsen  viszont határozott védekezéssel s lendületes, gyors támadásokkal, jó dobóformát mutatva lényegében már az első negyedben eldöntötte a meccset a maga javára a tavalyi bajnok. Pék Dávid gyakorlatilag A-csoportos szintű játékkal örvendeztette meg edzőjét, jól "pörgött" a DEAC, az első negyedben a szegediek nem tudták átvenni a ritmust. A folytatásban jelentős előnye birtokában  lazított a védekezésén a debreceni együttes, a második negyed óriási dobópárbajt hozott. Mindkét oldalon akadtak olyan, a kispadról beszálló kosarasok, akik jelentősen hozzá tudtak tenni a csapatuk teljesítményéhez. A záró szakaszban rátett még egy lapáttal a szegedi együttest nem kevesebb, mint 25 eladott labdába belehajszoló DEAC, amely fölényes győzelmet aratott.

USC Szeged-DMSE 76-64 (25-15, 17-13, 18-15, 16-21)

USC Szeged: Fellegi, Horváth, 6, VARGA 8, GARAY 7, Masa 8/6 Cs: Gyuricskó 5/3, Takács 2, Simon, Csúcs 2, Garai 11/3, Liszkai 4, KÁTAI 23/6

DMSE: RADNÓTI 12, Dajka 10,  Vidó 3, Varnyú 11, HANZEL 17 Cs: File 4/3, Bartus7/3,

A pályaválasztói jog felcserélése miatt szintén Debrecenben rendezett visszavágón a  szegediek már nem követték el azt a hibát, hogy hagyták kibontakozni a két meghatározó játékosát is elveszítő DMSE gárdáját. Hamar két számjegyű különbséget alakítottak ki, végig uralták a büntetőterületet, védekezésükkel gyakorlatilag kiszorították a debreceni csapatot a hárompontos vonal környékére.

Két játékosuk is 10 lepattanóval fejezte be a mérkőzést, amely jól mutatja a két csapat közti szerkezeti különbséget. Az első negyedben megszerzett előny megnyugtatta a vendégeket, és sokat cserélve is gond nélkül őrizték az előnyüket. Szegedi részről Kátai remekelt, tarthatatlannak bizonyult, míg a DMSE csapatában elsősorban Hanzel gyors betörései okoztak némi zavart a Szeged védekezésében. Bár a medikus csapat mindent megtett annak érdekében, hogy közelebb kerüljön ellenfeléhez, tíz ponton belülre nem sikerült jutnia, így a vendégek két nap alatt másodjára is  ­ - az első mérkőzéshez képest jóval magabiztosabban – legyőzték az újonc együttest.

Férfi nyugati csoport

ELTE-BEAC - Széchenyi Egyetem Győr 96-72 (22-11, 28-18, 29-24, 17-19)

ELTE: FÖLDI 17, BUZA 20/3, Varga 6, LAKOSA 23, MARJAY 10. Cs: Beri, Szentesi, Takács 8, Vajda 10, Szabari 2, Bak.

Győr: Káli 6, Palavics 8, Gáll 9, Kovács 4, PAPP 22/3. Cs: Sipos 7/3, Erdész 6, Bartalos 5/3, Geszler 3, Hlinyánszki, Czár 2.

Az első 5 percben váltott vezetéssel haladtak a csapatok, aztán a negyed második felében "robbantottak" a hazaiak. Az ELTE - amelyből a Tehetséges Fiatalok csapatától el nem engedett center, Debreceni Gergő hiányzott - Földi és Buza vezetésével egy 16-4-es rohamot mutatott be az 5. és a 10. perc között. A második negyed elején ugyan 10 ponton belülre került a tartalékos, két magas kulcsjátékosát, Barutát és Péterfait is nélkülöző Győr, ám 24-16-os hazai vezetésnél az ELTE rátett még egy lapáttal, s egy 11-0-s futást bemutatva a második negyed közepére lényegében el is döntötte a maga javára a mérkőzést. Félidőben 21 ponttal "mentek" a hazaiak. A harmadik negyed óriási dobópárbajt hozott, amelyben hazai részről Lakosa, a vendégeknél pedig Papp vitte a prímet. A záró szakaszban már mindkét oldalon  a cserejátékosok kaptak lehetőséget.

SzoESE – NYME-SMAFC 70-76 (21-23, 15-13, 10-21, 24-19)

SzOESE: TÓTH D. 9, Simon 5/3, Földesi  M. 10/6, FÖLDESI Á. 28/9, Karagity 4. Cs: Horváth 4, Zsebe 2, Mészáros 8, Szabó.

NYME: KARÁCSONYI 13/3, NAGY 8, JÁVOR 17/9, HERCZEG 15/3, BERNECZEI 21/3. Cs: Horváth 2, Czeller.

Az első negyed derekáig fej-fej mellett haladtak a csapatok (11-11), szombathelyi oldalon Földesi Ádám távolról és a büntetővonalról is  egyaránt eredményes volt, a vendégeknél Herczeg és Karácsonyi gyűjtötte a pontokat, majd Berneczei duplájával 2 pontos soproni vezetést mutatott az eredményjelző. A szinte tarthatatlan  Földesi vezérletével fordított a SzoESE (17-13), de Karácsonyi 4 pontjával, valamint Herczeg és Berneczei dupláival már az NYME-SMAFC  járt a nyugati bajnok előtt.

A második tíz percben már hullámzóbb volt a játék, hol az egyik, hol a másik félnek voltak jobb és rosszabb periódusai.A vendégek csapatként jobban működtek, szépen megoszlottak a pontok,  a SzoESE-nél pedig Földesi Ádám továbbra is extrát nyújtott. A félidő hajrájában rákapcsoltak Kéri Péter tanítványai, vezettek is, de Jávor kosaraival szünetre egalizáltak a soproniak.

A harmadik negyed egyértelműen a soproniaké volt. A csapatként egységesebb  vendégek előbb átvették a vezetést, majd egy 9-0-ás rohammal 10 pont körüli előnyre tettek szert. A negyed végén Nagy révén tartotta előnyét s vendégcsapat.

A befejező negyedre - szokásához híven -  nagyon összekapta magát a szombathelyi együttes, a fáradni látszó vendégek ekkor több tiszta dobóhelyzetet is elhibáztak. Csapatként játszva egy 8-0-s rohammal 3 pontra feljött a hazai gárda. Soproni időkérés után  Jávor és Berneczei dobott egy-egy demoralizálónak tűnő triplát. Nyugat bajnokát azonban ez sem törte meg, egy 5-0-s hazai szériával már ismét ott volt ellenfele sarkában a SzoESE. Sőt, bár Jávor tripláját szerzett, a hajrában zsinórban három támadásukat is triplával fejezték be Kéri Péter fiai, és sikerült egyenlíteniük (68-68). A végén viszont a soproniak voltak nyugodtabbak,  Jávor büntetői és Berneczei kosarai révén nagy meglepetésre Szombathelyen is soproni siker született.

TFSE-Veszprémi ESC 67-37 (20-15, 13-7, 17-11, 17-4)

TF: Sinkovits 3/3, Misek 5/3, TAKÁCS 15/9, BÓDI 8, Mácsai 15/3. Cs: Bognár 6, Laki 2, VILÁGI 4, Oláh O. 6, Jókai 3/3.

Veszprém: Huszár 2, Pintér 12/3, Csaba T. 4, Horváth O. 11, Kelemen 6. Cs: Csaba M., Mónus, Csejtei.

A tartalékos, két legeredményesebb játékosát, Czakót és Takácsot nélkülöző veszprémi együttes egy negyeden át tudta tartani a lépést a jelentős fizikai fölényben lévő hazai csapattal. A második negyedtől kezdve egyre inkább érvényesült a TF csapatának akarata, s nem túl magas színvonalú játék mellett fokozatosan húztak el a fővárosiak.

Szünet után már időnként cifrázni is próbálta a játékot a TF, több-kevesebb sikerrel, azaz időnként "belehaltak a szépségbe" a hazai csapat játékosai, de biztos győzelmüket nem fenyegette veszély.