Bajnokok nagy fölénye az újoncokkal szemben

Újabb játékhéten van túl az egyetemi és főiskolai bajnokság mezőnye. Megszületett az új rendszerű bajnokság legnagyobb különbségű győzelme - illetve veresége a női bajnok és az újonc meccsén. A férfi bajnok is egy újonccal játszott s nyert biztosan. A TF férfi csapata tovább menetel - győzni tudott a tavalyi nyugati bajnok otthonában. Nézzük a részleteket!

NŐI NYUGATI CSOPORT

PE-Petőfi SE - PEAC 12- 117 (2-34, 2-30, 2-30, 6-23)

PE-Petőfi SE:  Korinek. 2, Krámli J. 4., Takács A. 4, Kacskó F. 2, Vass.

PEAC: KOVÁCS P. 19/9, FÜLÖP A. 18, ORBÁN J. 20, SZABÓ E. 31, KÉSŐI M. 29

A jelentős magassági és tudásbeli fölényben lévő pécsi bajnokcsapat megtisztelte lelkes, de kevés ellenállás kifejtésére képes veszprémi ellenfelét azzal, hogy az első perctől az utolsóig nagy akarással, koncentrált játékkal kosarazott ellene. A pécsi csapat ilyen különbségű győzelme is teljesen megérdemelt.

TFSE - ELTE BEAC 74-35 (17-13, 18-7, 18-5, 21-10)

TF: Szalai 6/3, MAGYAR B. 17/9, Bíró 6, Balsay 3, NÉMETH A. 18. Cs: SÁNDORFI 14, Czivinger 4, Tóth J. 2, Kovács A. 4, Kubik.

ELTE: Szekeres 2, WIESNER 18/3, Horváth K. 4, Halász 5, Wunderlich 2. Cs:
Szabolcsi 2, Csajkó 2, Albert, Mangliár, Rojik.

Az első negyed kifejezetten jó játékot hozott, a bátran, ügyesen kosarazó vendégek Wiesner vezérletével kifejezetten jól tartották magukat. Ezt követően azonban már kevés ellenállást tudott kifejteni az ELTE-BEAC együttese, érződött, hogy a TF jobb, összeszokottabb csapat. Támadásban nem  nagyon tudtak kibontakozni a vendégek, a hazai együttes pedig a Magyar, Németh, Sándorfi trió eredményességének köszönhetően fokozatosan húzott el riválisától.Összességében nagy fölénnyel, közel 40 pont különbséggel nyerte a TF a fővárosi csapatok ütközetét a jól kezdő, s végig küzdő, ám igen gyengén, mindössze 15%-kal dobó ELTE.BEAC-cal szemben.

FÉRFI KELETI CSOPORT

DEAC - NKE SE 113-57 (30-24, 25-9, 36-10, 22-14)

DEAC: Nagy Botond 5/3, BALOGH A. 23, Bács 2, SZENDREI  16/6, REIZER 13. Cs.: GÁL 15, MEZEI 12, NAGY BENEDEK 11/9, Pék D. 9/3, Nagy Ádám 7

NKE: BALLA 22/3, Horváth L.6, Mikecz  4, Szűcs 2, SZAKÁCS 16 Cs.: Muzsik 7/3.

A férfi bajnokcsapatnál a vizsgaidőszak közeledtével voltak, akik  ZH-ra készülnek, vagy éppen számonkérésen estek át, s kevesebbet edzettek, s akadtak, akik kisebb sérülés miatt nem álltak dr. Nagy Ágoston rendelkezésére. A vendégek is "foghíjasan", mindössze 6 játékossal érkeztek.

Az első negyed kosarakban gazdag játékot hozott, a vendégek bátran, felszabadultan és kifejezetten ügyesen játszva tartották Balla és Szakács vezérletével a lépést a bajnokkal. Az első szakaszt követően aztán a hazaiak szigorítottak a védekezésükön. Ennek  az lett a következménye, hogy kidomborodott a két csapat közötti tudáskülönbség, a bajnokcsapat ellenfelüknél jobb edzettségi állapotban lévő, nagyobb tudású játékosai labdaszerzések után sok-sok könnyű kosarat dobtak.Ennek köszönhetően néhány az utóbbi hetekben visszafogottabb teljesítményt nyújtó DEAC-kosarasnak ez remek "formába hozó" meccs volt. A hazaiak önzetlenül keresték egymás játékát. Gál Krisztián vezérletével a második negyedtől kezdve elég egyoldalú lett a játék, időnként sort cserélt a hazaiak mestere. Az első negyedben 24 pontig jutó NKE a következő harminc percben is becsülettel küzdött a kosarakért s a végére 57-t termelt.

MEAFC - Debreceni Medikus SE 101-43 (21-9; 23-11; 34-13; 23-10)

MEAFC: KISS 14/3, BAPTISZTA 16, Nádasi 11, TAKÁCS 16/9, Hadházi 11.  Cs: SZEPESI 21/3, Tamás 8, Jurányi 4.

Debreceni Medikus: Radnóty 2, Pali 8/3, DAJKA 14, Vidó 4/3, Varnyú 4.  Cs: File 6/6, Ayeni 2, Bartus 3/3.

A mérkőzés elején kifejezetten jól tartották magukat a vendég debreceni medikusok, a 8. percben 12-9-es MEAFC-vezetést mutatott a tábla. Ezt követően azonban az első negyed utolsó 3, s a második első percét 12-0-lal "hozta" egységes csapatmunkával a MEAFC. A folytatásra is ez volt a jellemző: a lelkes debreceni együttes egyes időszakokban felnőtt a feladathoz, partiban volt a miskolci gárdával, ám voltak meglehetősen egyoldalú periódusok is a mérkőzésen, s ezen időszakokban egyértelműen a hazaiak akarata érvényesült, akik végül fölényesen nyertek.

FÉRFI NYUGATI CSOPORT

SZOESE – TFSE 61-73 (17-16, 16-18, 18-19, 10-20)

SZOESE: Simon B. 9/3; HORVÁTH A. 15/12; FÖLDESI Á. 22/3; Karagity M. 4;
Földesi M. 5, Cs.: Mészáros M. 5/3; Horváth B. 2; Novák B.

TFSE: SINKOVITS D. 14/3; Takács G. 13/3; Laki Á. 7; BÓDI B. 13; Mácsai K. 8.
Cs.: ARATÓ B. 14; Oláh O. 2; Jókai M. 2

A férfi nyugati csoport szombathelyi rangadóját nagy izgalommal várta a mintegy 100 főnyi közönség és a játékosok is hiszen a TFSE csapatában több korábbi szombathelyi játékos tért vissza volt csapata ellenfeleként.

A várakozásoknak megfelelően nagyon jó ritmusú mérkőzést láthattak a csarnokba kilátogatók. mindkét csapat kemény de sportszerű védekezést produkált és ennek megfelelően felváltva estek a kosarak az első félidőben. Egyik csapat sem tudott komolyabb előnyre szert tenni. A félidőre egy pontos TF vezetéssel vonultak a csapatok. A játék képe a harmadik negyedre sem változott, hazai oldalon elsősorban Földesi Ádám és Horváth Attila szállította a pontokat. A negyedik negyedben azonban jobban koncentráltak a vendégek. Esősorban a korábbi szombathelyi Sinkovits Dániel vezérletével léptek el a SZOESE-től és szereztek értékes győzelmet a nyugati bajnokcsapat otthonában.

TFSE - SMAFC-NYME 78-63 (17-15, 21-20, 16-10, 24-18)

TF: SINKOVITS 11/6, Takács 16/3, Laki 2, BÓDI 10, MÁCSAI 11/6. Cs: MISEK 13, Arató 6, Bognár, Kerényi, Oláh, JÓKAI 9/3.

SMAFC: Nagy G. 3, KARÁCSONYI G. 12/3, JÁVOR 21/12, Herczeg 5/3, Czeller 9. Cs: BERNECZEI 11/3, Gaál 2, Horváth D.

Fordulatos játékot hozott az első negyed, Sinkovits vezérletével 6-0-lal indított a TF, majd Karácsonyi s Jávor villanásaival 11-8-ra már a SMAFC vezetett. Újra a hazaiak haladtak felfelé a hullámvasúton, s Mácsai és Bódi révén több támadó pattanót visszaszerezve a negyed hajrájában visszavették a vezetést.

A második szakasz elején a TF agresszív védekezése ellen a soproniak többször is eladták a labdát, Misek vezérletével könnyű kosarakat szerezve ellépett a hazai gárda. A negyed közepén aztán a hazaiak adtak el néhány labdát, nemegyszer még saját térfelükön. Jávor a Herczeg távoli találataival utolérték ellenfelüket a vendégek, végül szűk 3 pontos TF-előnnyel vonultak pihenőre a csapatok.

Jávor újabb hármasával gyorsan eltüntette a különbséget a SMAFC, utána azonban következett a mérkőzés döntő időszaka. A TF Misek és Takács vezérletével egy 11-0-s rohamot mutatott be, a soproniak több, mint 7 percen át nem tudtak a gyűrűbe találni. A szakasz végén Berneczei villanásaival 10-en belülre kerültek a vendégek.

A záró etap elején az addig lepattanózásban s blokkolásban jeleskedő Mácsai távolról is villant, ellépett 15-tel a TF, s ez a különbség a végén Jókai eredményes játékának köszönhetően megmaradt a nagy iramú meccs végéig.

Hogy mekkora iram volt, milyen magas fordulatszámon játszottak a felek azt jól jelzi, összesen 107 (!) lepattanón osztozott meg úgy a két csapat, hogy ebben a kategóriában a hazaiak 62-45-re bizonyultak jobbaknak a vendég soproniaknál. ráadásul ezen igen nagy számú "pattanó-gyűjtemény" csaknem felét, szám szerint 27-et a soproni, azaz a támadó palánk alatt szedtek össze a TF játékosai.

ELTE-BEAC - Veszprémi ESC 78-75 (20-21, 16-15, 24-16, 18-23)

ELTE: Földi 10, BUZA 29/3. Varga 10, Szentesi 8, VAJDA P. 10/6, Cs: Mayer, Takács M., SZABARI 9/3, Marjay 1, Jakucs 1.

Veszprém: Pintér 5/3, KELEMEN 20/3, Horváth O. 5, CZAKÓ 14, TAKÁCS A. 28/3. Cs: Csaba T., Csaba M. 3/3.

5-0-lal indított a Veszprém, s Kelemen vezérletével őrizte is előnyét. A hazaiak Szentesi és Földi révén próbáltak tapadni ellenfelükre, sőt Vajda triplájával rövid időre át is vették a vezetést. A negyed azonban Takács András találatai, valamint Csaba Máté triplája révén vendég vezetéssel zárult.

A második szakasz elején 5-tel megléptek a vendégek, ám Buza zsinórban szerzett 6 pontjával visszaszerezte a vezetést az ELTE. Végig fej-fej mellett haladt a két együttes, 36-36-os döntetlennel zárult a félidő.

Szünet után a hazaiak képtelenek voltak tartani Takácsot, a túloldalon jobban megoszlottak a terhek. A szakasz hajrájában aztán a csereként beállt Szabari villanásaival és a fonalat kapó" Buza jó sorozatával 49-46-os veszprémi vezetésnél egy 9-1-es "részhajrát" mutatott be a hazai csapat, s kettejük jóvoltából 8 pontos előnnyel várhatta a záró játékrészt az ELTE.

Ebben Czakó vezetésével nyitotta meg a hosszú hajrát a jól küzdő vendég együttes. Fel is zárkóztak, s abban, hogy fordítsanak megakadályozta őket, hogy előbb Kelemen majd Czakó is csak 1-1 büntető értékesített pedig mindketten négyszer is kísérletezhettek. A feszült - technikaiktól sem  mentes - végjátékban aztán Kelemen büntetőivel átvette a vezetést a vendégcsapat. Vajda villant mezőnyből, ám Pintér triplát dobott. Az utolsó szó azonban a 4 büntetőt is értékesítő Buza révén a hazaiaké volt.